Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Białe odchody?!?!?!?!

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor RAV
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Paź 2008 00:18 
Witam!
A jednak i mnie dopadła chorobo moich podopiecznych, niestety. A mianowicie od jakichś 4 dni opserwuje w akwarium ciagnace sie odchody u ryb. Sa to cieniutkie jak włos odchody ze wzgrubieniem lub tez odchody przypominajace poszarpany woreczek nylonow. Poczatkowo nie przejmowałem sie odchodami zbytnio, gdyz ryby normalinie pobierały pokarm, maja piekne kolory i pływaja po całym akwarium.Zaczołem sie martwic gdyz 3 sztuki ikoli, które zakupiłem jakies 2 miesiace temu padły(było to 8 szt dodanych do starej obsady).Rybki stały sie lekko osowiałe jednak piekne barwy nadal sie utrzymuja.
Zbiornik 450l.
Obsada:17szt Ikola padły 3 z nowo dodanych, 6szt Dubois Maswa, 10szt Katoto.
Pokarm: Sera flora, Tropical Spirulina Super Forte, tera vegetable, Tetra pro,Hikari cichlid exel, sera granugreen, Tropical Spirulina 36% Sticks(granulaty oczywiście moczone).
Oświetlenie:1x40w power glo
Woda podmieniana regularnie co 8-10 dni około 120l na kranowa z uzdatniaczem.
Parametry wody napisze jutro gdyż dzisiaj już nie dam rady pomierzy.
Zaopatrzyłem sie juz w Sera Bactopur Direkt i Metronidazol w ilości 1g na 100l wody( ale jak juz zdarzyłem przeczytać ta ilość jest za mała wiec muszę jeszcze dokupić o ile będzie potrzebny). Aha akwarium wystartowało jakiś rok temu bez większych remanentów.
Pozdrawiam serdecznie i bardzo prosze o pomoc.

Autor RAV
Użytkownik
#2 - Posted: 29 Paź 2008 00:21 
Oj przepraszam Metronidazolu kupiłem 4g na 100l wody czyli 16 tabletek:P
Troszkę się zakręciłem ale to z nerwów. Czy 4g na 100l wystarczy???
Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 29 Paź 2008 05:41 
Czy nadal karmisz ryby? Odstaw jedzenie całkowiecie i opisz dokladnie zachowania ryb: odchody juz wiemy, tylko czy te odchody są jak włoś cieniutkie? Z Twojego opisu to nie wynika

Czy ryby puchną? są apatyczne? Czy maja jakieś inne objawy?

Czy 4g na 100l wystarczy - to dawka zalecana

Wczoraj był u mnie Wojtek Górecki- rozmawialismy o rybach i ich leczeniu kilka godzin. Konkluzja jest jedna, którą zawsze i wszędzie powtarzam, ale nie zawsze dociera do innych - pierwszym i podstawowym krokiem przy stanach chorobowych ryb jest: odstawienie karmienia, zmierzenie parametrów Nh3/Nh4, N02, N03 i podmiana wody. Potem dopiero obserwacja ryb i próba diagnozy.


Marta

Autor RAV
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Paź 2008 08:28 - Edytowany przez: RAV 
Witam
Marto ryb już nie karmie jakieś 2 dni. Odchody sa jak pisałem. Cieniutkie jak włos białawe ze zgrubieniem po środku. Ryby zachowują się w miarę normalnie. Teraz zauważyłem ze 1 ikola siedzi przy dnie i na nic nie reaguje,jej głowa jakby zbielała obawiam się ze to możne być jej koniec.Niektóre osobniki mają jakby lekko poskładane płetwy i się chowają. Nie rybki nie puchną. Parametr wody podam dzisiaj po pracy.
Pozdrawiam
Rafał

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 29 Paź 2008 09:48 
Czy ta glowa wygląda tak jakby była pokryta białym meszkiem? a reszta ciała? czy ma jakie zmiany na skórze? Plamisto sci?

Marta

Wg mnie powinienieś podać lek w dawce 1.5 tabletki BD na każde 50l wody i metronidazol. Chyba nie ma na co czekać. Ale najpierw sprawdź parametry wody!

Marta

Autor RAV
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Paź 2008 18:12 
Witam
Własnie wróciłem z pracy i wyłowiłem martwą rybę. Głowa ryby "zmieniła kolor" na biały a reszta ciała nabrał innego odcienia żółci i czerni. Mam nadzieje ze zdarze na szybko pomierzyc parametry, bo niestety musze zaraz lecieć do szkoły. Jeśli nie zdąże to napisze tak około 22. Sytuacja na teraz: ryby prezętuja piekne barwy pływaja tak troszke przytłumione odchodów nie widac.
Pozdrawiam
Rafał

Autor RAV
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Paź 2008 23:25 
Witam
Przepraszam że tak późno ale niestety siły wyższe mnie zatrzymały.
Pomiary z godziny 19
Temp.- 25 stopni C
Ph- 8
TWO- 10 stopni
TWW- 9 stopni
NO2- 0mg/l
NH3- 0mg/l
NO3- 80mg/l ??? Co mnie bardzo niepokoi choć nie wiem jaka jest tego przyczyna???
I co teraz radzicie??? W sumie wyłowiłem już 4 martwe ikole:(((
Pozdrawiam
Rafał

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 30 Paź 2008 05:37 
Wcześniej mówiłeś , ze podmieniasz regularnie wodę, to skąd to bardzo wysokie N03?

Szukaj przyczyny tego wysokiego N03. Kiedy podmieniłeś wode?

Ja podmieniałabym codziennie przez kilka dni po 10-15% wody. Sprawdziła filtry (ale nie czyściła ich jak nie ma potrzeby). Do wody wieczorem dawka witamin. Na razie nie dodawaj leków tylko szukaj intensywnie przyczyny wysokiego N03

Jaka jest filtracja?

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#9 - Posted: 30 Paź 2008 07:32 
1. Sprawdź poziom azotanów w wodzie kranowej.
2. Zrób podmianę wody około 40%. Uważaj na temperaturę. Przygotuj pH wody. Tu możesz użyć sody oczyszczonej.
3. Przez kolejne dni rób podmianę jak pisze Marta.
4. Opisz nam swoją filtrację i czy coś ostatni przy filtrach robiłeś. Patrząc na NH3, NO2 to raczej nie awaria filtra. Raczej przyczyny szukałbym w zbyt długim okresie podmiany przy zbyt intensywnym karmieniu. Opisz też jak często i wjakich ilościach karmisz ryby.
5. Do filtra włóż wkład filtracyjny JBL NitratEX. Dobierz ilość woreczków do litrażu akwarium. Wyjmij woreczki po 2-3 dniach.

Ja w ten sposób obniżyłem azotany z 50-60mg/l do 5 mg/l w ciągu 2 dni.
U mnie błędem było właśnie zbyt intensywne karmienie. Wyglądało na to, że ryby łapczywie zjadają wszystko, a jednak się myliłem.
Po tym zabiegu ryby wróciły do dobrej kondycji w ciągu paru godzin i zaraz przystapiły do tarła.

Autor RAV
Użytkownik
#10 - Posted: 30 Paź 2008 08:31 
Witam
Wodę podmieniam tak jak pisałem raz na 8-10 dni jakieś 120l. Filtracja to ex1200, głowica atmana 202 z dużą gąbką, głowica aqua szuta z gąbka w koszyku. Przy filtrach nic nie robiłem ostatnio jakieś 2 tygodnie temu czyściłem gąbkę w głowicy, kubełek chodzi juz ok 4 miesięcy. Sengir a czy może być zamiast JBL wkład NItras z MHK???Rybki karmię czasem 1 czasem 2 razy dziennie to zależy czy mam rano czas. Teraz już nie karmie 3 dzień. Jak się to wszystko zaczęło to zaobserwowałem ze przez ostatnie 2 dni karmienia karma dość długo zalega??Nie wiem czy to możne być przyczyna. Czy NO3 samo spada czy musi być jakaś ingerencja akwarysty(podmiana wody, wkłady do filtra).Bo jeśli nie karmię ryb już 3 dzień to powinno spadać??? Dzisiaj zaopatrzę się we wkłady i podmienię jakieś 150l wody. A powiedzcie mi czy to właśnie to wysokie NO3 zabiło ryby???
POZDRAWIAM
Rafał

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 30 Paź 2008 10:44 
Wysokie N03 nie zabiło ryb, ale osłabiło je na tyle, ze zaczęły wyłazić choróbska. To typowe zjawisko, złe parametry wody powodują osłabienie u ryb...a wtedy słabsze osobniki zwykle chorują.

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#12 - Posted: 30 Paź 2008 11:11 - Edytowany przez: sengir 
NO3 samo nie spadnie. Spadałoby gdybyś miał:
1. denitryfikator
2. bogatą roślinność
3. wkłady do filtra zapewniające rozwój bakteri i warunki o ograniczonym dostępie tlenu dla nich.
Dlatego tak ważne są podmiany wody w akwariach z biotopem Tanganiki.
Co więcej ryby są na to bardziej czułe bo orginalnie w jeziorze stężenie NO3 jest bardzo niskie.
Przy wysokim stężeniu ryby najpierw stają się płochliwe, do pokarmu startują agresywnie ale jedzą mniej. Następnie stają się apatyczne, pokarm zalega dłużej lub jest poprostu ściągnięty przez filtr co pogarsza sprawę. W dalszej kolejności osłabione ryby stają się podatne na wszelkie infekcje od bakteryjnej martwicy płetw, po inwazję pasożytów z którymi zdrowa ryba dawała sobie radę.
Potem zaczynają się zgony.
Czyli można odpowiedzieć, że tak, wysokie NO3 pośrednio zabiło ci ryby.

Poleciłem ci wkład JBL ponieważ to jest żywica jonowymienialna. Oznacza to że działa natychmiast i po paru godzinach poziom NO3 spadnie.
Podany przez ciebie wkład MHK to poprostu inaczej wypalona glinka, która z czasem pozwoli pracować bakteriom nitryfikacyjnym również przy denitryfikacji. Tego typu wkłady możesz rozważyć na przyszłość.
Nurosław w TM IV w swoim artykule przedstawia między innymi ciekawy produkt MHK, który podobno uwzględnia proces denitryfikacji i może być ciekawym rozwiązaniem do naszych filtrów.
Ale tak jak mówię, tym możesz się zainteresowac po opanowaniu sytuacji.

Najpierw zbij stężenie NO3. Możesz dodać jeszcze coś lekkiego wspomagającego leczenie. Bo tak naprawdę nie wiesz co się z tej sytuacji urodziło. Może to być coś w stylu tetra General Tonic, o szerokim spektrum działania, ale nie zabójcze dla całej biologii akwarium.
Jak to nie pomoże to wtedy będzie trzeba spróbować metro i BP.

Autor makami
Użytkownik
#13 - Posted: 30 Paź 2008 11:44 - Edytowany przez: makami 
Przy wysokim stężeniu ryby najpierw stają się płochliwe, do pokarmu startują agresywnie ale jedzą mniej.

Ciekawe stwierdzenie. Dlaczego tak się dzieje?

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 30 Paź 2008 11:44 
Możesz dodać jeszcze coś lekkiego wspomagającego leczenie. Bo tak naprawdę nie wiesz co się z tej sytuacji urodziło. Może to być coś w stylu tetra General Tonic, o szerokim spektrum działania, ale nie zabójcze dla całej biologii akwarium.


Tutaj bym z Tobą Ryśku dyskutowała- dodawanie każdej chemii wg mnie jest szkodliwe. Gdyby oddać rybę na badania i wiedzieć co leczymy wtedy tak.

Wg mnie trzeba jak najszybciej ustalilizować parametry jak to napisałeś, wzmocnić ryby witaminami. Leczyć tylko wtedy jak będzie widomo, że nie ma innego wyjścia.

Marta

Autor mucha
Użytkownik
#15 - Posted: 30 Paź 2008 12:26 
Czy z tymi witaminami nie jest jak u ludzi wzmacniają wszystko.
Z tego co mi wiadomo podczas leczenia jest już za późno na witaminy. Przed i po bardzo wskazane, oczywiście w odpowiednich dawkach.

Zamiast witamin dałbym soli, odkaża i dostarcza mikroelementów, które na pewno wzmocnią ryby.

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 30 Paź 2008 13:36 
Ciekawe stwierdzenie. Dlaczego tak się dzieje?


Marcinie

Nie znam mechanizmu tych reakcji, ale tak się zawsze dizeje:))


mucha

Ja nie proponuję podawania witamin w trakcie leczenia - doczytaj - podawanie witamin ma działać właśnie leczniczo. W tym celu robi się codzienne niewielkie podmiany wody, obniza sie temperaturę i podaje witaminy do wody. Po zgaszeniu swiatła.

Sól działa odkażajaco ale chyba mikroelementów to zbyt duzo nie dostarcza prawda? Aby wzmocnić ryby mikroelementami koniecznie trzeba by podawac inne preparaty niż tylko sól niejodowaną.

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#17 - Posted: 30 Paź 2008 14:16 
Tutaj bym z Tobą Ryśku dyskutowała- dodawanie każdej chemii wg mnie jest szkodliwe. Gdyby oddać rybę na badania i wiedzieć co leczymy wtedy tak.

Nie upieram się. Zasadniczo też preferuję, najpierw w naturalny sposób poprawiać środowisko życia ryb i dać im szansę, żeby sobie z tym dalej same poradziły. W większości wypadków radzą sobie.
Zwracam jednak uwagę, że już 4 ryby padły w omawianej sytuacji.
Poprostu obawiam się, że nawet po ustabilizowaniu parametrów, może już być zbyt późno na leczenie.
Strzelać w ciemno nie polecam. Użycie metro i BP w tej chwili może jedynie pogorszyć sprawę.
GeneralTonic jest słaby. Raczej nie da się tym wyleczyć ryb. Nawet jeżeli działa na szerokie spektrum bakterii to nigdy nie jest w stanie zniszczyć ich populacji.
Natomiast skutecznie ogranicza na pewien czas intensywność infekcji, spowalnia proces namnażania się drobnoustrojów. W ten sposób ryba, której warunki życia wracają do normy i odzyskuje siły, ma czas na pokonanie choroby.
W tej sytuacji wydaje mi się to sensowne.
Ale równie dobrze można spróbować jedynie solą niejodowaną.

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 30 Paź 2008 14:25 
Ja też się nie upieram, ale....ostatnio spotykam się z kilkoma fachowcami, którzy przygotowują super ksiażkę....mam nadzieję, ze na początku roku uda się ją zobaczyć....rozmawiamy, rozmawiamy i konkluzja jest jedna ...jak najmniej chemii dopóki nie wiadomo co i po co leczymy. Stąd, jeżeli pozostałe ryby nie są w złej kondycji próbowałabym jednak zmian parametrów wody, witamin i soli.

Wszystko to jednak gdybanie...i tak nie widzimy ryb i nie możemy ocenić ich kondycji.

Zawsze mówię trudno jest leczyć na odległość.

Marta

Autor mucha
Użytkownik
#19 - Posted: 30 Paź 2008 14:36 
Marto

Używam tylko soli morskiej i o niej myślałem, a ona podobno dostarcza mikroelementy. Mój błąd, powinienem napisać o jaką sól mi chodzi.

A co do witamin, to z tego co czytam ryby są już chore więc jest zbyt późno (moim zdaniem).

Pozostaje poprawa parametrów.
Na leczeniu się nie znam i nie wypowiadam.

Darek

Autor sengir
Użytkownik
#20 - Posted: 30 Paź 2008 14:36 
Boję się takich książek :)
Ludzie czytają a potem wypatrują chorób u swoich ryb.
Mój znajomy kupił ryby, wśród których jedna miała niewielką rankę na ogonie. Ranka byla tak mała, że wyglądała jak kropka. A wiadomo: kropka = ospa. Więc już dreptał do zoologicznego po jakieś zielone płyny, chcąc ratować swoich podopiecznych.

Nie mniej jednak liczę na informację o tej pozycji, jak już pojawi się w sprzedaży :)

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 30 Paź 2008 14:39 - Edytowany przez: admin 
Używam tylko soli morskiej i o niej myślałem


Ale ona nie jest stosowana jako odkażalnik - ona stosowana jest jako utrzymanie parametrów wody. Ja mówie o soli niejodowanej.

Boję się takich książek :)

To nie jest ksiażka o chorobach - tam jest tylko rodział o profilaktyce, a nie o leczeniu. To ksiażka o hodowli ryb:)) Zywieniu, kwarantannach, wodzie itp.

Marta

Autor RAV
Użytkownik
#22 - Posted: 30 Paź 2008 19:45 
Witam
Sytuacja na dzisiaj. Kolejna ryba padła:( Tym razem Dubois:( Właśnie robię podmianę i nie wiem co teraz robic czy dodac soli i witamin czy może bacto i metro??? Sengir a co myślisz o woreczkach przepływowych Aquafix. Pisze w instrukcji ze tez neutralizują NO3. Myślę czy czasem nie pomóc sobie nimi.
Proszę o szybko odp bo nie wiem co dalej??
Pozdrawiam i Dziekuje za zainteresowanie
Rafał

Autor RAV
Użytkownik
#23 - Posted: 30 Paź 2008 20:09 
Witam
Nie wiem, ale może mi sie tylko wydaje??? Niektóre sztuki ikoli wyglądaj jakby był pojedzone??? Może mi się tylko wydaje ale ich brzuchy wyglądają na zaokrąglone a ryby nie jadły już prawie 3 doby???
Co dalej???
POZDRAWIAM
Rafał

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 30 Paź 2008 20:54 - Edytowany przez: admin 
zmierz parametry i napisz jakie są -szybko!

Lecz ryby BD + metronidazol.

Marta

Autor RAV
Użytkownik
#25 - Posted: 30 Paź 2008 23:19 
Witam
Podmieniłęm ok 160l wody. Dodałem 3łyżki stołowe sody oczyszczonej i 10 łyżek stołowych soli nie jodowanej. Zawiesiłem woreczki pochłaniajace NO3. Za chwile dodam witami i zobacze co jutro przyniesie.
Parametry po podmianie
Temp- 25 stopni
PH- 7,5/8
TWO- 9
TWW- 11
NO2- 0,1??? W kranówce miałem 0,0
Nh3-0
NO3-40/80
Teraz jedna ikola ma odchody długie ale nie cienkie jak włos. Są białem być może od skubania wapienia ale nie jestem pewien.
Pozdrawiam
Rafał

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 31 Paź 2008 05:50 
Obawiam się, ze jak ryby puchną to jednak masz spory problem.

Cóż poczekamy na Twoje dalsze wieści

Wyraźnie masz jakiś problem z filtracją. Po podmianie takiej ilości wody powino byc w miarę ok, a nie jest.

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#27 - Posted: 31 Paź 2008 07:25 
Tych woreczków to powinieneś do filtra władować minimum 5. I zregenerować lub wymienić po 2 dniach.
Podejmij jednak leczenie BD+metro bo już jest zbyt mało czasu.
Zaopatrz się w biostartery typu sera nitrivec bo filtracja w dużym stopniu padnie. Musisz mieć też pod ręką sera toxivec.
Ten ostatni używasz gdy niebezpiecznie skoczy poziom azotynów, czyli juz teraz. Niestety toxivec rozwala błyskawicznie woreczki, więc je na ten czas wyjmij.

szczerze mówiąc to ciężko jest coś doradzić. Z jednej strony masz fatalne parametry wody, które trzeba poprawić. Wszystko sugeruje, że dzieje się coś nie tak z filtrem. Z drugiej strony ryby padają, bo osłabione przez kiepskie warunki poddały się jakiejś infekcji.
Naprawa parametrów wody chwilę potrwa i ryby tego nie wytrzymają.
Leczenie ryb spowoduje pogorszenie jakości filtracji i błędne kółko się zamyka.
Stawiałbym teraz jednak już na leczenie ryb, i poprawę parametrów tymczasowo chemią. Bardzo trudno będzie utrzymać ten zbiornik :(

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 31 Paź 2008 08:29 
Stawiałbym teraz jednak już na leczenie ryb, i poprawę parametrów tymczasowo chemią. Bardzo trudno będzie utrzymać ten zbiornik :(


Tutaj Ryśku masz rację - wg mnie sprawa jest bardzo trudna, bo trzeba w końcu znaleźć przyczynę tego stanu.

Koniecznie trzeba sprawdzić dlaczego filtracja nawaliła.

Czy EX1200 ma obecnie prawidłowy przepływ? Otwórz go i powąchaj. Jaki zapach jest wewnatrz, jaka barwa masy biologicznej?

Jak gąbka jest na głowicy? Jaki ma zapach?

Marta

Autor RAV
Użytkownik
#29 - Posted: 1 Lis 2008 12:18 
Witam
Tak jak mówiłas Marto sprawdziłem filtr i gąbki z głowic. Nie czułem żadnego niepokojącego zapachu. Barwa taka jak zawsze gdy otworze filtr. Czyli wydaje mi sie że wszystko z filtrami ok. Woreczki ani troche nie zbiły No3. Dzisiaj znalazłem znowu 2 martwe ikole i widziałem jak pada Katoto. Ryba robiła jakby korkosiak, Wyginała sie jak szalona, i bardzo mocno otwierała paszcze,po takim przedstawieniu padła. Podałem metronidazol w ilości 4g na 100l wody i baktopór w ilości 1,5 tabletki na 50l wody. Ile czasu mam trzymac ryby w leku??? Jeszcze raz dziekuje za zainteresowanie. Szkoda ze straciłem tyle ryb, no ale trudno sie mowi teraz jestem przynajmniej troche mądrzejszy, szkoda tylko ze ich kosztem.
Pozdrawiam
Rafał

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 1 Lis 2008 14:15 
Nie rozumiem jak to worecki nie zbiły N03 - jak długo masz je w zbiorniku?

Leki pozostaw teraz 3 pełne doby potem podmiana i połowa dawki.

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Białe odchody?!?!?!?! Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®