Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

grubszy vittatus shell

Autor krzysio
Użytkownik
#1 - Posted: 19 Lis 2007 19:49 - Edytowany przez: krzysio 
WIEDZA PODSTAWOWA
=========================================
Rozmiary zbiornika: 80x35x40
Wiek zbiornika: 4 tyg. (ryby od 10 listopada)

Obsada: 12x telmatochromis vittatus shell (2 do 3 cm)

Jakie pokarmy: mrożonki cyklop i solowiec oraz serra granulat

Niepokojace objawy u ryb: jedna z ryb jest nieco grupsza (brzuch zamiast bardzo delikatnie zarysowywać się poniżej lini skrzeli jest większy, niż u innych, przy porównywalnych rozmiarach ryby). Ponadto szuka spokojnieszych rejonów zbiornika. Pzy podawaniu pokarmu je łapczywie i więcej niż inne - przegania inne ryby jeśli się zbliżają. Często leży sobie na półce obserwując swój rejon. Tak naprawdę poza większym brzuchem i nie szukaniem zaczepki nie różni się od innych. Kolory takie same (łącznie z błękitnym połyskiem płetw). Wydaje mi się że przyczyną jest obżastwo tej jednej ryby (jest jedną z większych), ale wolę się upewnić. Po 24h głodówki wyglądała prawie tak jak inne ale po podaniu granulatu (moczę go i następnie rozcieram na papkę) zaczyna szybko grubieć.

Karmię dwa razy dziennie przy włączonym filtrze (podaje pokarm tak, aby był wprawiany w ruch przez wodę wypływającą z filtra). Ryby zjadają wszystko w ciągu max. kilkunastu sekund.

Parametry wody: NO2, NO3, PH, NH3/NH4, T:
=========================================
NO2 - 0
NO3 - 5 (15 przez pierwsze 24h po podmianie wody)
GH - 20
KH - 10
pH - 8


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach: Eheim 2224 wypełnienie standardowe + JBL SymecMicro

Jakie dekoracje w zbiorniku: Dwa wapienie + nurzańce (8 szt) + muszle (30 szt.)

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 19 Lis 2007 20:17 
ale po podaniu granulatu (moczę go i następnie rozcieram na papkę) zaczyna szybko grubieć.

Jaki to granulat?

Marcin.T <')))><

Autor krzysio
Użytkownik
#3 - Posted: 19 Lis 2007 20:24 
sera granured dl wschodnioafrykańskich pielęgnic.

Pozdrawiam

Krzys

Autor timus
Użytkownik
#4 - Posted: 19 Lis 2007 20:41 
Powiem Ci że ja nie podaje granulatów. A w szczególności serowskich. Granu Grinn powodował nie ciekawe zaburzenia u trofci. Odstaw na jakiś czas ten pokarm a zastąp drobnymi mrożonkami. I roztartymi płatkami.

Marcin.T <')))><

Autor krzysio
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Lis 2007 20:44 
Ok. Tak też myślałem że on jest coś nie bardzo.

Pozdrawiam

Krzys.

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Lis 2007 00:22 
Wydaje mi się że przyczyną jest obżastwo tej jednej ryby

a ja bym powiedzial inaczej: to efekt przekarmienia. Ryba zje tyle ile moze, a duzo moga. To ty im dawkujesz karme.

Jezeli ta ryba ma wielkosc ok. 3 cm i dosc szybko przybiera objetosciowo w partii brzusznej w porownaniu do innych osobnikow po glodowce w tym samym czasie to moze jest to mlodziutka samiczka? Samce sa wieksze i smuklejsze od samic i nigdy, przynajmniej u mnie tak nie wygladaly a jadly tyle samo co samiczki. Ale trudno przy tej wielkosci okreslic plec po wielkosci ;-).

samiczka przed tarlem


Autor krzysio
Użytkownik
#7 - Posted: 20 Lis 2007 06:06 - Edytowany przez: krzysio 
Z tym przekarmianiem to raczej mało prawdopodobne. Dostają tylko dwa razy dziennie i zjadają w ciągu max. kilkunastu sekund. Ale ta moja rybka wygląda dosyć podobnie do Twoich samiczek. Zdjęcie jest fatalne (robione przez całą szerokość zbiornika przy działającym filtrze) ale widać na nim powiększony brzuch. Pozostałe są jednak smukłe. W przypadku przekarmienia wydaja mi się że inne też byłyby nieco bardziej zaokrąglone.




Pozdrawiam

Krzys.

Autor timus
Użytkownik
#8 - Posted: 20 Lis 2007 07:27 
Chyba po prostu masz łasucha w stadzie ;)

Marcin.T <')))><

Autor krzysio
Użytkownik
#9 - Posted: 20 Lis 2007 08:49 
Dziś po podaniu oczlika wygląda dobrze (tzn. nie jest tak gruba jak na zdjęciu). Jest teź bardziej aktywna i zadziorna. Co prawda mrożonki nie udaje jej się zjeść tyle ile suchego - bardziej rozpływa się po zbiorniku i nie ma na to szans aby odganiała inne. Czekam jeszcze na inną suchą karmę i będą sprawdzał może mniejsze dawki. Teraz dostawały objętościowo tyle ile mrożonki - oczywiście po namoczeniu i roztarciu suchego. Technika przygotowania granulek była taka: zalewam odstałą wodą trochę granulek. Gdy zwiększyły swoją objętość jakieś 4x przelewałem przez sitko do drugiego pojemnika i dodatkowo przecierałem część przez to samo sitko. Gdy uzbierało się papki tyle ile zwykle daję mrożonki - dawałem rybkom i może to jest właśnie zbyt dużo. Po około 15s po jedzeniu nie było śladu (pojedyncze kawałki, które spadły na dno były błyskawicznie wyjadane przez ślimaki - mam ich tam sporo).

Przy okazji mam jeszcze pytanie czy wasze vittatusy przyjmują pokarm z powierzchni albo z dna? Moje właściwie głównie z toni i w ostateczności trochę ale niechętnie z dna. Pływający na powierzchni dla nich nie istnieje.

Pozdrawiam

Krzys.

Autor timus
Użytkownik
#10 - Posted: 20 Lis 2007 10:06 
zalewam odstałą wodą trochę granulek.

Kranówką??? Powinno się namaczać w wodzie z akwarium.

Przy okazji mam jeszcze pytanie czy wasze vittatusy przyjmują pokarm z powierzchni albo z dna?

U mnie głównie z toni.

Marcin.T <')))><

Autor krzysio
Użytkownik
#11 - Posted: 20 Lis 2007 10:25 
Nie kranówką tylko odstałą. Dokładnie taką jakiej używam do podmiany w akwarium i jest to jakieś max 50ml wody.

Pozdrawiam

Krzys.

Autor rufus1
Użytkownik
#12 - Posted: 20 Lis 2007 22:08 
U mnie T. vittatus pokarm pobieraja z toni wodnej, z dna oraz skubia zielony korzuszek glonow ze skal. Wszystkie pokarmy pobieraja z jednakowym apetytem.

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / grubszy vittatus shell Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®