Witam!
Chciałabym wrócić do tematu obecności na ciele ryb ciemnych plam. Temat ten był wałkowany na forum już nie raz (na przykład tu:
http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=1&topic=199&page=0#msg3079), ale może teraz, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia, będziemy w stanie go rozwinąć.
Słuchając tego co mówili prelegenci na tegorocznym spotkaniu pokuszę się o wyciągnięcie nastepujących wniosków:
1. zjawisko pojawiania sie ciemnych plam na ciele ryb jest powszechne (nie są to jak myśleliśmy dotychczas sporadyczne przypadki!)
2. zjawisko to ma miejsce zarówno w jeziorze jak i w akwariach
3. zjawisko to nie ogranicza się do jakiejś konkretnej grupy ryb (spotykane zarówno u ryb roślinożernych, mięsożernych i wszystkożernych)
4. osobniki z ciemnymi plamami rzadko są odławiane z jeziora z powodu problemów z ich zbytem (plamy te traktowane są jak choroba, a nikt nie chce kupować chorych ryb)
5. w zbiornikach ciemne plamy pojawiają się zarówno u ryb z odłowu, jak i u osobników Fx
6. początkowo plamka/i są niewielkie, ale z czasem się powiększają i mogą objąć swym zasięgiem większą część ciała ryby
I tu pojawiają się pytania...
- co powoduje powstanie ciemnych plamy u ryb?
- czy jest to zjawisko odwracalne? czy ma na to wpływ podanie witamin, zmiana diety itp.?
- czy stale powiększające się ciemne plamy są przyczyną przedwczesnej śmierci ryb?
- z tego co mówił Wojciech Górecki wnioskuję, że dzięki różnorodności diety ryby żyjące w jeziorze są w stanie dostarczyć sobie wszystkie potrzebne składniki pokarmowe (również mikroelementy i witaminy), więc dlaczego plamy te wystepują również u ryb w naturze?
To pewnie nie wszystkie pytania, ale chyba najważniejsze...
Czy spotakaliście sie z tym zjawiskiem u swoich ryb? Jeżeli tak to jakie to były gatunki? Jakie są Wasze obserwacje i doświadczenia w tym temacie?
Pozdrawiam
Magda