Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Sera Baktopur Direct kruszyc na miazge czy całe tabletki

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Paź 2008 07:31 
jak w temacie, przed podaniem do akwa, pokruszyc, rozpuścic w wodzie i rozprowadzi po akwa czy całe pastylko do wody bezpośrednio ??????

Autor tasma
Użytkownik
#2 - Posted: 28 Paź 2008 08:15 
Ja rozgniatam na miazge, mieszam w miseczce z mala iloscia wody, a pozniej wlewam do akwarium.

Autor sengir
Użytkownik
#3 - Posted: 28 Paź 2008 09:37 
Och, a dlaczego chcesz to użyć?
O ile pamiętam ostatnio zmieniałeś filtr. Chcesz go wyleczyć z bakterii kiedy jeszcze dobrze nie zastartował?
Może opisz co się stało?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#4 - Posted: 28 Paź 2008 15:14 
Ja rozgniatam na miazge, mieszam w miseczce z mala iloscia wody, a pozniej wlewam do akwarium.

Dodam jeszcze, że w ciepłej wodzie rozpuszcza się o wiele lepiej.

Łukasz

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Paź 2008 16:13 
Może opisz co się stało?

Co sie stało, odchody białe, jedna już sobie leżała na dnie, ciemne sie porobiły, więc metronidazol i bactopur i leczenie

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 28 Paź 2008 16:20 
A sprawdziłeś co było przyczyną tego, że leżały? Sprawdziełes parametry wody?

A wiesz co leczysz? Znowu leczenie bez diagnozy!

Marta

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#7 - Posted: 28 Paź 2008 16:33 - Edytowany przez: LUKAS21NFS 
parametry w normie, 2 tyg temu dodałem nową obsade prawdopodobnie z ospą, koleś mi sprzedła a wiedział że są chore.
ale co to może być, odchody ciągnące białe, leżenie na dnie, pobierały pokarm ale nie chętnie

Autor rambowskixx
Użytkownik
#8 - Posted: 28 Paź 2008 17:51 
ale co to może być, odchody ciągnące białe, leżenie na dnie, pobierały pokarm ale nie chętnie

Bardzo prawdopodobne, że tą chorobą jest zła jakość wody bo objawy są dosyć dziwne. Zamiast odpowiedzi parametry w normie należało je zmierzyć i podać bo tego typu odpowiedź oznacza, że nie wiesz jakie one są;-).

Pozdrawiam
Łukasz

Autor sengir
Użytkownik
#9 - Posted: 28 Paź 2008 18:07 
Wcześniej już obserwowałeś dziwne zachowania ryb. Nie podałeś wtedy parametrów.
Później wymieniłeś filtr. Pisałem, że możesz mieć problem.
Jeżeli teraz zbagatelizowałeś pomiar parametrów, a w szczególności NH3/NH4, NO2 , to możesz mieć jeszcze większy problem.

Ale konkretnie. Nie ma co się pouczać i denerwować :)
Podaj odpowiedzi na pytania:
1. Liczbowe wartości parametrów wody
2. Sposób przygotowania wody na podmianę, ilość podmian, inne zabiegi przy akwarium (czyszczenie filtrów itp.)
3. Jak postępowałeś z rybami z podejrzeniem ospy? Skąd to podejrzenie?
(ospa jest tak charakterystyczna, że ciężko ją tylko podejrzewać :))
4. Skład aktualnej obsady, wyszczególnić u ilu osobników i jakich płci zaobserwowałeś objawy chorobowe.
5. Od kiedy obserwujesz objawy chorobowe.

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#10 - Posted: 28 Paź 2008 18:54 - Edytowany przez: LUKAS21NFS 
WIEDZA PODSTAWOWA
=========================================
Rozmiary zbiornika:150x60x50 450l
Wiek zbiornika:2 miesiące

Obsada: 5xdubois, 15xikola, 15xchipimbi największe ryby po 7 cm

Jakie pokarmy:tropical spirulina super forte 36%, pałki spirulina TROPICAL CICHLID SPIRULINA STICKS pałki oczywiście moczone wcześniej, wydaje mi sie że troche monotonnie

Niepokojace objawy u ryb: postrzępione płetwy( ale u może 3-4 ryb ), 2 ikole leżały na dnie ( te co kupiłem od tego kolesia ) ciemne ubarwienie, nie za bardzo chciały jeśc ( ale nie wszystkie )



Wczoraj o 19 wymieniłem 100l wody, rozpuściłem 10g metronidazolu w ciepłej wodzie i wrzuciłem 9 tabletek bactopuru directa, sól akwarystyczna z niebieskim barwnikiem

Parametry wody:
NO2-2mg
NO3-10
PH-8
Temp-26,5
=========================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach:
1. kubełkowy 1700l/h przepływ ograniczany zaworami (ceramika, gąbka,włóknina, kermazyt) filtr nie czyszczony bo za młody, stoi 2 tygodnie, ale porcelana była ze starego filtra działającego już ponad rok
2. wewnętrzny 500l/h (gąbka)
3. oświetlenie 1x36w 965
4. napowietrzanie 300l/h dwie kurtyny po 60 cm

Jakie dekoracje w zbiorniku: skały wapienne, skała lawa
Podłoże piasek, anubiasy nana i kryptokoryna

Dzisiaj rano wlałem fishvitamina, opserwowałem je przedchwilą, odchody ciągnące się ale białe i czarne na przemiam, rybki pływają, jak podchodze do akwa to podpływają do szyby ( pewnie głode, ale oczywiście nie karmie NIC A NIC ) objawy są od jakiegoś tygodnia

Autor sengir
Użytkownik
#11 - Posted: 28 Paź 2008 19:28 
NO2-2mg

Co to za test? Wynik oznacza 0-2, czy konkretnie 2?
Jeżeli 2mg/l to już dużo. To jest charakterystyczne po długiej awarii filtra, lub po przeprowadzce złoża do filtra o innym przepływie.
W tym wypadku bactopur i metro byłyby błedem.

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#12 - Posted: 28 Paź 2008 19:29 
Co to za test? Wynik oznacza 0-2, czy konkretnie 2?
Jeżeli 2mg/l to już dużo. To jest charakterystyczne po długiej awarii filtra, lub po przeprowadzce złoża do filtra o innym przepływie.


filtr był właśnie zmieniany, ze starego przłożyłem tylko porcelane

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#13 - Posted: 28 Paź 2008 19:30 
W tym wypadku bactopur i metro byłyby błedem.

błędem, czyli co to im zaszkodzi ?

Autor sengir
Użytkownik
#14 - Posted: 28 Paź 2008 19:39 
Już była taka sytuacja u kilku osób przenoszących złoża filtracyjne do nowej maszyny. Inny przepływ, inne warunki i duża część bakterii pada.
Następuje od nowa dojrzewanie filtra. Trwa to krócej niż dojrzewanie nowego filtra, ale jednak jest to okres niepewny.
Martwe bakterie i pierwotniaki generują NH3/NH4. Startujący filtr nie wyrabia z przerobieniem tego. Obserwujemy wzrost stężenia NO2 a potem powoli wszystko wraca do normy.
Ale jeżeli w tym momencie podałeś antybiotyk i BP to dodatkowo ostro potraktowałeś jeszcze nieustabilizowany filtr.
Czyli zamiast pomóc - pogarszasz sprawę i zwiększasz ryzyko.

Nie jest jednak powiedziane, że to akurat się u ciebie stało. Dlatego pytałem o test, czy nie ma błędu pomiaru.
Jeżeli czujesz, że to właśnie jest przyczyną, to polecam skoncentrować się na reanimacji filtra i wody, a nie ryb.
Tu pomocne będą wszystkie "szczepki" bakterii, może biologia z filtra od znajomego ze zdrowym akwarium itp.

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#15 - Posted: 28 Paź 2008 19:44 
ale przed podaniem leków złoże zostało wyjęte, został gąbka i włóknina, porcelana i keramzyt poszedł w odstawkę, a po leczeniu moge dodać do filtra te bakterkie które są sprzedawane w sklepach akwarystycznych ( w kapsułkach ) i jeszcze jedno czy to moje leczenie nie zaszkodzi rybom

Autor sengir
Użytkownik
#16 - Posted: 28 Paź 2008 19:55 
Twoje leczenie było w dawce około około 40% mniejszej niż ogólnie się przyjmuje.
Także trzymałeś się bezpiecznej strony, ale i ze skutecznością leczenia, jeżeli wogóle była jakaś choroba, byłby problem.

Zaszczep dodatkowo bakterie do filtra (ciężko powiedzieć, który produkt jest dobry). Zrób dobrą podmianę wody. Dodaj AquaSafe - trochę uspokoi rybki. Obserwuj parametry. Nie karm ryb. Tyle możesz zrobić.

Nie napisałeś o co chodziło z tą ospą.

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#17 - Posted: 28 Paź 2008 20:01 - Edytowany przez: LUKAS21NFS 
Nie napisałeś o co chodziło z tą ospą.

widziałem na jednej rybie co kupiłem od tamtego gościa, drobniutkie białe kropeczki, to samo tylko że prawie na wszystkich rybach zauważył kolega który kupił też ryby u tego gościa, i powiedział że to ewidentnie ospa bo jego były zsypane owiele bardziej intnsywnie niż u mnie

Autor rambowskixx
Użytkownik
#18 - Posted: 28 Paź 2008 20:01 
Normalnie ręce opadają przecież na tym forum setki razy były wałkowane te wszystkie błędy, które popełniasz i nadal nic. Pierwsza kwestia to zanim zacznie się leczyć trzeba wiedzieć co się leczy. Druga sprawa jak się nie wie jakie leki i w jakich ilościach zastosować to albo się kogoś pyta albo nie robi się nic. Trzecia sprawa to trzeba ustabilizować zbiornik bo u Ciebie ryby chorują na złą jakość wody a jeśli parametry, które podałeś są chociaż w części prawdziwie to masz w akwarium nie wodę tylko ściek. Dodając do wody lekki w dodatku w złych proporcjach tylko osłabisz i dobijesz ryby. Jeszcze kwestia pokarmu - u Ciebie praktycznie nie można mówić o jakiejś diecie bo jej po prostu nie ma. Musisz jak najszybciej dodać inne pokarmy.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#19 - Posted: 28 Paź 2008 20:03 - Edytowany przez: LUKAS21NFS 
Musisz jak najszybciej dodać inne pokarmy.

co proponujesz

a co do dawek to tu na tej stronie tropheus.pl jest artykuł w którym autor opdaje że wystarczy 1g/100l metonidazolu

Autor rambowskixx
Użytkownik
#20 - Posted: 28 Paź 2008 20:05 
Proponuję poczytać posty archiwalne na tym forum i to dogłębnie.



Łukasz

Autor rambowskixx
Użytkownik
#21 - Posted: 28 Paź 2008 20:15 
a co do dawek to tu na tej stronie tropheus.pl jest artykuł w którym autor opdaje że wystarczy 1g/100l metonidazolu

To widocznie autor nie do końca wie co pisze albo stosował w wodzie z innego biotopu. W naszym przypadku przy Tanganice stosuje się 4-5g na 100 litrów wody. Ja dawałem zawsze 5g. Kolejna sprawa pisałeś wcześniej, że parametry masz w normie czyli rozumiem, iż cały czas masz podwyższony poziom no2??. Na chwilę obecną to już sam nawet nie wiem co Ci napisać bo masz straszne braki jeśli chodzi o podstawową wiedzę akwarystyczną. Ryby według mnie są po prostu zatrute na co wskazują definitywnie objawy przez Ciebie podane. Ja w tej sytuacji jak najszybciej pozbył bym się leku, który dodałeś do wody i wlał np. toxivec co pomoże wyrównać poziom no2 do zera. Wywal też włókninę z filtra i za nim wpadniesz na jakiekolwiek pomysły zapytaj to ktoś Ci doradzi.

Łukasz

Autor sengir
Użytkownik
#22 - Posted: 28 Paź 2008 20:24 
dawka 1/g/100l jest ok w wodzie miękkiej o odczynie kwaśnym.
W twardej zasadowej - czyli naszej - lek wchłania się w minimalnym stopniu.Dlatego podajemy dawkę większą w ilości opisanej przez rambowskixx.

Pamiętaj, że ryby mają ciągle duże szanse na przeżycie. Tylko poczytaj dokładnie i pisz tu wszystko co zamierzasz zrobić.

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#23 - Posted: 31 Paź 2008 09:08 - Edytowany przez: LUKAS21NFS 
witam ponownie, "odstawiłem leki" czyli woda filtrowana jest przez węgiel ( ile czasu mam to robic, dodam że węgiel stoi w całkowicie oddzielnym filtrze, zasypany cały koszyk dokładnie 1l ) podaje fish vitamin i sól akwarystyczną, filtr zaszczepiony bakteriami w kapsułkach, ryby nie były karmione 5 dni, dzisiaj podałem małe ilości pokarmu zmieszonego z fish vitamin, parametrów teraz nie sprawdze bo nie mam odczynników, wcześniej miałem pożyczone, dzisiaj może uda mi sie kupic testy, ikole kupione od tamtego kolesia mają nadal białe odchody, a moja stara obsada czarne i krótkie, CO DALEJ MAM ROBIĆ :(










Udało mi sie zdobyć toxivec i testy ale paskowe po 18 po pracy zrobie wszystkie testy jescze raz i dam znać

Autor rambowskixx
Użytkownik
#24 - Posted: 31 Paź 2008 13:01 
Nie jesteś w stanie jak widzę dokładnie powiedzieć jak wygląda sytuacja w "baniaku" bo nawet nie mierzysz parametrów ale pokarm podałeś bo zapewne doszedłeś do wniosku, że jak nie jadły 5 dni to zdechną z głodu. No cóż nie będę komentował.

parametrów teraz nie sprawdze bo nie mam odczynników, wcześniej miałem pożyczone, dzisiaj może uda mi sie kupic testy,

Testy powinieneś mieć jeszcze przed tym jak kupiłeś ryby a od czasu kiedy zaistniał problem mogłeś je nabyć bez problemu.

Udało mi sie zdobyć toxivec i testy ale paskowe po 18 po pracy zrobie wszystkie testy jescze raz i dam znać


Testy paskowe nie nadają się zbytnio do niczego bo z reguły przekłamują i to znacznie.

ikole kupione od tamtego kolesia mają nadal białe odchody

Białe grube czy przezroczyste cienkie?

Ostatnia kwestia to skoro już nakarmiłeś ryby to pewnie obserwowałeś czy jadły wszystkie czy też można było zaobserwować jakiś maruderów?


Pozdrawiam
Łukasz

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#25 - Posted: 31 Paź 2008 15:02 
Białe grube czy przezroczyste cienkie?

białe mętne, grube

Ostatnia kwestia to skoro już nakarmiłeś ryby to pewnie obserwowałeś czy jadły wszystkie czy też można było zaobserwować jakiś maruderów?

dwie najmniejsze ikole ie za bardzo chciały jeść, coś tam pobierały ale nie za chętnie

Autor rambowskixx
Użytkownik
#26 - Posted: 31 Paź 2008 17:32 
Jak wygląda natomiast sprawa testów - kiedy będziesz miał na stałe swoje własne preparaty?. Bez sprawdzania parametrów wody na bieżąco nie dojdziesz ani Ty ani nikt inny do sedna sprawy czyli nie ustalisz czy ryby są lub były zatrute złą jakością środowiska, w którym żyją czy mają jakieś infekcje itd. itp.

dwie najmniejsze ikole ie za bardzo chciały jeść, coś tam pobierały ale nie za chętnie

Jeśli coś tam pobierały jak to ująłeś i zjadły to fakt ten tym bardziej wskazuje na to, że mogą być podtrute gdyż gdyby były chore to na pewno nie interesowały by się żadnym pożywieniem. Ikole być może są też nosicielami jakiś pasożytów stąd tylko one mają tego typu odchody. Najlepiej jakbyś zrobił mały wywiad i sprawdził o ile to możliwe jak wygląda sprawa zdrowia ryb u osoby, u której dokonałeś zakupu. Co do filtracji przez węgiel to pamiętaj, że usuwa on również chociażby witaminy a 2-3 dni powinny wystarczyć do usunięcia przynajmniej znacznej części leków. Resztę usuniesz przez podmiany, które w tej chwili powinieneś robić co dwa dni w niedużych ilościach.
Priorytetem na chwilę obecną jest jednak monitorowanie parametrów. Reasumując stwierdzam, że jesteś strasznym leniem gdyż gdybym ja miał chore ryby i zależało by mi na nich to od 28 października do dzisiaj przeczytał bym większość archiwalnych postów na tym forum. Nawet jeśli nie znalazł byś wszystkich informacji to nie musieli byśmy tłumaczyć Ci wszystkiego a głównie tego co powinieneś jako zainteresowany Tanganiką wiedzieć już na samym początku przygody z rybkami;-).

Łukasz

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#27 - Posted: 31 Paź 2008 17:49 
nie jestem leniem :) praca pochłania sporo mojego czasu. A co to tego wywiadu, to widziałem sie z człowiekeim co też barał od tego typa ryby i tamte mają podobno ospe, mam z nimi problemy tak jak ja

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#28 - Posted: 31 Paź 2008 17:50 
kiedy będziesz miał na stałe swoje własne preparaty?.

po 10 listopada

Autor LUKAS21NFS
Użytkownik
#29 - Posted: 31 Paź 2008 19:55 - Edytowany przez: LUKAS21NFS 
test zrobiony

NO3 - 25-50 coś pomiędzy tymi wartościami
NO2 - 0-1
GH - >16 d
KH - 10 d
pH - 8

co mam robi dalej, co dolewac do wody

Autor rambowskixx
Użytkownik
#30 - Posted: 31 Paź 2008 20:34 
NO2 - 0-1
No2 musi być bez względnie zero gdyż w innym przypadku jest toksyczne dla ryb. Pomiary robiłeś testami kropelkowymi czy paskowymi bo jak paskowymi to wyniki mogą odbiegać od rzeczywistości czasami znacznie.

kiedy będziesz miał na stałe swoje własne preparaty?.

po 10 listopada


W przypadku gdy jest coś nie tak z rybami to czekanie prawie 2 tygodnie na porządne testy może się źle skończyć.


A co to tego wywiadu, to widziałem sie z człowiekeim co też barał od tego typa ryby i tamte mają podobno ospe, mam z nimi problemy tak jak ja


Ospa to choroba, której po pierwsze nie da się nie zauważyć czy też pomylić z inną a po drugie jest tzw. chorobą po transportową więc to, że u tego drugiego nabywcy mają ospę nie musi być niczyją winą i nie znaczy to, że u Ciebie czy u tego sprzedawcy jakakolwiek z ryb zachorowała lub zachoruje na tą chorobę. Poza tym ryby chore na ospę zachowują się względnie normalnie w początkowym stadium i powinny pobierać pokarm jak i wydalać normalne odchody.

Łukasz

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Sera Baktopur Direct kruszyc na miazge czy całe tabletki Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®