Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

pleśń na roślince

Autor wyborowagold
Użytkownik
#1 - Posted: 5 Sty 2007 19:41 
WIEDZA PODSTAWOWA
=========================================
Rozmiary zbiornika: 126l
Wiek zbiornika: 2 tydzień

Obsada: brak

Jakie pokarmy: brak

Niepokojace objawy u ryb: brak

Parametry wody: NO2, NO3, PH, NH3/NH4, T:
=========================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach: filtracja mechaniczna

Jakie dekoracje w zbiorniku: jedna roślinka, nestety nie znam nazwy...
na liściach pojawił się półprzezroczysty meszek który zjada roślinkę, dosłownie to ona najpierw w tych miejscach gnije a potem zostaje tylko szkielet... teraz to jest on praktycznie na całej roślinie... jest bardzo podobny do pleśni...zacząłem stosować MFC...
potrzebuje pomocy...

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 6 Sty 2007 00:46 
Witam,
Na roslince pojawil sie nalot (film) bakteryjny - czeste zjawisko w dojrzewajacych akwariach. Roslina po prostu sie "dusi" i ginie. Dobrze ze nie wpusciles tam juz ryb - nie rob tego. Co planujesz do tego zbiornika? Czy monitorujesz parametry (NH3/NH4, NO2, NO3, twardosci KH i GH, odczyn pH)? Wiesz na czym polega cykl azotowy? Nie masz zamiaru dodac jeszcze filtra zewnetrznego (kubelek, kaskada)? Sam wewnetrzny, mechaniczny moze nie dac rady.
Wiele informacji znajdziesz na tym Forum i stronach PT (opcja Szukaj).
Pzdr.
Fazi64

Autor wyborowagold
Użytkownik
#3 - Posted: 6 Sty 2007 09:37 
Do zbiornika kiedyś w przyszłości chciałbym wpuścić rodzinę Neolamprologus brichardi ale nie chcę ich zabić z powodu swojej niewiedzy.

Jeżeli chodzi o monitorowanie parametrów to jeszcze tego nie robiłem.

Wiem mniej więcej na czym polega cykl azotowy.

Mam w akwarium 2 filtry wewnętrzne. Pierwszy chcę przystosować do filtracji biologicznej i jako wkład kupiłem ceramikę o dużej powierzchni filtracyjnej. Nie wiem czy nie powinienem wewnątrz filtra jeszcze na dnie umieścić gąbki tak by wypełniała 1/3 filtra i by służyła jako filtr mechaniczny zatrzymujący nieczystości wpływające do filtra biologicznego. Będę go czasem przepłukiwał ale tylko w wodzie z akawrium.

Drugi filtr pozostawie z gąbką która jest dosyć gęsta i będzie mi służył do filtracji mechanicznej a także w najbliższym czasie do filtra wrzuce węgiel aktywny by pozbyć się szkodliwych substancji po MFC...

nie wiem czy tak może być...wydaje mi się to działaniem prawidłowym.

2 Dzień stosowania MFC
Na roślinie pojawiły się kolejne ślady działania tego meszku... szkoda...
Odmule dokładnie dno bo korzeń dość intensywnie śmierdzi, mam chyba dużą zawartość siarki w podłożu...

Poczekam 2 tygodnie stosując to co do tej pory napisałem, wymieniam wodę (1/3) czyszcze filtr mechaniczny i odmulam...stosuje MFC według zaleceń...odmulam... poczekam aż padnie albo odżyje w co wątpie. Po tym czasie wsadze nową jeśli padnie to nie wiem...

Tlenu mam dużo dwa wielkie kamienie natleniające, dwa filry. To problem chyba z podłożem...trzeba odmulać...

pozdro

Autor rafi201
Użytkownik
#4 - Posted: 6 Sty 2007 14:02 
Wtam!

Proszę, poczytaj najpierw na tym forum jak najwiecej o uruchamianiu nowych zbiorników. Później w razie watpliwości - pytaj.

Pozdrawiam - Rafal:)

Autor trzcinka
Użytkownik
#5 - Posted: 6 Sty 2007 15:24 
Widzę że próbujesz przystosować dla nowych ryb-uzywane akwarium.
Jeśli od początku dzieje się coś co Ci się nie podoba-znaczy że nie zachowałeś higieny.
Żle to rokuje dla ryb.
Proponuję zamiast chemi-zacznij wszystko od nowa.Wyczyść akwarium,Wygotyj podłoże.Zmień wkłady w filtrach-bo sązakażone -wyczyść dokładnie wszystkie filtry.Uzdatnij wodę -daj biostarterów-Wpuść 1 zbrojnika i poczekaj około miesiąca aż Ci akwarium dojrzeje-dopiero jak bedziesz pewny że wszystko pracuje jak należy -wpuśc ryby.

Autor robertk40
Użytkownik
#6 - Posted: 6 Sty 2007 19:48 
wyborowagoldkolego może masz kogoś kto choduje jakieś rybki jeśli tak to zrób najpierw tak jak pisze trzcinka i wypukaj gąbke gąbke w swoim akwa to też powinno pomóc

Autor wyborowagold
Użytkownik
#7 - Posted: 7 Sty 2007 21:27 
Racja...wszystkiego od początku, ale postanowiłem z tym poczekać.

Odmuliłem dokładnie podłoże i wymieniłem znaczną część wody.
Mam dwa wewnętrzne filtry i w jednym zostawiłem gąbkę którą płukam codziennie a do drugiego wsypałem ceramikę do biologicznej filtracji. Będę podmieniał 1/3 raz na miesiąć by nie zniszczyć wszystkich bakterii

Zakupiłem Echinororus Poroalegrense i jak narazie po drugim dniu nie zabserwowałem choroby, a podumierającą roślinkę przesunąłem w kąt akwarium. Zostawiłem ją ze względu na to że była naprawdę piękna i mam nadzieje,( choć dochodzą mnie ze wsząd słuchy zę nic jej już nie uratuje) że jakimś cudem odżyje. Na starej zainfekowanej roślince już nie ma pleśni ale liście są doszczętnie zniszczone. Mam cichą nadzieję że system korzeniowy nie jest jeszcze w całości zainfekowany i podgniły. Roślinka ta była w doniczce z watą, nie wyciągałem jej z doniczki i nie wiem czy dobrze zrobiłem.

Kupioną Echinororus Poroalegrense odłączyłem od doniczki i waty starając się nie uszkodzić korzenia ale było ciężko i lekko go poszarpałem.

Na dzień dzisiejszy wszystko wygląda lepiej

Stosuje dalej MFC ale tylko ae wzgędu na środowisko dla przyszłych ryb bo podpowiedziano mi że preparat ten raczej ma mało wspólnego z roślinnością. No ale może pomóc w pozbyciu się zarazków

Podmieniam gąbkę w filtrze i odmulam, podmieniam wodę.

Co się robi z tymi doniczkami. TZn z tą watą która nie chce odejść dobrowolnie. ?

Ja w akwarium mam żwirek o granulacji "5" i za dwa tygodnie jak nie zobaczę symptonów choroby zamierzam dosypać żwir o granulacji "3". Na razie chcę by podłoże miało dużą cyrkulacje powietrza.

Autor trzcinka
Użytkownik
#8 - Posted: 7 Sty 2007 21:41 
ta gąbka jest siedliskiem zgnilizny-musi być wyjęta z doniczek -nie zostawia się jej w akwarium.Przed posadzeniem rośliny korzenie należy przyciąć i wszystkie uszkodzone częsci rośliny wyrzucić.

Czy Ty aby napewno chcesz mieć tanganikańskie akwa dla księżniczek-czy może roślinne -holenderskie.
Jest niewiele roślin dobrze tolerujących zasadowy odczyn wody-a wręcz niektre powodują jej zakwaszenie-Kupując roślinę musisz o tym wiedzieć-jak wpływa ona na parametry wody

Autor tooold
Użytkownik
#9 - Posted: 7 Sty 2007 22:09 
Jest niewiele roślin dobrze tolerujących zasadowy odczyn wody

no ale kilka jest : anubias, mikrozorium, mech, peelia, niektóre kryptokoryny

Zakupiłem Echinororus Poroalegrense

żabienice z moich obserwacji nie dadzą sobie rady w akwarium tanganikańskim

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / pleśń na roślince Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®