Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

W końcu zalany-nowy baniak 672 litry

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor jacekkudla
Użytkownik
#1 - Posted: 11 Wrz 2006 08:11 - Edytowany przez: jacekkudla 
Witam
Po kilku miesiacach przymiarek, czytania dopytywania i problemów w baniaku przejściowym w końcu zalałem baniak docelowy...
Poniżej podaje kilka linków z prośbą o ocenę, szczególnie czy jest wystarczająca ilość kryjówek czy nie za dużo kamieni, czy może dorzucić coś dodatkowo mając na względzie obsadędocelową napisaną poniżej itp itd no i czy się podoba:-)
Obsada docelowa to:
15-20 Ikolek
15 petrusi Famula
6-8 eretmodusów

Jeszcze podaje kilka danych nt baniaka:
1. 160/60/70 dł/szer/wys
2. tło z łupka fillytowego.
3. podłoże - grys dolomitowy 7-8 cm o granulacji 0,5-0.8
4. wystrój - wapienie wyszorowane wypłukane (niestety nic więcej nie udało mi się zrobić gdyż we dwójkę musieliśmy je dźwigać więc ciężko mówić o prażeniu czy gotowaniu:)
5. filtracja - sump 144 litry gąbka plus bioballe, a także komin z bioballami

parametry wody na starcie:
PH 7,8
GH 19
KH 9
NO3-0
NO2-0
NH3/4-0



http://img205.imageshack.us/my.php?image=p1010407u l7.jpg
http://img171.imageshack.us/my.php?image=p1010372r x7.jpg
http://img226.imageshack.us/my.php?image=p1010365t h6.jpg
http://img209.imageshack.us/my.php?image=p1010361q a1.jpg
http://img209.imageshack.us/my.php?image=p1010359w l1.jpg
http://img227.imageshack.us/my.php?image=p1010349o w6.jpg

A od tego się zaczęło:):)
http://img201.imageshack.us/my.php?image=p8150335m o0.jpg

Autor worton
Użytkownik
#2 - Posted: 11 Wrz 2006 10:26 
No i to sie nazywa Akwarium :) - wyglada ekstra.

Co do funkcjonalnosci dekoracji sie nie wypowiem bo nie wiem :(.

Pozdrawiam.

Autor jacek71serwus
Użytkownik
#3 - Posted: 11 Wrz 2006 14:15 
super to wygląda,a jeżeli chodzi o ilość kryjowek,to zalerzy ile będziesz miał samców np.tropheusa.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#4 - Posted: 11 Wrz 2006 14:18 
W najgorzym wypadku będe dokładał/wyjmował kamienie...
Jacek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#5 - Posted: 11 Wrz 2006 15:58 
Mi się też bardzo podoba - tym bardziej że jest to już akwarium wykraczające poza polski standard 240 litrów. Bardzo ładnie rozplanowałeś gabyryty - dzięki temu estetyka wyglądu jest wprost uderzająca.

A tło z czego jest zrobione?

Katarzyna

Autor worton
Użytkownik
#6 - Posted: 11 Wrz 2006 16:02 
z lupka filytowego (punkt 2 pierwszego postu w temacie :))

Autor jacekkudla
Użytkownik
#7 - Posted: 11 Wrz 2006 16:03 
Dziękuje Kasiu
Tło jest z łupka fillytowego naklejanego na spienione pcw-ustrojstwo waży ze 100 kg:)
Nie widać głębi baniaka pstrykne kilka fotek jak się woda wyklaruje z boku patrząc...:)
Jacek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#8 - Posted: 11 Wrz 2006 16:04 
Oj, przepraszam - jakoś mi umknęło. A jak to mocowałeś? Wygląda bardzo interesująco.

Katarzyna

Autor jacekkudla
Użytkownik
#9 - Posted: 11 Wrz 2006 16:07 
Mocowałem tło?? jeśli o to pytasz to poprostu wstawiłem i się trzymało na sztywno (tło było klejone we 2 częściach i połączone na środku) dla pewności silikonem u góry podkleiłem...
Jacek

http://www.akwarystyka.com.pl/forum/viewtopic.php? t=35681
Tutaj Kasiu masz fajnie opisane-na tym pomyśle się wzorowałem a robił kolega fan malawi:)

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#10 - Posted: 11 Wrz 2006 16:14 
Ogromne dzięki - zaraz to sobie przejrzę, bo wygląda naprawdę nieźle.

Katarzyna

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#11 - Posted: 11 Wrz 2006 16:19 
Oglądając to, coś mi przyszło do głowy...

Skleiłam sobie kiedyś taką doniczkę z łupek z piaskowca silikonem akwarystycznym. Po jakimś czasie ta doniczka sie rozpadła. Czy używałeś do tego jakieś szczególnego silikonu akwarystycznego? Bo ja kupowałam taki w tubce w sklepie zoologicznym.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#12 - Posted: 11 Wrz 2006 16:21 
kupiłem normalny silikon, zauważ Kasiu że te kamienie są płaskie i jest duża powierzchnia przylegania, prócz tego ciężar w wodzie się zmniejsza, a ja dodatkowo układając kamienie starałem się by od dołu były większe i do góry szły mniejsze... Ten link co Ci podałem to kolegi który tak zrobił i trzyma mu się prawie rok.... może jeszcze troche potrzyma...ale nikt gwarancji na[ewno nie da:)
JAcek

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 11 Wrz 2006 16:23 
Kasiu silikon moim zdaniem lepiej bedzie sie trzymal tego łupka niz piaskowca. dlatego ze sa to rozne skaly i niestety piaskowiec jest porowaty i dosc wykruszajacy sie w miejscu sklekjenia. Łupek jest twardy i ma bardziej rowna plaszczyzne do klejenia.
Kasiu zajmuje sie rowniez modelarstwem ikleje rozne rzeczy. wierz mi wytrzymalosc spoiny zalezy od wielu czynnikow. gdzies popelnimy blad i wsztsko leci w kawalki :-)
Leszek

Autor danlack
Użytkownik
#14 - Posted: 11 Wrz 2006 16:27 
Wiesz Jacek u mnie kilka dni temu puscil silikon na laczeniu z PVC. jak bedziesz mial mozliwosc to pociagnij od gory jakas grubsza warstwe.

B

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#15 - Posted: 11 Wrz 2006 16:33 
A czy te łupki są ostre na końcach? Czy je jakoś piłowałeś?Pytam, bo nie tak dawno kupiłam 30 kg. wapienia piaskowego na allegro który okazał się ogromnym błędem. Wygląda owszem, bardzo ładnie, ale stwarza niebezpieczeństwo.

Stado uwzięło sie od trzech dni na jednej z kasang i ona mocno się o te ostre kanty poobijała. Jeden bok jest pozbawiony łusek. Odłowiłam ją dzisiaj do maluchów bo przy każdej gonitwie pruła na kamienie.

Wyglądają naprawdę świetnie, ale najlepi by było jak byś tu osobiście zdał relację po jakimś czasie jak już akwarium będzie zarybione. Jesli bedzie wszystko wporządku to chyba sama zaplanuję takie coś.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor fazi64
Użytkownik
#16 - Posted: 11 Wrz 2006 22:35 
wapienia piaskowego

Witam,
A mozna zobaczyc fotki tego kamienia, bo z nazwa spotykam sie pierwszy raz (moze chodzi raczej o wapien muszlowy?)
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 11 Wrz 2006 22:37 
Wlasnie o to samo mialem zapytac Kasię.

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#18 - Posted: 12 Wrz 2006 07:07 
Oj, przeraszam - faktycznie wapień muszlowy ;o) Jakas bzdura do mojej głowy się wplątała i jeszcze na forum się ukazuje ;o)

Tak dla przestrogii dla innych to naprawdę nie warto kopować tego wapienia ze względu na jego ostre boki. Można narobić sobie tylko kłopotu.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor jacekkudla
Użytkownik
#19 - Posted: 12 Wrz 2006 07:54 
Kasiu
Krawędzie łupek miewa ostre, ale mam nadzieję że nie będzie to wielki problem dla rybek i krzywdy sobie czynić specjalnej nie będą
Jacek

Autor rufus1
Użytkownik
#20 - Posted: 12 Wrz 2006 08:31 
Jezeli chodzo wapień muszlowy.
Ja tez go mam. Jest bardzo efektownym wapieniem. Ma bardzo ciekawa strukture. Zgadzam sie z Kasią ze wlozenie go do akwarium z rybami o duzej plochliwosci (Bentochromis) lub z temperamentem ;-) np. trofeus moze stanowic zagrozenie zranienia ryb (skora, oczy). Moim zdaniem nadaje sie on do akwarium dla gatunkow Julidochromis, Lamprologus, Neolamprologus, altolamprologus.
Leszek

Autor roa
Użytkownik
#21 - Posted: 12 Wrz 2006 08:44 
Jezeli chodzo wapień muszlowy.......
Zgadzam sie z Kasią ze wlozenie go do akwarium z rybami o duzej plochliwosci (Bentochromis) lub z temperamentem ;-) np. trofeus moze stanowic zagrozenie zranienia ryb (skora, oczy).
Leszek



Mogę tylko potwierdzić. Sam przeszedłem ta ścieżkę. T.B.Ujiji do spokjnych nie należą a skał w zborniku miałem sporo. Ciągłe okaleczenia dały mi do myślenia. Sprawę rozwiązałem następująco:

Mam kolegę, który ma piaskarnie (urządzenie do czyszczenia stali z rdzy przy pomocy pisku). Po przejściu całego procesu w piaskarce wszystkie krawędzie były pozałamywane. Nie można tylko przesadzić - żeby coś zostało z wapienia:). Jest to jakieś rozwiązanie jednak nie każdy ma do tego dostęp :(

Generalnie można stposować do ryb spokojniejszych oraz w przypadku małej ilości skał w zbiorniku o dużym litrarzu i jak w tym temacie.

Pzdr. Artur

Autor jacekkudla
Użytkownik
#22 - Posted: 12 Wrz 2006 08:51 
Leszku, a co sądzisz o ustawieniu kamieni w ujęciu mojej docelowej obsady?? Czy nie będzie za dużo konfiktów wlaki o terytoria??
Planowana obsada to 15 petrusi, 15 ikolek i 6 eretmod...? Nie za mało jak na ten baniak?? było gdzieś fajne stwierdzenie... kontrolowane przerybienie....jak to określic?\
Jacek

Autor rufus1
Użytkownik
#23 - Posted: 12 Wrz 2006 09:35 
Jacku trudno jest okreslic jednoznacznie czy to malo czy za duzo (tych kaieni). Poprostu muszisz obserwowac ryby i ich zachowanie. do tego dostosujesz sobie wystroj akwarium . ja mysle ze na poczatek jest w porzadku i to wystarczy. Widze dosc duze przeswity miedzy kamieniami co pomaga w obserwacji i kontroli ryb. Skaly sa duze, pojedyncze takie jakie lubia Petrusie czyli na poczatek w porzadku. co bedzie poźniej sam zobaczyszi ew. poprawisz. Dobor gatunkow masz rowniez dobry tylko pamietaj ze , tak jak napisales wczesniej, kupujesz mlode Petrusie i one moga z czasem cos kombinowac pod katem agresji. Chociaz przy takiej ilosci (15 sztuk) nie powinno byc zbyt ostro ;-).
Kontrolowane przerybienie ja to rozumiem ze jest taka ilosc ryb (nieco wiecej niz na typowa pojemnosc zbiornika, pojecie bardzo ogolne) ktora plywa w danym akwarium co pozwala na zmnijeszenie min. agresji i dodaje czasami uroku zbiornikowi, a jednoczesnie parametry wody utrzymywane sa na wlasciwych poziomach. Wiadomo w zbiorniakch gdzie jest wiecej ryb jest wieksza produkcja zwiazkow organiczncznych przez ryby (odchody), to pociaga za soba powsrawanie wiekszych ilosc zw. azotu i to trzeba pilnowac. dlatego brdzo wazne ewlemnty pomocne w tych czynnosciach opieki nad rybami to dobra i wydajna filtracja oras podmiany wody.
Inni akwarysci koga to pojecie nieco inaczej rozumiec.
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#24 - Posted: 12 Wrz 2006 10:07 
Dziękuje bardzo Leszku. Chodziło mi o generalną oceną przydatności a nie szczegółową analizę:)
Jeśli chodzi o filtrację to powinna być zdecydowana nadfiltracja, mam w kominie około 25 litrów bioballi, zraszane są poprzez płytki zraszające, w sumpie jest około 60 litrów bioballi i ze 25 litrów gąbki... Także mam nadzieję że nie będe się dotykał do sumpa przez rok:)
JAcek

Autor timus
Użytkownik
#25 - Posted: 12 Wrz 2006 10:15 
Powiem Ci Jacku że Twój zbiornik też mi sie podoba.Jest taki w moim stylu ;)

A filtracje masz super! Sam komin to juz potężne złoże o sumpie nie wspomne. W książce Konigsa jest opisany filtr zraszany o wymiarach 45h x 15x15 i mówi tam że jest wystarczalny dla akwarium o pojemności 400L Więc na ile starczy Twój????? ;)

Marcin.T <')))><

Autor fazi64
Użytkownik
#26 - Posted: 12 Wrz 2006 10:21 
Moim zdaniem nadaje sie on do akwarium dla gatunkow Julidochromis, Lamprologus, Neolamprologus, altolamprologus
Witam,
Jak zwykle rufus1 "ten Pan" ma racje ;))

Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#27 - Posted: 12 Wrz 2006 10:23 
Marcinie czy jest napisane ile tam ryby plywa i jakich? To wazne moim zdaniem. co innego 30 xenotilapii lub naskalnikow , a co innego 20 trofeusow :-).
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#28 - Posted: 12 Wrz 2006 10:33 
Będe próbował mieć tzw "kontrolowane przerybienie" więc będe dobierał ilość rybci w stosunku do zmniejszania agresji i parametrów wody.:)
A filtracji chyba nigdy za wiele:)
JAcek

Autor timus
Użytkownik
#29 - Posted: 12 Wrz 2006 11:53 - Edytowany przez: timus 
Nie Leszku nie pisze nic o ilości ryb i konkretnych gatunkach. Zreszta dokładnie nie pamiętam. Jeśli jestes w domu to zajżyj do Pielęgnice moja pasja. W dziale o filtracji jest on opisany.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#30 - Posted: 12 Wrz 2006 12:38 
No wlasnie. Marcinie tak tez robia niektore firmy produkjace osprzet do akwarium , min. filtry. Na opakowaniu super paramatry,a prktyka mowi cos zupelnie innego. Moim zdaniem czasami odnosze takie wrazenie ze najlepiej jakby w akwarium nie bylo ryb lub plywala parka, to wtedy parametry filtrow beda w miare w porzadku. Ja sam pewnie zuwazyles ze AK podaje wiele spraw bardzo ogolnikowo, takze dotyczacych hodowli ryb, ale niestety diabel tkwi w szczegolach.
Leszek

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / W końcu zalany-nowy baniak 672 litry Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®