Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Poratuje mnie ktos swiderkami?

Strona  Strona 1 of 4:  1  2  3  4  Next »  
Autor borewicz
Użytkownik
#1 - Posted: 7 Lis 2006 16:32 
jak w temacie drodzy koledzy i kolezanki...

pozdrawiam

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 7 Lis 2006 16:41 
Ja chętnie - podaj namiary, mam nadmiar!!'

Marta

Autor borewicz
Użytkownik
#3 - Posted: 7 Lis 2006 16:48 
poszlo na maila

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#4 - Posted: 7 Lis 2006 16:58 
A ja odnośnie świderków to mam takie pytanie: czy ktoś kiedykolwiek sprawdzał jak ich obecność wpływa na jakość wody?

Chodzi mi o sytuację kiedy jest ich ,,na oko'' za dużo. Wiadomo, - wychodzą one z piachu w nocy kiedy światło jest zgaszone lub kiedy pokarm znajdzie się na dnie. Są też sytuacje ukazania się ich w dużej liczbie w przypadku niedotlenienia w akwarium - i w takich przypadkach można określić czy jest ich zbyt dużo.

O walorach jakie spełniają nie chcę dyskutować, nie chcę też analizować negatywnej strony pozbawienia estetyki podłoża kiedy ,,gromadnie'' powyłażą z piachu. Chodzi mi jedynie o to czy ktoś sprawdzał jaki mają wpływ na produkcje szkodliwych związków które staramy się poprzez filtrację i podmiany wody usunąć.

Katarzyna

Autor robertk40
Użytkownik
#5 - Posted: 7 Lis 2006 20:20 
Witam o świderki też chętnie bym się uśmiechnął , nawet zamówiłem w sklepie (czekam już chyba z 3 miesiące jestem z Pabianic sklepów zoologicznych jest 5 ale że by coś załatwić to straszna lipa ) narazie udało mi się załatwić dwa jednego widziałem z miesiąc temu HIHI

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 7 Lis 2006 20:21 
Jak podasz namiary - wyślę.

Marta

Autor robertk40
Użytkownik
#7 - Posted: 7 Lis 2006 20:32 
namiar poszedł na mail Ślicznie dziękuje

Autor winiar
Użytkownik
#8 - Posted: 7 Lis 2006 22:26 
Jak ktos z W-wy to chetnie sie podziele.

Pozdrawiam

Marek

Autor winiar
Użytkownik
#9 - Posted: 7 Lis 2006 22:37 
Katarzyno ;-)

Co do swiderkow to nie wiem, natomiast mialem kiedys baniak "kosteczke" 65x65x60 [h] i tam buszowalo kilkanascie ampularii. Z rybek były glownie teczanki. Z roznych wzgedow i przyczyn nie robilem tam podmiany wody dosc dlugo. Po jakims czasie tecznki zaczely sie zachowyac dziwnie, osowiale itp. Zmierzylem paramery wody i przerazilo mnie. Nie pamiętam jakie juz byly, ale tego samego dnia podmienilem pol baniaka wody i tak przez nastepny tydzien, az paramety wrocily w miare do normy. Co prawda ampularia to duzy slimak i odchody tez ma znacznie wieksze, naromiast swiderki ... nie sa takie duze ale za to nadrabiaja iloscia ;-)

Marek

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 8 Lis 2006 05:26 
Ja powiem Kasiu tak - nigdy nie robiłam badań - nie sparwdzałam parametrów bardzo szczegółowo w czasiue ogromnego pojawu świderków, ale wiem, ze gdzy zaczynaja sie rowijać i chodzi po gabkach filtra wewnętrznego w nadmiarze (po całej powierzchni), to zwykle parametry NO3 są zachwiane.

Marta

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Lis 2006 20:57 
Dziękuję za wypowiedzi ;o)

Pytam bo podejrzewam że świderki robią mi trochę ,,syfu'' jeśli chodzi o parametry wody. Filtry radzą sobie doskonale i nigdy nie miałam mierzalnej zawartości No2 ale no3 mam ciągle na niezadowalającym poziomie pomimo częstych podmian.

Świderków mam na pewno za dużo - aż się niedobrze robi jak zaświecę światło w nocy w pokoju...

Dlaczego akurat ściągam winę to na świderki?

Kiedyś miałam dosyć kiepską filtrację w akwarium pomimo nieznacznie mniejszej ilości ryb w akwarium i parametry wody były w porządku nawet jak podmieniałam wodę co 1,5 tygodnia. Ale nie miałam wówczas świderków no i roślin było więcej...

Coś chyba jednak muszę z nimi zrobić...

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Lis 2006 21:14 
Kasiu co to znaczy ze "filtry doskonale sobie radzą"?
Przeczytaj swoj post jeszcze raz , a chyba znajdziesz po czesci odpowiedz na swoje watpliwosci.
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#13 - Posted: 8 Lis 2006 21:15 
ale no3 mam ciągle na niezadowalającym poziomie pomimo częstych podmian
Witam,
A jaki to konkretnie poziom? (przed i po podmianie).
Mnie sie wydaje, ze to jednak nie wina swiderkow (sam mam ich plage w kazdym moim akwarium-no moze tylko nie w jedynym nietanganikanskim, gdzie bocja wspaniala od razu chrupie ze smakiem kazdego slimaka), a parametry sa stabilne (choc w najwiekszym z trofeusami poziom NO3 tez raczej jest nienajlepszy - 30-40 mg/l przed podmiana i 10-20mg/l po podmianie), ale IMHO nie stanowi to jeszcze problemu dla ryb.
Pzdr.
Fazi64

Autor fazi64
Użytkownik
#14 - Posted: 8 Lis 2006 21:19 
Kasiu co to znaczy ze "filtry doskonale sobie radzą"?
Witam,
Skoro Kasia pisze, ze poziom NO2 jest niemierzalny, to tak - filtry radza sobie doskonale, a azotany, niestety, bez denitratora nie znikna same (oczywiscie pomijam ich usuwanie przez podmiany wody, co jest rzecza oczywista).
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#15 - Posted: 8 Lis 2006 21:39 
Moze mam jakas (pewnie tak jest) niewiedze, ale dla mnie to co przedstawia Kasia nie jest pełnym cyklem azotowym. Moze sie myle, nie wiem? :-)
Cos jest tego przyczyna, ale co? ;-)
Kasiu do dziela , moim zdaniem na pewno za taki stan rzeczy nie odpowiadaja swiderki.
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#16 - Posted: 8 Lis 2006 21:48 
Witam,
Teraz to ja Cie Leszku nie rozumiem ;(
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 8 Lis 2006 22:02 
amoniak --- :-))) *Nitrosomonas*:-))) ---- azotyny ----:-((( *Nitrobacter* :-((( --- azotany.

O to mi chodzilo.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 8 Lis 2006 22:03 
zapomnialem na końcu dodać " = pełny cykl azotowy"

Autor rufus1
Użytkownik
#19 - Posted: 8 Lis 2006 22:09 
Zeby pozbyc sie NO3 (azotanów) stosujemy denitryfikator lub podmiane wody (koniec cyklu z malym hczykiem ;-)).
Zwroc uwage w ktorym momencie jest problem.
Nie na końcu cyklu tylko w trakcie.
A moze cos ja źle mysle, poxno jest :-).
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#20 - Posted: 8 Lis 2006 23:01 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Nie bede sie spieral, bo moze to mnie gdzies klapka opadla, ale nie widze miejsca w poscie Kasi, wskazujacego na niedomkniety cykl azotowy, zreszta akwarium dziala juz chyba sporo czasu, ryby zyja zdrowe, mnoza sie, wiec byc moze ich ilosc x wzrost x przemiana materii = problem z wysokim poziomem NO3.
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 8 Lis 2006 23:02 
chłopaki.... dobrej nocy zyczę Wam obu. :-)

Autor fazi64
Użytkownik
#22 - Posted: 8 Lis 2006 23:07 
Witam,
Wzajemnie ;)
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#23 - Posted: 8 Lis 2006 23:33 
Dobranoc! :-)

Autor rufus1
Użytkownik
#24 - Posted: 8 Lis 2006 23:43 
Liczylem ze tez Kasia cos powie w tym temacie, bo ma ciekawe spstrzezenia.
Fazi slusznie zauwazyles : " ilosc x wzrost x przemiana materii = problem z wysokim poziomem NO3" , ja do tego jeszcze dodalbym karmienie (ilosc) i martwe rosliny.
Dlatego mam pewne obawy czy wlasnie ta filtracja u Kasi jest na tyle wydajna zeby to "obrobić".
Czy opiera sie tylko na testach? czy jeszcze na innych wskazowkach swiadczacych o dobrej filtracji.
Ja sobie tak zalozylem ze jezeli przebiega prawidlowy cykl azotowy to wszystkie parametry powinny byc w normie. Na pewno na ten cykl wplywa podczas normalego funkcjonowania akwarium (akwarium juz dojrzale) filtracja. Daltego zapytalem o ta filtracje, ale moze blądze.
Jaki wplyw jest roslin na parametry wody?
Leszek

Autor tooold
Użytkownik
#25 - Posted: 8 Lis 2006 23:45 
A ja odnośnie świderków to mam takie pytanie: czy ktoś kiedykolwiek sprawdzał jak ich obecność wpływa na jakość wody?

przyznam ,że dla mnie jest to czasem powód do zadumy - ich masa biologiczna jest bardzo duża, więc i ich produkty przemiany materii powinny być spore . Tylko nie wiem dokładnie co produkują .
W każdym razie marzy mi się akwarium bez świderków. ;-)

Autor timus
Użytkownik
#26 - Posted: 9 Lis 2006 07:37 - Edytowany przez: timus 
A ja jakos skłaniam sie do tego że za wysokie No3 jednak odpowiadaja świderki.

Jak to widze?

Toold wspomnial że jest to duż masa biologiczna i jak by nie patrzał produkuja sporo odchodów. Do tego dochodzi spora obsada ryb i mamy zagęszczenie że hej!

O ile filtry biologiczne radza sobie z No2 (jest niemierzalne) A pewnie bakteri namnożyło sie tyle ile trzeba żeby te akwarium przefiltrować (a maja co robić) To produkcja uboczna z filtracji nitryfikacyjnej czyli No3 może byc na wysokim poziomie. Usunąć mozna go jedynie trzema metodami -podmiany-denitryfikator-hydroponika.

Mysle że taki sam problem istnieje w przerybionych akwariach.

Ja bym miał prośbe do Kaski. Masz świetne miejsce na dokonanie eksperymenyu. Czy mogła bys zastosować u siebie filtr hydroponiczny? Jestem ciekaw czy sobie poradzi.

Marcin.T <')))><

Autor timus
Użytkownik
#27 - Posted: 9 Lis 2006 07:41 
Kolejny eksperyment jaki można zrobić to usunąć większą część populacji świderków. Ale to może po teście z hydroponika? ;)

Marcin.T <')))><

Ps.Dobrym sposobem na ograniczenie tej populacji są tanganicodusy ;) Luuuuuubią ślimaczki!

Autor fazi64
Użytkownik
#28 - Posted: 9 Lis 2006 08:37 - Edytowany przez: fazi64 
Ps.Dobrym sposobem na ograniczenie tej populacji są tanganicodusy ;) Luuuuuubią ślimaczki!
Witam,
Lubia - fakt, ale na plage swiderkow poradzic moga tylko bocje, ale jak polaczyc te biotopy??? Choc, pamietam, chyba gdzies to widzialem/slyszalem........
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 9 Lis 2006 08:49 
Choc, pamietam, chyba gdzies to widzialem/slyszalem........

Mogłeś widzieć kiedyś bocję z trofciami u nas. Kiedyś musielismy je wykorzystac do plagi zatoczków w jednym ze zbiorników w domu.
Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#30 - Posted: 9 Lis 2006 08:58 
Witam,
Taku Was rowniez, ale nie wiem, czy Kasia nie miala/ma tez takiego polaczenia?
Pzdr.
Fazi64

Strona  Strona 1 of 4:  1  2  3  4  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Poratuje mnie ktos swiderkami? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®