Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Bardzo prosze o pomoc:)

Autor SzymekGorlice
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Sty 2007 22:20 
Mam akwarium 450 litrow . Akwarium po zalaniu odstalo pare dni i wpuscilem parke naskalnikow(co bylo olbrzymim bledem bo nie moge ich teraz wylowic) i 15 zbrojnikow niebieskich aby rozpoczely mi cykl azotowy. Mierzylem ph i bylo 7,5 no2 niskie a kh i gh prawidlowe. Wiec umowilem sie ze za 2 tyg przyjada rybki bo byl to wolny tydzien i moglem wszystko przygotowac. Niestety ph mi nic nie uroslo:/ myslalem ze podniosa je wapienie muszle ale nie. W kazdym badz razie ryby przyjechaly bo juz sie umowilem. W workach byly ok. Jechaly pona 3 godzale w dobrych warunkach. Poplywaly w workach z 20 min i stopniowo zaczolem je przyzwyczajac do wody i wpuszczac. Tu takze zrobil swoje naskalnik-samiec ktore je zaczol przeszkadzac. Gdy je wpuscilem wszystkie zaczely goraczkowo plywac przy bocznej szybie. myslalem ze ze stresu i mine szybko. Jednak plywaly tak do wieczora nawet po zgaszeniu swiatla. Rano takze i zauwazylem ze niektore sie tak telpia z 2 moze 3 trofy (mpulunga). Zczolem sie denerwowac i poprosilem o pomoc doswiadczonego trofciarz bo balem sie ze to bloat. Od razu na wstepie poradzil mi abym zamienil wegiel ktory mialem we fluvalu 405 i filtrze wew. na ceramike i tak zrobilem i takze poradzil zbym jak najszybciej podniosl ph do ponad 8 oraz kupic sode ktora w tym mi pomorze oraz sol niejodowana i fishtamin sery. Na wsepie sie okazalo ze podniesienie ph nie bedzie takie latwe dalem 5 lyzeczek sody podczas podmiany i ph nawet nie ruszylo wlalem caly aquakal i tez nic:/:/ w kranie jest takze ph 7,5 takze troche dziwne. Te testy robilemtropicalem jutro sprobuje takze porzyczona tetra. Niestety dzisiaj zauwazylem cos baaardzo niepokojacego a mianowicie wszystkie ryby sie trzesa ocieraja o przedmioty a niektore sa osowiale, niektore maja ciemne kolory , niektore duboisy natomiast sa bardzo blade. Ponadto zauwazylem bialawe dlugie cienkie kupy ryb oraz ze 2 trofy plywaja przy gorze:/ No to mi wyglada na blooat jak nic:(:(wlasnie zmierzylem no2 i jest wysokie bo az ponad 0,25mg/l . Jutro planuje podmienic z 1/3 wody zaczac leczyc jak bloat czyli kupie sere Bactopur Direct i metronidazol i zaczac leczyc . Musze takze podniesc jak najszybciej to ph i wlasnie jak dac wiecej sody?? czy kupic aquakale?? Co o tym myslec?? Aha chcialbym dodac ze naskalnikom nic sie nie dzieje. A trofy nie jedza juz tak ochoczo jak wczesniej. Doradzono mi abym je narazie przestal karmic na chwile i nie swiecic swiatla sztucznego ale i tak jest od okna dobrze naswietlane Chcialbym w tym miejscu podziekowac jeszcze Grzeskowi Zaleskiemu za rady i pomoc--Dzieki. Co wy o tym myslicie moze jeszcze wykonac jais ruch albo cos??

Pozdrawiam!!

Autor Alex
Użytkownik
#2 - Posted: 1 Sty 2007 22:42 - Edytowany przez: Alex 
Typowy bład,za szybko wprowadziłes ryby do niedojrzałego jeszcze zbiornika.Swiadcza o tym chocby wartosci no2.Nie karm ryb!!!Powinienes dodawac jakies startery np nitrivec i codziennie podmieniac minimum 20% wody i dodawac zwiekszona dawke witamin,ewentualnie dodaj troche do wody aquasafe co działa antystresowo i powinno troche ochronic ryby.Zreszta tutaj niech wypowiedza sie osoby bardziej doswiadczone.Jestesmy z tego samego miasta moge pomóc w kazdej chwili,jak cos potrzebujesz pisz postaram sie pomoc.

Autor fazi64
Użytkownik
#3 - Posted: 1 Sty 2007 23:33 
Witam,
Przy tak wysokim poziomie NO2 (dla trofeusow) nie mozesz czekac z podmiana wody do jutra bo moze byc za pozno. Zreszta z Twojego postu wynika, ze bledy namnazasz w tempie niewiarygodnym.
Ryb nie wpuszcza sie kiedy cykl azotowy rusza, bo to jest moment (parametry wody-wysoki poziom jonow amonowych i azotynow) dla nich najgorszy. Wegiel w filtrze, to kolejny blad - tego medium nie uzywa sie stale, lecz tylko w szczegolnych przypadkach (glownie przy filtrowaniu wody po zastoswanym w akwarium leczeniu ryb). Lanie w tej chwili chemii (podnoszacej pH, czy twardosc) bez umiaru tez nie ma wiekszego sensu, bo wahania tych parametrow sa nawet gorsze od lekko odchodzacych od zalecanych, ale stabilnych warunkow. Wiesz chociaz w jakiej wodzie ryby plywaly u poprzedniego wlasciciela? O mieszaniu ryb o roznych upodobaniach pokarmowych juz nawet nie wspomne, bo to na razie nie jest najwiekszy problem. A jakich filtrow uzywasz w tym zbiorniku, jaka masz temperature i inne parametry (NO3, twardosci KH i GH). Sprobuj napisac cos wiecej i obowiazkowo podmien wode natychmiast.
Pzdr.
Fazi64

Autor JGr
Użytkownik
#4 - Posted: 1 Sty 2007 23:35 
Jutro planuje podmienic z 1/3 wody[...]Musze takze podniesc jak najszybciej to ph i wlasnie jak dac wiecej sody?? czy kupic aquakale??[...]moze jeszcze wykonac jais ruch

Ruchów wykonałeś aż nadto...

Wodę podmień nie jutro tylko w tej chwili i nie 1/3 tylko tyle, ile trzeba by zejść do granic 0-01 mg/l NO2. Jeśli będzie to więcej niż 50% rozłóż podmianę na raty. Po podmianie dodaj nitrivecu w ilości 1,5-2 dawki zalecanej i sól w ilości 2 łyżki stołowe na każde 100 litrów wody.

Przestań karmić ryby i utrzymuj teperaturę wody w granicach 24 st. C. Zamiast pokarmu daj na noc witaminy do wody w ilości 1,5 dawki zalecanej. Jutro rano nie włączaj sztucznego oświetlenia i znowu witaminy do wody.

Trzymaj się z daleka od środków wpływających na odczyn wody i nie ingeruj w zbiornik więcej niż to konieczne.

Umieść wszystkie dane dot. zbiornika i parametrów w jednym miejscu, trudno je wyłuskać z długiego posta. W dziale "Żywienie i choroby ryb" jest tabela (na samym początku), wypełnij i wklej.

Jarek

Autor JGr
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Sty 2007 23:37 
Fazi, powieliłem w dużej mierze Twoje słowa spóźniając się 2 minuty... ale widzę, że jedno myślimy.

Jarek

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 2 Sty 2007 00:19 
powieliłem w dużej mierze Twoje słowa

Witam,
Fakt - wyjatkowo zgodne posty ;)))

POWTARZAM WIEC: sytuacja wymaga szybkiego dzialania, bo inaczej ryby moga tego nie przetrzymac - SZYMEK DO DZIELA!!!
Pzdr.
Fazi64

Autor JGr
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Sty 2007 00:34 
wyjatkowo zgodne posty ;)))

Oj, zaraz "wyjątkowo"... przecież czasem zdarza nam się ze sobą zgadzać ;-)))

Jarek

Autor tooold
Użytkownik
#8 - Posted: 2 Sty 2007 12:06 
Co wy o tym myslicie moze jeszcze wykonac jais ruch albo cos??

dodam jeszcze,że oprócz podmiany możesz zastosować "żwirek amonowy" do filtracji - to medium wyłapuje z wody szkodliwe jony amonowe z których powtaje jon NO2

Autor milano777
Użytkownik
#9 - Posted: 2 Sty 2007 15:00 
podłącze się do tematu a mianowicie : moją sytuację opisałem w poście "czy bloat może powrócić po miesiącu" zastosowałem się do porad które otrzymałem rybki nadal bezbarwne,niektóre mają długie odchody,kołyszą się chciałbym wiedzieć czy mam jeszcze ograniczać karmienie (chociaż ryby podierają pokarm) gasić światł i podawać witaminy .Jak to długo ma trwać a jak nie to jakie leki zastosować?Prosze o porade bo jestem bezsilny

Autor fazi64
Użytkownik
#10 - Posted: 2 Sty 2007 15:28 
Witam,
Tutaj nikt nie podaje gotowych recept - bo takich nie ma. Kazdy przypadek jest zupelnie odrebnym, zlozonym problemem.
Twoj niestety, jest bardzo szczegolny i skomplikowany, na co sklada sie kilka czynnikow:
- rozpoczecie przygody z Tanganika, bez wczesniejszego teoretycznego przygotowania,
- zbyt szybkie wyrokowanie o bloacie ryb i zwiazane z tym pochopne podanie lekarstwa,
- zniszczenie biologii w kuble (jesli byla tam w ogole, bo nic nie piszesz o wieku akwarium),
- zbyt nerwowe podejscie do zaistnialej w zbiorniku sytuacji (normalne, choc niepozadane zachowanie wielu akwarystow w takich momentach).
A teraz rada:
Stosuj sie ciagle do zalecen podanych przez Forumowiczow w Twoim watku, monitoruj parametry wody, regularnie stosuj podmiany wody w ilosci (10-20%) objetosci netto co dwa dni z 1,5 krotna dawka witamin (w stosunku do zalecanej), ogranicz stres rybom - poprzez niewlaczanie oswietlenia, zaprzestanie dokonywania jakichkolwiek zmian wewnatrz zbiornika, obnizenie temperatury do 25 st. C, nie karm ryb jeszcze przez jakis czas (moga one naprawde dlugo wytrzymac bez karmienia) - generalnie nic nowego, ale najwazniejsze to spokoj i opanowanie.
Pzdr.
Fazi64

Autor milano777
Użytkownik
#11 - Posted: 2 Sty 2007 15:42 
no chociaż podtrzymałeś mnie na duchu Dzięki :)

Autor SzymekGorlice
Użytkownik
#12 - Posted: 2 Sty 2007 19:32 
woda podmieniona choc no2 dosc szybko rosnie:/ . Czy na czas leczenia tez mam podmieniac?? Niestety zedechly dzisiaj naskalniki i 1 tropheus(najmniejszy z wszystkich u ktorego zauwazylem jako 1 ze sie trzesie).Wlasnie dziwne wydaje mi sie skoro pierwsze gina naskalniki a przeciez bloat tego ich nie dotyczy takze pewnie swoje robi no2. Choc naskalniki mam juz z pol roku i nic im sie nie dzialo w mniejszym akwarium Podalem dzisiaj Bactopur Direct w ilosci 11 tabletek(oczywiscie rozpuszczonych) jutro kupie metronidazol bo dzisiaj podalem za malo bo tylko 20 tabletek. Juz pare dni temu dalem duza dawke fishtaminu ale dzisiaj na noc tez dam tyle.Temparatury nie chce szybko zmiejszyc takze narazie ma 26 i za chwilke przeloze na 25--jak wyczytalem ma to spowolnic rozwoj choroby??.A co do laczenia naskalnikow z roslinozercami to przeciez wiem ze nie nazely trzymac ale one byly wlozone wczesniej aby rozpoczely cykl azotowy i to byl duzy blad bo nie moglem ich zlapac teraz niesety sa w krainie wiecznego tarla:(:(Ph wczesniej trofy mialy lekko ponad 8.

Autor duch
Użytkownik
#13 - Posted: 2 Sty 2007 19:53 
Witam.Szymek.Wiesz,że nie należy tak robic,a jednak trzymasz.Niedługo powiesz ,że trzymałeś.Nie wiem niby dlaczego nie mogłeś ich odłowić przed wpuszczeniem trofci???Nie4 ma czegoś takiego jak niemożliwość odłowienia.Poprostu trzeba wyjąć kamienie lub inne przeszkody.Dla chcącego nic trudnego.Poprostu nie słuchając nikogo postanowiłeś połączyć te ryby w jednym akwa(sorki ale tak to widzę).Robisz zbyt nerwowe ruchy,w ten sposób nie polepszysz sprawy.Nie wiem jak kto,ale ja pierwszy raz słyszę o takiej metodzie leczenia!!!!!Może ze starości mam już sklerozę,ale zawsze i wszędzie widziałem i sam stosowałem jednoczesne podawanie metronidazolu i bactopouru!!! Obym sie mylił,ale nie mam zbyt dobrych przeczuć jak bedziesz dalej tak nerwowo postepował.Andrzej.

Autor tooold
Użytkownik
#14 - Posted: 2 Sty 2007 19:55 
Podalem dzisiaj Bactopur Direct w ilosci 11 tabletek(oczywiscie rozpuszczonych) jutro kupie metronidazol bo dzisiaj podalem za malo bo tylko 20 tabletek

jakoś nie widzę,aby ktoś Ci radził te leki - myślę że stracisz całą obsadę ...

Autor rafi201
Użytkownik
#15 - Posted: 2 Sty 2007 19:58 
Witam Szymek!
Z tego co widzę to koledzy z całych sił prubują ci pomóc udzielajac dobrych rad a Ty robisz swoje.
Może przeoczyłem ale czy ktos w ogole sugerował Ci podjecie leczenia???

Autor fazi64
Użytkownik
#16 - Posted: 2 Sty 2007 21:55 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Szymek - daruj, ale co ty robisz (biala postaci w kapeluszu z czerwonym nosem i czarnymi guzikami)!!!!
Nic nie wyczytales w naszych podpowiedziach i dzialasz jakbys mial lekka pomrocznosc jasna. Piszesz jeden post dziennie i potem robisz, cos, co Ci sie nagle przypomni, ze gdzies, kiedys przeczytales/zaslyszales i nie do konca zapamietales/zrozumiales.
Jak napisal tooold - czarno widze przyszlosc Twoich ryb i zal mi przede wszystkim ich, bo Ciebie jakby mniej.
Pzdr.
Fazi64

Autor SzymekGorlice
Użytkownik
#17 - Posted: 3 Sty 2007 11:10 
ryby sa ok juz sie nie trzesa ani nie chowaja sie po kata jest dobrze juz zadna nie zdechla i patrzac na nie nie zanosi sie na to:):)Ile po leczeniu mamtrzymac wegiel w akwarium??? to tak na przyszlosc

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 3 Sty 2007 11:19 
SzymekGorlice


Oj Szymek, Szymek - szkoda słów

Marta

Autor tasma
Użytkownik
#19 - Posted: 3 Sty 2007 11:44 
Wegiel ma calkowicie usunac lekarstwo. W zaleznosci od przeplywu wody, stopnia zuzycia oraz ilosci materialu w stosunku do objetosci akwarium powinien poradzic sobie po okolo dobie. Przy Twoim zbiornkiu do calkowitego usuniecia lekarstw potrzebne by bylo przynajmniej 2-3 litry wegla dlatego powinienes mu "pomagac" podmieniajac wode.

Autor SzymekGorlice
Użytkownik
#20 - Posted: 3 Sty 2007 20:58 
no2 jest bardzo male bo ponizej 0,01 a no3 nie wiem narazie bo mam jakas zla wode destylowana musze kupic nowa.Wiem ze sie pospieszylem z tym leczeniem ale jak zobaczylem zdechlego tropheusa to sie przerazilem:/ i zbyt pochopnie postapilem dajac bactopur direct bo powinienem najpierw ustabilizowac parametry w akwarium. Ale wiecie wpuscilem ryby i zaczely nalogowo plywac caly dzien przy scianie potem zaczely sie telepac -wszystkie , niektore mialy ciemne kolory niektore jasne no i potem pojawily sie dlugie jasne odchody ciagnace sie za rybami a na koncu ta tropheus ktory sie gory trzymal non stop wiec wszystkie objawy wg. gazety magazynu akwarium wydawaly mi sie na bloat:/no ale jak juz zaczolem to chyba skonczyc leczenie??Tzn czy dac o polowe zmniejszona dawke za 2 dni mysle ze powinienem skonczyc ale co wy na to?? W kazdym badz razie moje ph nie chce rosnac w akwarium mimo ze dalem kiedys saszetke sody i aquakal a dzisiaj sere ph/kh plus 600l ph jest takie jakie bylo czyli lekko ponad 7,5 a test ph jest na 100% dobry. Codzinnie wieczorem dawac fishtamin?? juz od paru dni nie karmie ich wiec moga byc troszke glodne dac im choc odrobinke?? Mysle ze swiatlo wlacze dopiero gdzies za tydzien narazie nie bede stresowal ryb bardzo staram sie im ograniczyc stres. Ale rybki wygladaja dobrze , trzymaja sie w stadku , gonia sie , lapia za pyszki no i przede wszystkim nie trzesa sie i nie zdychaja a nawet skubia valissnerie:) jak skapnie kropla wody z pokrywy to sie rzucaja wrecz na nia. sory ze pisze 1 post dziennie ale w szkole klasyfikacja i strasznie kosza:/aha aqusafe zawsze daje przy podmianie wody:) Powiedzcie mi jeszcze ile sie optymalnie daje sody podczas podmiany wody w akwarium tak do 15 litrowego wiaderka???

Pozdrawiam i nie bede juz dzialal pochopnie najpierw pos;lucham co maja do powiedzenia ludzie ktorzy iedza wiecej niz ja:)

Autor duch
Użytkownik
#21 - Posted: 3 Sty 2007 21:17 
Witam.Szymek!Opanuj się trochę.Skoro już robisz co sam zdecydujesz i aktualnie leczysz ryby to na jakiego jeszcze kombinujesz z ph??????Uważasz,że nagłe zmiany parametrów bedą pomocne w leczeniu.Wcale sie nie dziwię ,że masz kłopoty.Lej jeszcze więcej,syp torebkami a pięć minut potem mierz parametr i oczekuj zmian!!!!!!!Przeczytaj na spokojnie to co napisałeś i zastanów się jakie błędy robisz?Rzeczywiście cytując Leszka i Jarka z innych tematów "ręce opadają,ileż można ????"Pozdrawiam-Andrzej.

Autor SzymekGorlice
Użytkownik
#22 - Posted: 3 Sty 2007 21:22 
nie no soda , aquakal byly dawane wczesniej przy podmianach, dzisiaj tylko sprobowalem lekko podniesc ph za pomoca sery ph/kh plus. ale skoro nie to juz nic nie bede dawal. Ale witaminy dawc mam rozmuiec??

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 3 Sty 2007 21:31 
SzymekGorlice


Myślę, że wyczerpałeś naszą cierpliwość - nie stosujesz sie do zaleceń, nie słuchasz nikogo.

Blokuję temat - jak jesteś taki mądry radź sobie sam.

Marta

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Bardzo prosze o pomoc:) Top
Temat został zamknięty. Nie możesz tutaj odpowiadać.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®