Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Zachorował tropheus - pomocy

Autor Waldi
Użytkownik
#1 - Posted: 22 Mar 2007 23:53 
Witam
Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu choroby i podanie porad dotyczących podjęcia leczenia.

WIEDZA PODSTAWOWA
=========================================
Rozmiary zbiornika: 540l brutto

Wiek zbiornika: 1 rok

Obsada:
20 szt F0
Jakie pokarmy:
Osi, Hikari, Tetra Phyll, Tropical Spirulina Forte, Sera Flora

Niepokojace objawy u ryb:
Jedna Maswa przestała podchodzić do pokarmu; wyraźnie mniej ruchliwa niż pozostałe, jaśniejsza mniej wyrazista barwa, bardziej płochliwa, nabrzmiały brzuch w części tylne. Nie wykazuje objawów typowych dla bloat tj. kołysanie, wytrzeszcz oczu, światło wstręt. Nie zauważyłem rónież by była atakowana przez innych domowników akwa. W oststnich dniach/tygodniach nie robiłem żadnych zmian w obsadzie ani wystroju; nie podawałem też nowego pokarmu.

Parametry wody: NO2 - 0,4; NO3 - 20; PH - 7,7; NH3/NH4 - 0,4;
gH - 20; kH - 16
=========================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach:
Dwa filtry zewnętzne kubełkowe - w jednym filtracja Ehaim Substrakt w drugim grys koralowy i biobale.
Woda podmieniana raz w tygodniu w ilości ok. 20%. Przy każdej podmianie dodaję jedną łyżkę soli na 100l.

Jakie dekoracje w zbiorniku:
Piasek dolomitowy, średnia ilość kamieni.

Podjęte dotychczas działania:
Od wczorajszego dnia nie karmię ryb, nie włączam dużego oświetlenia, podałem dwa razy duże dawki witamin.

Wszelkie Wasze uwagi będą mile widziane

Pozdr
Waldek

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 23 Mar 2007 00:05 
Witam,
Czy pewien jestes wartosci NO2 i NH3/NH4?
Sa zdecydowanie za wysokie. Jak czesto mierzysz parametry wody?
Jesli dluzszy czas tak wysokie sa zawartosci azotynow, to na pewno nie wplywa korzystnie na ryby.
Pzdr.
Fazi64

Autor Waldi
Użytkownik
#3 - Posted: 23 Mar 2007 00:31 
Dzięki Fazi64 za szybką odpowiedź...
Co do testów to uzywam testy Sery a za ich pomocą nie potrafię być może właściwie podać poziom NO2 - jeszcze przed chwilą zrobiłem ponowny pomiar i kolor próbki prawie jest zgodny z najniższą skalą kolorową dla NO2 a ten kolor opisany jest jako <0,3mg/l - czyli mogę wywnioskować że jest około 0,3mg/l. Również przed chwilą zrobiłem pomiar NH4/NH3 i wskazuje mi obecnie 0. Poprzednio faktycznie omyłkowo NH4/NH3 podałem nieprawidłowy.
Pozdr
Waldek

Autor Waldi
Użytkownik
#4 - Posted: 23 Mar 2007 00:37 
Jaki poziom azotynów powinno się utrzymywać w akwarium z tanganiką?
Jaki poziom NO2 zaczyna niekorzystnie wpływać na kondycje ryb.

Pozdr
Waldek

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 23 Mar 2007 08:27 - Edytowany przez: fazi64 
Witam,
Poziom zwiazkow azotu wskazuje na to, czy w zbiorniku zachodza prawidlowe procesy zwiazane z filtracja. Jezeli chodzi o azotyny (NO2) i zwiazki amonowe (NH3/NH4), to w prawidlowo utrzymywanym zbiorniku, dojrzalym, z odpowiednia filtracja w stosunku do posiadanej obsady - badanie obu tych parametrow powinno wykazywac poziom "0". Doprowadzeniem do takiego poziomu tych zwiazkow w zbiorniku zajmuja sie odpowiednie szczepy bakterii, zamieszkujace zloza filtracyjne.
Azotany (NO3) natomiast sa ostatnim produktem przemiany w "cyklu azotowym", a ich poziom mozemy zmniejszyc poprzez regularne podmiany wody. "20" to dobry wynik. Na tym forum znajdziesz sporo informacji o "cyklu azotowym", ktore powinny Ci wiele wyjasnic w tej kwestii.
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 23 Mar 2007 09:31 
Proponowałbym sie rowniez zainteresować ryba.

Autor fazi64
Użytkownik
#7 - Posted: 23 Mar 2007 09:44 
Witam,
No wlasnie - ryba. Troche za malo informacji na zdalne porady. Moze Waldi da rade wkleic pare fotek i podac troche wiecej informacji niz w formularzu (agresja w akwarium, ostanio dokonywane zmiany, dopuszczanie nowych ryb itd.)
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 23 Mar 2007 10:19 
Ja stawiam na agresje w zbiorniku. Konieczna jest obserwacja zachowań. czy jest to samiec czy samiczka?

Moze najpierw trzeba nieco przegłodzić ryby, dodac witamin. Czy istnieje mozliwość, że sie przejadła? Nałykała zbyt duzo pokarmu na jeden raz?

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#9 - Posted: 23 Mar 2007 10:24 
Od kiedy sa ryby w tym akwarium?

Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#10 - Posted: 23 Mar 2007 11:23 
Od kiedy sa ryby w tym akwarium

Witam,
Z formularza w pierwszym poscie wynika, ze jeden rok. A czy wszystkie te ryby to Maswy?
Pzdr.
Fazi64

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 23 Mar 2007 11:37 
Jak dla mnie jest to zbyt ogolne. zbiornik moze miec rok, a ryby w nim czyli te F0 np. od miesiaca.
ale niech Waldi powie co i jak.

Leszek

Autor Waldi
Użytkownik
#12 - Posted: 23 Mar 2007 11:40 
Witam
Dziękuję za zainteresowanie wątkiem
Tak na szybko informacje uzupełniające, wieczorem może uda mi się zamieścić parę zdjęć.

Agresja wprawdzie u mnie nie pojawiała ale faktem jest też to że z powodu remontów w domu od paru dni nie obserwowałem zbiornika pod tym względem dokładnie.
Co do przekarmienia to staram się cały czas karmić równymi porcjami - chyba że akurat tehj rybie udało się podczas walki o pokarm nałapać zbyt dużo pokarmu granulowanego i to jej zaszkodziło.
Niestety nie jestem w stanie określić płci - nie chcę też odławiać by jej nie płoszyć. Jest to zdecydowanie największa maswa z mojego stada.
Część ryb w zbiorniku to Maswy a część Chipimbi.
Dziasiaj zobserwowałem że jak podszedłem do akwarium to ta ryba również z innymi podpłyneła w miejsce gdzie zazwyczaj podaję pokarm - znaczyło by że być może chciała by jeść. Naturalnie stosuję głodówkę i nic nie podaję. Niepokoi mnie ten jej odmienny wygląd czyli jaśniejsze barwy i nabrzmiały brzuch.
Więcej informacji wieczorem.
Pozdrawiam wszyskich
Waldek

Autor fazi64
Użytkownik
#13 - Posted: 23 Mar 2007 11:42 
Witam,
A granulat podajesz namoczony?
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 23 Mar 2007 11:43 - Edytowany przez: admin 
Niepokoi mnie ten jej odmienny wygląd czyli jaśniejsze barwy i nabrzmiały brzuch


Prawdopodobnie jest juz infekcja - proszę zaobserwować odchody!!

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 23 Mar 2007 11:43 
zbiornik moze miec rok, a ryby w nim czyli te F0 np. od miesiaca

Witam,
Masochista ;))))
Pzdr.
Fazi64

Autor Waldi
Użytkownik
#16 - Posted: 23 Mar 2007 11:51 
Witam ponownie
Zbionik zalany rok temu a ryby F0 od 10 miesięcy - żadne nowe nie dokładane.
Pokarm granulowany namaczany min. 30min
Ciągnących odchodów nie zaobserowałem.
Pzdr
Waldek

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 23 Mar 2007 11:53 
Marta napisała:
"....Prawdopodobnie jest juz infekcja ....",

moim zdaniem juz tak jest, ale plusem jest to ze ryba JESZCZE reaguje na pokarm.
Zrob tak jak napisala Marta, obserwuj ryby, ich odchody i zwroc szczegolna uwage na agresje ryb.

Oczywiscie nie karm ryb!

Leszek

ps. no i Waldi nam nie odpowiedzial czy tam wczesniej plywaly inne ryby, a pozniej wpuscil te F0 czy tez od poczatku byly F0 (czyli od roku).

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 23 Mar 2007 12:23 
a juz widze jest odpowiedz.
Dzieki.

Czyli ja bym sie skupil na parametrach wody, karmieniu (a teraz raczej nie karmieniu), agresji i przygotowaniu sie jednak do podania lekow (bo jest tak jak napisala Marta - infekcja)

Mialem jakies problemu z wejsciem na forum.


Leszek

Autor aahaja
Użytkownik
#19 - Posted: 23 Mar 2007 12:48 
Dodam: karmienie namoczonymi granulkami podawanymi ze strzykawki zapobiega takim objawom...pisałem o tym nie raz.

Autor Waldi
Użytkownik
#20 - Posted: 23 Mar 2007 20:41 - Edytowany przez: Waldi 
Zgodnie z obietnicą przesyłam zdjęcia maswy






Trudno na zdjęciach zaobserwować to pogrubienie brzucha, widać natomiast zmianę barwy - szczególnie w odniesieniu do innej zdrowej ryby.

czy tam wczesniej plywaly inne ryby, a pozniej wpuscil te F0 czy tez od poczatku byly F0 (czyli od roku).

od początku - naturalnie po dojrzewaniu zbiornika - były F0.

Waldi

Autor rafi201
Użytkownik
#21 - Posted: 23 Mar 2007 22:29 - Edytowany przez: rafi201 
Ja na fotkach widzę:
-wychudzenie, zapadnięty brzuch,
-apatie,osowiałość,
-wyglada na samicę.

Rafał

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 24 Mar 2007 06:43 
Ja dawno ta ryba tak wygląda, wg mnie ma wychudzoną głowę, na jej szczycie robi się charakterystyczny ostro zakończony rant. Wygląda jakby dość długo nie jadła?

Marta

Autor ad7
Użytkownik
#23 - Posted: 24 Mar 2007 09:25 
dokładnie tak, wygląda na wychudzoną

Autor Waldi
Użytkownik
#24 - Posted: 24 Mar 2007 09:30 
Ja dawno ta ryba tak wygląda, wg mnie ma wychudzoną głowę, na jej szczycie robi się charakterystyczny ostro zakończony rant. Wygląda jakby dość długo nie jadła?
Ryba ta czały czas podchodziła ochoczo do jedzenia (oprócz ostatnich dwóch dni kiedy stworzyłem wątek) i na tyle co mogłem zaobserwować to pobierała pokarm. Jej wygląd od około dwóch miesięcy trochę odstawał od innych z tym że w tym czasie były okresy gdy wyglądała zdecydowanie dobrze (kolorystycznie) i tak skrajnie jaśniejsza w barwach jak jest obecnie. Cały jednak ten czas podchodziła ochoczo do pokarmu i wydaje mi się że podczas walk o niego również się najadała. Przez cały czas nie wykazywała żadnych innych objawów świadczących że coś się z nią dzieje niepokojącego.
Również dzisiaj podpłyneła z wszystkimi rybami w miejsce gdzie zazwyczaj podaję pokarm w nadzieji że się naje - jednak napróżno, trzeci dzień nie karmię.

Waldek

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 24 Mar 2007 10:54 
A moze ona ma nicienie?

Wychudzenie by o tym świadczyło. Czy wcześneij jej odchody były zawsze normalne? Czy czasami grube galaretowate?

Marta

Autor Waldi
Użytkownik
#26 - Posted: 24 Mar 2007 11:15 
Czy wcześneij jej odchody były zawsze normalne? Czy czasami grube galaretowate?

Też myślę że może być to jakiś pasożyt. Jej odchody mogły być czasami grube, galaretowate - grube napewno były nie jestem tylko pewny czy w wykonaniu tej ryby. Prawde mówiąc nie zwracałem na to szczególnie uwagi - zawsze obserwowałem czy nie są jasne, cienkie i ciągnące.

Jeśli by to były nicienie to jakie w takim przypadku kroki musiał bym podjąć? Jak można się upewnić że są nicienie?

Waldek

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 24 Mar 2007 11:52 
Upewnieć sie mozna tylko pzrez badanie ryby lub jej odchodów pod mikroskopem.

Odrobaczanie pzreprowadza się np. Levamisolem lub Naguvonem. To typowe leki odrobaczajace. Mozna rónieź podac Capifos lub Capitox (te dwa ostatnie można zakupić w sklepach zoo.)

Czy w zbiorniku nie pływają przypadkiem cieniutkie białe niteczki?

Marta

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 24 Mar 2007 12:02 
Chce dodać, ze u mnie taki problem wystęuje bardzo rzadko. Profilaktycznie podaję rybom pokarmy z czosnkiem - raz w tygodniu. Ja podaję shrimp mix, ale można podawac inne pokarmy np. dla paletek z czosnkiem.

Marta

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Zachorował tropheus - pomocy Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®