Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Poratuje mnie ktos swiderkami?

Strona  Strona 4 of 4:  « Previous  1  2  3  4  
Autor timus
Użytkownik
#91 - Posted: 28 Gru 2006 13:39 
Ja mam położony na dnie przeźroczysty poliwęglan 4mm. Po odkopaniu wygląda jak szyba. Styropian mnie odstrasza jeszcze z innego powodu. Z biegiem czasu napije sie wody i będzie w nim butwieć.

Marcin.T <')))><

Autor rafi201
Użytkownik
#92 - Posted: 28 Gru 2006 13:46 
500l na podłodze to by dopiero bylo estetycznie!!! FAKT
Tka ilość wody poza zbiornikiem stanowiła by na pewno problem chociaz dla mnie nie największy. Akwarium będzie prawdopodobnie w takim miejscu, że jakoś dałbym sobie z tym radę ale nie bylo by miło. O wiele gorsza byla by dla mnie strata zbiornika (sprzętu: grzałki, pompy) a jeszcza gorsza - strata ryb. Co gdybym miał tam piękne stado trofeusów z odlowu???

Przypomniała mi sie pewna historia na termat wytrzymałości szkła.
Kiedyś miałem stare okna, które chciałem wyrzucić. Postanowiłem powybijać szyby a drewniane ramy spalić. Wziąłem dużą stalową łapkę i zacząłem udeżać w środek szyby. Jakiez było moje zdziwienie, kiedy po kilku próbach - nic!!! Musiałem naprawdę mocno uderzyć by to 3-milimetrowe szklo pękło. Fakt, że uderzałem w środek i szkło sprężynowało ale i tak zdziwiła mnie jego wytrzymałość.

Pomimo tego napewno jakoś zabezpieczę dno. Który ze sposobów wybiorę - jeszczę sie zastanowie.
Dzięki za wzystie rady a każda nastepna też chętnie przeczytam.

Z wielkościa kamieni tez postaram sie nie przesadzać, żeby nie zabierać rybom wody. A planowany zbiornik "urósł" z 375 do 450 :))) Stelaz juz mam, więc powierzchni dna już raczej nie zwiększę.

Pozdrawiam - Rafał

Autor fazi64
Użytkownik
#93 - Posted: 28 Gru 2006 13:51 
Z biegiem czasu napije sie wody i będzie w nim butwieć
Witam,
????????? Styropian butwiec ???????????
Pzdr.
Fazi64

Autor rafi201
Użytkownik
#94 - Posted: 28 Gru 2006 13:51 
Marcin, a pod tym poliwęglanem (to chyba to samo co pleksi, prawda?) nic sie nie dzieję? Nie ma procesów gnilnych? Dlugo tak masz? Sprawdzałeś to ( czy masz w ogole mozliwość sprawdzić? ) Przyznam, ze to rozwiazanie jakos najbardziej mnie "pociaga". Nie włazi pod niego piach?

Autor tasma
Użytkownik
#95 - Posted: 28 Gru 2006 15:33 
Apropos poliweglanu wyraze swoje zdanie. Podejrzewam ze mowimy o poliweglanie tzw. komorowym. Nawet jesli jest przyciety na szerokosc dna w komorach zbierze sie woda, ktorej ruch zaczopuje podloze. Co sie tam bedzie tworzyc??????
Ja wiem ze wszyscy obawiaja sie rozbicia, ale nie jest to wcale takie proste. Imo lepszym rozwiazaniem jest wklejenie na grubej warstwie silikonu drugiej szyby pod same kamienie. Wazne aby klej polozony byl dokladnie.
A jak ktos chce spac na prawde spokojnie proponuje skleic zbiornik z szyby klejonej, na przyklad jesli z tabeli wychodzi 10 mm grubosci zastosowac dwie osemki na czterech foliach. Koszt szkla wzrosnie o okolo 200%, ale nawet jesli szyba peknie to woda sie nie wyleje.
Ja osobiscie nie daje nic na dno. Nie widze takiej potrzeby. Znam wytrzymalosc szkla. Przy zachowaniu srodkow bezpieczenstwa na prawde mozna spac spokojnie.
Przemek

Autor ad7
Użytkownik
#96 - Posted: 28 Gru 2006 15:53 
Ja właśnie wkleiłem pleksi na dno (silkonem). Nie na całej powierzchni, tylko na część. Dno mam 145x60 a pleksi 100x50 koszt Nomi 20złoty.
I śpię spokojnie. Największe kamienie wielkości pięści Andrzeja Gołoty :)

Autor rafi201
Użytkownik
#97 - Posted: 28 Gru 2006 16:16 
Pod takie kamyki mogleś spokojnie nic nie wkladać. Ja pod takimi mam tylko piasek. Nieraz siadały na samo szkło i nic. Ale nad wklejeniem pleksi poważnie sie zastanowie.

Rafal

Autor timus
Użytkownik
#98 - Posted: 28 Gru 2006 16:25 
Przemek ten poliwęglan jest lity. Tak jak szyba ;)

Fazi64 proponuje zobaczyć jak wygląda stare koło ratunkowe.

Marcin.T <')))><

Autor JGr
Użytkownik
#99 - Posted: 28 Gru 2006 20:57 
ten poliwęglan jest lity. Tak jak szyba ;)

A nie jest to stary dobry polichlorek winylu (PCW)?

Jarek

Autor tasma
Użytkownik
#100 - Posted: 28 Gru 2006 21:41 
Marcin
Nie spotkalem sie nigdy z takim poliweglanem. Byc moze to jakas pleksa.
IMO poliweglan nie moze byc lity (chyba ze o czyms nie wiem)

Przemek

Autor fazi64
Użytkownik
#101 - Posted: 28 Gru 2006 22:09 
proponuje zobaczyć jak wygląda stare koło ratunkowe

Witam,
timus lejesz wode z Baltyku trofciom??? ;b
Pzdr.
Fazi64

Autor timus
Użytkownik
#102 - Posted: 28 Gru 2006 22:38 
Przemku chyba wszystkiego jeszcze nie wiesz ;) Stosujemy go do osłon w szafach elektrycznych. My mamy przeźroczysty i mleczny i dużą game grubości od 1mm do 20mm oraz wałki i rury.

Krzysiek Na pomostach nad jeziorem tez są koła ratunkowe ;) i stare kapoki w przystani wyglądaja tak samo. ;) Styropian z czasem pije wode i jest parszywy!

Marcin.T <')))><

Autor fazi64
Użytkownik
#103 - Posted: 28 Gru 2006 22:41 
Witam,
A ten czas to ile? Piec, dziesiec, dwadziescia, sto lat? Bo ja nie zauwazam jakichs zmian w styropianie uzywanym do oslony dna w akwariach.
Pzdr.
Fazi64

Autor tasma
Użytkownik
#104 - Posted: 28 Gru 2006 23:00 
Marcin
Daj sie rozwinac. Moze masz jakies linki? Chetnie poszerze wiedze. Moze byc mailem.

Autor timus
Użytkownik
#105 - Posted: 29 Gru 2006 11:18 
Krzysiek.

Nie robiłem takiego doświadczenia i nie wiem ile czasu potrzeba aby styropian nabrał wody. Niemniej taak się dzieje. Ty mając go w zbiornikach będziesz mógł mz czasem to sprawdzić. Ja wole inne zabespieczenia bardziej trwałe.

Przemku

Jak wróce do pracy (8 stycznia) to sprawdze i dam Ci namiary na ten materiał, OK?

Marcin.T <')))><

Autor ad7
Użytkownik
#106 - Posted: 29 Gru 2006 13:07 
Ale masz fajnie Marcin, tyle wolnego
ja muszę siedzieć w robocie na inwenturze

Autor timus
Użytkownik
#107 - Posted: 29 Gru 2006 13:57 
Nie zazdrść nie ma czego! Całyrok zasówam po kilkanaście godzin więc nie ma miodu ;)

Marcin.T <')))><

Autor winiar
Użytkownik
#108 - Posted: 29 Gru 2006 14:14 
Styropian popija ;-). Wyjmowałem styropian o gr 1 cm z baniaczka - był tam ok 2 lat i był ochroną przed ew osunięcie się konstrukcji skalnej. Po wyjeciu był bardzo cięzki. Poinadto jego budowa pozwala na zbieranie się brudu w jego porowatej budowie. Od tego momentu nie stosuje styropianu pod piasek czy też żwirek.

Marek

Autor fazi64
Użytkownik
#109 - Posted: 29 Gru 2006 14:20 
jego budowa pozwala na zbieranie się brudu w jego porowatej budowie
Witam,
A moze i pozytecznych bakterii sluzacych dobrze zbiornikowi?
Pzdr.
Fazi64

Autor winiar
Użytkownik
#110 - Posted: 29 Gru 2006 15:27 - Edytowany przez: winiar 
Fazi, barzo możliwe, że są to również bakterie pożtyczene. Ja mimo wyszystko skłaniałbym się ku teorii że powstają tam strefy beztlenowe i na dłuższą metę związki te szkodzą wodzie.

Niepamiętam kto na grupie pisał, że jak podniósł styropian to paramety wody drastycznie skoczyły do góry.

Marek

Autor fazi64
Użytkownik
#111 - Posted: 29 Gru 2006 15:50 
jak podniósł styropian to paramety wody drastycznie skoczyły do góry
Witam IMHO takie czynnosci wykonuje sie tylko raz - kiedy likwiduje sie lub zmienia calkowicie akwarium, wiec parametry wtedy i tak nie maja znaczenia. Strefy beztlenowe w slabo zarosnietym roslinami akwarium, z dodatkiem swiderkow nie beda i tak powstawaly.
Pzdr.
Fazi64

Autor lem0n
Użytkownik
#112 - Posted: 2 Sty 2007 16:26 
Witam
A moze rozwiązaniem będzie Styropian ekstrudowany - styrodur, ja mam pod dwoma ogromnymi kamieniami docięte kawałki na wymiar (15x20cm). Kawałki są tak ponacinane(rowki wzdłóż od spodu i w poprzek od góry), że przepływa tamtędy swobodnie woda, coś na podobieństwo rusztowania do filtra dennego. Są w wodzie od pół roku i na razie nie ma problemu. Tu link z info na temat tego materiału http://www.hurtbartek.pl/produkty/styropian_styrod ur.html
Myślę również, że byłby to dobry materiał na tło wewnętrzne.
pozdrawiam
Marcin

Strona  Strona 4 of 4:  « Previous  1  2  3  4 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Poratuje mnie ktos swiderkami? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®