Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Czy trofcie sa chore??

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2  
Autor admin
Admin
#31 - Posted: 29 Lis 2008 18:58 
stachumal

Wg mnie to Ty powinienieś przegladnąć posty na naszym forum i ustosunkowac sie do tego co napisałeś w cały wątku

1. Zbyt mały zbiornik
2. parametry wody
3. dbanie o zbiornik

To Twoje akwarium i ryby, musisz w wielu sprawach decydowac sam i umieć zastosować wiedzę. Nie zawsze wszsytko bedą podpowiadali Ci inni

Przemyśl to:))

Marta

Autor rambowskixx
Użytkownik
#32 - Posted: 30 Lis 2008 14:20 
Staszku ale nie wiem do czego tej odpowiedzi mam udzielić bo jak na razie nic się nie zmieniło od dłuższego czasu czyli np. nie wiemy jakie masz parametry. Poza tym wszystkie odpowiedzi na podstawowe pytania znajdziesz w postach archiwalnych a śmiem przypuszczać, że do tej pory za wiele ich nie przeczytałeś;-).


Pozdrawiam
Łukasz

Autor stachumal
Użytkownik
#33 - Posted: 2 Gru 2008 16:09 
rambowskixxćześć . Zrobiłem pomiary wody wymienianej z akwarium i wody nowej ,odstałej dobę, którą wlewałem do akwa. Jednak teraz nie mam ich ze sobą w pracy . Jak dam radę to napiszę wieczorkiem. A postów tyle przeczytałem że jestem chyba głupszy niż byłem . Niestety nie znalazłem jasnej odpowiedzi na moje pytanie ( jakie parametry wody są optymalne dla moich trofci ) .Nie dość tego jak parametry te są opisane, to są w różnych postach, w różnych jednostkach i przez różne osoby . Większość postów podaje problem typu : zbyt niskie lub za wysokie . po prostu mam mentlik w głowie . Robię takie testy pierwsze moje razy w życiu i proszę o wyrozumiałość i cierpliwość.

Wczoraj sklep otrzymał test na PH i teraz mam te, które wcześniej mi podałeś czyli;

PH, NO2, NO3, GH, KH

Wartości tych testów postaram się podać wieczorem.


Dziękuje za wyrozumiałość i przepraszam jeśli moja niewiedza Martę denerwuje. Nie mam tego na celu.

Pozdrawiam Staszek.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#34 - Posted: 2 Gru 2008 16:13 
Niestety nie znalazłem jasnej odpowiedzi na moje pytanie ( jakie parametry wody są optymalne dla moich trofci ) .Nie dość tego jak parametry te są opisane, to są w różnych postach, w różnych jednostkach i przez różne osoby . Większość postów podaje problem typu : zbyt niskie lub za wysokie . po prostu mam mentlik w głowie .

Gdybyś czytał dokładnie i wnikliwie to byś wiedział czy masz dobre ale jak już podasz wyniki swoich to wtedy Ci powiemy czy masz ok i problem będzie rozwiązany;-). Bynajmniej mam taką nadzieję;-).

Pozdrawiam
Łukasz

Autor admin
Admin
#35 - Posted: 2 Gru 2008 16:17 
stachumal


W ostatnim, czyli IV numerze Tanganika Magazyn są dwa artykuły o parametrach wody w zbiornikach tTanganickich: Sengira, łącznie z tym jak można sterowac takimi parametrami i P. Zarzyńskiego bardziej ogólny.

Polecam lekturę i wtedy zobaczysz o co chodzi.

Trudno mówić Ci jakie masz mieć parametry wody jak niewiele wiemy o Twoim zbiorniku.

N02 ma byc 0
a N03 - jak najniższe, to pewne - reszta zalezy od parametrów wody w kranie, podłoża, materiałow filtracyjnych. Polecam lekturę

Marta

Autor stachumal
Użytkownik
#36 - Posted: 2 Gru 2008 17:14 - Edytowany przez: stachumal 
Witam ponownie . Podaję pomiary wody:

W akwarium zaraz przed podmianką a 3 dni po podmiance ( 25Litrów podmieniam)
- KH= 16 stopni n
-GH=25 stopni n
-PH=8
-NO2=0
NO3=25mg/L

Parametry wody nowej odstałej dobę:

-KH= 21 stopni n
-GH=24 stopnie n
-PH= 7,5
-NO2=0
-NO3= 0 mg/L

Podłoże- piasek
skały - piaskowce

Napowietrzanie : pompka napowietrzająca przez kamień długości 70 cm
Poprzez filtr wewnętrzny gąbkowy

Filtr zewnętrzny- cristal profi do akwarium do 250 litrów z oryginalnymi wkładami ( nie pamiętam oznaczenia 250 lub 750)

Rośliny :
dwie odmiany cryptokoryn po kilka odnużek

Obsada 13 bemb
2 ampularie
3 zbrojniki
świderki

Reszta oddana.

Czy z powyższych danych możecie stwierdzić jakieś nieprawidłowości ponieważ jeden tropheus od dłuższego czasu ma objawy, które opisywałem na początku tematu a drugiemu płetwa ogonowa odrasta.

Zbiornik 216 litrów ,temperatura wody 25 stopni
A pokarm:
Spirulina 36%
spirutabin
i od niedawna podaję cyklop

Staszek

Autor rambowskixx
Użytkownik
#37 - Posted: 2 Gru 2008 19:28 - Edytowany przez: rambowskixx 
W akwarium zaraz przed podmianką a 3 dni po podmiance ( 25Litrów podmieniam)
- KH= 16 stopni n
-GH=25 stopni n
-PH=8
-NO2=0
NO3=25mg/L


Wręcz wymarzone parametry. Czy ten trofeus pobiera pokarm? Opisz jeszcze raz na chwilę obecną jak zachowują się ryby. Jedno jest pewne, że podmieniałeś wodę zbyt rzadko co mogło prowadzić po pierwsze do nagromadzenia się związków azotowych a po drugie tuż po podmianie ryby mogły dostawać szoku bo jak widać niektóre parametry wody w akwarium przed podmianą a wody, którą dolewasz różnią się dosyć znacznie.

Łukasz

Autor stachumal
Użytkownik
#38 - Posted: 4 Gru 2008 10:04 
Cześć Łukasz. Więc zacznę od filtra zewnętrznego. Sprawdziłem dokładnie. Jest on firmy JBL cristal profi 250.

Uspokoiłeś mnie z tymi parametrami. Myślałem że co najmniej PH mam zbyt niskie a NO3 zbyt wysokie.

To właśnie dzięki forum zmieniłem praktykę podmian wody. Teraz robię mniejsze podmiany lecz co 3 dni. Też wywnioskowałem że po dużej podmianie wody rybcie mągą doznać szoku przez drastyczne wahania parametrów.
Wracając do niepokojącej mnie rybki...

Pokarm pobiera bardzo chętnie. ( Ostatnio zrobiłem im nawet z bólem serca głodówkę 2 dniową)

Na ciele ma jakby taki jasny nalot ( chyba śluz ) , płetwa ogonowa i grzbietowa skurczona , ostatnio częściej się ociera o przedmioty i z pod kilku łusek wystaje coś białego ( nie wiem jak to opisać , na pewno nie jest to ospa a na pleśń też nie wygląda) na płetwie grzbietowej też widać nadmiar tego śluzu. Jeszcze jeden objaw choroby to wachlowanie i ogonem i głową. Nie wiem czy to może mieć związek ale wyróżnia się od innych trofci ciemnym podbrzuszem ( teka jakby ciemna plama na bladym podbrzuszu)

Pozdrawiam Staszek.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#39 - Posted: 4 Gru 2008 10:49 - Edytowany przez: rambowskixx 
Uspokoiłeś mnie z tymi parametrami. Myślałem że co najmniej PH mam zbyt niskie a NO3 zbyt wysokie.


Ph na poziomie 8 jest jak najbardziej prawidłowe można powiedzieć, że wręcz optymalne. Co do no3 to poziom 25mg/l tez jest dobrym wynikiem. Natomiast jeśli chodzi o objawy, które opisujesz to najczęściej tego przyczyną były właśnie złe parametry wody. W sumie od niedawna wprowadziłeś odpowiednie podmiany i zacząłeś dbać o ryby więc na chwilę obecną robił bym podmiany dodawał do wody witamin oraz możesz też spróbować przy podmianach dodawanie aqutanu i soli niejodowanej. Co do filtracji to masz jakąś głowicę wewnątrz akwarium z np.gąbką??? W jaki sposób napowietrzasz zbiornik?

Pozdrawiam
Łukasz

Autor stachumal
Użytkownik
#40 - Posted: 4 Gru 2008 11:20 
Tak mam filtr wewnętrzny również ( z gąbką) a dodatkowo napowietrza pompka przez kamień długości 70 cm.

Sól dodaję kamienną ale zastanawiam się czy może być morska z naturalnym jodem( widziałem taką w markecie)

W jakimś poście właśnie czytałem że morska jest bogatsza w jakieś tam pierwiastki czy mikroelementy???

Pozdrawiam Staszek.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#41 - Posted: 4 Gru 2008 12:43 

Autor stachumal
Użytkownik
#42 - Posted: 5 Gru 2008 19:03 
rambowskixxCeśc Łukasz. Dzisiaj rano się przeraziłem. Mianowicie ta bemba której już płetwa ogonowa odrastała jest w gorszym stanie. Płetwa znowu zanikła a rybka chowa sie w rogu akwa pod powieżchnią wody, nie pobiera również pokarmu .Nie bardzo wiem co może byc przyczyna bo jak sam stwierdziłeś parametry wody są OK.

Jednak humor mi troszkę poprawił fakt iż zauważyłem że jeden z samców odbywa tarło z dwiema samicami. Nie wiem co z tego wyniknie ale myślę sobie że może zwiększona agresja do innych ryb tego samca była przyczyna okaleczenia tej chowającej się , niemal bez płetwy ogonowej rybki.

Co o tym myślisz???

Pozdrawiam Staszek.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#43 - Posted: 6 Gru 2008 20:44 - Edytowany przez: rambowskixx 
Jednak humor mi troszkę poprawił fakt iż zauważyłem że jeden z samców odbywa tarło z dwiema samicami.

Jeśli jedna ryba nie pobiera pokarmu to najważniejsze powinno być w tym momencie jej zdrowie a nie pocieszanie sie faktem tarła innych bo może się okazać, że w niedługim czasie nie będzie się z czego cieszyć.

Mianowicie ta bemba której już płetwa ogonowa odrastała jest w gorszym stanie. Płetwa znowu zanikła a rybka chowa sie w rogu akwa pod powieżchnią wody, nie pobiera również pokarmu .

Skoro ryby podchodzą do pierwszych tareł to może faktycznie jest to np. zdominowany samiec. Podstawową sprawą, która może w tej sytuacji prowadzić do takiego stanu jest zbyt mały zbiornik. Zrób jakieś dobre zdjęcie tego ogona. Poza tym skoro obserwujesz ryby to powienieneś wiedzieć czy ryby się biją czy nie? Musisz obserwować uważnie swoje zwierzaki i w miarę dokładnie opisać sytuację w zbiorniku bo trudno jest się domyśleć na odległość co dokładnie się dzieje w tym Twoim baniaczku.


Łukasz

Autor stachumal
Użytkownik
#44 - Posted: 8 Gru 2008 14:53 
Cześć Łukasz. Masz rację że widoczna jest zwiększona agresja względem pozostałych samców . Dominant stracił zainteresowanie do mającej w pysku ikrę samicy i skupił się na drugiej samiczce. Dzisiaj zaówarzyłem że rybka bez płetwy ogonowej wypłynęła do pokarmu ,troszkę podjadła ale zaraz została przegoniona. Pozostałe rybki też ostrzej wojują.

Zdjęcie postaram się zrobić ale trudno będzie uzyskać bdb jakość.

Wiem na pewno że pierwsza samiczka inkubuje już trzeci dzień ( być może zbyt późno zauważyłem) tylko nie wiem czy szczęśliwie donosi?

Pozdrawiam Staszek.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#45 - Posted: 8 Gru 2008 15:51 
Dzisiaj zaówarzyłem że rybka bez płetwy ogonowej wypłynęła do pokarmu ,troszkę podjadła ale zaraz została przegoniona. Pozostałe rybki też ostrzej wojują.

Wygląda na to, że po prostu została ona dotkliwie pobita a tropheusy to niestety ryby, które potrafią w ciągu kilku minut obgryźć innego mieszkańca akwarium wręcz pozostawiając go bez płetw. Dodawaj witamin co sprzyja odbudowie zranionych miejsc oraz sól niejodowaną, która pomoże zapobiec infekcjom.

Wiem na pewno że pierwsza samiczka inkubuje już trzeci dzień ( być może zbyt późno zauważyłem) tylko nie wiem czy szczęśliwie donosi?

Pierwsze tarła są zazwyczaj nieudane ale jak zawsze i od tej reguły zdarzają się wyjątki.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor stachumal
Użytkownik
#46 - Posted: 11 Gru 2008 18:53 
Pierwsze tarła są zazwyczaj nieudane

No Łukasz chyba miałeś rację. Ale jedna jeszcze nie zajada więc może??

A po nieudanym tarle po jakim czasie mogę się spodziewać kolejnego?

Pozdrawiam Staszek.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#47 - Posted: 11 Gru 2008 20:29 
A po nieudanym tarle po jakim czasie mogę się spodziewać kolejnego?


Z tym bywa różnie u starszych samic jeśli nie donoszą z jakiejś przyczyny to kolejne tarło jest dosyć szybko nawet po 3 tygodniach ale u młodzików czas między nieudanymi tarłami może być o wiele dłuższy ale nie musi;-).

Pozdrawiam
Łukasz

Autor stachumal
Użytkownik
#48 - Posted: 3 Sty 2009 12:24 
Cześć Łukasz. Miałem kolejne tarło innych samic. Naliczyłem samic już cztery lecz niestety najdłużej nosiła jedna samczka ok 4 do 5 dni myśle że ten okres stopniowo będzie sie wydłużał az do osiągnięcia sukcesu i uzyskania potomstwa.

Wszystkiego najlepszego w nowym roku ,pozdrawiam Staszek.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#49 - Posted: 3 Sty 2009 12:30 
Naliczyłem samic już cztery lecz niestety najdłużej nosiła jedna samczka ok 4 do 5 dni myśle że ten okres stopniowo będzie sie wydłużał az do osiągnięcia sukcesu i uzyskania potomstwa.

Jak przekroczą 8-10 dni inkubacji to raczej bardzo rzadko zdarza się, iż nie donoszą do końca więc trzymam kciuku aby stało się to jak najszybciej.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor stachumal
Użytkownik
#50 - Posted: 28 Sty 2009 18:23 
Cześć Łukasz. Mam kolejne tarło . dzisiaj właśnie zauważyłem iż jedna samiczka ma zapadnięte podgardle i nawet po chwili obserwacji zauważyłem jak "urodziła" jedną ikrę samczyk dotknął ją pyszczkiem a jak odpłynął to samiczka zaraz wzięła je do pyszczka. Nie sądziłem że ikra jest taka duża . Ponadto widzę że samiczka nie pobiera pokarmu. Czy samiczka inkubująca nie pobiera pokarmu przez cały okres inkubacji?

Mam super radochę że teraz mi sie tak unormowało w akwa pozdrawiam Staszek.

Autor stachumal
Użytkownik
#51 - Posted: 28 Sty 2009 18:29 
A Łukasz ta rybka z którą miałem kłopot ( śluz na ciele itd) całkowicie wydobrzała tylko jeden samczyk co mu płetwa ogonowa odrośnie to w okresie tarła dominant mu oskubie . Poza tym innych objawów niepokojących nie ma.

Może jakąs kryjówkę mu zrobić pod powierzchnią wody ?

Autor rambowskixx
Użytkownik
#52 - Posted: 28 Sty 2009 18:45 
Czy samiczka inkubująca nie pobiera pokarmu przez cały okres inkubacji?

Na początku z reguły nie pobiera w cale ale bywa różnie. Najczęściej jednak inkubujące samiczki pobierają drobne racje żywieniowe. U mnie potrafią "wciągnąć" nawet granulat;-). Po wykluciu się narybku raczej każda samica pobiera w mniejszym lub większym stopniu pokarm.

A Łukasz ta rybka z którą miałem kłopot ( śluz na ciele itd) całkowicie wydobrzała tylko jeden samczyk co mu płetwa ogonowa odrośnie to w okresie tarła dominant mu oskubie . Poza tym innych objawów niepokojących nie ma.


Cieszy mnie to bardzo a co do tego samca jeśli uszkodzenia nie są zbyt dotkliwe to zostaw tak jak jest. Jeśli ten bity samiec ma jakieś miejsce, do którego ucieka i w którym się chowa to wtedy możesz mu jakoś je ulepszyć żeby czuł się bardziej komfortowo i miał większą możliwość skutecznego ukrycia się.

Pozdrawiam
Łukasz

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Czy trofcie sa chore?? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®