Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Chore Tropheusy proszę o pomoc !!!

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor tabaza
Użytkownik
#1 - Posted: 11 Sier 2007 16:19 
WIEDZA PODSTAWOWA
=========================================
Rozmiary zbiornika: 160x45x50 360l
Wiek zbiornika: 7-miesięcy

Obsada: T.sp.black kiriza(5-7cm)10szt, T. Duboisi(3-5cm)10szt, Para naskalników Mallieri

Jakie pokarmy: Tetra phyl, spirulina 36%, sera flora,biovital tropikala, sera granugreen(namoczony), tab.sera spirulina,mrożona rozwielitka raz w tygodniu

Niepokojace objawy u ryb:Dwa tygodnie temu najmniejszy t.duboisi(ok-2cm) przestał jeść, spuchł,unikał światła i miał jakąś plame za skrzelami.Odłowiłem go do osobnego zbiornika 50l. Jego odchody były cienkie jak włos i prawie nie widoczne, ta plama na boku przekształciła się w dziure. W głównym zbiorniku ryby są żywe i jedzą normalnie oprucz jednego duboisi, który słabo je i trzyma się na uboczu w cieniu. Ma cienkie i prawie przezroczyste odchody.U pozostałych zauważyłem że kilka z nich ma odchody białe ale nie tak cienkie.Niewiem czy to BLOAT czy coś innego?

Parametry wody: NO2-0,4, NO3-20, PH-8, GH-20, KH-16, T:29C(przez to że zbiornik stoi w pokoju na poddaszu)
=========================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach: Fluwal 404(1300l\h), Maxi Jet 1000l\h z gąbką wode wyrzuca przez deszczownie własnej roboty.

Jakie dekoracje w zbiorniku:Drobny żwirek.kilka dużych wapieni i groty z piaskowca.


Jestem zaniepokojony tym stanem. Zakupiłem Metronidazol i Baktopur Direct, ale narazie nie podałem.Podaje witaminy do wody i do pokarmu(Sera Fishtamin). Prosze o pomoc !

Autor winiar
Użytkownik
#2 - Posted: 11 Sier 2007 16:33 
Czym karmisz?

NO2 - 0,4???
Kiedy podmieniałeś wodę?


Marek
P.S. Obniż temperature i permanentna głodówka

Autor rambowskixx
Użytkownik
#3 - Posted: 11 Sier 2007 16:36 
Najpierw poszukaj jakiś martwych ryb może coś przeoczyłeś między skałami bo to NO2 jeśli jest naprawdę takie to pewnie gdzieś są jakieś rozkładające się szczątki.

Łukasz

Autor Vellamo
Użytkownik
#4 - Posted: 11 Sier 2007 20:12 
:) głodówka ??? hmmm jakoś nie chce mi się wierzyć, że to pomoże ??? ale chętnie prześledzę ten topic i jestem ciekawy co dalej

Autor timus
Użytkownik
#5 - Posted: 11 Sier 2007 20:20 - Edytowany przez: timus 
tabaza

Z kąt masz ryby? Czy w ostatnim czasie dokładałeś ryby z innego źródła lub rośliny?

Nie karm ryb obniż temperaturę i podmień wodę No2-04 to dużo!!! Dodaj do wody witamin o 50% więcej jak zaleca producent. Szybko odpowiadaj na nasze pytania bo czas działa na Twoja niekorzyść!

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 11 Sier 2007 21:15 
Glodowka nie ma za zadanie wyleczenie ryb, ma pomoc w tym zeby inne ryby nie zachorowaly w tempie expresowym. Nie ma watpliwosci ze to je czeka jak beda w takiej sytuacji pobieraly pokarm. Ale o tym juz kiedys pisalismy ;-).

tabaza
Widze ze tr. duboisi sa jeszcze male , ale czy ta Kiriza nie jest zbyt agresywna,chociaz tez nie jest jeszcze wyrosnieta ale trofeusy z grupy "black" dojrzewaja szybciej.

Moim zdaniem na pewno nie powinno sie podawac pokarmu, zrob tak jak napisal Marcin. Dodawaj witaminy. Jezeli widac juz ciagnace sie odchody przygotuj sie do podania lekarstw.
Ta "plama" mogla byc uszkodzeniem podczas jakis utarczek miedzy rybami i patrzac na parametry twojej wody mogla wdac sie jakas infekcja np. tak jak napisal Lukasz z padnietej ryby lub cos sie dzieje np. w filtrze (NO2 dosc wysokie, zakladajac ze testy wykonane poprawnie)

Autor tabaza
Użytkownik
#7 - Posted: 11 Sier 2007 21:31 
Witam !

Dziękuję za reakcje.

Czym karmisz????
Tetra phyl, spirulina 36%, sera flora,biovital tropikala, sera granugreen(namoczony), tab.sera spirulina,mrożona rozwielitka raz w tygodniu

NO2 nie 0,4 tylko 0,2 błąd pisowni sory.

Wode podmieniam dwa razy w tygodniu po 10%+ sera aqatan i nitrievec

Ryby mam od znajomego hodowcy Trofeusy hoduje on od dawna.

Tydzień temu wymieniłem dużą gąbkę przy głowicy wewnętrznej na nową bo stara zapychała się już za często. To jedyna zmiana w moim zbiorniku od wpuszczenia Trofci.Moja przygoda z rybkami zaczeła się już 20 lat temu, ale na Trofeusy dopiero teraz się odwarzyłem i nie jest lekko ale człowiek uczy się na swoich błędach. Tylko ryb mi szkoda.

Prosze o pomoc!

Autor tabaza
Użytkownik
#8 - Posted: 11 Sier 2007 21:38 
Jeśli chodzi o agresje to Kiriza wogóle nie zauważa Duboisi.
Troche naskalnik je pogoni ale nie natarczywie.

Autor timus
Użytkownik
#9 - Posted: 11 Sier 2007 22:07 
Ja skoncentrował bym się teraz na doprowadzeniu parametrów do normy. Nie wiem czemu przy każdej podmianie podajesz nirivic? Ten preparat służy do zaszczepienia filtracji biologicznej. A z tego co piszesz masz już 7 miesięcy akwarium więc wszystko powinno poprawnie funkcjonować.

Czy cała obsada została wpuszczona w tym samym czasie czy coś wpuszczałeś w przeciągu ostatnich 4 tygodni?

Tak jak pisał Leszek jeśli nic się nie zmieni przygotuj leki do leczenia ryb.

Zastosuj się do w skazówek podanych powyżej!!!

Marcin.T <')))><

Autor tabaza
Użytkownik
#10 - Posted: 11 Sier 2007 22:29 
Ryby zostały wpuszczone w czerwcu Kiriza a w lipcu Duboisi, dwa tygodnie różnicy miedzy wkładami. Nitrivec podałem kilka razy po wymianie gąbki na filtrze, a tak to nie dodaje.

Zrobie głodówke, zgasze światło i będe podawał witaminy 1,5% tego co zaleca producent.
Tylko z temperaturą jest problem bo baniak stoi w pokoju na poddaszu i jest ciepło latem, mam 29stopni w akwarium ciężko ją zmniejszyć.
A dolewanie zimniejszej nie dało by na długo pewnie poprawy i mogła by być zbyt szokująca dla ryb moim zdaniem.

Co z tym zrobić ?
Jak długo ma trwać głodówka ?

Zgóry dziękuje!!!

Maciej P.

Autor rufus1
Użytkownik
#11 - Posted: 11 Sier 2007 22:51 - Edytowany przez: rufus1 
Glodowke stosuj spokojnie przez kilka dni lub nawet kilkanascie.
Obserwuj ryby. Szczegolnie zwroc uwage na tego tr. duboisi ktory trzyma sie na uboczu oraz na pozostale ryby czy przypadkiem nie staja sie ospale.
Rozumiem ze ta jedna tr. duboisi pobierala pokarm, ale slabo.

Rzeczywiscie jest problem z temperatura u ciebie, no ale coz teraz nie ma co za bardzo mieszac przy akwarium. A co z grzalka u ciebie? ja bym ja wylaczyl przy takich temp.

co np.3 dni podmieniaj wode. Lepiej mniej, ale czesciej (np. 10%). witaminy podawaj na wieczor.

Autor timus
Użytkownik
#12 - Posted: 11 Sier 2007 23:15 
Włóż do zamrażarki dwie -trzy butelki z wodą i zamroź je . Po czym na przemian wkładaj do akwarium niech sobie pływają. Chociaż trochę zbiją Ci temperaturę.

Marcin.T <')))><

Autor tabaza
Użytkownik
#13 - Posted: 11 Sier 2007 23:19 
DZIĘKUJE ZA POMOC!!!

Za jakiś czas dam znać co u moich ryb czy się poprawiło, czy nie.


POZDRAWIAM!!!

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 11 Sier 2007 23:37 
Fajnie byloby jakbys przynajmniej raz dziennie cos napisal na forum co i jak.

Autor winiar
Użytkownik
#15 - Posted: 12 Sier 2007 08:45 
Ja miałem problem i obawę, że będzie za wysoka temperatura i zainwestowałem w wiatrak firmy Solac typ Vento 40 [cichy jest a o to mi chodziło]. Powoduje przepływ powietrza i w ten sposób udało mi się obniżyć temperaturę wody o jakieś 2 stopnie. W wielu sklepach akwarystycznych właściciele stosują wiatraki nad taflą wody.


tabaza, Napisz jeszcze czy ryby nie mają spuchniętych brzuchów.

Marek

Autor tabaza
Użytkownik
#16 - Posted: 12 Sier 2007 22:12 
Witam!!!

Od wczoraj zacząłem głodówke, narazie wszystkie trofcie pływają ochoczo.
Nawet ten najmniejszy który trzymał się na uboczu pływa ze wszystkimi, tylko jest bardzo blady ale nie jest spuchnięty. Podaje tylko witaminy w zwiększonej dawce i czekam.

Dzięki WINIAR za podpowiedz z wentylatorem!
Wyszukałem wentylator, który dostałem kiedyś od kumpla.Dostosowałem go do moich potrzeb i dało efekt, temperatura z 29st spadła na 26.Ma średnice 12cm i jest bardzo cichy, podłączyłem go do zegara czasowego i włącza się co pół godziny na 15min w czasie dnia.


Maciej P.:-)

Autor mucha
Użytkownik
#17 - Posted: 12 Sier 2007 23:12 
Dodatkowo (oczywiscie po glodowce) zrezygnowalbym z mrozonej rozwielitki, a Nitrivec podobno nie szkodzi.

Darek
Przepraszam za pisownie, na razie nie mam polskiej klawiatury.

Autor tabaza
Użytkownik
#18 - Posted: 12 Sier 2007 23:57 
Witam !


To jak to jest z tą rozwielitką można podawać jako balast czy nie bo różnie piszą, a jak nie to co wzamian ???

Autor zytek45
Użytkownik
#19 - Posted: 13 Sier 2007 08:56 
podnieś kamienie i wybierz brud razem z piachem - ja tak robię okresowo.

Autor timus
Użytkownik
#20 - Posted: 13 Sier 2007 10:29 
To czy będziesz podawał pokarmy mrożone (mięsko) to Twój wybór. Ja dość często borykałem sie z kłopotami jak je podawałem. Od kiedy ich nie ma w menu mam spokój. Pokarmem balastowym jest również szpinak. Mrożonki robie sam z krewetek koktajlowych szpinaku i czosnku. To o wiele bezpieczniejszy pokarm ;)

Marcin.T <')))><

Autor tabaza
Użytkownik
#21 - Posted: 13 Sier 2007 18:48 - Edytowany przez: tabaza 
Dzięki TIMUS też myślałem o srimpmixie krewetkowo groszkowym i czosnku albo jak piszesz szpinak zamiast groszku.

U moich trofci głodówka, wszyskie żyją jak narazie u trzech najmniejszych
Duboisi widać białawe ciągnące się odchody, ale żaden nie jest spuchnięty.
Jeden największy chowa się w grocie ale pozatym OK.


Maciej P.

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 13 Sier 2007 18:52 - Edytowany przez: rufus1 
Marcinie stwierdzenie
To czy będziesz podawał pokarmy mrożone (mięsko) to Twój wybór

jest baaardzo ogolnym pojeciem. co to znaczy miesko?
co do drugiej czesci zdania, zgadzam sie to wybor akwarysty.


Skorupiaki spokojnie można podawać, ale jest to oczywiście indywidulane podejscie akwarysty do tematu. Ja podaje bez zadnych problemow zdrowotnych dla trofeusow rozwielitke, moinę i cyklopa. W Shrimp mix podaje się krewetki z groszkiem w odpowiednich proporcjach.
Problem lezy w jakosci podawanego pokarmu, sposobie jego podawania oraz ilosci podawanej rybom. Koniecznie ten pokarm musi byc kilkakrotnie przeplukany pod bierzaca woda. Ryby nalezy do takiego pokarmu bardzo powoli przyzwyczajac.
Jak widze wiekszosc akwarystow widzi problem w pokarmie, moim zdaniem nie do konca slusznie. Uwazam ten rodzaj pokarmu za bardzo bezpieczny. Wedlug mnie problem lezy, jak wczesniej wspomnialem, jednak w glownej mierze po stronie akwarysty, a nie pokarmu.

Ja ten pokarm podaje zawsze razem z pokarmami roslinnymi, mieszając te skladniki razem.

Autor tabaza
Użytkownik
#23 - Posted: 13 Sier 2007 19:09 
Kiedy będe wiedział że należy przerwać głodówke, bo u wygłodniałych ryb niezauważe jakie mają oddchody. Jeśli to tylko kłopoty pokarmowe i nie będzie innych objaw bloat, to same wrócą do zdrowia czy trzeba będzie podać jakiś lek(jak tak to jaki?)

Autor rufus1
Użytkownik
#24 - Posted: 13 Sier 2007 19:27 
jak narazie u trzech najmniejszych
Duboisi widać białawe ciągnące się odchody,


jak sam napisales cos sie "dzieje". Po raz kolejny powstaje problem z wlasciwym okresleniem rodzaju odchodow.

Jezeli sa to cienkie, nitkowate odchody w kolorze szarawym, niejednolite w strukturze to znaczy ze ryba sie oczyszcza podczas glodowki.
Jezeli zas sa to cienitkie , ciagnace sie odchody o bardzo jasnym kolorze (ja to okreslam kolorze bialym perlowym) i sa tej samej struktury, czyli na calej dlugosci nie ma wiekszych roznic to masz problem i wtedy ja bym pomyslal juz o lekarstwach.
Musisz poczekac jeszcze dzien, dwa i obserwoowac. Jezeli bedzie przybywac ryb osowialych pomysl o podaniu lekarstw.

Oczywiscie caly czas stosuj glodowke.

Autor rufus1
Użytkownik
#25 - Posted: 13 Sier 2007 19:30 
Glodowke ryby moga miec nawet dwa tygodnie (mlodziez), a dorosle nawet do miesiaca (dotyczy trofeusow).

Autor tabaza
Użytkownik
#26 - Posted: 13 Sier 2007 19:45 
Tak więc jeśli chodzi o dwa Duboisi to mają odchody szare niejednolite, a jeden ma białe perłowe i cienkie jak włos.Innych objawów nie widze.

Autor timus
Użytkownik
#27 - Posted: 13 Sier 2007 21:25 
co to znaczy miesko?

Napisałem tak bo są też pokarmy mrożone roślinne.

Ja niegdyś podając rozwielitkę moinę i cyklopa miałem kłopoty z rybami. Fakt że były kupowane w innym sklepie niż teraz sie zaopatruje. Być może ich jakość odbiegała od tego kupowanego dziś. Nie mniej zraziłem sie do podawania tych pokarmów roślinożercom. Dla tego nie powiem że kupuj i karm nim swoje trofcie. Bo w momencie gdy ktoś kupi nie do końca dobry pokarm mnie obarczy kłopotami z tym związanymi.

Pokarm ten trzeba umieć podawać i umieć stwierdzić czy sie do tego nadaje. Ktoś nie doświadczony może tylko narobić sobie biedy.

Marcin.T <')))><

Autor rufus1
Użytkownik
#28 - Posted: 13 Sier 2007 23:57 
a jeden ma białe perłowe i cienkie jak włos.

i ta informacja jest niepokojaca.

Marcinie kazdy akwarysta odpowiada za swoje ryby. Czy karmi ryby platkami, granulatem czy tez mrozonkami. Granulatem też można bardzo szybko "załatwic" ryby.

Bo w momencie gdy ktoś kupi nie do końca dobry pokarm mnie obarczy kłopotami z tym związanymi.

tego nie rozumiem dlaczego mialoby tak byc. Jezeli ktos mialby watpliwosci co i jak to niech pyta. Szpinak nie do konca moim zdaniem zastapi skorupiaki.

Autor trzcinka
Użytkownik
#29 - Posted: 14 Sier 2007 01:53 
Witam-słówko-odnośnie chłodzenia-bo mam w tym troche doświadczenia.Lepiej chłód trzymaja butelki napełnione trocinami i wodą.
Na 360 l akwa -by obniżyć temp o 2 stopnie -potrzeba wkładać 2-3 półtoralitrowe butelki co kilka godzin(4-6)

Odnośnie rozwielitki-i zakupów z niepewnego żródła mrożonek-szczególnie latem-to ja kupuję żywą rozwielitkę w woreczkach.Raz w tygodniu-płuczę ją przemrażam i rozmrażam-podaję-i nie mam problemów.Jest to na pewno droższe-ale cóż.

Trzymam kciuki.

Autor winiar
Użytkownik
#30 - Posted: 14 Sier 2007 12:20 
tego nie rozumiem dlaczego mialoby tak byc.
Zgodzę się z Marcinem. Ludze słyszą tylko to co chcą słyszeć, dlatego Marcin jest ostrożny i ja go rozumiem.


Tak więc jeśli chodzi o dwa Duboisi to mają odchody szare niejednolite, a jeden ma białe perłowe i cienkie jak włos.Innych objawów nie widze.
A jak się zachowuje ten jeden? Płtwa z innymi czy od ich stroni?


marek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Chore Tropheusy proszę o pomoc !!! Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®