Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

problem z odchodami

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor krzychu
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Sier 2006 19:54 
Posiadam zbiornik 240L , pływają w nim bemby ( 16 szt. ok 5 cm ) . Problem polega na gromadzących się na dnie odchodach . Jednego dnia czyszczę dno , a drugiego już jest do czyszczenia . Nie wiem co robię źle . Na forum są wypowiedzi , że to nie problem . Jak to osiągacie ?Dzięki za wszelką pomoc .

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 3 Sier 2006 20:21 
Rozumiem, że masz piasek? A masz filtr wewnętrzny z dobrym napowietrzeniem? Bo zewnętrzny na pewno masz.
Robert

Autor krzychu
Użytkownik
#3 - Posted: 3 Sier 2006 20:27 
Na dnie piasek . Filtr zewnętrzny jest ( 300L/h ) wewnętrzny (120L/h) . Pytanie początkującego : co ma napowietrzanie do odchodów ?

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 3 Sier 2006 21:03 
Ruch wody!! Silne napowietrzanie powoduje duży ruch wody.

Jak długo masz zbiornik i jakie w nim parametry?

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 3 Sier 2006 21:50 
Napowietrzanie jest potrzebne dla jednych z bakterii ktore wystepuja w akwarium i rozkladaja odchody. to taki zwiazek miedzy napowietrzaniem a odchodami.
Inna sprawa jest to czy Twoje filtry sa wydajne. Bo ja uwazam że nie. Po tych parametrach jakie podajesz to przynajmniej, wedlug mnie, w wydajności jednego z filtrow zabraklo "1" z przodu. Pamietaj ze trofeusy to ryby duzo jedzace i duzo produkuja odchodow. Chcac utrzymac w miare wydajna filtracje nalezy zastosowac mocniejsze filtry (najlepiej z mozliwościa regulacji przeplywu). Pamietaj równiez o tym ze wydajnośc filtra spada wraz z jego dłuższa praca (bez płukania). Majac filtry o takiej wydajnosci jaka podajesz to ruchu wody w tym akwarium nie ma lub jest minimalny, dlatego groamadzenie odchodow jest bardzo widoczne. Łatwo sprawdzic wydajnośc filtrów czy usuną odchody poprzez nie karmienie ryb przez 1-2 dni. Jezeli po tym czasie odchody znikna z dna to jednak ten ruch wody przy dnie jest, jezeli nie to należy coś zmienic. Na zaburzenia opływu wody w akwarium ma równiez dekoracja (kamienie lub inne przeszkody dla swobodnego opływu wody w akwarium). Jezeli chcesz zwiekszyc obieg wody w akwarium zmniejsz ilośc kamieni i ustaw pompy (ich wyloty) na przeciwległych bokach (przewaznie sa to ścianki boczne) po przeciwnych stronach, tzn. patrzac na akwarium z przodu jeden w lewym rogu na tylnej szybie, a drugi w prawym rogu na przeniej szybie (to róeniez pomaga dobrze rozprowadzic wode ogrzewana po calym akwarium, szczegilnie chodzi i dluzsze zbiorniki). Ogranicz również karmienie.
Leszek

Autor krzychu
Użytkownik
#6 - Posted: 4 Sier 2006 02:26 
Zbiornik mam około 3lat. Wcześniej malawi- woda ustabilizowana . Bemby mam 3 miesiące są zdrowe i szybko rosną . Co do filtrów we wrześniu wstawiam wewnętrzny z przepływem 650l/h , może to usunie problem .

Autor timus
Użytkownik
#7 - Posted: 4 Sier 2006 08:27 
Ja uważam że itak to będzie za słaba filtracja.

650L/h powinien mieć kubełek na zewnątrz a gowica w srodku minimum 1000L/h wtedy dopiero zacznie sie ruch w Twoim zbiorniku.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Sier 2006 09:10 
Moim zdaniem przede wszystkim trzeba zwiekszyc moc pomp. Ta ktora podajesz 650 l/h bedzie za mala. Pamietaj ze filtry sie zapychaja oraz ze moc (wydajnosc) pompy nieco maleje wraz z podlaczeniem do wylotu filtra powietrza (niektore firmy podaja równiez ten parametr). Parametry pomp podawane przez producenta nie do konca pokrywaja sie z praktyką. Sa testowane w nieco innych warunkach. Czasami zdarza sie że moc pompy jest za mala do masy filtrujacej w filtrze i odwrotnie masa filtrujaca jest za mala do mocy pompy. Czyli jak widzisz dobrze borc filtr to nie jest latwa sztuka.
Leszek

Autor aahaja
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Sier 2006 11:36 
Witam.
Tak jak pisali forumowicze powyżej Twoja aktualna filtracja nie jest dobra. Oprócz małej wydajności na pewno ma niewłaściwą objętość na media filtracyjne.
Co bym radził: zrobić filtr DIY - to naprawdę nie jest trudne ( http://www.akwarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php? t=18334&start=15 ) - w tym wątku opisałem jak to u mnie pracuje od lat. Dodatkowym plusem jest bezawaryjność, prostota i .... cena :-). W takich akwariach jak Twoje (250l) stosuję głowice 800l/h i w zupełności to wystarcza. Nie ma absolutnie żadnych osadów zalegających na dnie. Spełnia poza tym dwie funkcje: filtruje i natlenia. Kluczem do prawidłowej pracy takiego filtra jest objętość: w tym przypadku używam filtrów o pojemności około 22l. Czyszczone są co 8-10 miesięcy cały czas zachowując dobry przepływ.

Pamiętaj , że trofy nie lubią częstej ingerencji w akwa - każde odmulanie i inne kombinacje wewnątrz nie wpływają na nie dobrze.
Pozdrawiam

Autor krzychu
Użytkownik
#10 - Posted: 5 Sier 2006 07:11 
Dzięki za odpowiedź . Jak już pisałem we wrześniu planuję przebudowę zbiornika i wezmę te rady pod uwagę .

Autor krzychu
Użytkownik
#11 - Posted: 7 Sier 2006 20:23 
Plany filtrów to
http://www.tropheus.com.pl/popups/articleswindow.p hp?id=74
pojemność 15L zasilane głowicą 650L . Myślałem że to starczy . Jednak po lekturze postów dołożę jeszcze filtr wewnętrzny . Czy zna ktoś cichy (akwa w sypialni ) i wydajny ok 1000L/h filtr wawnętrzny . Z góry dzięki za pomoc .

Autor fazi64
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Sier 2006 00:01 
Glowica typu Powerhead (jest juz tego troche w ofertach sklepow i np. na Allegro) z duza gabka i odpowiednio umieszczonym wylotem wody/powietrza, nie powinna zbytnio halasowac.
Pzdr.
Fazi64

Autor aahaja
Użytkownik
#13 - Posted: 8 Sier 2006 03:24 
>krzychu
A do jakiego akwa chcesz to wszystko wsadzić? Mam nadzieję , że nie do tej 240tki... to lekki przerost ...wiadomo czego.

Kluczem do dobrej filtracji nie jest wydajność ( w tym przypadku zrobisz sobie w akwa pralkę a nawet trofy to nie pstrągi ... choć szybko lubią pływać) a jak pisałem wyzej pojemność filtra.

W akwa 240l wystarczy powerhead 800l/h w zupełności. Do natleniania nie trzeba nawet stosować zasysanego powietrza na wylocie - można sam strumień wody skierować lekko na powierzchnię i świetnie da sobie radę.
Pozdrawiam

Autor krzychu
Użytkownik
#14 - Posted: 8 Sier 2006 17:53 - Edytowany przez: krzychu 
Czyli wystarczy jedna głowica 800l/h czy jeszcze coś ? np. filtr wewnętrzny .

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 8 Sier 2006 23:48 
Witam,
IMHO dodatkowy filtr wewnetrzny (oparty rowniez na glowicy typu Powerhead) to rzecz potrzebna (filtr mechaniczny) i wspomagajaca filtracje zasadnicza.
Pzdr.
Fazi64

Autor aahaja
Użytkownik
#16 - Posted: 9 Sier 2006 09:30 
Jeśli zastosujesz do akwa 240l filtr o pojemności około 20-25l napędzany powerhead'em 800-1000l/h to nie potrzebujesz żadnej dodatkowej filtracji.
Pozdrawiam

Autor fazi64
Użytkownik
#17 - Posted: 9 Sier 2006 10:46 
Witam,
Mimo wszystko - filtr wewnetrzny moze byc zawsze jakims zabezpieczeniem na wypadek awarii filtracji podstawowej (objetosc faktycznie imponujaca, przy kompaktowej i w miare prostej budowie).
Ale oczywiscie nie jest to koniecznosc ("strzezonego.....)
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 9 Sier 2006 18:14 
Ja jestem podobnego zdania co Fazi64. dwa filtry w akwarium stosuje sie min. na wypadek awarii jednego z nich oraz przy czyszczeniu w celu ograniczenia niszczenia flory bakteryjnej na masie filtrujacej (nie zaleca sie plikania dwoch filtrow jednoczesnie).
Leszek

Autor timus
Użytkownik
#19 - Posted: 9 Sier 2006 18:21 
Jest jeszcze jedna uciążliwa niedorubka filtrów. Dosć czesto zdaza sie że po przerwie w dostawie prądu filtr sam nie wystartuje. A szczegulnie lekko przypchany. I to przemawia za dwoma wrazie "W"

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#20 - Posted: 9 Sier 2006 18:43 
Marcinie moim zdaniem to nie przypchanie powoduje "brak rozruchu" pompy, tylko szlam na wirniku i w jego korpusie. Jezeli bedziemy o to odpowiednio dbac nie ma problemow z rozruchem wirnika po braku dostawy pradu. Ja osobiscie teraz nie mam problemow z rozruchem pomp.
Leszek
ps. Marcinie czyżbys juz mial u siebie w domu net?

Autor timus
Użytkownik
#21 - Posted: 9 Sier 2006 18:47 
Właśnie o szlam mi chodziło. Może źle to ujołem.

Nie Leszku jeszcze pracuje ;) A właśnie kończe.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 9 Sier 2006 18:50 
Rozumiem. Życze milego wypoczynku po pracy :-).
Leszek

Autor eremita
Użytkownik
#23 - Posted: 8 Wrz 2006 17:12 
jak dla mnie to wystarczy wlozyc filtr weneczny (mechaniczny) z przeplywem id 1000l i bedzie ok

Autor trzcinka
Użytkownik
#24 - Posted: 8 Wrz 2006 22:05 
Ja mam tak ustawioną filtrację że jest obieg dookoła-od powierzchni do dołu i do powierzchni-wiem bo jak daję pokarm i nie wyłączę głowicy power heada-to od razu cały pokarm jest w filtrze.I nawet sępy nie zdążą go dorwac
Nie mam żednych odchodów na dnie wszyściuteńko gromadzi się na gąbce przy głowicy power heada.
Przez pół roku nie musiałam jeszcze odmulać dna.
Tak że poza prawidłową mocą filtrów o której piszą Panowie.jest prawidłowe ustawienie obiegu wody w akwa-jak ustawisz tak że fale wody z filtrów będą się odbijały od siebie to zawsze nawet przy prawidłowej mocy filtrów będziesz miał brudne dno.

Autor Adrianosss79
Użytkownik
#25 - Posted: 12 Maj 2012 08:32 - Edytowany przez: Adrianosss79 
Zacznę od poczatku w obecnym wątku opisany jest wplyw ruchu wody na ilosc odchodòw na dnie i wynika z tego że ma być spory tak aby ruch był widoczny do tego silne napowietrzanie wtedy istnieje szansa na rozwiązanie problemu z nieczystościami -ok
ale mam drugi problem z krasnorostami których mam plage na wszystkim jakby kamienie i muszle mialy sierść :(((( szukając pomocy w sprawie krasnali znalazłem poradę że trzeba zmniejszyć ruch wody?????i co teraz zrobić zmniejszać czy zwiększać potrzebny złoty środek. Do tego w moim przypadku dochodzi jeszcze jeden problem.Nie mogę wyklarować wody, jak patrzę pod światło to w wodzie unosi się coś jak kurz w powietrzu :((((W sklepie dostałem info że to euglena i porcję jakiegoś cudownego leku z zachodu coś podobnego w działaniu do preparatów na klarowanie wody. Woda zrobila się biała preparat posklejał zawiesinę, w efekcie wzrosło nagle N03 i kilka ryb padło już nie pójdę do tego sklepu.
wracając do tematu- czy te trzy problemy da się rozwiązać .
opis metod walki z jednym problemem np odchodami wyklucza się z walką z krasnalami.
Dodam że przy każdej podmianie wody dodawałem bakterie nitryfikacyjne i do czyszczenia nieczystości zgodnie z zaleceniem sprzedajacego akwarysty.pomagało w utrzymaniu czystości do czterech dni ,pod koniec tygodnia odchody już zalegały. Zaprzestałem podawać jak wyczytałem że to błąd i nie ma potrzeby podawania chemii co tydzień.
Akwarium 300l
100cm dlugosci
PO4 -0 sprawdzam na 2 testy
NO2-0
NO3-5-10
generalnie parametry ksiażkowe. Filtracja eheim 2228 do zbiornika 650l więc. też chyba ok. wewnątrz wkłady standarowe producenta dodalem tylko korala 2l i waty dla filtracji mechanicznej wszystko mogę zmienić jeśli jest źle.Obsada to 15 cyprichromis para naskalnikow 3 szt.ocellatus 2 pary Lamrologus cudopunctatus w planie jeszcze 8szt. xenotilapii ryby młode do 4 cm
Obecnie zakładam nowy zbiornik 150 cm (375l)i nie chce miec podo5bnej plagi i problemów. proszę o pomoc i mam nadzieję że teraz jaśniej opisałem problem :))))

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 12 Maj 2012 09:20 
Adrianosss79

Po pierwsze pisz tak, aby można było Cię zrozumieć, bo to bełkot.


Po drugie opisz zbiornik, filtrację, ryby w nim pływające ...no i podaj parametry wody. Bez podstawowych danych nikt nie powie dlaczego masz problemy.

Marta

Autor Adrianosss79
Użytkownik
#27 - Posted: 12 Maj 2012 10:17 - Edytowany przez: Adrianosss79 
przepraszam ale piszę na komórce.

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 12 Maj 2012 19:29 
Czy jesteś pewien, zę piszesz o krasnorostach czy może o niebiesko-zielonych sinicach.

Krasnorosty nikomu nie wadzą, sinice są oczywiście negatywne. Opisz kolor i wygląd glonów.

Wg mnie powinieneś zastosować filtracje mechaniczna, skutecznie powinna pomóc przy usuwaniu odchodów.

Chyba używasz zbyt dużo chemii. Jak długo masz zbiornik?

Marta

Autor Adrianosss79
Użytkownik
#29 - Posted: 12 Maj 2012 20:34 - Edytowany przez: Adrianosss79 
krasnorosty na 100% czytałem i mam pewność .nie byłoby źle ale niszczą anubiasy całe liście do kosza i wapienie też jakby sierści dostały:)))a teraz w nowym akwarium chce zamontować tło i trochę szkoda żeby straciło urok :(((
akwa mam 6 miesięcy a woda jest chyba ok bo ryby się mnożą
wracając do tematu mam przerobić wklady filtra jeśli tak to jakie, niechętnie bym chciał wkładać filtr wewnętrzny raczej drugi zewnętrzny ale ten ma 1050l/h???? ale zaraz powstanie problem z zasilnym prądem który powoduje wzrost krasnali
Jeśli chodzi o chemię zostałem naciągany??? czyli jak stosować bakterie nitryfikacyjne raz przy starcie aż się cykl zamknie a potem????
i podobne pytanie odnośnie bakterii czyszczących resztki konkretnie Nutrafin Waste Control tam też w instrukcji napisali co tydzień :)))
Proszę o poradę a ja się dostosuje do zaleceń.
Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 13 Maj 2012 16:04 
Filtracja powinna być na tyle wydajna, aby zbierać odchody z dna. Chemia do tego nie jest potrzebna, to tylko niepotrzebne nabijanie kasy jej producentom.

Czyli u Ciebie nie działa tak jak należy.

Krasnorosty lubią duży przepływ wody, zwłaszcza dotyczy się to Chantransia. Nie jestem "rośliniarzem" i nie znam się na tym jak można je zlikwidować. U mnie zawsze są mile widziane. Prawdopodobnie masz zbyt mało światła, a krasnorosty łatwo adoptują się do takich środowisk przez obecne u nich barwniki.

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / problem z odchodami Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®