Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Glony - juz nie mam sily (i filtracja)

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor worton
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Wrz 2006 09:44 
Witam,

jak wyglada sprawa z glonami u Was w akwariach?

U mnie to jest tragedia - mam chyba wszystkie znane rodzaje glonow w akwarium :). Generalnie nic do nich nie mam bo rosna sobie na kamyczkach i jest ok, nawet ladnie to wyglada. Do szalu jednak doprowadzaja mnie sinice, z ktorymi mam nieprzyjemnosc od okolo 8 miesiecy (odkad zmienilem oswietlenie na mocniejsze). Nie walczylem z nimi chemia - jedyne co stosowalem to podmiany wody, co 3-4 dni okolo 30% ale paskudy dalej sobie rosna (moze nie tak bardzo jak kiedys ale rosna).

Wiem, ze cos robie nie tak bo na jakis miesiac wygralem z nimi (przestaly rosnac, rosliny dostaly kopa i wszystko bylo pieknie) ale wyjechalem na dluzej, wrocilem i znowu sa :) i nie chca sobie zniknac ;]. Nie ma ich duzo ale widac, ze z akwarium "cos jest nie tak".

Myslalem o zastosowaniu jakis nawozow zeby pobudzic wzrost roslin ale nie bardzo wiem czy to jest bezpieczne w wodzie z tanganika.

Akwa:
okolo 200 litrow wody
ph 8
No3 0-5 mg/l
No2 niemierzalne
Nh3 niemierzalne
Filtracja:
Unimax 250
Aquel - jakis stary model filtra wewnetrznego (gabka + turbinka).

Tak sie zastanawiam czy to nie wina karmienia - karmie ryby tylko raz dziennie ale obficie :(.

Jaka filtracje stosujecie u siebie w akwariach? Macie filtry wewnetrzne? A jezeli tak to jak wyglada stosunek moc/litrarz?

Stosuje ktos moze lampe UV? Tak sie zanstanawiam czy by nie pomogla wytluc sinic a do unimaxa mam mozliwosc dokupienia takiego cuda :).

Pozdrawiam.

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 12 Wrz 2006 10:07 
Może własnie przyczyną porastania glonów jest sposób karmienia. Niezjedzone pozostałości? Ale z drugiej strony masz niski poziom No3.
W naturalnym sposobie zwalczania glonów wykorzystuje sie właśnie rośliny wyższe.Jeśli te są w dobrej formie stanowie konkurencje pokarmową dla glonów. Wydaje mi sie że kontrolowane nawożenie nie zaszkodzi rybom.

Marcin.T <')))><

Autor worton
Użytkownik
#3 - Posted: 12 Wrz 2006 10:17 
A znasz moze jakies gatunki niewymagajacych roslin, ktore dadza rade w twardej, zasadowej wodzie i z nie zasilnym oswietleniem (w ogole sie nie znam na wodorostach)? Mam u siebie nurzanca i rogatka, ktore rosly dobrze do momentu pojawienia sie sinic i potem podczas tego miesiaca (wtedy naprawde dostaly kopa rogatek robil sie dwa razy wiekszy w przeciegu kilku dni a nurzancow naroslo prawie cale akwa :)), w ktorym sinice zniknely.

Oswietlenie to 4x 18W phillipsa - jakies niby imitujace swiatlo sloneczne.
Akwa ma 50cm wysokosci.

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 12 Wrz 2006 10:17 
A moze jakies bardziej naturalne sopsoby, czyli slimaki.

Rozumiem ze sa to sinice inaczej cyjanobakterie. To bardzo niebezpieczne glony. Tworza sie korzuchy na powirzchi kamieni i roslin?
Propowalbym nie dodawac do akwarium zadnych nawozow dla roslin, polepszyl filtracje z wieksza cyrkulacja wody. Ew. jeszcze zmiana oswietlenia na nieco slabsze
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 12 Wrz 2006 10:20 
Moim zdaniem masz nieco za duzo swiatla. Rozwoj roslin przychamowal rozwoj glonow, to jest to o czym pisal Marcin.

Autor worton
Użytkownik
#6 - Posted: 12 Wrz 2006 10:27 - Edytowany przez: worton 
Slimaczki sa - swiderki i takie male (chyba zatoczki) jednak populacja slimakow utrzymuje sie na niewielkim poziomie, ktores z sumow chyba je zjadaja :).

Korzuchy sie nie tworza bo codziennie zdejmuje troche sinic z powierzchni (rosna tylko na lisciach nurzanca, ktore unosza sie na powierzchni), na kamieniach pojawiaja sie tylko w kilku miejscach i jest ich malo (tam kroluja okrzemki - ktore sa zjadane takze przez synodontis petricola). Na rogatku dosc szybko sie rozwijaja i na szybie tylnej i bocznych.

Woda na powierzchni mocno faluje za sprawa deszczowni, kurtyny powietrznej i filtra wewnetrznego (mocne falowanie).

Generalnie to sinice rosna w miejscach gdzie prad wody jest mniejszy ale jak dorzuce jeszcze jeden filtr to juz bedzie wartki strumien a nie jezioro :D.

Hmm ze swiatlem to nie problem moge zmniejszyc o polowe po prostu nie wlaczajach dwoch swietlowek - pytanie tylko czy wtedy jeszcze bardziej nie zahamuje wzrostu roslin?

Moze lepiej byloby nasadzic wiecej niewymagajacych wodorostow? Jakies zwartki, orzech wodny, moczarka - mam duzo mchu jawajskiego w akwarium z krewetkami.

Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 12 Wrz 2006 11:17 
Sam slusznie zauwazyles ze sinice rosna w miejscach "spokojniejszych", to im sprzyja.
Mysle ze na akwarium 200 litrowe i o wysokosci 50 cm 2 swietlowki powinny wystarczyc.
Jezeli masz miejsce to oczywiscie posadz jeszcze kilka roslin. Rogatek i moczarka + vallisneria to Tanganika!:-)

Piszac o slimakach mialem na mysli np. ampularie lub natheriny(jakos tak to sie pisze:-)), ale jak maja byc atakowane i jadane przez sumy to lepiej nie.

Autor fazi64
Użytkownik
#8 - Posted: 12 Wrz 2006 11:37 
Witam,
A probowales robic kontrtesty na azotany przy uzyciu odczynnikow innej firmy, moze woda jest jednak duzo bardziej "zyzna" (NO3)? Lampa UV zlikwidujesz raczej "zakwit wody", a nie glony osiadle. Moze lepiej by bylo (oprocz odlaczenia pary swietlowek) pozostale dwie zastapic jakimis bardziej "akwarystycznymi", bo zwykle raczej nie oferuja wlasciwego spektrum dla wzrostu roslin, a glonom sluza jak najbardziej.
Pzdr.
Fazi64

Autor worton
Użytkownik
#9 - Posted: 12 Wrz 2006 12:16 
A testery jakiej firmy moglbys polecic? Uzywam zooleku :).

Jakie swietlowki sprzyjaja roslinkom? Mam teraz dwie phillips 830 i dwie phillips 840 mialy byc ponoc ok.

Autor fazi64
Użytkownik
#10 - Posted: 12 Wrz 2006 12:33 
A testery jakiej firmy moglbys polecic?

Witam,
Np. JBL - sa duzo dokladniejsze niz Zooleku (IMHO).

Jakie swietlowki sprzyjaja roslinkom?

To kolejny temat rzeka:
Sylvania: Gro-lux,
Hagen: Flora-Glo (ale to lampa dla typowo roslinnych akwariow),
Sera: Plant Color,
Leuci: Aquarium Nature (te polecam ze wzgledu na cene i wlasciwosci)
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 12 Wrz 2006 12:33 
Roslinom sprzyjaja min. Flora Glo oraz Power Glo obie firmy Hagen, bardzo popularne w sklepach zoo.

Autor worton
Użytkownik
#12 - Posted: 12 Wrz 2006 12:41 - Edytowany przez: worton 
Nooo to bedzie kombinowania :), wywale troche kamieni bo jakos ich za duzo, zlapie przy okazji parke lophiobagrusow i umieszcze je w osobnym "domu milosci" :), nasadze roslin i wymienie swietlowki.

Mam mozliwosc zamontowania 4 swietlowek - kazda 18W - sadzicie, ze 2x 18W wystarczy na te akwarium?

Pozdrawiam.
P.S.
Jak mozecie to zobaczciei fote baniaka w swoim szczytowym momencie - 0 sinic i kontrolowany wzrost glonow - a nic sie od tamtego czasu ze sprzetu nie zmienilo - moze jednak wina lezy po stronie nie techniczej a wodnej?

http://www.akwa.mbnet.pl/zdjecia/tanganika/baniak. jpg

Autor fazi64
Użytkownik
#13 - Posted: 12 Wrz 2006 12:56 
Witam,
Akwa "z dusza" - super!
A moze sprobowalbys jeszcze jednego sposobu - krewetki (tylko nie wiem, jakie oprocz sumow masz tam jeszcze ryby, co moze miec znaczacy wplyw na zywot raczkow).
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 12 Wrz 2006 12:56 
Rzeczywiscie dosc jasno w twoim zbiorniku.
Czy tam trzymasz sumy? Taka ilosc swiatla im nie przeszkadza?

Pojawienie sie glonow w akwa ma kilka przyczyn. Zbyt duzo produktow przemiany materii, za duzo ilos swiatla, zaburzony cykl biologiczny((brak tzw. rownowagi bilogicznej, to cos troszeczke innego od cylku azotowego ale maja wiele wspolnego, ta sprawa jest bardziej zwiazana z roslinami niz z bakteriami w akwarium ;-), kurcze a moze cos plote ;-)), ruch wody, jakosc wody itd.
Ja mysle ze 2x po 18 W powinno wystarczyc

Autor worton
Użytkownik
#15 - Posted: 12 Wrz 2006 13:23 
Sumy zjadaja krewetki w przeciagu kilku sekund - wyplywaja po nie nawet w dzien i to pod sama powierzchnie wody - tylko wpuszcze grupke "fire redow" jakies 30 sekund i z 15-20 krewetek nie zostaje nic :D.

Wlasnie o ta rownowage biologiczna mi sie najbardziej rozchodzi - cos musialo ja zachwiac a nic w akwa nie zmienialem obsada jest od ponad roku taka sama - tyle, ze ryby urosly - na zdjeciu jest baniak z czerwca tego roku wiec nie tak dawno.

Rufus: sumom takie swiatlo nie przeszkadza absolutnie :) i tak siedza schowane w norkach jak tylko zrobi sie widno - wychodza nawet przy zapalonym swietle jak zajdzie slonce :)

Zwiazki azotowe to byl moj glowny podejrzany ale sumy przy stezeniach wiekszych niz 30 mg/l staja sia apatyczne i przestaja jesc - a u mnie phyllonemusy niedawno sie rozmnozyly :) i wszystkie rybcie sa bardzo energiczne (pomijajac juz wyniki testow).

Teraz jak tak zaczalem myslec nad tym dokladniej to przyszlo mi do glowy takie pytanie: ktore z pokarmow dostarczaja do wody wiecej fosforanow i innych cosiow potrzebyn glonom/roslinom do rozwoju - mrozonki czy platki/granulki/itd?

Autor fazi64
Użytkownik
#16 - Posted: 12 Wrz 2006 13:30 
Witam,
Zdecydowanie mrozonki (szczegolnie nieplukane przed podaniem).
Pzdr.
Fazi64

Autor worton
Użytkownik
#17 - Posted: 12 Wrz 2006 13:30 
No to chyba juz wiem co sie stalo ;)

Autor timus
Użytkownik
#18 - Posted: 12 Wrz 2006 13:32 
z tego co wiem to szpinak zawiera dużo fosforanów. I efektem obfitego karmienia nim może być inwazja glonów. Ale przy sumach to raczej nie ma miejsca?

Marcin.T <')))><

Autor fazi64
Użytkownik
#19 - Posted: 12 Wrz 2006 13:36 
No to chyba juz wiem co sie stalo

Witam,
Rozumiem, ze bedziesz stopniowal napiecie!
Pzdr.
Fazi64

Autor worton
Użytkownik
#20 - Posted: 12 Wrz 2006 13:51 
:) zeby przygotowac sumy do tarla od czasu tego jak pierwsza proba Phyllonemusow zakonczyla sie fiaskiem 90% zarcia jakie daje rybom to mrozonki - kryll, mysis, wodzien, solowiec i larwa komara, podaje tego duzo w srodku nocy takze tutaj prawdopodobnie lezy przyczyna :). Nie bede zmniejszal oswietlenia - zwieksze ilosc szybko rosnacych roslin zeby zjadaly te cale fosforany i inne cosie glonom. Chyba, ze uwazacie, ze swiatlo i tak jest za silne - wezcie tylko pod uwage, ze akwarium wygladalo ladnie :).

Pozdrawiam.

Autor fazi64
Użytkownik
#21 - Posted: 12 Wrz 2006 14:31 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
A moze jakis "off-topic" biotopowy - glonojad - ktory pomoze w zjedzeniu resztek pokarmu?
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 12 Wrz 2006 15:46 
Fazi zwroc uwage ze to pokarm typowo miesny no i brak korzeni ktore sa tak potrzebne glonojadom ;-)

Autor worton
Użytkownik
#23 - Posted: 12 Wrz 2006 16:54 
Sumy zjadaja wszystko tyle, ze nigdy nie bawilem sie w plukanie mrozonek :).

Pozdrawiam.

Autor rufus1
Użytkownik
#24 - Posted: 12 Wrz 2006 17:26 
Z plukaniem mrozonek to nie chodzi o pozostalosci karmy, a co w tej wodzie jest w ktorej zamrozony jest pokarm (chodzi o zwiazki).
Wystarczy wziasc kostke np. artemii i zobaczysz co z niej leci ( jaki jest kolor wody). Ja to robie na drobnym sitku.
Fazi juz kiedys to wyjasnial.

Autor worton
Użytkownik
#25 - Posted: 12 Wrz 2006 18:07 
Nie bede sie tlumaczyl, ze po ciemku nie widac :) - zaczne plukac ale poki akwarium nie wroci do poprzedniego, stabilnego stanu bede karmil platkami.

Autor trzcinka
Użytkownik
#26 - Posted: 12 Wrz 2006 20:11 
Cyjanobakterie-sinice-pewien jesteś że to jest to-mają nieprzyjemny zapach i gromadzą się na kamieniach dekoracjach jako zielono niebieski śliski nalot?

Bo jeśli faktycznie to jest to -to te organizmy zaliczane są już do prymitywnych bakterii czyli raczej do czegoś z pogranicza swiata roślin i zwierząt.
Jeśli jesteś obsolutnie tego pewien to jedynym leczeniem na ostetegzne pozbycie się tegoż jest zastosowanie antybiotyków.

Podmiana 30% wody .Dactopur dirrect przez 5 dni w dawce podanej na opakowaniu(leczenie w całkowitej ciemności)
lub erytromycyna 1gram na 250litrow wody.

Wszystko inne to profilaktyka która ma nie dopuscic do ich pojawienia sie.ale ich nie eliminuje jesli już są.Musisz miec całkowitą pewność że to cyjanobakterie(posłuż się nosem)

Sprzyja rozwojowi tych glono-bakterii nieprawidłowe światło.za dożo fosforanów i azotanów i duże napowietrzenie

Jeśli te Twoje paskudy nie cuchną-to chyba masz inne glony

Autor rufus1
Użytkownik
#27 - Posted: 12 Wrz 2006 20:24 
Nie zapominaj Beato ze tam sa sumy. ciekawe jaka jest ich wrazliwosc na antybiotyki lub inna chemie?
Ja jednak bylbym ostrozny z takim dosc drastycznym jak dla mnie rozwiazaniem sprawy tych glonow.
Ja mysle ze jezeli zredukuje sie fosforany (plukanie mrozonek) i azot powinno z czasem ustapic to samo.

Autor fazi64
Użytkownik
#28 - Posted: 12 Wrz 2006 20:58 
Witam,
Ja tez sadze, ze worton popelnil blad przy karmieniu ryb i przenawozil (fosfor) wode w akwarium. W naszym biotopie raczej rzadko sprawdza sie wode na ten parametr (moze musisz dla potwierdzenia tej tezy zrobic test na fosforany).
A chemia moze byc faktycznie zbyt ryzykowna przy tej obsadzie.
A plukanie mrozonek (wszystkich - miesnych i roslinnych) to czynnosc konieczna (ja robie to na kupionych w latach "bledow i wypaczen" sitkach do przesiewania planktonu - 3 wkladane jeden w drugi pojemniczki, ktorych dno stanowi siatka o roznej wielkosci oczek).
Teraz planktonu juz nie lowie, bo nie mam gdzie - melioracja zrobila swoje i wszystkie okoliczne bajorka skutecznie powysychaly, ale sitka swietnie spelniaja swoja nowa role.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#29 - Posted: 12 Wrz 2006 21:24 
Fazi ja mam podobny komplet. Tylko ze ja mam dwie wersje tego modelu. jedna ma 3 siateczki (metalowe) a druga z "dopalaczem" 4 siateczki (wersja de luxe bo z siateczki mniejsze z tkaniny).
super sprawa, a prosta jak budowa cepa.
Wszsykim poplecam. Dlaczego tego juz nie robia? A moze robia? kto to wie.
mi sluza juz od lat 80-tych.
do segregacji pokarmow miesnych super.
Leszek
ps. przepraszam ze troche nie na temat

Autor worton
Użytkownik
#30 - Posted: 13 Wrz 2006 00:15 
Jestem zdecydowanie zwolennikiem naturalnych metod i szczerze wierze, ze wraz z powrotem rownowagi biologicznej sinice znikna same - tak jak juz raz to uczynily :).

Skad wytrzasnac taka siatke do lapania planktonu?

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Glony - juz nie mam sily (i filtracja) Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®