Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Witaminy a światło

Autor timus
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Wrz 2006 12:33 
Witam!

Mam pytanie do szpecy ;)

To że światło rozkłada witaminy to wiem. Tylko powiedzcie mi czy tylko światło słoneczne czy również światło sztuczne?

Jesli swiatło sztuczne również to czy tak samo szybko czy może w innym stopniu?

Marcin.T <')))><

Autor tasma
Użytkownik
#2 - Posted: 4 Wrz 2006 16:06 
Marcinie kazde swiatlo rozklada witaminy. A czemu wedlug Ciebie miala by wystapic roznica przy swietle sztucznym. Przeciez to ta sama fala, co najwyzej o innej dlugosci.
Poza swiatlem na witaminy moze wplywac wilgoc i inne zwiazki zawarte w powietrzu dlatego nalezy je przetrzymywac w szczelnie zamknietych, ciemnych butelkach, najlepiej w lodowce.
Przemek

Wrociles do pracy czy na chwile sie do neta dorwales

Autor timus
Użytkownik
#3 - Posted: 7 Wrz 2006 09:51 
Wróciłem juz do pracy ;)

Pytałem sie bo myślałem że to jakies konkretne promienioanie przyczynia sie do rozkładu witamin. Nie znam sie na tym więc tak sobie dumałem czy swiatło sztuczne jest tak samo szkodliwe jak słoneczne.

No ale teraz juz wiem i dziękuje Przemku.

A przechowuje witaminy jak piszesz. Zastanawiałem sie raczej czy trzeba zawsze podawać je po zgaszeniu światła. Bo ostatni byłem zmęczony i wlałem je do akwarium wieczorem po podmianie wody. Ale jeszcze w salonie paliło się przez kilka godzin światło (nie mam oświetlenia nad akwarium) I stąd te pytanie ;)

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#4 - Posted: 7 Wrz 2006 10:07 
A czy jest możliwość przedawkowania witaminek?? Np jeśli podawałbym przez 2 tygodnie codziennie podwójną dawkę witmamin? Czy jest możliwe określenie progu rozsądnego witaminizowania życia rybciom??
Tyle co pamiętam to hiperwitaminoza gorsza jest od awitaminozy...
Jacek

Autor timus
Użytkownik
#5 - Posted: 7 Wrz 2006 12:32 
Z tego co pamiętam witaminy podawane do wody są przyswajane przez ryby tylko w ilości im potrzebnej. Więc przedawkowanie ta droga nie jest chyba możliwe. Co innego z pokarmem. Tak bynajmniej mi się wydaje.

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#6 - Posted: 7 Wrz 2006 12:50 
hhhmmm
Wiadomo że nawet jak do pokarmu się da to i tak część się wypłucze zanim łakomczuchy zjedzą...
Ale faktycznie czy można jednym sposobem przedawkować a drugim już nie?
Jacek

Autor timus
Użytkownik
#7 - Posted: 7 Wrz 2006 13:18 
Wiesz trzeba by poszperaź w archiwum. Tam gdzieś było to opisywane przez Jacka K podczas omawiania Aquabiowitu AM. Ja niestety nie mam czasy.

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#8 - Posted: 7 Wrz 2006 13:34 
Oki poszperam... Nie jestem pewny ale chyba ten artykuł czytałem i wydaje mi się że nie ma tam o tym wzmianki...
Może ktoś jeszcze podpowie...?
Jacek

Autor danlack
Użytkownik
#9 - Posted: 9 Wrz 2006 14:12 
Nie wiem jak inne witaminy, ale witamina C wg mnie po wlaniu wieczorem do baniaka "znika"po kilku godzinach - tak szacuje czas "rozkladu" na podstawie pomiaru parametru Redox ktory spada mi drastycznie po podaniu witamin (jest czuly na wit. C). Po kilku godzinach wraca do normy. jest to dla mnie oznaka ze witaminy C juz nie ma w wodzie.

Z tego co pamietam to Jacek K rekomendowal podawanie witamin wieczorem, najlepiej po podmianie wody i zgaszeniu swiatla.

Wydaje mi sie, ze zarowno swiatlo naturalne jak i sztuczne powoduje szybszy rozklad witamin.

Podobnie z przedawkowaniem - mozna to zrobic przez podawanie w pokarmie, ale i wchlanialnosc witamin przez podanie w pokarmie jest lepsza niz przez obmywanie ryby witaminami (osmotyczna).

Bogdan

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Witaminy a światło Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®