Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

sump-wkłądy filtracyjne

Autor jacekkudla
Użytkownik
#1 - Posted: 16 Sier 2006 15:06 
Wczoraj zabrałem się poważnie do pracy nad nowym baniaczkiem 160/70/60 dług/wys/szer. co daje sympatyczne 672litry:)
w przejściowym baniaczku pływają ikolki czekając na docelowy domek...
W baniaku zrobiłem z kolegą nawierty na komin, który też już wklejony został. w szafce wstawiam sumpa o wym 75/45/40 dług/szer/wys. Pytanko mam nstp, co proponujecie jako wkłady filtracyjne do sumpa?? Dodam że mam całą kupę bioballi, gąbek z poprzedniego systemu filtracji a także średniej kalibracji żwirek koralowy(myślłem by go wrzucić do ostatniej komory). Myślę nad 4 komorowym sumpem, przy czym ostatnia komora na pompę oraz grzałki.

Autor Kris22
Użytkownik
#2 - Posted: 16 Sier 2006 22:58 
Witam możesz dodać węgiel aktywny jeszcze

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 17 Sier 2006 05:54 - Edytowany przez: admin 
A po co węgiel aktywny, przecież nie leczysz ryb i nie usuwasz leków. To zbędny wkład przy konstrukcji sumpa.
Poczytaj artykuł Leszka o filtracji na naszej stronie. Tam wszystko jest wyjaśnione.

Marta

Autor jacekkudla
Użytkownik
#4 - Posted: 17 Sier 2006 08:58 
Dziękuje bardzo Marto, wydrukowałem, przeczytałem, troche zmądrzałem:)
Czyli będzie tak:
1 komora (patrząc od góry) gąbka, bioballe
2 komora tylko bioballe
3 komora bioballe plus gruby żwir koralowy
4 komora pompa plus grzałki

Ktoś ma inny (lepszy) pomysł:
Jacek

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 17 Sier 2006 09:35 
Pamitaj o tym ze woda na zloza bilogiczne powinna isc jak najbardziej oczyszczona mechanicznie. Czyli moze jakis przedfiltr na wlocie do sumpa?
Jezeli sump ma bys przede wszystkim filtrem biologiczno- buforowym to taki przed filtr na wlocie do filtra jest konieczny. Jezeli zas sump ma spelniac role laczona, czyli mechaniczno- biologiczny to w pierwszej komorze ja bym jednak zmienił wklad na taki zeby oczyszczal wstepnie wode mechanicznie. Do tego nadaja sie roznego rodzaju gabki o roznej wielkosci porach, ceramika do filtracji mechanicznej oraz wlokniny. Pomysl tez o zastosowaniu w jednej komorze ceramiki do filtracji biologicznej. Moim zdaiem bioballe efektywniejsze sa w filtrach zraszanych/przesiakajacych gdzie nie sa calkowicie zanurzone. Woda przechodzaca przez takie zloże, a raczej pojedyńcze krople ktore skapuja na bioballe pokonuja dluga droge na sciankach tego zloza (wtedy lepiej "wyplukiwany" jest azot z wody), czego nie ma w przypadku zalania ich woda (chodzi o droge wody przez bioballe). Ale z drugiej strony bioballe jako podloze do osadzania sie bakterii nitryfikacyjnych w filtrze spelniaja nawet przy zalaniu. Ceramika biologiczna moze byc zalana i dobrej jakosci material z ktorego jest wykonana bedzie stopniowo wyplukiwany (bio ceramika jest cala w porach). dobrym zlozem jest rowniez tzw. podloze naturalne. Przypomina to w pewnym sensie żużel , a jest to z tego co pamietam lawa.

Z wegla aktywnego zrezygnuj bo jest on zbedny jako stale podloze filtracyjne i tak po pewnym czasie traci swoje wlasciwosci (2-3 tygodnie). Dokladnie jest tak jak napisala Marta, stosuj go przy neutralizacji lekarstw po leczeniu lub innej chemii.

Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#6 - Posted: 17 Sier 2006 10:36 
Z tymi bioballami tak szaleję gdyż mam tego całą kupę w spadku, dlatego chce je max wykorzystać, w pierwszej komorze w takim razie zrobie same gąbki o różnej "granulacji", też mam 2 lub 3 rodzaje w spadku a nie chciałbym ponosić dodatkowych kosztów...
Zastanawiam się czy do komina można wrzucić jako złoże zraszane bioballi?? Boję się tylko że mogą się zapchać?? a tego wolałbym uniknąć
Jacek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Sier 2006 10:40 
dodam jeszcze że sump będzie miał 135 litrów do baniaka 670 litrów. Czy wystarczający bedzie Leszku Twoim zdaniem?
Czy trzeba mimo wszytko jeszcze powerheada z gąbką dać do baniaka?
Jacek

Autor duch
Użytkownik
#8 - Posted: 17 Sier 2006 10:58 
Witam.Kris 22 pogratulować pomysłu!!!!!!Naprawdę najpierw czegos sie dowiedz a potem doradzaj ludziom na forum.Pozdrawiam wszystkich-Andrzej.

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 17 Sier 2006 11:13 
Jacku jezeli chodzi o zapchanie sie komina bioballami to moim zdaniem bedzie to trudne, a raczej chcialem powiedziec powolne. Wydaje mi sie ze bedzie tam raczej swobodny przeplyw miedzy kulami i dlatego proces zapychania bedzie spowolniony. Mowie o zlożu zraszanym. Na pewno szybciej zapcha sie komin wypelniony wloknina lub gabkami, ale to ma rowniez swoje plusy woda wplywajaca do sumpa bedzie lepiej oczyszczona, ale wtedy nie ma mowy o zlozu zraszanym A moze jakas kombinacja z tymi podlozami filtracyjnymi? Nalezy zadac sobie pytanie: jaka role ma spelniac komin? Czy to ma byc przed filtracja do sumpa, czyli komin z wkladem mechanicznym, czy ten komin ma juz spelniac role po czesci filtra mechanicznego i bilogicznego, czy tylko ma byc filtrem biologicznym (zloze zraszane)?
Co do zaleznosci pojemnosci akwarium do pojemnosci wody filtrowanej w sumpie to na pewno cos znajdziesz w interencie na stronach z akwarystyka morska lub fforach akwarystycznych w dziale "zrob to sam".
Ja mam gdzies w swoich natatkach podane te zależnosci ale nie chce pisac "na czuja" dziwnych rzeczy, dlatego sprawdz to sam a zobaczysz ile sie jeszcze przy tym dowiesz, rowniez o wkaldach do filtrow.
Jezeli chodzi o zamontowanie dodatkowej glowicy, to ja jestem jak najbardziej za takim pomyslem. Zawsze masz cos pod reka w czasie awarii sumpa i dodatkowe dotlenianie w akwarium. W przypadku Tanganiki to wazny pareametr - zawartosc tlenu w wodzie.
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#10 - Posted: 17 Sier 2006 13:56 
Dziękuje Leszku, napewno jeszcze w necie będe zgłębiał tajniki nie tylko sumpów:)
Komin mimo wszystko zarzucę bioballami, boję się dać gąbkę coby się nie zapchało. Czasem bywam poza domem kilka dni a żonka mogłaby nie dać sobie rady z ewentualnymi problemami. Także komin będzie biologicznym złożem. Mechaniczną filtrację zrobię poprostu w pierwszej komorze. Wcześniej nie myślałem o kominie by co w niego wkładać więc jak będą sobie bioballe to zawsze to dodatkowa filtracja...
Jacek

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 17 Sier 2006 21:20 
Rozumiem. Moim zdaniem komin nie bedzie typowym filtrem biologicznym, bedzie za szybko zanieczyszczony. Słusznie zauwazyles ze "....jak będą sobie bioballe to zawsze to dodatkowa filtracja...". To na pewno w jakis sposob pomoze w fitracji zbiornika.
Najlepiej za jakis czas przejrzyj masy fitrujace i zrob pomiary wody w akwarium. Wnioski same sie nasuna czy cos trzeba ulepszyc czy bedzie jednak w porzadku.
Leszek

Autor tasma
Użytkownik
#12 - Posted: 18 Sier 2006 07:24 
Na pewno w jakis sposob wspomoze to filtracje w sumpie, ale zauwaz Jacku ze w kazdym opisie filtracji biologiczne napisane jest, ze do wkladow biologicznych musi dostawac sie woda oczyszczona mechanicznie, w innym przypadku powierzchnia dla bakterii bedzie sie zapychac (ale mi wyszlo zdanie). Tak jak pisze Leszek przejrzyj po jakims czasie stan wkladow. Sam stwierdzisz czy ma to jakis sens.
Przemek

Autor fazi64
Użytkownik
#13 - Posted: 18 Sier 2006 09:29 
Witam,
Uwazam, ze Przemek ma racje. Jesli biologia - to tylko po wstepnym, mechanicznym prefiltrze. Ma to jeszcze jedno zasadnicze znaczenie, oprocz spadajacej wydajnosci zloza, pracujacego pod obciazeniem mechanicznych zanieczyszczen.
W razie awarii zasilania lub tp. nieszczescia, "czyste" zloze ma wieksza szanse przetrwac przynajmniej ciut dluzej, niz "zabrudzone" i odtworzyc sie po (szybkim) przywroceniu dzialania.
Pzdr.
Fazi64

Autor artkras12379
Użytkownik
#14 - Posted: 19 Sier 2006 16:57 
WITAM
Jacku, jeżeli mógłbym jeszcze coś od siebie dorzucić.
Mimo wszystko spróbował bym włożyc do komina (oczywiście jego na dno) grubą gąbkę (grubą mam na myśli jej oczka, tzn. przepustowość). Ja dałbym jej gdzieś tak około 5-7 cm. Zawsze coś na niej zostanie, pozatym wyciszy (chociaż trochę) szum przelewającej się w kominie wody. Odnośnie zapchania to spoko, słup wody w kominie będzie wytwarzał pewne ciśnienie, także zanim gąbka zapcha sie całkowicie będziesz to widział po spiętrzonej w kominie wodzie (spiętrzenie to oczywiście będzie narastać wprost proporcjonalnie do zanieczyszczenia gąbki), a tuż przed ewentualnym wyjazdem gąbkę zawsze można przecież wypłukać.
pzdr
Artur

Autor timus
Użytkownik
#15 - Posted: 20 Sier 2006 10:09 
Witam!

Podsune Wam pewien pomysł.

Wedłóg mnie dobrym rozwiazaniem w przypadku sumpów jest komin nad pierwsza komorą sumpa. Jest to komin o gabarytach mniejszych od komory pod nim. Ważne w przypadku przypchania. Woda z komina po zewnętrznych sciankach ściekała by wtedy do sumpa. Na samym wierzchu komina wkładamy gąbke i mamy pre filtr a reszte wypełniamy biobalami w dnie sporo otworów i mamy otwarty piękny filtr zraszany.

Pod nim dał bym ceramike bio. Najlepsza jest seroska siporaks ale aqua szut zrobił nie gorsza i znacznie tańszą.

Zamontowanie takiego komina podnosi znacznie wydajność systemu filtracyjnego i świetnie napowietrza wode. W komorze ostatniej umieścił bym jeszcze napowietrzacz DIY. Takie pudełko z cienkich deseczek lipowych dość długie ala kurtynka i mamy świetne malutkie pęcherzyki powietrza pompowane wprost do akwarium.

W komine w akwarium mozna zastosować nacięte rurki jak to robia w morskich baniaczkach ;)

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 20 Sier 2006 19:31 
Marcinie pomysl super, i cos kojarze ze podobne rozwiazanie mial kiedys Artur w swojej morszczyźnie, ale dokladnie nie pamietam. Ale nie wiem czy w tym przypadku da rade cos zrobic bo jak sie domyslam takie "cudo" nalezaloby zaprojektowac przed postawieniam zbiornika i robieniem szafki, nie wiem czy to nie jest za poźno.
Leszek

Autor artkras12379
Użytkownik
#17 - Posted: 20 Sier 2006 21:52 
WITAM
Lechu, jest dokładnie tak jak mówisz.
Razem projektowałem: baniak z kominem, szafką pod akwarium oraz sump.
Wszystko było zaprojektowane co do centymetra.
pzdr
Artur

Autor jacekkudla
Użytkownik
#18 - Posted: 21 Sier 2006 08:31 
U mnie troszkę za późno, baniak nawiercony, stoi na szafce prawie gotów do zalania. Czekam aż mi wode na osiedlu włączą... Już 2 tydzień z baniakami 5lit biegam...
Jacek

Autor timus
Użytkownik
#19 - Posted: 27 Sier 2006 16:16 
Jacku chcesz powiedziec że nie masz nawet 20 cm miejsca nad sumpem?

Komin to przenośnia. Można rozłożyc materiał bardziej na płasko i też spełni swoja role.

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#20 - Posted: 28 Sier 2006 10:04 
MArcinie nie bardzo rozumiem co masz na myśli... Pomiędzy krawędzią sumpa a górną półką w tym wypadku blatem mam jakieś 25 cm przerwy....
Jacek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / sump-wkłądy filtracyjne Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®