Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

komin w tanku

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor ad7
Użytkownik
#1 - Posted: 22 Paź 2006 12:06 
witam
zakladam zbiornik z sumpem
dlugosc akwa to 140cm
szerokosc 60
komin z lewej strony
jaka wysokosc powinien miec komin zzakladajac ze akwarium ma wysokosc 55 cm

jaka optymalna wielkosc (cm na cm) powinien miec komin
czy 30 na 15 bedzie dobrze
pozdrawiam

Autor artkras12379
Użytkownik
#2 - Posted: 22 Paź 2006 18:35 
WITAM
Pytasz o wysokość komina i jego rozmiary.
Wysokość - myślę, że powinna być mniejsza od wysokości słupa wody w baniaczku o około 2-3 cm, chyba powinno wystarczyć. Jest to ponadto uzależnione od wydatku pompy, którą będzie zasilany sump. Zasada jest prosta - im wydajniejsza pompa tym większe będzie spiętrzenie słupa wody w akwarium czyli właśnie to owe 2-3 cm różnicy, i odwrotnie im mniejszy wydatek pompy tym spiętrzenie uzyskasz mniejsze.
Jeśli chodzi o rozmiary - wszystko zależy od tego jakie ma on spełniać przeznaczenie i jakich materiałów filtracyjnych chcesz w nim użyć.
Gdybym ja robił komin przeznaczył bym go m.in. do filtracji wstępnej, czyli jakieś gąbki (zaczynając oczywiście od gąbki z największymi porami).
pzdr
Artur

Autor jacekkudla
Użytkownik
#3 - Posted: 23 Paź 2006 09:15 
Uzupełniając posta kolegi... Ja bym jeszcze do komina dorzucił bioballe na dno , znakomicie filtrują biologicznie, nad nimi płytka zraszająca a nad tym gąbki...
Co do wysokości lomina to do wyżej wspomnianych 2-3 cm dodałbym jeszcze 2-3 cm od lustra wody... także w sumie około 5 cm. pamiętajmy że grzebień ma regulowaną wysokośc więc tym doregulujesz...

JAcek

Autor bryko
Użytkownik
#4 - Posted: 23 Paź 2006 10:47 
IMO komin nie jest dobrym miejscem do umieszczania gąbek, kłopotliwe jest czyszczenie a zapychanie gąbek utrudnia regulację. Komin ma być przede wszystkim odpływem wody, cichym i bezpiecznym odpływem, filtrację ma zapewnić sump.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#5 - Posted: 23 Paź 2006 10:53 
Sprawa oczywista, tyle że...
Jeśli mój komin ma pojemność około 28 litrów to czemy Bryko właśnie tam nie dodać doskonałej filtracji na takiej pojemności (niedościgła ilość w stosunku dla każdego kubła) i nie dać złoża zraszanego??? a gąbke mam tam już kilka tygodni i wyciągać nie musiałem.... myśle że jeszcze z miesiąc nie będe...

JAcek

Autor bryko
Użytkownik
#6 - Posted: 23 Paź 2006 10:59 
tak, ale w sumpie mam 50 litrów złoża i nie ruszałem całości od roku. Inna sprawa że sump dość słabo filtruje mechanicznie, więc i gąbki wolno się zapychają :))

pozdrawiam
Paweł

Autor jacekkudla
Użytkownik
#7 - Posted: 23 Paź 2006 11:07 
Ja Pawle mam w sumpie 70 litrów bioballi oraz 20 litrów gąbki....
Ale od przybytku głowa nie boli:)

JAcek

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 23 Paź 2006 12:03 
A ja i tak nie włozył bym nic do komina. Wolał bym zrobić filtr zraszany nad sumpem. Bezpieczniej mimo wszystko. Jak zapomnisz wyczyścic przed wczasami czy dłuższym wyjazdem to..... ? Tam powinien być swobodny przepływ.

Ja wiem że to dmuchanie na zimne i wiele osób ma takie rozwiązania ale.. Po co kusić los ;)

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#9 - Posted: 23 Paź 2006 12:20 
Marcinie, to nie jest dmuchanie na zimne tylko dmuchanie na zamrożone i to na kość:)
Dostępu by zablokować komin o wymiarach 32cm/15cm strzeże (przynajmniej u mnie):
1. grzebień.
2. gąbka gruba.
3. kratka zraszająca.
4. bioballe
5. na odpływie z komina do sumpa jest nałożona kratka ogrodnicza o średnicy około 1 cm
6. no i najważniejsze jak to się wszystko zapcha (a jest to poprostu niemożliwe) to jest jeszcze REWIZJA:)

To naprawde nie ma tu miejsca na zblokowanie się przepływu

JAcek

Autor timus
Użytkownik
#10 - Posted: 23 Paź 2006 12:27 
Tylko rewizja Cie ratuje Jacek ;) Bo wszystko pozostałe a w szczególności gabke bardzo łatwo zapchaja kolonie bakteri tzw.szlam. To najczarniejsza wizja ale jesli ktoś z rutyny by perzegapił czyszczenie gabek i wyjechał na kilka dni i nie miał rewizji to..

Marcin.T <')))><

Autor bryko
Użytkownik
#11 - Posted: 23 Paź 2006 12:39 
Jacek, strasznie wielki masz ten komin :), mnie wystarcza 10 x 15 cm

Paweł

Autor jacekkudla
Użytkownik
#12 - Posted: 23 Paź 2006 13:13 
Tak Pawle tylko ja mam 670 litrów baniak... a komin zrobiłem na długość grzebienia aquamedica.... czyli 32 cm:)

Marcinie, ja naprawdę nie wyobrażam sobie jak by trzeba zapuścić baniak/filtr by gąbki i cała reszta się zapchała:)

JAcek

Autor timus
Użytkownik
#13 - Posted: 23 Paź 2006 13:50 
Jacek to nie takie tródne jak Ci się wydaje ;)

Mając gąbke jako prefiltr to na powierzchni sie zapcha i to wcale nie tak wolno. Szczególnie gdy gabka jest już dłuzszy czas w akwarium i w środku jest juz dojżała. Zauważ jak zachowuje sie taka gabka na głowicy. Tak sie zamula że pompa aż ja wsysa do środka. Wystarczy że spowolni przepływ na tyle że będzie większy wydatek pomp pompujących jak spustu do sumpa plus stały dopływ z podmiany i kap kap na podłoge ;)

Ale Ty masz rewizje i nie ma o czym mówić w Twoim przypadku nie ma kłopotu ;)

Marcin.T <')))><

Autor jacekkudla
Użytkownik
#14 - Posted: 24 Paź 2006 15:12 
Ale chyba Marcinie w każdym komnie rewizję się robi...? Inaczej takie akwa jest z oczywistych względów niebezpieczne...

JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 24 Paź 2006 15:25 
Witam,
Slyszalem juz o rewizjach w komputerach sciagajacych nielegalne pliki, a teraz jeszcze kominy......
Rewizja w kominie ;))))
Pzdr.
Fazi64

Autor jacekkudla
Użytkownik
#16 - Posted: 24 Paź 2006 15:28 
Tajne zadanie dla kominiarza.... Rewizja w kominie pod nieobecność męża w domu....:):):):)

JAcek

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 25 Paź 2006 17:06 
A jakie maja byc ryby w tym akwarium?
Czy koniecznie musi byc w tym zbiorniku komin? jezeli w kominie ma nie byc prefiltra to po co ten komin w tym kawarium, tylko dla swobodnego splywu wody? komin przeciez zabiera troche miejsca w akwarium.
Najprostsze (bezpieczne), bardzo skuteczne, ale malo "eleganckie" podal rozwiazanie Marcin.
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#18 - Posted: 25 Paź 2006 17:25 
Witam,
No wlasnie - Leszek znowu utrafil w sedno - moze lepiej pudelko przelewowe, jak to:
http://tiny.pl/r9sd
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#19 - Posted: 25 Paź 2006 17:38 - Edytowany przez: timus 
Ja chyba w swoim zbiorniku jedną z bocznych szyb zrobie niższą o 3cm i pudło do spływu stanie obok akwarium. A na całej długości niższej szyby brzebień. Ale nie ma co gadać. Jacek ma zbiornik z kominem i tak go sobie zagospodarował!

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#20 - Posted: 25 Paź 2006 17:57 
Marcinie nie wiem o co Ci chodzi. Ja wypowiadalem o akwarium i watpliwosciach da7.
Jacka zbiornik to jest inna sprawa. Mialem go przyjemnosc !!! :-) ogladac i to sa raczej dwie rozne sprawy.

Autor ad7
Użytkownik
#21 - Posted: 25 Paź 2006 18:34 
tropheusy

w kominie beda biobale
beda trzy otwory
wplyw
wyplyw
rezwzja

Autor timus
Użytkownik
#22 - Posted: 25 Paź 2006 18:43 
Pamiętaj żeby odpływ do sumpa miał średnice dwa razy większa od dopływu do akwarium. A nawet większą bo do akwarium woda płynie pod ciścieniem. Tak samo rewizja.

Marcin.T <')))><

Ps. Przepraszm Leszku ale zapomniałem co było na początku ;) Faktycznie jesli akwarium nie jest juz gotowe to może zamiast tego komina (co zajmie miejsce) zastosuj któreś z podanych sposobów powyżej.

Autor bryko
Użytkownik
#23 - Posted: 25 Paź 2006 21:09 
Leszku, Marcinie
pudełko stosuje się raczej wtedy gdy nie ma możliwości zrobienia już komina. Sam komin łatwiej jest zamaskować niż pudełko, ponadto zajmuje ono sporo miejsca z boku i lepiej zrobić zamiast tego dłuższe akwarium z kominem. Zajmowana długość taka sama a pojemność i efekt lepszy....

Paweł

Autor rufus1
Użytkownik
#24 - Posted: 25 Paź 2006 21:25 
Masz rację dlatego też napisalem ze jest to "malo eleganckie". Moim zdaniem takie "pudełko" nadaje sie swietnie na filtr tackowy/przesiakajacy. Uwazam ze tego rodzaju filtry sa jedne z najlepszych filtrow biologicznych gdzie zloze jest nie zalewane woda a jedynie obmywane. W tych filtrach nastepuje dosc szybkie usuwanie zw. azotu z wody przefiltrowanej wstepnie na prefiltrze. Jest bardziej bezpieczny od sumpa ;-), ale jak juz wspomilaem i Ty rowniez slusznie zauwazyles ze jest problem z jego schowaniem.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#25 - Posted: 25 Paź 2006 22:21 
pudełko wcale nie musi być mniej eleganckie. ponadto można jest stosować zamiast komina, łątwiej zamaskować, ponieważ nie sięgają one jak komin od dna do powierzchni. ponadto dzięki nim, zwykły zbiornik słodkowodny można bardzo łatwo przerobić na filtrację sumpową, nawet bez zmiany dekoracji, czyli możemy to zrobić na "żyjącym" zbiorniku. Zamaskowanie na zewnątrz też nie jest wcale takie trudne. Wystarczy trochę wyboraźni.

Autor rufus1
Użytkownik
#26 - Posted: 25 Paź 2006 22:35 
Ja mam takie 2 pudelka i teraz bede robil jeszcze jedno do Xen. Jedno mam schowane a drugie jest na widoczne i jakos to sie kreci.
Fajnie zamaskowal Artur filtr podobny do takiego "pudełka". Rzeczywiscie to sila wyobraźni.

Autor timus
Użytkownik
#27 - Posted: 26 Paź 2006 07:25 - Edytowany przez: timus 
Przepraszam Leszku ale teraz ja mam wrażenie ze Ty oi Nurosław mówicie o dwuch róznych urzadzeniach. Ty mówisz o pudełku nad Xenami (filtr tackowy) a Nurosław o pudełku przelewowym który jest zastepstwem komina.

Marcin.T <')))><

Autor tasma
Użytkownik
#28 - Posted: 26 Paź 2006 09:59 
Patrzac na pudelko przelewowe zastanawiam sie na kilkoma rzeczami. Po pierwsze nad wydajnoscia. Ona chyba nie moze byc za duza patrzac na przestrzen pomiedzy komorami (woda porusza sie tam grawitacyjnie, a wiec wolno), a to pewnie ogranicza zakres stosowania do zbiornikow max 500 l. Druga rzecz to mozliwosc zapowietrzenia przelewu. Ja osobiscie bym sie bal. Dla mnie na komin z rewizja (oczywiscie :) ) rzadzi.
Przemek

Autor timus
Użytkownik
#29 - Posted: 26 Paź 2006 10:35 
I wła śnie dla tego akwarystyka jest taka urozmaicona. Bo kazdemu co innego sie podoba i do niego przemawia. Pudełko jest tylko alternatywa dla akwariów juz gotowych bez kaomina. A jesli mówimy o projekcie to warto przewidzieć na poczatku komin i dostosowac zbiornik tak aby nam nie wadził.

Marcin.T <')))><

Autor timus
Użytkownik
#30 - Posted: 26 Paź 2006 10:41 
Powturze się ale ja mam zamiar zrobic tak ;

http://www.akwarystyka.fr.pl/makwa.html

Z tym że cały bok będzie niższy i na nim grzebień. A komin na zewnątrz i zabudowany za drzwiczkami.

Marcin.T <')))><

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / komin w tanku Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®