Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Akwarium 180x45x50h obsada i filtracja

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor leinad1
Użytkownik
#1 - Posted: 14 Wrz 2006 15:02 
witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum. Do tej pory miałem zbiornik 240l z malawijskimi mbuna. Obecnie jestem na etapie jego sprzedaży i zakupu zbiornika 180x45x50h 405l. W związku z tym mam kilka pytań i propozycji, do których proszę ustosunkujcie się.

1. Jaką filtrację zastosować? Dysponuję kubełkiem fluval 305 i głowicą PH 402 z gąbką. Czy to wystarczy? Czy nie należałoby dokupić drugi kubełek?
2. Jako napowietrzanie pracować będzie PH 402, sprawdzał się w malawi. Dodatkowo ruch lustra wody wywołany wylotem wody z kubełka. Wystarczy czy po prostu kupić pompkę i długą kurtynę powietrzną?
3. Grzałka 200W myślę, że spokojnie wystarczy. W mieszkaniu mam stosunkowo ciepło, ewentualnie później dołożę w miarę potrzeb.
4. Oświetlenie 2x58W. Wiem, że akurat światło nie jest niezbędne do szczęscia trofikom, ale zbiornik ma pełnić rolę akwarium również ozdobnego, więc myślę, że dwie świetlówki o tej mocy nie zrobią krzywdy rybom.
5. Podłoże i wystrój. Piasek kwarcowy. Jesli znajdę to może piasek dolomitowy albo bardzo bardzo drobniutki grysik. Kamole to trochę lawy wulkanicznej i kamienie kwarcowe oraz dolomity
6. Rośliny: vallisneria i anubias, nie za dużo, żeby tylko trochę udekorować zbiornik.

Oczywiście w akwarium będą pływać trofiki, nie planuję żadnych mięsożernych. Jakie gatunki polecacie, w jakich ilościach?

Dziękuję za wszelkie uwagi i sugestie oraz konstruktywną krytykę :)

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 14 Wrz 2006 15:09 
Witaj na forum!

Na wiekszość pytań znajdziesz odpowiedź na tym forum. Było to poruszane niejednokrotnie. Użyj funkcji szukaj. Dużo też jest w dziale artykuły i recenzje. Jeśli chodzi o łączenie odmian patrz na tabela krzyzowań trofeusów. Autorstwa Marty ;)

Do dzieła troszke inicjatywy ;)

Jeśli chodzi o filtracje biologiczną to ja bym dołożył kubełek ;) i niepotrzebna będzie kurtynka z powietrzem.Dwie deszczownice odpowiednio ustawione załatwia sprawe.

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#3 - Posted: 14 Wrz 2006 15:12 
Witam
Co do gatunków to najlepsze są takie... co Ci się podobają a to wiadomo rzecz gustu:) Ilości, jak przeszukasz posty to wszędzie napisano... że tropheus stadny jest więc najlepiej mieć stado każdej z odmian po conajmniej 10 szt...

JAcek

Autor leinad1
Użytkownik
#4 - Posted: 14 Wrz 2006 15:33 
Przeglądam cały czas forum i staram sięwynieść jak najwięcej wiedzy. Jednak nie wszystkie rady dotyczące np. zbiornika 150x50x50 będą równie dobre dla mnie. Chodzi mi tu głównie o długość, która może zmuszać do rozwiązania inaczej sposobu filtracji. Co do obsady to planuję dwa stada po ok 10-12 sztuk, czy tak może być? Tabelę krzyżowań przejrzałem :)

Autor eremita
Użytkownik
#5 - Posted: 14 Wrz 2006 15:47 
witam

jesli chodzi o filtr to chyba bedzie lepiej dolozyc jeszcze jeden lub wsadzic jeden wiekszy!!! ale to sie okaze po odpaleniu akwa;))) no mozesz jeszcze pomyslec nad sumpem!!!!

jesli chodzi o gatunki tropheusow patrz na te ktore Ci sie podobaja warunek to to by byly to odmiany ktore sie nie krzyzuja!!!

jak bedzieszk kupowal oswietlenie to proponuje t5 ocean white + plante!!! ja tak mam i jest super;))) o wiele lepiej w porownaniu do t8

powodzenia w chodowli;)))


Krzysztof

Autor drozd
Użytkownik
#6 - Posted: 14 Wrz 2006 16:48 
witam,

biorąc pod uwagę ksiązkowe 15 litrów na dorosłego trofeusa to mógłbyś w sumie mieć jakieś 30 ryb... pamiętakj jednak, że jeśli bedziesz wpuszczał młodzież to pewnie musiałbyś tych trofeusów wpuścić troszkę więcej (póżniejsza selekcja pod wzglęem płci, któraś rybka może paść po drodze... etc)

mam jeszcze mała uwagęodnośnie skał które planujesz umieścić w akwa... napisałes że chcesz mieć lawę, tak? o ile się nie mylę to ten typ skały jest raczej porowaty, ma ostre krawędzie i wydaje mi się że nie jest dobry dla ruchliwych, goniąychc się trofeusów, ryby po prostu mogą się o taki typ skał kaleczyć (podobnie wyglądałaby sprawa z bardzo porowatym wapieniem muszlowym)... za to dolomity jak najbardziej :)

co do filtracji to również dorzuciłbym jeszcze jakiś kubełek odpowiedzialny za biologię... a może pokusiłbyś się na sumpa?

Marek

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 14 Wrz 2006 16:49 
Witaj

A dlaczego robisz tak wąskie akwarium? Czy masz jakieś ograniczenia?

Marta

Autor leinad1
Użytkownik
#8 - Posted: 14 Wrz 2006 17:35 
Dlaczego tak wąskie akwarium? Szczerze mówiąc to nawet zastanawiałem się nad zrobieniem szerokiego na 40cm. Wynika to z tego, że mam akurat taką szafkę dostępną. Jednak po dołożeniu innego blatu mogę tę szerokość zwiększyć łatwo do 45cm. Wiem, że lepiej mieć niż nie mieć szerszego akwarium, ale czy to ma aż tak kapitalne znaczenie? Jak dla mnie to akwarium może mieć i 200x60 dno, ale żona umarłaby ze strachu, że podłoga się zarwie :)

Co do oświetlenia to muszę się skontaktować ze sklepem, w którym chcę zamówić pokrywę na wymiar, czy możliwe ejst zamontowanie belki T5.

Jeśli idzie o filtrację to odpada sump z pewnością ponieważ mam już kubełek jeden i wydaje mi się to mniej kłopotliwe.

Co do obsady to planuję kupić dorosłe stada, więc będę kupował "na miarę" a nie więcej sztuk z myślą o późniejszej redukcji.

Daniel

Autor drozd
Użytkownik
#9 - Posted: 14 Wrz 2006 17:53 
Jak dla mnie to akwarium może mieć i 200x60 dno, ale żona umarłaby ze strachu, że podłoga się zarwie :)

to już słusznych rozmiarów akwarium... może jednak uda ci się przekonać żonę? :-) Tanganika to taki biotop w kótrym powierzchnia dna ma kolosalne znaczenie, przy czym szerekośc jest równieważna ważna co długość (co do zasady :) poza tym jesli ma to być twój jedyny zbiornik to postaw sobie jak największe akwarium jakie uda ci się wynegocjować... pamiętaj że Tanganika wciąga a im większy zbiornik tym wiecej możliwości doboru obsady a zmienianie akwarium co poł roku to średnia przyjemność... :)

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Wrz 2006 18:21 
Witam!
Pytasz czy szerokosc jest tak wazna przy Tanganice, w szczegolnosci trofeusach.
Jest to bardzo wazny parametr zbiornika obok dlugosci. jestto zwiazane z zachowaniem sie ryb w akwarium. Majac wezszy zbiornik mozesz miec w okresie pozniejszy problemy z wzajaemna agresja u ryb. Chodzi oczywiscie o terytoria pojedyńczego samca/samcow oraz wycierajacej sie pary.
Jezeli masz mozliwosc to powieksz ta szerokosc do 60 cm, ew. kosztem dlugosci (np. 150 - 160 cm).
Filtracje musisz niestety zwiekszyc. Trofeusy naleza ryb lubiacych zjesc, a co za tym idzie produkuja duzo odchodow. Chcac utrzymac parametry wody na zadanym poziomie nalezy miec sprawnie dzialajacy system filtracyjny oraz duza nadfiltrację. O tym wspominali moim przedmowcy.

Jezeli chodzi o podloge to u mnie takie zbiornki i wieksze stoja bez problemow. A ja bym sie raczej martwil o jakosc wykonania spoin z silikonu, gdzie moze dojsc do rozszczelnienia zbiornika. Proponuje wstawic listwy wzmacniajace na dnie i u gory.
Leszek

Autor leinad1
Użytkownik
#11 - Posted: 14 Wrz 2006 18:41 
Wiem, że ludzie różne kolosy trzymają w domach, nawet po 600l a 450l w bloku to na nikim nie robi wrażenia. Moja żona jednak jest nieprzekonywalna i wiele musiałem sie natrudzić, żeby zgodziła sie na akwarium dłuższe niż 120cm. Od razu pyta mnie ile litrów planuję :) Jedynym wyjściem jest zmniejszenie wysokości do 40cm, ale to z kolei odbija się bardzo na dekoracyjności zbiornika :(

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 14 Wrz 2006 18:50 
Wydaje mi sie ze tu przedewszystkim chodzi o ryby. To one powinny sie czuć dobrze w tym akwarium. Na pewno na dekoracyjnosci akwarium nie straci, bo glownym obiektem dekoracji i obserwacjibeda trofeusy.
Ja jednak pomyslabym o tej szerokosci, ale to twoj zbiornik i twoje decyzja.

ps. tak dla uspokojenia. Miszkam w bloku, na drugim pietrze i mam regal na ktorym stoja dwa zbiorniki, jeden 540 litrow, drugi 470 litrow.
Ale zgadzam sie z toba, trzeba rowniez uszanowac zdanie zony.
Moze w takim razie cos z innej Tanganiki. Piekny zbiornik na takie cudeńka

Autor leinad1
Użytkownik
#13 - Posted: 14 Wrz 2006 18:53 
Co masz na mysli piszac "Moze w takim razie cos z innej Tanganiki. Piekny zbiornik na takie cudeńka"?

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 14 Wrz 2006 18:57 
No jest tyle innych ciekawych gatunkow z Tanganiki ze mozna fajnie urzadzic biotop. Mam na mysli tzw. tanganike miesozerna. Zbiornik jest/ma byc dlugi to wtedy jest rowniez mozliwosc wpuszczenia wiecej gatunkow. Tylko kwestia odpowiedniego doboru tych gatunkow.

Autor leinad1
Użytkownik
#15 - Posted: 14 Wrz 2006 19:02 
Nie da rady :) zakochałem się w trofciach. Przecież one mają tak niewinne pyski, że nie da się ich nie lubić. Malawi zmieniłem tylko i wyłącznie dla trofików. Teraz tylko muszę dobrać zbiornik odpowiedni dla tych ryb.

Daniel

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 14 Wrz 2006 19:10 
Rozumiem.
"Teraz tylko muszę dobrać zbiornik odpowiedni dla tych ryb."

Z tym sie zgadzam.

Leszek

Autor Komar
Użytkownik
#17 - Posted: 14 Wrz 2006 19:26 
Osobiscie mam akwarium 200x50x40 i powiem Ci ze nizszy zbiornik tez wyglada niesamowicie - to kwestia umiejetnosci aranzacyjnych i opieki nad rybami zeby byly zdrowe i pieknie wygladaly. W moim baniaku kilka lat temu plywaly wlasnie tropheusy (okolo 35-40 sztuk) i wygladaly niesamowicie - one zreszta nie wymagaja wysokich zbiornikow, a wlasnie wiekszej powierzchni dna.

pzdr
Lukasz

Autor leinad1
Użytkownik
#18 - Posted: 14 Wrz 2006 19:32 
Zgadzam się Łukaszu, że wymagają dużej powierzchni dna. Tak bardzo mi teraz namieszaliście, że zakleiłem górną częśc 10cm mojego akwarium wysokiego na 50cm, żeby zobaczyć jak wyglądałoby 40cm :) Może masz Łukaszu jakieś zdjęcia swojego zbiornika? Nie chciałbym przekroczyć agicznej granicy "pół tysiąca litrów", więc myślę nad zbiornikiem 200x50x45 :)

Autor Komar
Użytkownik
#19 - Posted: 14 Wrz 2006 19:44 
Podaj maila to postaram sie czegos poszukac.

pzdr
Lukasz

Autor leinad1
Użytkownik
#20 - Posted: 14 Wrz 2006 19:47 
danielbezen@wp.pl

Napisz mi jeszcze coś o pokrywie jaką masz, bo widzę że gotowej takiej nie znajdę. Ceny robionych na wymiar są niestety wysokie

Daniel

Autor timus
Użytkownik
#21 - Posted: 15 Wrz 2006 07:22 
Daniel!

Nie wierze że nie przekonasz swojej połowy! Jeśli masz możliwośc postawienia akwarium na 2m długie idź na całość!

Ja wiem po sobie że zawsze akwarium z czasem staje sie małe ;). Ja równie jak Ty jestem miłośnikiem roślinożernrj tanganiki ale.... Za jakiś czas jak poobcujesz z trofciami zaczniesz sie zastanawiac co by można było dołożyć. I wzrok Twój pewnie poleci ( jak w większości przypadków) w strone cudnych petrochromisów. a tu potzreba miejsca. Proponuje taki 200 x 60 sz. x 50 wys daje 600L a ile możliwości!

Jeśli ja przekonałem nie raz żone na nowe zakupy i teraz mam ugadane piaskówki to i Ty dasz rade ;) A gwarantuje że z moja żona nie jest łatwo. Tylko że my mężowie mamy przeciez swoje sposoby.

A tak na marginesie. Mój kolega ma w pokoju synka dwa zbiorniki. JEden 900L a pod nim 450 i 150 kotnik ;) Co Ty na to? Mieszka na 9 piętrze w bloku!!!!!

Do dzieła walcz! Jest o co!!!

Marcin.T <')))><

Autor Sendog
Użytkownik
#22 - Posted: 15 Wrz 2006 08:56 
Haha
Czy ktoś założy osobny wątek na temat "Zmierzając do "TAK" - negocjacje z drugą połową n/t gdzie postawić kolejny zbiornik i dlaczego taki mały" ? :)

Haha
Poweim Wam trofciarze że jednak mam wiekszy problem. Muszlowce nie potzrebują takich wielkich zbiorników a raczej jak policzyłem około 15 mniejszych żeby mieć już wszystkie :). Ja muszę jeszcze dołożyć 11 zbiorników :). I jak tu przekonać żonę :)?

Autor leinad1
Użytkownik
#23 - Posted: 15 Wrz 2006 09:05 
Marcin, takie opisy mieszkań akwarystów jak to Twojego kolegi działają na moją wyobraźnię. Osobiście nie odważyłbym się postawić zbiornika 900l w bloku na 9. piętrze a do tego jeszcze pod nim 450 i 150l. Ale gdybym mial domek to co innego :) Proponowany zbiornik 600l ma swietne wymiary, ale.... zbyt duży litraż :) teraz skłaniam się ku zbiornikowi 200x50x50 lub raczej bardziej prawdopodobne 180x50x50. Czy te 20cm zrobi naprawdęwielką różnicę i nie pozwoli mi później trzymać petrusiów? :)

Daniel

Autor fazi64
Użytkownik
#24 - Posted: 15 Wrz 2006 09:17 
Witam,
Zwal sciane, a zbiornik zrob na maksa. Nie pozalujesz - 20 robi wielka roznice. ;))
Pzdr.
Fazi64

Autor leinad1
Użytkownik
#25 - Posted: 15 Wrz 2006 09:33 
Sciane, jak sciane, ale gorzej jak podloge zwale :) chociaz to tylko 50l roznicy ;) marne jakies 80kg wiecej... a miejsce mam na akurat 200cm i zadncyh scian burzyc nie musze :) Powiem szczerze, ze sam troche obawiam sie rozszczelnienia takiego wielkiego "basenu" a ile wytrzymalosc stropu jakos dziala mi na wyobraznie.

Daniel

Autor timus
Użytkownik
#26 - Posted: 15 Wrz 2006 09:33 
Daniel To już lepiej 180x60x50 wys. Tu przedewszystkim chodzi o dno i tę szerokość ;)

Sendog

Do każdej z kobiet trzeba podejśc indywidualnie 11 zbiorników to jakieś 11 bukietów i miłych kolacji we dwoje w amorach ;))))

Marcin.T <')))><

Autor leinad1
Użytkownik
#27 - Posted: 15 Wrz 2006 09:36 
Sendog, wspolczuje Ci bo ja predzej swoja przekonam do postawienia jednego 600l niz do 15 kilkudziesieciolitrowych. Powodzenia

daniel

Autor timus
Użytkownik
#28 - Posted: 15 Wrz 2006 09:37 - Edytowany przez: timus 
Ja sprawdzałem swój strop i wytrzyma bez kłopotu nacisk 400 kg/m.

Taki ma dopuszczalny nacisk strop z płyty żerańskiej. A uwierz mi że wytrzyma 3x więcej. Przez kilka dni stały na sobie dwie palety cegieł i nawet nie drgnoł.

Marcin.T <')))><

Ps. A jak sie boisz rozszczelnienia to co ma powiedzieć Marta ma 1000L w salonie ja będe miał 1500L ;)

Autor leinad1
Użytkownik
#29 - Posted: 15 Wrz 2006 09:39 
Marcin, wiem, ze szerokosc duza uatrakcyjni zbiornik i pozwoli na mniej stresowa egzystencje trofikow w marnej (patrzac obiektywnie) imitacji ich "ojczyzny", ale... podane przez Ciebie wymiary to 540l :) znow ponad pol tysiaca, ktorego sie boje jak ognia. A moze 180x55x50?

daniel

Autor duch
Użytkownik
#30 - Posted: 15 Wrz 2006 09:40 
Witam wszystkich.Wiem jak to jest,sam też przez to przechodziłem.Jak kobieta się uprze to nie popuści nawet litra.Leinad1 musisz sam zobaczyć co uda się wynegocjować,sam wiesz najlepiej na czym stoisz.Wiadomo,kazdy bedzie Ci doradzał jak największe wymiary,wtedy masz praktycznie nieograniczne możliwości manewru,w przypadku zmiany obsady lud dokładaniu innych gatunkow.Nie wspomne już o warunkach dla swoich podopiecznych.
Sendog!nie zapominaj że trofciarze też nie śpią ;) i chyba nie ma takiego,ktory nie chciałby mieć w swoich zbiornikach wszystkich odmian!!!!Myślę ,że łatwiej byłoby przekonać żonę do postawienia 15 40 litrowych baniaczkow w jednym np.regale niż kilkudziesieciu baniakow np.po 375 litrow każdy! Pozdrawiam-duch

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Akwarium 180x45x50h obsada i filtracja Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®