Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

częstotliwość dodawania soli i witamin

Autor bernard
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Lut 2007 21:26 
Witam
Mam do Was pytanie odnośnie do częstotliwości podawania soli i witamin. Od kliku tygodni przeglądam zasoby Forum, ale nie znalazłem odpowiedzi (jeśli przeoczyłem - wybaczcie :)
Nurtuje mnie następująca kwestia. W sytuacji początkowych niepokojących objawów u ryb tanganikańskich (zmiana ubarwienia, mętne oko) zaleca się profilaktyczne zastosowanie soli niejodowanej (np. łyżka na 100 l). Jako humanista niewiele rozumiem z chemii wody i zmian w niej zachodzących (poza tym, ze staram się, aby parametry wody były zbliżone do optymalnych), więc wybaczcie jeśli odpowiedź na pytanie jest oczywista - Jak długo dodana sól działa? Czy do następnej podmiany (zakładając, że nastąpi w ciągu 7-10 dni) nie należy dodawać soli? Czy przy podmianie trzeba pamiętać, że ta sól "gdzieś tam" jest? Czy może jest to raczej efekt jednorazowy?
Podobne pytanie mam w kwestii witamin? Czy podajecie je regularnie, bez względu na samopoczucie ryb, czy tylko przy podmianach wody, stanach chorobowych? Czy w razie choroby ryb stosujecie witaminy codziennie, jako uzupełnienie leków? Czy nie ma ryzyka, że częste i ciągłe stosowanie witamin spowoduje jakiech nieporządane efekty?
Z góry dziękuję za jakieś podpowiedzi lub linki
Pozdrawiam
bernard

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 1 Lut 2007 22:15 
Sol nie jodowana jest stosowana w celu profilaktycznym, czyli min. oslony naskorka ryb, ograniczeniu rozwoju roznego rodzaju grzybow, przyszpiesza gojenie sie ran i pletw ktore ulegly uszkodzeniu podczas walk, poprawieniu przewodnosci. Ja podczas takiej profilaktyki stosuje 1 lyzka na 100 litrow wody. Zawsze jezeli juz podaje sol robie to przy okazji podmian wody. Nie powinno sie dodawac do wody w akwarium zadnych substancji jezeli woda nie jest wymieniana. Moze to niekorzystnie wplynac min. na zmiane parametrow wody. Przy podmianie wody dodaje na kazde 100 lirow swiezej wody nie cala lyzkę. Raz w miesiacu , a nawet czasami i dwa razy nie dodaje soli. Robie tak w celu wyczyszczenia wody w zbiorniku z soli.

Podczas leczenia stosuje przewaznie dawke 3 lyzki soli na 100 litrow wody.

Chcac wzbogacic wode w mikroelementy proponuje podawac czasami sol morska specjalnie przygotowana ktora jest bogatsza w zwiazki niz sol nie jodowana.

Witaminy powinno sie podawac po kazdej podmianie wody w akwarium. Podczas leczenia czasami trzeba stosowac witaminy codziennie w wieksych dawkach (szczegolnie gdzie ryby nie sa karmione).
Witaminy mozna rowniez dodawc do karmy.
Witaminy sa wchlanianie przez ryby na dwa sposoby. Jedne lepiej przyswajane sa przez rybe z otoczenia wodnego przez skore (osmoza), inne zas lepiej wchalniane sa przez przewod pokarmowy. Dla zainteresowanych : byla kiedys dyskusja na ten temat na forum.

Autor bernard
Użytkownik
#3 - Posted: 2 Lut 2007 00:59 
wielkie dzięki za informację - spróbuję znaleźć tę dyskusję, o której piszesz.

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / częstotliwość dodawania soli i witamin Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®