Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Co zamiast wody osmotycznej ?

Autor danlack
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Paź 2006 21:33 
Chce poeksperymentowac z dozowaniem dodatkow jakich uzywaja morscy w swoich baniakach a mianowicie:
- bufor kH
- wapn
- magnez
- inne subst. sladowe

Rzecz w tym, ze trzeba je rozcienczac w wodzie osmotycznej.
Jak sadzicie czy mozna w kranowce ?

Bogdan

ps. robie to gdyz przez ciagla podmiane wody mam wieczny powrot do parametrow wody z kranu a te nie sa najlepsze

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 28 Paź 2006 21:35 
Witam,
A moze woda destylowana?
Pzdr.
Fazi64

Autor roa
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Paź 2006 21:43 
Kranówa odpada. Sam piszesz, że jest kiepska.

A moze woda destylowana?

Do eksperymentów owszem na dłuższą metę i dużym aqa nie - koszty.

Spróbowałbym może po jakimś kationicie. Bawiłem się tym przy aqa roślinnym. Miałem zrobioną kolumnę kationitową. Kupa z tym babaraniny.
Ale działa.

Pozdrawiam
Artur

Autor danlack
Użytkownik
#4 - Posted: 28 Paź 2006 22:31 - Edytowany przez: danlack 
A dlaczego kranowa odpada ?

Pisze, ze kiepska, bo tanga mi z kranu to nie leci :-) jak innym Warszawiakom
- za miekka i za niskie pH.

Wg mnie podaja osmotyczna, gdyz wtedy jest mniej wiecej jednakowy punkt odniesienia i wiadomo co powstaje w efekcie wymieszania i ile dozowac powstalego roztworu. I to jedyny powod.

Moze zafunduje rodzinie osmoze pod zlew to ja bede mial do baniaczka :-), chyba ze cos poradzicie.

B

Autor roa
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Paź 2006 23:10 
A dlaczego kranowa odpada ?

Rozumowałem następująco:

Preparaty do morszczyzny zawierają pewien zasób substancji do uzdatnienia RO. Dawka ta jest przewidziana dla wody idealnie czystej (teoretycznie), bez całego bagażu jaki daje nam natura i syfku jaki dokłądają przy uzdatnaniu.
Stąd przy syfiastej krnówie możez mieć problemy z niepotrzebnym nagromadzeniem (nadmiarem) niektórych składników.

Zgadzam się, że chodzi tu o poziom odniesienia czyli jakieś 0.

Podałem jako przykład kationit gdyż w jego przypadku pozbędziesz się większości soli (magnez i wapń o których pisaleś że chcesz z nimi eksperymentować).

Peność "0" jest tylko przy destylowanej i RO.

Moze zafunduje rodzinie osmoze pod zlew to ja bede mial do baniaczka :-)

Czy warto?


A

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 28 Paź 2006 23:26 
Witam,
Co do kosztow wody destylowanej - to przeciez nie chodzi tu chyba o hektolitry, lecz jakies akceptowalne dla kieszeni ilosci.
Np. 5 litrow do wykonania bufora KH, ktorego dodaje sie ok. 25 ml na dzien.
Pzdr.
Fazi64

Autor danlack
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Paź 2006 00:06 
Fazi nie wiem ile - morscy daja 25 ml/100 lit dziennie to u mnie 250 ml - czyli 7-8 litrow miesiecznie za bufor kH a inne jak wapn wyjadzie duzo wiecej - nie liczylem ale ze 30-40/miesiac moze byc.

Bogdan

ps. pomieszam troche z kranowka i zobacze jakie sa skutki, szkodliwych raczej nie bedzie, jedynie moze trzeba bedzie podawac mniejsze ilosci co moze byc na +.

Autor bryko
Użytkownik
#8 - Posted: 29 Paź 2006 07:06 
Bogdan, a nie masz problemu wysokiego poziomu NO3 w kranówce? U mnie na Ochocie kranówa ma NO3 na poziomie 10.

Paweł

Autor danlack
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Paź 2006 08:04 
NO3 z kranu mam 0-10, ale woda jest za miekka kH/GH ok. 5-8, ph - 7.5-7.6 Niestety mamy swoje ujecie wody na osiedlu, a ponoc warszawska kranowka jest ok dla tangi.

Bogdan

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Paź 2006 10:23 
Ja jednak bylbym ostrozny z ta osmoza. Z tego co wiem jest to woda pozbawinoa calkowicie mikroelementow, ale moim zdaniem w przypadku ryb z Tanganiki, jest to woda bardzo miekka i tu jest problem.
Bogdanie ja jezeli juz przeprowadzalbym eksperymenty to bardzo powoli i na wodzie z kranu. Ta woda jednak ma "blizej" do zadznych parametrow i niz woda z osmozy.
Leszek

Autor nuroslaw
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Paź 2006 12:32 
Bogdanie możesz spokojnie użyć wody kranowej.
tak jak pisałeś. Ze względu na skład wody kranowej. morszczaki nie będą nigdy nie tylko preparatów rozpuszczać w kranówce, ani tym bardziej soli. Bo wtedy strasznie proszą się o kłopoty - np. glony.

To co koszmarem w morskim, u Ciebie może być zbawieniem :)

http://tooold.superhost.pl/tanganika/woda.html

Autor jacekkudla
Użytkownik
#12 - Posted: 30 Paź 2006 08:29 
Bogdanie
Moim skromnym zdaniem kranówa jest jak najbardziej ok, zauważ że cały czas kropelkowo dodajesz do baniaka kranówę więc co ca różnica czy do niej w samym baniaku czy w mieszaczu dozownika??? i tak na koniec jest w baniaku kranówa+dodatki- w jakim celu do tego osmoza/destylowana??

JAcek

Autor danlack
Użytkownik
#13 - Posted: 30 Paź 2006 09:20 
Juz wyjasniam dlaczego osmoza - dotyczy to nie tylko tych dodatkow morskich, ale i soli tanganikanskich itd. - powinno sie je teoretycznie mieszczac z osmoza.

A mianowicie producent opracowujac jakas chemie, sol, wapn, bufor kH, czy cos innego jako wzorzec do mieszania przyjmuje osmoze, gdyz jej parametry sa mniej wiecej znane i bardzo podobne niezaleznie co u kogo z kranu leci (sorki za uogolnienie), dodajac iles gram czy ml czegos do osmozy dostajemy z duzym przyblizeniem podobna substancje.
Natomiast mieszajac to z kranowita co innego wyjdzie u mnie, czy u Jacka czy Leszka, itd. Stad wskazanie na osmoze. U nas to mozna pomieszac z kranowita, z tym ze uzyskana chemia nie jest na koniec tym co mial na mysli jej producent, ale przekroczenie pewnych parametrow w Tandze nie jest pewnie tak krytyczne jak u morskich o czym pisal Nuroslaw.

Bogdan

ps.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#14 - Posted: 30 Paź 2006 10:28 
Bogdanie ja rozumiem powody dlaczego z osmozą i nawet je popieram co do zasady (mieszając z osmozą wiemy jaki "wynik" miesania mamy na wyjściu) ale jeśli Ty masz i tak kropelkową podmianę z "kranówki" nie ma to żasnego znaczenia w takim ujęciu... Powienieneś wg mnie mieszać z przepuszczoną przez te same filtry jak woda do baniaka...

Jacek

Autor danlack
Użytkownik
#15 - Posted: 1 Lis 2006 13:57 
Dzisiaj rozpoczalem dozowanie bufora kH i wapnia przy pomocy dozownika Grotech EP III NG - za pare dni wlacze do tego magnez lub substancje sladowe -Trace.

Niestety poza buforem kH, koszty wapna i magnezu sa bardzo wysokie, mysle ze skonczy sie wylacznie eksperymentem - na dluzsza mete nie oplaca sie. Wtedy pewnie wroce do dozowania soli do tangi produkcji Aquarium Systems i substancji sladowych - to moze byc w miare akceptowalne finansowo.

Stosuje preparaty Aquamedica Reef Life Calcium, Magnesium, Trace i bufor kH wg ilosci zalecanych do zbiornika morskiego i obserwuje wskazania pH oraz przewodnosc.

Pare slow o dozowniku - moze dozowac od 1 do 11 substancji jednoczesnie (standardowo do 3 - pozniej dolacza sie moduly po 4 pompy) - dozowanie jest w dawkach 1-24 x dziennie, maksymalna dawka pojedynczego plynu to 1999 ml/dzien. Koszt urzadzenia b.wysoki, ale pierwsze wrazenia bardzo pozytywne.

Poziom Wapnia i Magnezu chce sprobowac zmierzyc testami morskimi - moze w slodkiej wodzie beda cos wskazywac to bede mial chociaz punkt odniesienia.

Bogdan

Autor danlack
Użytkownik
#16 - Posted: 3 Lis 2006 23:24 
Jak na razie udalo mi sie uzyskac stabilna przewodnosc.
Zobaczymy w dluzszym okresie co wiecej.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Co zamiast wody osmotycznej ? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®