Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Czy trofcie sa chore??

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor stachumal
Użytkownik
#1 - Posted: 16 Lis 2008 18:50 
Proszę ocenić moje trofcie na fotkach gdyż mam obawy co do ich zdrowia.
Mianowicie chodzi mi o to że jedna ryba wyraźnie odróżnia się od innych pod względem ubarwienia itd.( wygląda jak by miała biały nalot, ma takie ruchy jakby wachlowała głową i ogonem, troszkę się ociera o przedmioty i często się ukrywa) . Jednak w czasie karmienia wypływa i pokarm pobiera.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/71ee9f7711629e b6.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0f71de68c928a4 23.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4cd2828f5db074 d3.html

Dziękuję za porady a jednocześnie pragnę się przywitać i pozdrowić wszystkich na forum.
Staszek.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#2 - Posted: 16 Lis 2008 19:29 
Czy mnie oczy mylą czy ja tam brzankę sumatrzańską widziałem?? Mam jednak nadzieję, że to omamy wzrokowe.


Pozdrawiam
Łukasz

Autor marti
Użytkownik
#3 - Posted: 16 Lis 2008 19:34 
Jednak w czasie karmienia wypływa i pokarm pobiera

A jaki pokarm podajesz ?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#4 - Posted: 16 Lis 2008 19:41 
Ja myślę, że trzeba zacząć od pytania dotyczącego parametrów bo sądząc po obsadzie to nie będą one dobre i to zapewne one wpływają na ten stan chorobowy.


Łukasz

Autor stachumal
Użytkownik
#5 - Posted: 17 Lis 2008 18:45 
rambowskixxNo przyznaję się bez bicia jedna brzanka mi pozostała po poprzednim akwarium . Trofcie dostałem od kuzyna w marcu i jak do tej pory nie miałem problemów . Karmię spiruliną oraz podaję tabletki spirutabin . Jak pisałem ryby mam od marca i liczę się z tym że przede mną wiele nauki . W tym właśnie celu dołączyłem do tego forum aby nauczyć się wiedzy od doświadczonych w tanganice forumowiczów.

Przyznaję się również że nie mierzyłem parametrów wody . Wiem już że jest to ważne . Proszę więc o podpowiedź w jakie testy mam sie zaopatrzyć oraz na co zwracać szczególną uwagę.
Moje kolejne pytanie dotyczy tego że na pewno nie wiem czy otrzymane przeze mnie trofcie to bemby. czytałem że bemby maja wyraźną różową obwódkę wokół oka a u moich albo nie ma albo jest zbyt niewyraźna że jej nie dostrzegam. Może ktoś rozpozna ze zdjęć, które wcześniej dołączyłem.

Za wszelkie wskazówki dziękuję i proszę o wyrozumiałość.

Autor marti
Użytkownik
#6 - Posted: 17 Lis 2008 19:33 - Edytowany przez: marti 
stachumal Twoje rybcie to bemby, z tym że jeszcze młode jak sądze i nie w pełni wybarwione. Ewentualnie są to "kundelki" o niepełnych barwach.
Jaką długość mają ?

Jeśli chodzi o objawy ocierania i nalot, najprawdopodobniej są wynikiem dużego stężenia NO2 i NO3 w Toim akwarium.
Nie czekaj na zakup testów, tylko jeszcze dzisiaj podmień 50% wody w akwarium, tzn. wylej starą wodę i wlej nową z kranu.
Testy oczywiście też kup jak najszybciej.
Zmierz parametry wody w akwarium i w kranie.
Czy stosujesz w ogóle podmiany wody, jeśli tak to jak często ?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Lis 2008 19:44 
Poza tym w trybie natychmiastowym oddaj brzankę do pierwszego sklepu zoologicznego. Co do testów i wyboru konkretnych producentów to wałkowaliśmy te tematy już tyle razy, że najlepszym rozwiązaniem było by poszukanie w postach archiwalnych. Masz taką opcję na tym forum na samej górze, która się nazywa szukaj. Ja wiem, że się nie chce ale nam tym bardziej pisać czegoś po raz któryś z rzędu skoro jest to już na forum w innych postach. Jest tutaj również taki specjalny schemat, który należy wypełnić dogłębnie przy zadawaniu pytań w stylu moje ryby chorują - http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=6&topic=831
Wreszcie na koniec - mam na imię Łukasz a nie rambowskixx;-).


Pozdrawiam
Łukasz

Autor stachumal
Użytkownik
#8 - Posted: 17 Lis 2008 20:22 
martiPodmieniam wodę raz na dwa tygodnie maxymalnie . Spuszczam 60 l wody z akwa a uzupełniam wodą z kranu odstałą dobę. Napuszczam ok 70 l gdyż zawsze trochę wody w akwarium ubywa w skutek parowania .

Największe ryby mają ok. 9 cm a najmniejsze ok. 5 cm

Mam jeszcze jedno pytanko : mianowicie chciałbym nabyć krewetki ale nie wiem czy jest odpowiedni gatunek do tego biotopu . Czy wiesz może o jakiejś odmianie krewetek, które mogą być w akwarium razem z trofciami??

bardzo dziękuje za zainteresowanie i pomoc .Staszek.

Autor stachumal
Użytkownik
#9 - Posted: 17 Lis 2008 20:43 
Cześć Łukasz. Poczytałem o tych testach i widzę że polecane są testy firmy JBL . Ale nie wiem czy takie będą dostępne w moim mieście .

Czy możesz mi powiedzieć czy jest jakiś prosty test, który bada wszystkie potrzebne parametry wody jednocześnie?

Pozdrawiam Staszek.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#10 - Posted: 17 Lis 2008 21:30 
Czy możesz mi powiedzieć czy jest jakiś prosty test, który bada wszystkie potrzebne parametry wody jednocześnie?

Takiego, który by to robił dokładnie nie ma. Prosta zasada jeśli coś jest do wszystkiego to z reguły jest do niczego więc nie polecam testów typu 5 w jednym. Możesz też spokojnie kupić testy firmy zoolek, które są chyba w każdym sklepie ze względu na swoją niską cenę a i nie najgorszą jakość.

Łukasz

Autor stachumal
Użytkownik
#11 - Posted: 17 Lis 2008 21:48 
Łukaszu napisz proszę do czego testy są niezbędne . Teraz jestem w pracy na nocce ale jutro pobiegnę do sklepu i chcę wiedzieć czego konkretnie szukać abym mógł wreszcie tą wodę w akwa przebadać.

Pozdrawiam.

Acha jeszcze jedno : czy samca od samicy odróżnić można tylko po kształcie głowy czy są jeszcze jakieś inne różnice ?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#12 - Posted: 17 Lis 2008 21:57 
Przede wszystkim będziesz potrzebować testów na Ph, No2, No3 i Kh.

Acha jeszcze jedno : czy samca od samicy odróżnić można tylko po kształcie głowy czy są jeszcze jakieś inne różnice ?


Po kształcie głowy nigdy nie rozróżniałem i szczerze mówiąc nie do końca wiem jak to zrobić;-). Jedyne wiarygodne rozróżnienie płci to obejrzenie brodawek płciowych ryb, które odbyły już pierwsze tarła. Odsyłam jeszcze raz do opcji szukaj bo to wszystko było również opisywane na tym forum co najmniej kilka razy.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor stachumal
Użytkownik
#13 - Posted: 18 Lis 2008 20:03 - Edytowany przez: stachumal 
Pytanie do Łukasza:

Czy znasz test JBL 5 in 1 ( 5 testów w jednym)

Niby dobra firma ale chciałem poznać jak jest z nimi w praktyce .Tzn.
czy są dokładne , czy na pasku odczytujemy z kolorów wartości i czy taki laik jak ja nie będzie miał kłopotów z odczytem tych wartości no i czy są warte 36zł z przesyłką.(50 pasków)

A i jeszcze odnośnie tego forum: czy jest tu opcja,, zobacz swoje posty" i jak znaleźć galerię?

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 18 Lis 2008 20:43 - Edytowany przez: admin 
Kliknikj w "uzytkownik" pod swoim nickiem - pojawią sie wszystkie Twoje
tematy i potem posty.

Galeria jest na naszej stronie głównej www.tropheus.com.pl pod linkiem galeria lub bezpośrednio tutaj: http://tropheus.com.pl/galeria/index.php

Nie kupuj testów paskowych one nic nie zmierzą w tym wypadku. To raczej testy orientacyjne.

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#15 - Posted: 18 Lis 2008 22:33 
Czy znasz test JBL 5 in 1 ( 5 testów w jednym)

Już raz pisałem w tym temacie, że tego typu testy nie nadają się do niczego. Poza tym jak widzisz to nie tylko moja opinia.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor sengir
Użytkownik
#16 - Posted: 19 Lis 2008 07:36 
tego typu testy nie nadają się do niczego

Każdy test ma konretne zastosowanie i określoną dokładność.
Gdy rozmawiamy o leczeniu ryb i o warunkach w naszym akwarium niezbędne są testy odczynnikowe lub kropelkowe. Ich średnia dokładność wystarczy.
Testy paskowe (a takim jest 5w1 JBL) używamy tylko do pomiarów orientacyjnych i szybkich. Np przygotowujemy wodę na podmianę i sprawdzamy czy zbyt nie odbiega od standardu, czy wodociągi nie zrobiły nam jakiejś niespodzianki.
Ostatnio robiąc podmianę profilaktycznie zanurzyłem pasek i okazało się, że wodociągi zafundowały mi wodę ze stężeniem NO3 prawie 50mg/l.
Testy odczynnikowe to potwierdziły i w tej sytuacji moja robota nie miałaby najmniejszego sensu.
Także nie krytykujmy produktu tylko dlatego, że jego zastosowanie nie jest takie jakby nam się podobało :)
Czasem wyniki wykonanych badań są trudne do interpretacji. Zastanawiamy się wtedy, czy test który posiadamy nie jest wadliwy. W takiej sytuacji paski też przydają się jako zgrubna kontrola.

Ja mam przyjemność posiadać dostęp do fotometru, gdzie mogę bardzo precyzyjnie określać poziom azotanów, chlorków i siarczanów. I porównując wyniki azotanów z testami odczynnikowymi i kropelkowymi akwarystycznymi, mógłbym mieć bardzo dużo zastrzeżeń co do dokładności wykonywanych przez nas badań. Ale jak napisałem na wstępie - nam wystarczy średnia dokładność.

pozdrawiam
Rysiek.

Autor stachumal
Użytkownik
#17 - Posted: 22 Lis 2008 09:58 - Edytowany przez: stachumal 
Bardzo dziękuję za rzeczowe porady jednak zakup tych testów to dla mnie spory wydatek dlatego wstrzymać sie muszę do wypłaty.

Podmieniam wodę po 25 L co 3 dni . Zauważyłem że wyizolowała sie para trofci razem się trzęsą między kamieniami a samiec przepędza wszystkie ryby w jeden kąt akwa. Nawet zapędził się ostatnio na ślimaka ale mu odpuścił.

Czy to może zwiastować tarło???

Łukaszu niestety wpisuję w szukaj : płeć ... itp. ale niczego konkretnego nie znalazłem . Czy możesz mi jeszcze podpowiedzieć? I zdjęcia z tymi różnicami płci tez nie mogę poszukać.

Pozdrawiam Staszek.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#18 - Posted: 22 Lis 2008 15:02 

Autor stachumal
Użytkownik
#19 - Posted: 22 Lis 2008 15:20 
Łukasz ,piękne dzięki !!!! A czy bemby też się tak samo ocenia i czy możliwe to jest dopiero po odbytym tarle ? No i czy koniecznie trzeba te rybki łapać i wyciągać z wody czy też można to zauważyć jak sobie ślicznie pomykają w akwarium.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#20 - Posted: 22 Lis 2008 19:16 - Edytowany przez: rambowskixx 
A czy bemby też się tak samo ocenia i czy możliwe to jest dopiero po odbytym tarle ?

Bemby jak i każdego innego trofeusa. Po odbytym tarle jedynie można mieć pewność sprawdzając w ten sposób.

No i czy koniecznie trzeba te rybki łapać i wyciągać z wody czy też można to zauważyć jak sobie ślicznie pomykają w akwarium.

Niestety trzeba wyciągać z wody. Jedynie u samic bepośrednio przed tarłem można zauważyć mocno uwydatnione pokładełko nawet nie wyjmując ich z wody.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor stachumal
Użytkownik
#21 - Posted: 23 Lis 2008 18:23 
Cześć Łukasz.

Chciałbym się jeszcze zapytać jakie trofcie i w jakiej ilości mógłbym wpuścić w przyszłości do mojego zbiornika 216L jeżeli było by w nim 13 bemb i 2 ampularie? Czy może z tym litrażem nie mogę sobie pozwolić na wprowadzenie drugiego stadka trofci.

Pozdrawiam Staszek.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#22 - Posted: 23 Lis 2008 20:55 
Ten litraż Staszku jest niestety za mały nawet dla jednego stada trofeusów więc nic tam raczej już nie wpuszczaj.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor stachumal
Użytkownik
#23 - Posted: 23 Lis 2008 22:16 
Tak też sobie myślałem i posłucham Twojej rady.

Mam jeszcze jedno pytanko : czy te ampularie niszczą rośliny bo zauważyłem że mi kilka zdrowych liści pływało w ostatnich dniach?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#24 - Posted: 23 Lis 2008 22:45 
Mam jeszcze jedno pytanko : czy te ampularie niszczą rośliny bo zauważyłem że mi kilka zdrowych liści pływało w ostatnich dniach?


Nigdy nie miałem ampularii ale z reguły ślimaki mogą niszczyć rośliny. Poza tym trofeusy również całkiem nieźle radzą sobie z florą akwariową i to na nie bym stawiał;-).


Łukasz

Autor stachumal
Użytkownik
#25 - Posted: 28 Lis 2008 10:33 
Zrobiłem testy wody w zbiorniku i proszę o weryfikację oraz przydatne będą również wasze porady jeśli coś jest nie tak. Testy są firmy Sera , kropelkowe , termin ważności do 2011 rok.

NO2 - 0mg/l
NO3- 25mg/l
GH - 16 stopni dGH

Przy okazji proszę o przeliczenie 1 stopień dGH to ile TH lub chyba mmol.

Czy ta woda jest odpowiednia dla moich trofci (bemba) a jeśli nie to co i jak zmienić


Dziękuję za pomoc i pozdrawiam Staszek.

Autor sengir
Użytkownik
#26 - Posted: 28 Lis 2008 11:16 - Edytowany przez: sengir 
1 stopień niemiecki dGH lub najczęściej poprosru GH to:
0,18 mmol/l
0,357 mval/l
17,80 mg CaCO3/l
10,00 mg CaO/l

Wodociągi najczęściej podają w mg CaCO3/l. Testy najczęściej wskazuja w dGH.
Nie kojarzę, żeby była jednostka TH. Chyba, że chodziło ci o KH- ale to zupełnie inny test - twardość węglanowa, która jest składnikiem twardości ogólnej.

Jeżeli chodzi o twardość to ten wynik wskazuje tylko, że masz wodę o średniej twardości. Pełną interpretację tego wyniku można podać dopiero w korelacji z wynikami twardości węglanowej i pH. Sam w sobie wynik nie budzi obaw.

NO3 wysokie/średnie. Żeby to zinterpretować musisz podać ile czasu pozostało do podmiany wody i jakie masz stężenie NO3 w wodzie wodociągowej.

Autor sengir
Użytkownik
#27 - Posted: 28 Lis 2008 11:18 
a już skojarzyłem
TH - stopnie francuskie
1 dGH = 1,78 TH

Autor stachumal
Użytkownik
#28 - Posted: 28 Lis 2008 11:46 
sengirPiękne dzięki . Dodatkowo teraz będe wiedział do jakiej twardości wody ustawić zmywarkę u mamy.

A test KH sobie kupię.

Wodę ostatnio podmieniam po 25 l co 3 dni i właśnie dzisiaj mam to w planie zrobić.

Pocieszyłeś mnie jeżeli mówisz że nie jest źle

Autor stachumal
Użytkownik
#29 - Posted: 28 Lis 2008 14:11 
Bardzo proszę o podanie wartości wyników powyższych testów, które są w normie i od jakich wartości należy podjąć niezbędne działania w celu unormowania np. podmianka wody.

Proszę wziąć pod uwage :
Zbiornik- 216L
13 szt - Tropheus bemba

Jeszcze jedna inf. Mianowicie u mamy Woda prosto z kranu ma wartośc 21 dGH. Ja mieszkam w tej samej okolicy i w akwarium mam 16dGH.

Chcę sobie zrobić ściągę abym szybko wiedział czy jest woda OK czy coś muszę zadziałać.

Pozdrawiam Staszek.

Autor stachumal
Użytkownik
#30 - Posted: 29 Lis 2008 18:47 
rambowskixx Proszę Łukasza aby przejrzał moje ostatnie posty w temacie ,,czy trofcie są chore??". Dziękuję, pozdrawiam i czekam na szybką odpowiedź.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Czy trofcie sa chore?? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®