Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Filtracja do akwa 450l [sump]

Autor leinad1
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Wrz 2006 11:25 
Witam, praktycznie juz sie zdecydowalem, ze bede zamawial akwarium 180x50x50 co daje 450l (ewentualnie 180x60x50h, ale raczej malo prawdopodobne). W zwiazku z tym mam pytanie odnosnie filtracji. Mam juz kubel fluval 305 i musialbym dokupic jakis drugi kubel np tetra ex1200. Jako wewn. sluzylaby mi moja stara pompa PH402. To wszystko mialoby okolo 3000l/h przeplywu "producenckiego", rzeczywisty mniejszy oczywiscie. Od wczoraj jednak zastanawiam sie nad sumpem. Zwiazane sa z nim jednak pewne problemy. Po pierwsze nie znam sie na tym i przerasta mnie to klebowisko rur i zaworow. Po drugie problemem jest szafka. Szafke planuje miec z plyty 18mm. Moge ja podzielic w poprzek na komory 50/40/40/50cm i w jednej z komor 50cm dac sumpa. Mialby on wymiary 35x35x55h cm. Chcialbym podzieli sumpa na dwie komory. Do pierwszej - wiekszej - wpadalaby woda z komina, najpierw przez 5cm gabke. Potem wartstwa biobali ok 40cm. Pod biobalami na samym dole pusta przestrzen, z ktorej bieglaby rurka do pompy umieszczonej w drugiej komorze. Stamtad juz pompa tloczylaby wode do akwa. W drugiej komorze znajdowalaby sie tez grzalka. Objetosc materialu filtracyjnego (nie liczac gabki) w sumpie to ok 35x35x40hcm czyli ok 50l. Do tego dochodza biobale w kominie. Co sadzicie o takim projekcie? Czy to bedzie dzialac? Czy wystarczajaca jest wielkosc sumpa? Tak to mialoby wygladac na szybko narysowane:

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 24 Wrz 2006 17:32 
Witam!!
Jezeli chodzi o zbiornik to ja jednak wybralbym wariant z wieksza szerokoscia o ile jest taka mozliwosc.
Jezeli chodzi o sumpa to wiadomo zawsze to wspomoze filtracje w akwarium. Twoje rozwiazanie jest proste i o to chodzi. Ale czy to jest typowy sump, chyba nie. Ja ztwojego rozwiazanie raczej zrobil filtr tackowy. Ale zaznaczam mialby byc on wspomagajacy a nie glowny. W tym filtrze rozwijalaby sie bilogia, a na wejsciu do tego filtra wystarczy dac prefiltr (filtracja wstepna). Dlaczego ja bym tak zrobil? poniewaz Twoje rozwiazanie ma uklad pionowy i tu swietnie nadaje sie na filtr tackowy. Regulacje wody mozna ustawic za pomoca zaworow (chodzi o to aby byl powolny, swobodny prezplyw wody, bio - kule nie musza byc zalane woda, a nawet jest wskazane zeby nie byly). Sump wedlug mnie, ale moge sie mylic, ma uklad typowo poziomy i woda pokonuje droge miedzy przegrodami w filtrze ktore oddzielja poszczegolne komory z wkaldami filtracyjnymi, im wiecej komor tym lepiej. Nalezy rowniez pamietac o zabezpieczeniu na wypadek awarii pompy w tym filtrze lub barkau zasilania. Zabezpieczenie to mialo by polegac na uniemozliwieniu przelania sie wody nie wypompowanej (po awarii pompy) z filtra. Jednym ze sposobow moze byc umoieszczenie na odpowiedniej wyskosci w akwarium rury ssacej wode z akwarium. po wypompowaniu odpowiedniej ilosci wody z akwarium poziom wody jest obnizony i woda przestaje byc zassana do filtra , czyli w Twoim przypadku jak dobrze rozumiem byloby to ok. 45 litrow.
Nic nie napisales jakie ryby bedziesz tam trzymal i w jakiej ilosci. Przy objetosci akwarium ok. 450- 500 litrow mysle ze polaczenie dwoch filtrow zewnwtrznych (np. kubelkowych) i jeden wewnetrzny powinno wystarczyc, ale taki filtr bilogiczny tackowy na pewno pomoze w filtracji i zbiornik bedzie bardziej stabilny bilogicznie.
Leszek

Autor leinad1
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Wrz 2006 17:45 
chyba moja odpowiedz sie nie ukazala :(, wiec jeszcze raz

Dziekuje za odpowiedz. Zastanawiam sie jeszcze nad przebudowa szafki, tak zebym mogl w niej umiescic sumpa poziomego. Co do obsady to planuje trofiki uzupelnione prawdopodobnie bardzo niewielka ilosci jakis roslinozercow z tangi (eretmodus np.). Mysle o 1-2 stadach w lacznej liczbie ok 25szt. doroslych trofciow. Czy taka ilosc moze byc?

Daniel

Autor leinad1
Użytkownik
#4 - Posted: 24 Wrz 2006 17:51 
I jeszcze chcialem zapytac jakiej konstrukcji proponujecie zbiornik? Poniewaz waham sie miedzy 180x50x50 a 180x60x50h to mozecie zasugerowac cos w obu przypadkach :) Chodzi mi o ilosc i rodzaj wzmocnien oraz o grubosc szkla. Mysle, zeby zrobic standardowo z 10mm, na gorze wzmocnienia wzdluzne i jedna poprzeczka.

Daniel

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 24 Wrz 2006 17:58 
Witam,
Nie rezygnuj z wysokosci - rob 180x60x60 wg. opisu z poprzedniego posta.
648l - cudo! Powieksz jedna komore w szafce i zrob wiekszy sump (sa tu obecni na forum ludzie majacy takie rozwiazania-na pewno Ci pomoga)
Pzdr.
Fazi64

Autor leinad1
Użytkownik
#6 - Posted: 24 Wrz 2006 18:19 
Fazi64, widze, ze radzisz w stylu "jak szalec to szalec" :) na 648l na pewno sie nie zdecyduje bo mnie taki ciezar przeraza. Do tego jeszcze sump. Na pomoc w sprawie sumpa licze, zwklaszcza wsrod tych, ktorzy juz cos takiego stosuja

Daniel

Autor fazi64
Użytkownik
#7 - Posted: 24 Wrz 2006 18:26 
Witam,
Zapewniam Cie, ze to racjonalizm, nie szalenstwo. Bedziesz potem zalowal. To przeciez "tylko" kolejne 200 kg. Masz w domu regal z ksiazkami?, szafe, kredens, itd? Stoją? - stoja!! Akwarium tez postoi. To tak samo statyczny ciezar jak ww. meble.
Pzdr.
Fazi64

Autor leinad1
Użytkownik
#8 - Posted: 24 Wrz 2006 18:30 
Pewnie masz racje, ale jaki jest realny ciezar akwarium 640l wraz z wszystkim (szafka, pokrywa, sump, woda, kamole)? 800kg? Tyle na pewno nie wazy moj regal z ksiazkami :)

Daniel

ps. chcialbym moc postawic takie 640l

Autor tasma
Użytkownik
#9 - Posted: 24 Wrz 2006 18:32 
leinad1
Mam zbiornik 180x50x60.
Akwarium sklejone jest ze szkla 12 mm. 10 mm moze byc za cienkie.
Mam wklejone wzmocnienia wzdluzne (bodajrze 1300 x 50 mm) tez ze szkla 12 mm.
Poczatkowo mialem jedno wzmocnienie poprzeczne o szerokosci 10 cm. Po napelnieniu woda wzmocnienie sie rozkleilo. Obecnie mam wklejone 2 x 200 mm szerokosci ( w 1/4 o 3/4 dlugosci) oraz 300 mm na srodku i spie spokojnie.
Jesli myslisz o sumpie, a tym samym o wierceniu otworow w dnie, pamietaj ze w ten sposob je oslabiasz i nalezaloby tutaj przemyslec zastosowanie szkla 15 mm.

Przemek

Autor leinad1
Użytkownik
#10 - Posted: 24 Wrz 2006 18:36 
tasma
Dobrze zrozumialem, ze masz 3 wzmocnienia poprzeczne o szerokosci lacznej 70cm?

Autor tasma
Użytkownik
#11 - Posted: 24 Wrz 2006 18:40 
Tak dobrze zrozumiales. To spora ilosc wody. Wolalem sie zabezpieczyc.
Nie jest to zbyt wygodne kiedy trzeba wylowic jakas rybe, ale ...

Autor artkras12379
Użytkownik
#12 - Posted: 24 Wrz 2006 18:41 
WITAM
Przychylam się do opini Leszka i Faziego64.
Danielu - jeżeli masz możliwość zrobienia większego zbiornika nawet się nad tym nie zastanawiaj (po roku moze dwóch będziesz żałował, że nie zrobiłeś większego - przypomnisz sobie wtedy tą dyskusję na forum :-)
Najlepiej 180x60x60, a w ostateczności 180x60x50 gdzie ja osobiście wysokość zrobiłbym 50, no chyba że frontosy - to wtedy na odwrót.
Odnośnie sumpa - faktycznie przydałby się większy i pamiętaj, że musi on pomieścić "nadmiar wody" z akwarium na wypadek przerwy w dostawie energii lub awarii pompy. Zasada jest taka - im większy wydatek sumpa (większa pompa) tym więcej wody musi on pomieścić. Rozwiązaniem jest wstawienie zaworu regulacyjnego na wyjściu z pompy.
Moim zdaniem (ja bym tak robił) dążyłbym do tego aby wszystkie materiały filtracyjne znajdujące się w sumpie nie były zalane wodą - bakterie będą miały więcej tlenu :-) Jakich materiałów użyjesz zależy od ciebie - wybór jest dość duży.
Co do wzmocnień i grubości szkła - hmm.
10 mm powinno wystarczyć, ja kiedyś miałem większe 180x70x60 i wytrzymało (listwa wzmacniająca oczywiście tak z dwoma poprzeczkami, dno wpuszczane), ale jeśli cena byłaby porównywalna za 12 mm zrób z grubszego - spokojniej się spi. Aha, pomyśl ewentualnie o wklejeniu wokół dna dodatkowych pasków.
Jeżeli wykonanie akwa będziesz zamawiał u fachowca który zajmuje się tym dziełem profesjonalnie, napewno ci doradzi w kwestii konstrukcyjnych wzmocnień.
Pozdrawiam serdecznie i życzę samych sukcesów.
Artur

Autor leinad1
Użytkownik
#13 - Posted: 24 Wrz 2006 18:52 
Przy zalozeniu, ze zrobilbym 180x60x50h, ale bez sumpa (zeby zmnijeszyc obciazenie stropu) to jaka filtracje polecacie? Czy tak jak pisalem wystarczy, ze doloze do fluvala 305 drugi kubel np tetra 1200 i wewn. PH402 z gabka? Przy takiej filtracji i takim zbiorniku ile trofikow moglbym trzymac?

Autor artkras12379
Użytkownik
#14 - Posted: 24 Wrz 2006 19:03 
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Po prostu nie ma na to żelaznej reguły. Czy planujesz zakupić ryby doresłe czy młodzież?
Napisałeś wcześniej, że planujesz 2 stada w łącznej liczbie 25 szt. Być może wystarczy taka filtracja - ale moim zdaniem ten problem przesuń na dalszy plan.
Zrób zbiornik, i "odpal" go. Sukcesywnie go zarybiaj, a problem filtracji - uwierz mi - rozwiąże się sam. Po prostu sam do tego dojdzesz metodą prób i błędów.
pzdr
Artur

Autor leinad1
Użytkownik
#15 - Posted: 24 Wrz 2006 19:07 
Masz racje Arturze, sprawa obsady na chwile obecna jest drugoplanowa, poniewaz wydajnosc filtracji mozna latwo zwiekszyc. Wiadomo przeciez, ze 100 trofikow trzymac nie bede :) Musze dokladnie przemyslec zakup baniaka i rodzaj filtracji. Czasem wydaje mi sie, ze dyskusje na forum wiecej sieja watpliwosci w mojej glowie niz cokolwiek rozjasniaja :) niby juz mial byc 450l z sumpem...ehhh

Daniel

Autor artkras12379
Użytkownik
#16 - Posted: 24 Wrz 2006 19:36 
No właśnie!!!
Tymczasem skup sie na baniaku, powtórzę się - zrób, w miarę możliwości i rozsądku, największy możliwy (nie mam na myśli 2000 lub 3000 l).
Tak jak napisałeś 180x60x50. Wysokość ma mniejsze znaczenie, ale może dodać jeszcze po pięć cm na długości i szerokości?
Jeśli oczywiście masz miejsce - niby po 5 cm a około 60 l wody więcej?
Decyzję dotyczącą wymiarów zbiornika przemyśl 100 razy, nie przesadzam - przechodziłem to nie raz, uwzględnij wszystkie za i przeciw no i oczywiście podejmij najlepszą decyzję.
Powodzenia :-)))
pzdr
Arture

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 24 Wrz 2006 20:16 
Jezeli chodzi o zbiornik.
Ja osobiscie sklanialbym sie ku rozwiazniu z szerokoscia 60 cm. Dlatego ze trofeus jest stadna ryba, ale rowniez terytorialna. Wieksza szerokosc pozwala na w miare rownomierne rozlozenie tego terytorium w zbioniku, czyli w szerszym byloby to powiedzmy w obrebie kola, a przy wezszym zbiornku terytorium robi sie wzdluz dlugosci zbiornika i tak bedzie "pracowal" samiec na swoim terytorium. wieksza szerokosc umozliwia lepsze i jednoczesnie bezpieczniejsze dla ryb zdominowanych urzadzenie akwarium. Daje rowniez lepsze poczucie glebi akwarium itd itd.
Mysle ze ilosc 25 sztuk w takim zbiorniku jest w sam raz. Przy doborze stada skorzystaj z tabeli laczenia gatunkow i odmian przygotowanej przez admina strony - Marte. Na pewno pomoze Ci wybrac odpowiednie formy barwne do twojego akwarium i zpobiegnie krzyzowaniu sie poszczegolnych odmian miedzy soba.
Zbiornik moim zdaniem powinnien miec wzmocnia na dnie, czyli obklejenie listwami calego dna na obwodzie. W gornej czesc akwarium mozna przykleic listwy wzdluz calej dlugosci zbiornika i na srodku przykleic listwe wzmacniajaca szyby przednia i tylna przed nadmiernym wygieciem sie. dobrze jest zeby ta listawa wzmacniajca byla grubosci ok. 10 mm (u mnie 8 mm pekla po nalaniu wody!!) i dosc szeroka np. 25-35 cm. Zbiornik o tej dlugosci bedzie bardziej stabilny z taka listwa. Ew. mozna umiescis 2 mniejsze listwy spajace te szyby na dlugosci akwarium. Szybe w przypadku akwarium 180x60x50h polecalbym 12 mm. akwarium o wymiarach 180x50x50 moze byc wykonane z 10 mm ale ze wszelkimi wzmocnieniami.
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#18 - Posted: 25 Wrz 2006 10:24 
Co do sumpa- ja bym nie rezygnował. Sam przerabiałem ostatnio szafkę i zwmacniałem by wstawić sumpa 80/40/45. Po co Ci tyle w szafce szufladek półek itd itp. Sump zauważ nawet mały ma kilkukrtonie większą pojemnośćwkładów filtracyjnych i mniej trzeba w nim grzebać i rzadziej no i tani jest i prostu w obsłudze. Jeśli kubisz kubeł tetry1200 o iel się nie mylę ma około 12 litrów wkładów a Ty w "małym" sumpie ze 40 litrów netto będziesz miał mninimu więc około 3-4 razy więcej niż w kuble... A koszt wydaje mi się że podobny włącznie z zakupem pompy, węży, wkłądó itp itd jest zbliżony a wydjaność raczej większa...
http://starykot.ovh.org/
Tu masz fajny link odnośnie sumpa DIY jak i nie tylko na których ja się wzorowałem...
Jeśli sie zdecydujesz na sumpa pytaj podpowiem jak i fotki mogę podesłać

JAcek

Autor timus
Użytkownik
#19 - Posted: 25 Wrz 2006 15:53 - Edytowany przez: timus 
Powiem tak!

Ja przychylam sie do pomysłu Leszka. Masz dość mało miejsca jak na sumpa. Ale dośc dużo miejsca na filtr zraszany tackowy. Zaprojektuj go tak żeby po włonczeniu pompy woda z filtra zanim napełni akwarium do tego stopnia że zacznie sie spowrotem przelewac zeszła w filtrze do takiego poziomu który pozwoli na iumieszczenie tam grzałek. W momencie przerwy w dostawie prądu złoże poprostu sie zaleje i bakterie będą miały sznse przezycia. Poza tym filtry zraszane to najleprzy rodzaj filtracji biologicznej ;)

Marcin.T <')))><

Tego fluwala możesz wykorzystywac jako filtr biologiczno mechaniczny (taki odkurzacz) Oczywićsie z ta głowicą dla cyrkulacji.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Filtracja do akwa 450l [sump] Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®