Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

jak długo świecić??

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor jacekkudla
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Wrz 2006 09:43 
Witam
Pomęcze teraz z innej beczki troszkę:)
Czy moglibyście napisać w jakich godzinach oświetlać baniaczek? Wychodzę z domu o 6.40 więc trzeba by zapalić światło zanim wyjdę bo chciałbym o poranku nakarmić rybcie, wieczorkiem chciałbym popatrzeć na rybcie więc chciałbym by był oświetlony jak najdłużej czyli najlepiej do 23 tylko wychodzi 16 godzin świecenia a to chyba za dużo...??
a może rano po ciemku (tylko przy oświetleniu ogólnym nakarmić-w zimie to o tej porze będzie wyjątkowo ciemno) a włączyć oświetlenie koło 10 np??

Jak Wy to robicie napiszcie poproszę

JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 20 Wrz 2006 10:05 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Ja mam troche specyficzna sytuacje (tlo zewnetrzne wymodelowane z masy gipsowej na scianie i umieszczone tam reflektorki) i rano krotko te reflektorki swieca sie, tak ze bez wlaczania oswietlenia glownego ryby "widza" co im wpada do gab :)
A swiatlo swiece roznie (w weekend'y wczesniej, w tygodniu pozniej), stosujac czasowe wylaczniki i operujac dwoma belkami (T5 i T8), plynnie zmieniajac sile i moc swiatla (plus 2h LED..... na sen). W sumie wychodzi nie wiecej niz 12 h swiatla (sztucznego) i to IMHO powinien byc max czas doswietlania.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 20 Wrz 2006 10:26 
Jacku najlepszym rozwiazaniem jest podlaczenie dobrego (czyli z mozliwoscia pewnych kombinacji ustawien) zegara czasowego. Ustawiasz na kazdy dzien jak chcesz itd.
Czas swiecenia u mnie jest uzalezniony od pory roku, czyli ilosc wpadajacego naturalnego swiatla i stopniowo zwiakszam kiedy dni staja sie krotsze. Max. czas oswietlania to 12 godzin.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#4 - Posted: 20 Wrz 2006 10:27 
no to przedstawie plan świecenia do oceny...:
6.30- jedna belka czyli 2x58wat
10.00-startuje 2 belka 2x58wat

21.00-kończy dzień 1 belka
23.00-kończy dzień 2 belka..

23.00-1.00 oświetlenie nocne LED

CO o tym sądzicie??
JAcek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#5 - Posted: 20 Wrz 2006 10:31 
Leszku czyli w ciągu dnia wyłączyć oświetlenie sztuczne??? Mam w sumie niedaleko do okna... ale te codzienne zmiany poziomu naświetlenia...

JAcek

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Wrz 2006 10:38 
Jacku ja obecnie wylaczam oswietlenie w zbiornikach ktore stosunkowo blisko stoja okna i swiatlo dzienne do nich wpada. Nastepnie swiatlo zapalam w obecej chwili ok. godz. 17-18 gdzie jest jeszcze naturalne swiatlo, ale powoli jednak juz sie roi szrowka i tak swiece do godz. 22.30.

Jezeli ty wracasz po pracy ok. 19 to ja bym juz nie gasil swiatla poniewaz jest juz dosc ciemno i nagle zapalenie swiatla moze stresowac ryby.

Autor fazi64
Użytkownik
#7 - Posted: 20 Wrz 2006 10:39 
Witam,
Jacek - 4x58W T5 w Tanganice (nwet przy Twoim litrazu), to IMHO zdecydowanie za duzo!!
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#8 - Posted: 20 Wrz 2006 10:48 
Leszku mam włączniki czasowe z wieloma kombinacjami także będe dostosowaywał do pory roku...
Także rano dostaną papu przy świetle ogólnym a włącze światło około 17 i tak do 22.30 będe świecił, chyba że weekend to będe patrzył cały dzień...

232 waty na 670 litrów na 70cm wysokości to za dużo???

Jacek

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 20 Wrz 2006 11:05 
Jacku jezeli chodzi o moc twojego oswietlenia. To zalezy jakie zastosujesz swietlowki. Moze dobrym pomyslem byloby zrobic tak jak ma Fazi, jezeli dobrze zrozumialem, czyli zapalanie i gaszenie stopniowe. Pelna para swietlowki swiecilby gdzies od 11.30 do np. 16.30-17 i pozniej znowu swieceie tylko przez jeden komplet swietlowek czyli 2x54 W.
Jezeli dasz na maxa 4x54 w i bede to np. Ocean White to bedzie dosc jasno, ale zdrugiej strony jak tam maja byc poźniej Petrusie i zeby rozly dla nich glony to takie oswietlenie mogloby byc skoro akwa.ma 70 cm wyskosci. Na poczatku jednak nie swiecilbym max. moca poniewaz trofeus nie potrzebuje az tyle swiatla, a glon ktory sie pojawi nie zostanie przez trofusa zjedzony. Petrusie jak podrosna to jaknajbardziej tak.
A jakiej dlugoscijest to akwarium i jak masz rozmieszczone swierlowki?
W szergu (czyli prawie na calej dlugosci akwarium) czy rownolegle?

Autor jacekkudla
Użytkownik
#10 - Posted: 20 Wrz 2006 11:14 
długość akwa 160 świetlówki mają a właściwie belki oświetleniowe są na całej długości akwa... czyli 4 świetlówki przez cały baniak. Muszę dopytać Danlacka jakie tam są świetlówki bo przyznam że nie wiem co to za rodzaj... 2 świecą na biało a 2 na troszkę różowo:):)
JAcek

NIe ma problemu by odpalać na początek 2x54w i później drugą belkę 2x54w...

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 20 Wrz 2006 11:26 
Opisy sa na swietlowkach. Moga to byc jezeli sa AM to Ocean White (te sw. na bialo) oraz Planta (to te na rozowo).
Czyli ja na poczatku bym zrezygnowal z max swiecenia, a jak ryby podrosna to wtedy zapalal jak napisalem wczesniej.

Autor danlack
Użytkownik
#12 - Posted: 20 Wrz 2006 11:36 
Jacek,
Rano masz problem tylko zima (bo jest ciemno), a ogolnie nie palilbym rano swiatla w baniaku (ja tak np. robie). Zima do karmienia proponuje zapalic swiatlo w pokoju, po jakis 15-20 min jak rybcie oswoja mozna dac im papu, a swietlowki zapalisz sobie o 12-13. Niestety z tym swieceniem wieczorami jest klopot latem, bo slonko wstaje o 4-5 rano i rybcie nie moga sobie pospac.

Ja swiece u siebie od 8 do 22.30 z tym ze u mnie jest magiczne sterowanie

od 8 do 10 - 0-30% grupa A
od 12-13 - 30-100% grupa A + 0-30% grupa B
od 14-15 - 100% grupa A + 30-100% grupa B
od 15-19.30 - 100% grupa A i grupa B
od 19.30-21.30 100%-0 grupa A
od 20.30-22.30 100%-0 grupa B

grupa A - 4 x 39W Ocean White
grupa B - 4 x 39W (2 Ocean White, 2 Ocean Blue)

Z nocnego zrezygnowalem, ponadto 2 x w tygodniu moc swietlowek jest zredukowana o 20% (dni deszczowe) i codziennie mam dodatkowo "chmury" co tez znacznie ogranicza swiatlo. Jak mi uspokoji sie w baniaku to zwieksze dlugosc swiecenia na 100%.

Bogdan

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 20 Wrz 2006 11:45 
Czyzbys Bogdanie mial ten komputer akwarystyczny?
O rany dla mnie toz to sziok!! ale bajer z tym oswietleniem.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#14 - Posted: 20 Wrz 2006 12:25 
no tak magicznie zabrzmiało i magicznie jest:).
chyba się zwolnie z pracy i będe na piechotę sterował oświetleniem... jako przejście chmury będe z kocem przy baniaku biegał:):)

a tak na poważnie to już coś więcej wiem... Podumam jeszcze jak u mnie wymyślić ale znam już ogólną zasadę:)

JAcek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#15 - Posted: 20 Wrz 2006 12:31 
Bogdan ma aparatury więcej niż ja pod maską w swoim vw golfie:)

JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#16 - Posted: 20 Wrz 2006 13:11 
232 waty na 670 litrów na 70cm wysokości to za dużo???

Witam,
Zapewniam Cie Jacku, ze za duzo! Ryby Ci powyskakuja z baniaka z wrazenia (nie rob im w nim solarium). Tym bardziej jesli to sa AM Ocean White. W moim akwa 160x60x60 na szczescie zdecydowalem sie tylko na 1 AM OW T5 (druga to Sylvania Aqua Star), a i tak swiece nimi ok. polowy (6h) calkowitego czasu doswietlania lampami.
Glony rosna i tak wysmienicie (kryptokoryna i anubiasy rewelacyjnie). Mysle, ze juz niedlugo (najpierw kwarantanna) beda je skupac moje dlugo oczekiwane Petro.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#17 - Posted: 20 Wrz 2006 13:16 
Ja Fazi nie twierdze że to nie za dużo... Klucz w świetlówkach a te nie wiem jakie są jutro spojrze... Mam możliwość sterowania każdą parą osobno także nie ma problemu by świeciły tylko 2.... Nawet może i lepiej - mniej za prąd będzie trza zabeczeć:)
JAcek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#18 - Posted: 20 Wrz 2006 13:20 
a jaką drugą parę świetlówek masz Fazi?
JAcek

Autor rufus1
Użytkownik
#19 - Posted: 20 Wrz 2006 13:46 
Poczekaj Fazi jak wpuscisz Petrusie. Chcac obserwowac w miare naturalne zachowanie i wspołdzialnie na kamieniach Petrusi i trofusa (no chyba ze bedziesz mial w akwa same Petrusie) glony musza byc i to bardzo duzo. Te ryby wszystko wyczyszcza. Róznica w pracy jelit jest rowniez widoczna po odchodach. Na karmie sztucznej sa calkowicie inne.
Oświetlenie 2x 54 W OW moze byc za malo.

Autor fazi64
Użytkownik
#20 - Posted: 20 Wrz 2006 13:47 
Witam,
Ta druga belka to T8 (tyl-Leuci Aquarium Blue, przod-Narva Oceanic Nature), ale w drodze jest juz nowy zestaw swietlowek T8 Oceanic Narvy (Blue i Colour-ta ze wzgledu zbawiennego dzialania na wzrost glonow).
Pdr.
FAzi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#21 - Posted: 20 Wrz 2006 13:50 
No moje petrusie to zdolne do takiego pochłaniania pożywienia będą za jakiś czas... no ale trzeba by je przyzwyczajać do światła, trofcie także i eretmodusy....

JAcek

Autor danlack
Użytkownik
#22 - Posted: 21 Wrz 2006 00:31 
Ja mam 312W na swoj baniak przy 60 cm wys. i nie narzekam zeby tego swiatla bylo za duzo. Juz kiedys to dyskutowalismy ze ciemnosc w tandze to zabobon, jak wyszla sprawa ze T5 i AM OW jest dobre dla Tangi - a swoja droga porownywal ktos z Was widma siwatla, czy przyjelismy na wiare to co powiedzial kiedys Jacek ?

Przeciez to jezioro oswietlone jest niezla zarowa jaka jest slonce i to bardzo ostre, a trofcie nie plywaja za gleboko w ciagu dnia i naturalne jest dla nich ostre swiatlo (tak mi wydaje sie, bo i glony w ciemnosci slabiej rosna - te smaczne :-) )

Bogdan

ps. Tak Leszku kiedys zainwestowalem w niemieckiego Profiluxa (wiesz mam swira na punkcie techniki, ale jak zapala sie swiatlo i powoli rozjasnia to rybcie wykazuja zero stresu z tego tytulu, te chmury to bajer, ale sympatycznie to wyglada, ba jest symulacja wschodu slonca i burzy, ale to wylaczylem - uznalem ze to wkurza ryby - podejrzewam ze w ktorejs przyszlej wersji softu da zaladowac sie wspolrzedne Tanganiki i bedzie swiecil jak w Afryce - szer i dlug geogr. mozna wprowadzic juz dzisiaj, ale to pusta opcja jak na dzisiaj - ale ma to juz komputer IKS tylko jest x razy drozszy) - wolalbym za to miec jak Ty inne zbiorniki/ryby ale niestety moge miec tylko ten jeden. Sorki Jacku ze zaklocam Twoj watek.

Autor rufus1
Użytkownik
#23 - Posted: 21 Wrz 2006 06:37 
Dzieki Bogdanie. Kiedys czytalem o tym komputerku, dlatego tak skojarzylem. nawet nie wiedzialem ze takie rzeczy sa.
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#24 - Posted: 21 Wrz 2006 08:02 
Wczoraj rozebrałem oświetlenie coby odczytać nazwy świetlówek i są nstp:
1. Sylviana gro-lux
2. Arcadia Original Tropical
3. Arcadia freshwater x 2
Każda po 58wat

I co Wy na takie oświetlenie?

JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#25 - Posted: 21 Wrz 2006 09:09 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Arcadia freshwater

Wysoka intensywność światła. Podkreśla barwę zieloną. Podkreśla naturalne barwy ryb. Przyspiesza wzrost roślin

Arcadia Original Tropical

Podkreśla barwy: czerwoną i niebieską. Optymalne światło dla fotosyntezy. Przyspiesza wzrost roślin

Sylviana gro-lux

Zapewnia zdrowy rozwój roślin, wspomagając proces fotosyntezy, podkreśla naturalne ubarwienie ryb i kolory roślin. idealna dla akwariów słodkowodnych.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#26 - Posted: 21 Wrz 2006 09:12 
Dziękuje Fazi za obrazowy przekaz... Widze że większość służy dobrze roślinkom czyli i u mnie glonki będą szaleć...:)
A wg Was dobre to połączenie???
JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#27 - Posted: 21 Wrz 2006 10:05 
Witam,
Osobiscie, dla mnie AquaMedic OceanWhite jest niezbedna w belce z Tanga.
A decyzja o zakupie T8 Narvy Oceanic Colour wynikla z fragmentu opisu jej dzialania: .....Stymuluje syntezę chlorofilu i procesy fotobiologiczne w roślinach w akwariach słodkowodnych....... Nie jest zalecana jako jedyne oświetlenie akwarium słodkowodnego ze względu na ryzyko nadmiernego rozrostu glonów.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#28 - Posted: 21 Wrz 2006 11:11 
No to muszę dokupić T5 Ocean white... Używa ktoś z was arcadiii świetlówek? i co o nich sądzicie?
JAcek

ps. ja mam oświetlenie T5

Autor fazi64
Użytkownik
#29 - Posted: 21 Wrz 2006 11:53 
Witam,
;) Bedziesz pierwszym krolikiem doswiadczalnym ;)
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#30 - Posted: 21 Wrz 2006 11:58 
kurcze...:) musze Danlacka pomęczyć skąd to wytrzasnął, ale znająć jego podejście to napewno to coś dobrego:)
JAcek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / jak długo świecić?? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®