Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

parametry wody

Autor jacekkudla
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Wrz 2006 09:42 
Witam
Nadchodzi dzień wpuszczenia rybci do docelowego baniaczka i stąd mam pytanie co sądzicie o parametrach wody i co ewentualnie zmienić/dodać?

Baniaczek zalany 10.09.06:

Ph- 7,6-8,0 (zależy jak spojrzeć na test, zbadam wkrótce sondą)
GH- 7-9 (ostatnio 8 - waha się na przestrzeni czasu)
KH- 17 (to w miarę stabilne)

do stabilizacji tych parametrów do baniaka wrzuciłem:
1. 80 kg grysu dolomitowego
2. 100 kg wapieni polnych (około)
3. 2 kg grubego koralowego gruzu (w filtrze)
4. 1 łyżkę płaską sody oczyszczonej na 100 l wody

Mam też sól morską AM reef salt i pytanko ile tego dorzucić i jak często ???
CO powinieniem poprawić dodać by było optymalnie????

Dane Azotowe:
przez okres 2 tygodni miałem około 60 żyworódek na start fitrów odłwoiłem 2 dni temu nadal podaj nitrivec:
NH3/4 - 0 (od 4 dni poziom zero)
NO2- powyżej 1mg
NO3- powyżej 40 mg
Oczywiście zanim się nie ustabilizuje azot (w różnych jego formach) to rybek nie wpuszcze,

JAcek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#2 - Posted: 29 Wrz 2006 10:47 
Widze że nie zadałem chyba najprecyzyjniej pytania:)
Spróbuje troszke prościej:
Chodzi mi o wasze praktyki z uzdatnianiem wody w ujęciu PH KH GH i mikroelementów (nie chodzi o cykl azotowy) w baniaku i chodzi oczywiście o ogólne zasady bo wiem że większość z nas ma różne parametry wody z kranu....

Ja mam w baniaku wodę:
PH-8,0
GH-15-18
KH-7-9

Czy proponujecie dodawanie sody, soli kuchennej, soli morskiej i co sami robicie???
Przecytałem wątki z fotum i w każdym można znaleźć troszkę odmienne pomysły...
Prośba o podzielenie się Waszymi praktykami

Jacek

ps.chyba znowu nie wyszło zbyt precyzyjnie:):)

Autor fazi64
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Wrz 2006 11:22 
Witam,
Ja bym nic tu nie ruszal. Oczywiscie, jesli te parametry sa stabilne w czasie.
Obniz tylko (podmianami) azotany i bedzie git!!
Reszte informacji przekazalem w odpowiedzi na priv ;)
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Wrz 2006 11:48 
Tak naprawde konkretną korekte będziesz mógł prowadzic po zarybieniu baniaczka docelowa obsadą. Dopiero wtedy filtry skalibruja sie do dostarczanuch im produktów przemiany materii. Teraz jak nic tam nie pływa zrobisz wszystko co trzeba i bedzie OK. Ale jak wrzucisz obsade to może sie zmienić.

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Wrz 2006 12:08 
Dlatego Marcinie główne moje pytanie dotyczyło wartości niezależnych od obsady... Czyli PH GH KH czyli z tej bajki.... Bo zgadzam się z Tobą że dopiero docelowa obsada skalibruje biologię w baniaku i filtrach

Jacek

Autor timus
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Wrz 2006 12:15 
Zanieczyszczenie wody może mieć wpływ na pH ;) W akwariach gdzie jest duże stężenie No3 pH obniża się.

Tak na marginesie powiem że ostatnio po pomiarach u znajomego włos stanoł mi dęba! No3 miał nie mierzalne ponad 110 a pH spadło do 6,5 A on sie mnie pyta czemu mu trofcie puchną i sterczom im łuski.

Ten przykałd to taki OT nie tyczy sie twoich pytań ;)

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Wrz 2006 12:27 
Wiem Marcinie, ale dzięki za podpowiedź, teraz też mam dosyć wysokie NO3-dlatego ikolek nie wpuszczam- i może to też zaniżać troche PH... zobaczymy....

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 29 Wrz 2006 12:44 
Jacku majac w akwarium roslinu rowiez one maja wplyw na parametry wody.
a wiedzieliscie ze moczarka ma pozytywny wplyw na ograniczenie rozwoju sinic w akwarium. A moczarka rowniez rosnie w Tanganice razem z rogatkiem. Obecniae testuje te rosliny w akwarium z Xenami. Ciekawe jak to wplynie na parametry wody.
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Wrz 2006 13:03 
Napewno też obniżają poziom azotu w baniaku tylko w jakim stopniu?

JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Wrz 2006 13:20 
Witam,
No tu juz niestety musialbys miec tanganikanskiego "holendra", zeby odczuc znikanie NO3 (a nawet musiec nawozic zwiazkami azotu) rosliny pochlaniajace je jak gabka wode. A poza tym jeszcze obsada.....
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Wrz 2006 13:22 
Fazi luźna to dygresja była:)
Ale napewno coś tam roślinki pochłoną
JAcek

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 29 Wrz 2006 13:32 
Wazne jest jakie ma sie rosliny ;-), czyli gatunki

Autor fazi64
Użytkownik
#13 - Posted: 29 Wrz 2006 13:47 
Witam,
To fakt, ale na ten przyklad moczarka (tak dobra w pochlanianiu zwiazkow azotu) w akwa z trofami to nie wiem, dzien, albo dwa i.... w trzewiach.
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#14 - Posted: 29 Wrz 2006 13:48 
Jakiś Leszku tajmeniczy piątkową porą jesteś... Uroń rąbka tajemnicy nt sowich przemyśleń:):)

JAcek

Autor rufus1
Użytkownik
#15 - Posted: 29 Wrz 2006 13:50 
Nie mam namysli trofeusow, to jest oczywiste co moze sie stac z taka ladna roslinka. nie dosc ze mozna ja zjesc ale rowniez i polamamc.
U mnie bardzo dobrze sprawdzal sie rogatek w akwarium z O. ventralis. Swobodnie sobie plywal po akwarium a parametry super.

Autor fazi64
Użytkownik
#16 - Posted: 29 Wrz 2006 14:01 
U mnie bardzo dobrze sprawdzal sie rogatek w akwarium z O. ventralis
A jak sie ma sprawa z wytrzymaloscia tych delikatnych roslin w wodzie z "Tangi". Chodzi mi glownie o to, ze rosliny te kupowane sa przewaznie z hodowli prowadzonych w drastycznie roznych warunkach wodnych, od tych jakie aplikujemy im my.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 29 Wrz 2006 14:05 
Ja rogatka dostalel od klegi ktory ma akwaria roslinne. co ciekawe u niego woda lekko kwasna, po przeniesieniu do mnie w ciagu tygodnia pelna aklimatyzacja rosliny w akwarium (pogubila tylko na poczatku troszke "igielek"). po miesiacu akwarium w gornej partii zarosniete. Przpiekna roslina, bardzo delikatna z wygladu a jednoczesnie wytrzymala na warunki w akwarium z Tanga. Moim zdaniem idelanie pasuje do roenie pieknych i delikatnych Xenotylapii, gdzie obecnie rosnie. Jedyne wymagania to troszke wiecej swiatla, wtedy wyglad rosliny jest paelniejszy i sprawai wrazenie grubszej.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#18 - Posted: 29 Wrz 2006 15:35 
Wracając do głównego wątku parametrów...
Poczytałem troszke dziś archiwalnych wątków w szczególności z wypowiedziami Kolegi JackaK (fajne inicjały:):):)) i przyznaje szczerze doszczętnie zgłupiałem....
Raz jest mowa dodawać soli niejodowanej później znowu że tylko leczniczo ewentualnie profilaktycznie, soda oczyczszczona raz dawać później znowu że w żadnym wypadku, sól morska też w sumie nie wiadomo, preparaty typu GH+ KH+ itp itd....
Jest nas na forum zarejestrowanych 283 osób.... a co z całą resztą w całej polsce czy oni też mają takie dylematy jak my??? czy poprostu leją kranówkę dodają wapień, sprawdzają azot i tyle???? (nie mówie o skrajnych przypdakach jak ryby z różnych powodów padają) pisze przeciętncyh fascynatach tangą.... Ja coraz bardziej jestem, jak to najlepiej wyrazić, oszołomiony ilością zależnych wpływających na baniak...

Jacek

Autor timus
Użytkownik
#19 - Posted: 29 Wrz 2006 15:40 
Jacku tak naprawde prawda jest po środku i niekiedy trzeba przymrużyć oczy na niektóre żeczy. Prawdziwym wyznacznikiem są ryby. Tylko trzeba troszke z nimi poobcowac aby to dostrzec.

Marcin.T <')))><

Autor fazi64
Użytkownik
#20 - Posted: 29 Wrz 2006 15:46 
Witam,
Na szczescie woda plynaca z naszych kranow, w wiekszosci przypadkow jest bardziej zblizona parametrami (pomijam chlor) do Tanganiki niz np. do SA lub Azji i mniej jest pracy z jej przygotowaniem - a tak jak pisze timus z niczym nie mozna przesadzac i obserwowac co sie dzieje z rybami, mierzac regularnie parametry i dbajac o ich s t a b i l i z a c j e, a nie o idealne odwzorowanie oryginalu.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#21 - Posted: 29 Wrz 2006 20:30 
Jacku moim zdaniem jezeli przyjmiesz zasade ze sol bedziesz podawal w celach leczniczych, a ew. raz- dwa razy na miesiac po podmianie wody dodasz troszke soli to bedzie w porzadku, ale nie koniecznie.
co do wypowiedzi na ten temat na forum.
Zwracaj uwage czy sa one czyms konkretnym podparte (literatura, doswiadczeniem z opisem oczywiscie itd.), a nie tylko "teroriami lub hipotezami", a gwarantuje ci ze nie bedziesz mial problemow i nie wpadniesz w jakies bledne kolo. Ja tak robie i dobrze mi z tym, oczywiscie kazdy moze do tego podejsc indywidualnie.
Zrob tak jak napisali moi przedmowcy. Spokoj twojej duszy i bezpieczenstwo ryb to podstawa.
Leszek

Autor ahillesskarpeta
Użytkownik
#22 - Posted: 11 Paź 2006 16:36 
jak zwiekszyc ph wody bo mam pyszczaki i ph-5-6

Autor danlack
Użytkownik
#23 - Posted: 12 Paź 2006 06:30 
wapienie, soda oczyszczona (z apteki), srodki ph+ (sole, plyny, itd).
Generalnie to chyba trzeba tez podniesc twardosc weglanowa (jaka jest teraz ?)

A tak wogole to dziwne ze zyja jeszcze - czy sprawdzales roznymi testami ?

Skad masz taka wode ? jakie ujecie i ph kranowki.

B

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / parametry wody Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®