Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Dziwne zachowanie, czyżbym strzelił jakąś gafę

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor ad7
Użytkownik
#1 - Posted: 22 Sty 2007 09:02 - Edytowany przez: ad7 
WIEDZA PODSTAWOWA
=========================================
Rozmiary zbiornika:150x60x55
Wiek zbiornika:3m-ce
cotygodniowa podmiana wody 20%.

Obsada:16szt Tropheus Ulwile 4-5 cm, 10 szt Tropheus Nkonde 3cm, 4 szt Ancistrus multispinis 2cm.


Jakie pokarmy:OSI płatki, Tropical Siprulina 36, Hikari Excel, Codziennie fishtamin. Karma w małych ilościach. Głodówki 2dniowe.

Niepokojace objawy u ryb: Jedna z mniejszych Ulwile pływa z głową skierowaną w kierunku lustra wody. Zachowuje się osowiale w porównaniu z resztą ryb. W momencie pobierania pokarmu zachowuje się normalnie, tzn. pobiera pokarm, pływa z całą grupą po całym zbiorniku. Po jakiś dwóch tygodniach od wpuszczenia Nkonde zauważyłem kilka białych plamek na maluchach. Ryby aklimatyzowane bardzo powoli.
Wczoraj tj. 21.01 zauważyłem u zbrojników białe plamy a także podpływanie pod lustro wody. Dzisiaj jeden Ancistrus zszedł.
Ogólnie ryby wyglądają na zdrowe, patrząc na całe stado, ale niepokoi mnie ta jedna sztuka Ulwile no i oczywiście Nkonde z tymi plamkami (chociaż nie ą to jakieś duże ilości plamek - 2-3 plamki)
Zmniejszyłem temperaturę. Karmię sporadycznie i w bardzo małych ilościach.

Parametry wody: NO2 0, NO3 10, PH8.5, NH3/NH4 0, T:25,5
=========================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach: sump 120l, 5-cio komorowy, gąbka 2 gradacje, keramzyt, ceramika, grys koralowy. komin-biobale.

Jakie dekoracje w zbiorniku: grys dolomitowy, otoczaki dolomitowe.

Autor rafi201
Użytkownik
#2 - Posted: 22 Sty 2007 09:08 
Witam

NO2 10

Napisałeś NO2 -10 ???!!!
chyba się pomyliłeś podczas pisania - sprawdź to!!!

Rafał

Autor rafi201
Użytkownik
#3 - Posted: 22 Sty 2007 09:14 
Poza tym (oczywiście to nie diagnoza ani recepta), ale:

Hikari Excel
jeśli go nie kruszysz to ten pokarm jest raczej za duży dla tak małych ryb

Głodówki 2dniowe.
przy tak młodych rybach (Tropheus Nkonde 3cm) takie głodówki raczej im szkodzą

Zmniejszyłem temperaturę. Karmię sporadycznie i w bardzo małych ilościach.

Może się mylę ale chyba jeżeli obniżamy temperaturę to dla tego, że nie karmimy. Albo obniz i nie karm albo nie obniżaj.

Koniecznie sprawdź co z tym NO2 - to najistotniejsze

Pozdrawiam - Rafał

Autor rafi201
Użytkownik
#4 - Posted: 22 Sty 2007 09:28 - Edytowany przez: rafi201 
Jżeli to jednk NO2 - to napewno wiesz, że jest toksyczny. Poziom powinien być w zasadzie niemieżalny.
Podpływanie do powierzchni świadczy o zabużeniu funkcji oddechowych. Ryby wydalają metabolity azotowe nie tylko w odchodach ale również przez skszela drogą dyfuzji. Jeżeli ich poziom jest w wodzie zbyt wysoki dyfuzja nie może przebiegać i dochodzi do tzw. nietypowej zgorzeli skrzeli, czyli chyba po prostu do ich gnicia.
Jeżeli to NO2 to -nie wiem dlaczego, sam do tego dojdź- ale w Twoim 3-miesiecznym zbiorniku cykl azotowy jest upośledzony. Nie funkcjonuję dobrze filtracja biologiczna.

Ps. Nie miałeś przerw w dostawie energii?

Rafał

Autor Alex
Użytkownik
#5 - Posted: 22 Sty 2007 09:29 - Edytowany przez: Alex 
Witam
Czy to jest to nowe akwarium,ktore miałes stawiac?Bo przyznam sie ze juz zgłupiałem bo widze ze akwarium ma trzy miesiace a nie tak dawno pisałes ze bedziesz tam wpuszczał własnie Ulwile i Nkonde.Cos jest nie tak z filtracja,na razie nie karm ryb i obserwuj co sie dzieje i sprawdz to NO2.Oczywiscie jesli to ten nowy zbiornik to czekamy na zdjecia ale na razie najwazniejsze jest zdrowie ryb.

Autor ad7
Użytkownik
#6 - Posted: 22 Sty 2007 09:50 
No2 na poziomie zerowym, błędnie napisałem, przepraszam.
Akwarium zalałem w listopadzie. Więc liczę cały cykl dojrzewania. Wpuszczeni e ryb nastąpiło w styczniu.

Nie miałem przerw w dostawach energii.

Hikari - rozpuszczam w wodzie akwariowej wraz z fishtamin, przed karmieniem rozgniatam na drobne kawałki.

Głodówki robię w weekend.
Resztę dni karmię delikatnie.

Autor rafi201
Użytkownik
#7 - Posted: 22 Sty 2007 10:11 
Wobec tego "oddaje głos" bardziej doswiadczonym.
Jak coś mi zaświta to napiszę.

Rafał

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Sty 2007 10:37 
Czy te biale plamki wystapily podczas aklimatyzacji, czyli w zbiorniku kwarantannowym?
Czy w zbiorniku ogolnym?
Rozmumiem ze ryby pochodza od hodowcy sprawdzonego.

Autor ad7
Użytkownik
#9 - Posted: 22 Sty 2007 11:30 
tak, cały czas trwa ta aklimatyzacja,
czekam na dalszą dostawę ryb,
w związku z czym nie wiem jak się zachować tzn,
czy zrobić dłuższą aklimatyzację ryb które już pływają w zbiorniku,
i odłożyć wpuszczenie następnej części ryb. (Planowałem to zrobić na początku lutego).

Autor rufus1
Użytkownik
#10 - Posted: 22 Sty 2007 11:51 
Czyli rozumiem ze aklimatyzacje/kwarantanne przeprowadzasz w zbiorniku ogolnym, tym docelowym.

moim zdaniem nie powinienes wpuszczac nowych ryb do czasu jak wszysko sie unormuje. Aklimatyzacja/kwarantanna moze trwac pare tygodni. moim zdaniem miesiac to minimum, im delikatniejsze tym dluzej.

Autor ad7
Użytkownik
#11 - Posted: 22 Sty 2007 12:40 
okey, i tak zrobię, nie będę wpuszczał nowych ryb.

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 22 Sty 2007 12:42 
A te białe plamki - opisz je może - gdzie sa , jak duże, ile ich jest?

Marta

Autor ad7
Użytkownik
#13 - Posted: 22 Sty 2007 12:55 
Białe plamki występują tylko u maluszków Nkonde nie na całej populacji tylko na 3 sztukach. Są białe, okrągłe wielkość " . ". ilość dwie, trzy na osobniku. Rozmieszczone różnie, jedna na płetwie, druga na korpusie, inna jeszcze na głowie. Nie zauważyłem takich plamek u Ulwile.

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 22 Sty 2007 13:59 
A mozesz zrobic zdjecia tych plam?

Marta

Autor ad7
Użytkownik
#15 - Posted: 22 Sty 2007 14:24 
tak, zrobię wieczorem

Autor Malawi
Użytkownik
#16 - Posted: 22 Sty 2007 14:35 
A może to rybia ospa.

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 22 Sty 2007 14:49 
To sa plamki a nie kuleczki.
Przynajmniej ja tak to zrozumialem.

Autor winiar
Użytkownik
#18 - Posted: 22 Sty 2007 14:52 
Ja też stawiałem na ospę - przynajmniej tak z opisu choroby. Ale to chyba nie ospa bo:
Po jakiś dwóch tygodniach od wpuszczenia Nkonde zauważyłem
Ospa objawiłaby się szybciej, poza tym zainfekowane byłyby wszystkie ryby.

Dzisiaj jeden Ancistrus zszedł.
Ancistrusy to bardzo silne ryby i mogą przetrzymać wiele.

Marek

Autor winiar
Użytkownik
#19 - Posted: 22 Sty 2007 14:56 
A jaką masz temperaturę wody? Napisałeż, że obniżyłeś ale z jakiej wartości do jakiej?

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#20 - Posted: 22 Sty 2007 15:09 
Ospe rybia wywoluje kulorzesek pasozyt ktory w postaci malych KULECZEK jest przytwierdzony do skory ryby. Ryba wowczas wyglada jakb byla obsypana kaszka manna (duzo malych KULECZEK na calym ciele, bardzo dobrze widoczne na pletwach). Ciekawostka ze najbardziej wrazliwe na ospie rybia i najszybciej ina "wychodzi" na rybach tzw. bezluskich, czyli np. bocja wspaniala (jakze czesto widywana w akwariach z Tanganika, daltego o niej wspomnialem).

A my, jak rozumiem, rozmawiamy o PLAMACH. Dla mnie to bardzo duza roznica ;-)!

Jezeli jest to bialawy NALOT na skorze ryb w postaci plam mioze to byc infekcja bakteryjna. ale najlepszym wyjsciem byloby umieszczenie fotek.

Autor fazi64
Użytkownik
#21 - Posted: 22 Sty 2007 15:53 
[...] Ryba wowczas wyglada jakb byla obsypana kaszka manna [...]
Witam,



Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 22 Sty 2007 16:02 
No i wszystko jasne, a raczej widoczne! :-)
Super Fazi!!

ad7 u Ciebie ryby nie wygladaj tak jak na fotce?

Autor ad7
Użytkownik
#23 - Posted: 22 Sty 2007 16:37 
jest coraz gorzej, w sensie takim że na maluchach Nkonde pojawiło się wiecej kropeczek. wcześniej błędnie określiłem zjawisko.
ja obstawiam na ospę rybia.
temperatura wody to 25,5
wczesniej 26,5





Autor ad7
Użytkownik
#24 - Posted: 22 Sty 2007 16:43 
dodam że ryby się ocierają, nie jest to nagminne ale tak sie dzieje,
kał wydalają prawidłowy tzn gruby i ciemny,

Autor fazi64
Użytkownik
#25 - Posted: 22 Sty 2007 16:52 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Moze to byc faktycznie kulorzesek w fazie rozwoju. Tu przydaloby sie podniesienie temperatury, a nie jej obnizenie (do maks. dopuszczalnej przy trofciach - ja bym zaryzykowal nawet 29 stopni), przy tym silne napowietrzanie wody i sol niejodowana 3 lyzki stolowe na kazde 100l wody i w ostatecznosci chemia - jest tych srodkow troche - Tetra-ContraIck, Sera-Costapur, Zoolek-Zielen/Blekit/FMC. Wazne jest wlasciwe zastosowanie tych preparatow - nie dzialaja one na formy pojawiajace sie na rybach (kaszka). Podniesienie temperatury przyspiesza cykl rozwojowy pasozyta, ktory w kolejnej fazie rozwoju musi oderwac sie od ciala ryby. Wtedy wlasnie trzeba wkroczyc z lekiem - zanim wytworza sie cysty. Troche to moze zbyt chaotycznie opisalem, ale dokladnych opisow i zasad zwalczani jest mnostwo w sieci.
Pzdr.
Fazi64

Autor ad7
Użytkownik
#26 - Posted: 22 Sty 2007 17:05 
aha, ja też tak myślę.
temperatura podwyższona do 29 za chwile będzie
jadę po sól niejodowaną

Autor rufus1
Użytkownik
#27 - Posted: 22 Sty 2007 17:46 
Napisales ze ryby pochodza ze sprawdzonego źrodla, moim zdaniem nie do konca tak jest.
Jezeli szyby w akwarium masz czyste (chodzi o paproszki na zdjeciach czyli nie wprowadzaja w blad) i patrzac na ryby masz ospe rybia. Na pierwszej fotce to widac (np. krawedzie pletw).

Reszte pozostawie bez komentarza, bo sie wkurzylem :-(.

Jak mozna wirtualnie pomagac jak tak wazne objawy (szczegoly) sa mylone.

Autor rufus1
Użytkownik
#28 - Posted: 22 Sty 2007 17:49 
Zapomnialem dopisac.
Ospa rybia jest choroba ktora mozna bez problemow wyleczyc.
Zajrzyj do dzielu "Artykuły" i tam znajdziesz wykaz prparatow do leczenia min. osy u ryb (kulorzesek, ktory po ok. 50 godzinach bez zywiciela ginie sam).
Podczas leczenia zastosuj sie do wskzowek Faziego.

Autor ad7
Użytkownik
#29 - Posted: 22 Sty 2007 18:06 
podwyższyłem temperature do 29 stopni
sól niejodowana w odpowiedniej ilości tj 3łyżki stołowe na 100l
extra napowietrzanie

Autor ad7
Użytkownik
#30 - Posted: 22 Sty 2007 18:11 
zródłem tej ospy są prawdopodobnie Ancistrus multispinis kupione w zoologicznym

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Dziwne zachowanie, czyżbym strzelił jakąś gafę Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®