Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

choroba rybek

Autor Jayavir_33
Użytkownik
#1 - Posted: 13 Gru 2008 22:40 
Witam serdecznie,

Proszę o pomoc, założyłem półtora roku temu dla dzieci akwarium 120l. Mamy w nim:

11 neonek
2 skalary
3 gupiki
2 sumiki
2 danio pręgowane
1 glonojada
1 mieczyka

Kilka tygodni temu zauważyłem że płetwa tylna u jednej neonki, jest tak jakby całkowicie obgryziona. o ten czyn podejrzewałem skalara. Nie reagowałem. Niestety teraz obserwuję u kilku rybek wyraźne rozdzielenie się płetw tylnych – są wyraźnie poszarpane, tak jakby ktoś porozrywał je na małe kawałki, niepołączone ze sobą. Dotyczy to sumików, Danio ma bardzo poszarpane wszystkie płetwy, Dzisiaj zaobserwowałem również u skalarów pierwsze pęknięcia… Kilka miesięcy temu dostałem od znajomych gupiki – one miały właśnie takie płetwy od początku, poszarpane, myślałem, ze taki ich urok, chyba jednak nie.

Woda ma temperaturę 25st.C
Żadnych dodatkowych analiz do tej pory nie robiłem, nie było takiej konieczności, bowiem nic się rybkom nie działo.

Wodę w ilości ½ wymieniam raz na dwa, trzy miesiące, filtr zewnętrzny Fluval z ceramicznym wkładem, gąbką i watą perlonową – czyszczony raz na dwa, trzy miesiące – równolegle, przy podmianie wody. Stosuję wodę źródlaną, butelkowaną + filtrowaną filtrem domowym, wodociągową. Pół roku temu czyściłem całe akwarium. Podobno raz w roku wystarczy.

Rybki karmię tylko płatkami Tera Vita, jeden raz dziennie.

Dodatkowo akwarium jest napowietrzane i oświetlone 2x18W jarzeniówką zwykłą i Opti plant. Rośliny nie rosną, trzeba je co kilka miesięcy całkowicie wymieniać.

Bardzo proszę o informację jak mogę pomóc rybkom? Jak je leczyć? Jeżeli poza tym coś robię nie tak jak należy, również proszę o informację. Zależy mi na tym, żeby rybki miały komfortowe warunki do egzystencji.

Z wdzięcznością za wsparcie
Emil

Autor salmo70
Użytkownik
#2 - Posted: 13 Gru 2008 23:31 
Witam.Wygląda na to,że Twoje rybki chorują na martwicę płetw.Powodem są złe warunki panujące w akwarium i zbyt monotonna dieta.Rybki osłabione złymi warunkami atakowane są przez bakterie.Nie znam niestety wymagań wszystkich gatunków ryb jakie posiadasz mogę więc tylko poradzić byś przetestował wodę pod kątem PH,NH3-4,NO2 i NO3.Wodę musisz podmieniać zdecydowanie częściej tzn.teraz nawet codziennie po ok 10%.Pierwszą podmianę możesz zrobić nawet większą ok 30-40%.Ja dałbym też do wody jakiś środek przeciwbakteryjny.Musisz koniecznie urozmaicić dietę swoim pupilom.Do pokarmu dodawaj też np raz w tygodniu witaminy(lub do wody).Leczenie martwicy może wymagać użycia antybiotyku,ja jednak próbowałbym najpierw polepszyć warunki w akwarium i wzmocnić ryby,poprzez powyższe działania.O chorobach ryb,w tym o martwicy płetw możesz poczytać na:www.superakwarium.pl
Serdecznie pozdrawiam.Robert.

Autor Jayavir_33
Użytkownik
#3 - Posted: 13 Gru 2008 23:50 
Witaj Robert,
Dziękuję za pomoc. Jutro podmienię wodę, a w poniedziałek zakupie testy, witaminy i środek. Jakie to mają być witaminy? Możesz podać nazwę? A środek może być Sera Bactopur? Pozdrawiam. Emil

Autor salmo70
Użytkownik
#4 - Posted: 14 Gru 2008 00:32 
Emil,ja stosuję fishtamint Sery.Co do środka antybakteryjnego,to nie mam niestety tego w pamięci.Poczytaj opis na opakowaniu..Ja dałbym np nadmanganian potasu,ale mogę się mylić,dlatego lepiej poszperaj w necie.Zajrzyj też na podaną przeze mnie stronę.Przy podmianach możesz też używać np aqua safe,to dobry środek.Poczytaj też o swoich rybach,o każdym gatunku z osobna,by poznać ich potrzeby:warunki fizykochemiczne wody,upodobania żywieniowe itp.Serdecznie pozdrawiam i powodzenia.Robert.

Autor Jayavir_33
Użytkownik
#5 - Posted: 14 Gru 2008 00:47 
Własnie składam zamówienie w Rybarium - dokładnie na Fishtamin Sera :)
Wybrałem też Aqua Cristal & Safe. Moze uda się zaradzić bez żadnych specjalnych środków, spróbuję wodą i witaminami. Następnie przyglądnę się obsadzie rybek, dokładnie jak piszesz. Czy jakieś sprawdzone pokarmy (płatki?) możesz polecić? Pozdrawiam. Emil

Autor salmo70
Użytkownik
#6 - Posted: 14 Gru 2008 01:03 
Nie znam preferencji pokarmowych twoich ryb.Dobre są na pewno OSI,ale nie możesz poprzestawać tylko na płatkach.Podawaj ze dwa,trzy razy w tygodniu jakieś dobre granulaty,mrożonki,glonek pewnie nie pogardzi jakimś warzywkiem itd itp.Przejrzyj też ofertę pokarmów Rybarium.Im bardziej dieta będzie urozmaicona tym lepiej(oczywiście w ramach preferencji pokarmowych danego gatunku).Jeszcze raz pozdrawiam.Robert.

Autor salmo70
Użytkownik
#7 - Posted: 14 Gru 2008 01:07 
Moze uda się zaradzić bez żadnych specjalnych środków, spróbuję wodą i witaminami.

Jeśli tak,to proponuję podawać witaminy codziennie wieczorem Bezpośrednio przed zgaszeniem światła do wody.

Autor worton
Użytkownik
#8 - Posted: 14 Gru 2008 14:14 
Hej,

po wprowadzeniu regularnych, cotygodniowych podmian wody roslinkom tez powinno sie poprawic :).

Fajnie, ze kupiles akwarium dla szkrabow :))

Pozdrawiam.

Autor Jayavir_33
Użytkownik
#9 - Posted: 14 Gru 2008 15:39 
Hej,
Powiedzcie mi jeszcze proszę, jak często czyścić filtr zewnętrzny złożony z:
gąbki, wełny perlonowej i ceramicznych kamyczków - które plauję zastąpić wkrótce wkładem bilogicznym Sera.
I czy woda destylowana dla zmiękczenia normalnej żródlanej jest ok?
Pozdrawiam :)

Autor marti
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Gru 2008 16:16 - Edytowany przez: marti 
Filtr zewnętrzny, w Twoim przypadku jak rozumiem kubełkowy lub kaskadowy, czyścimy jak najrzadziej, a najlepiej w ogóle go nie czyścimy (mam na myśli wkłady wewnątrz filtra).
Na rurkę zasysającą wodę z akwarium należy założyć specjalny koszyczek lub gąbkę o jak najgrubszej ziarnistości w celu wyłapywania większych zanieczyszczeń i ochrony w ten sposób filtra przed zapychaniem.
Wtedy uda Ci się utrzymywać dobry przepływ przez filtr dość długo.
Ja np. w tym roku (2008) jeszcze nie czyściłem i nie otwierałem swoich filtrów kubełkowych.
Chodzi o utrzymanie "biologii" w filtrze czyli kolonii bakterii nitryfikacyjnych.
O tym też poczytaj, to dość obszerny temat, ale bardzo ważny.

Woda destylowana jest idealna do zmiększczania ;)

Autor Jayavir_33
Użytkownik
#11 - Posted: 14 Gru 2008 19:40 
To jest filtr kubełkowy. Po czterech miesiącach był nieco zabrudzony, szczególnie z rur leciał dziwny, jasny glon. Koszyczek mam na filtrze, zabezpiecza przed dostawaniem sie do filtra większych części roślin, itp. Więc gabka nie jest chyba konieczna. Wymienię teraz jeszcze ceramiczne kamyczki na SERA SIPORAX i zostawię filtr w spokoju na cztery, pięć miesięcy. Myślałem jeszcze o węglu ale chyba nie jest on konieczny? Rozglądnę się zaraz za artykułami o bakteriach.

Pozdrawiam serdecznie
Emil

Autor sengir
Użytkownik
#12 - Posted: 15 Gru 2008 09:20 
Po czterech miesiącach był nieco zabrudzony, szczególnie z rur leciał dziwny, jasny glon.

To nie glon tylko bakterie.
Jak już ustabilizujesz sytuację w akwarium zgodnie ze wskazówkami przedstawionymi powyżej, pomyśl o swoich roślinkach, bo one pomogą utrzymać ci równowagę w tym zbiorniku.
Nie musisz natychmiast robić holendra. Ale dobierając gatunki typu np. rogatek, zwiększając oświetlenie (może wymiana na T5, może 3 rurka?) już powinno coś zastartować.
Z czasem można myśleć o testach, CO2 i nawozach. Ale też nic na siłę, skoro to tylko zabawa dla dzieci.

Autor Jayavir_33
Użytkownik
#13 - Posted: 15 Gru 2008 12:24 
Dzięki wielkie za informacje. Co to takiego T5? Teraz mam dwie rury 18W (zwykła + Opti plant) Trzecej rury nie ma jak zamontować - obudowa nie pozwala. Mogę jedynie wymienić te które mam ząłożone obecnie. Do rogatka dołożę: kryptokoryny, echinodorusy, mikrozorium, anubiasy, nurzańce, bakopy, moczarka - podobnoe nie są wymagające.
Nawozy i CO2 zosatwie na później, na siłę nic, ważne żeby rybki były zdrowe. Swoją drogą - holender ładny ;)
Pozdrawiam wszystkich.

Autor sengir
Użytkownik
#14 - Posted: 15 Gru 2008 12:48 
Świetlówki T5 to poprostu inna generacja świetlówek.
Najczęściej w pokrywach montowane są świetlówki T8. T5 mają mniejszą średnicę, ale znacznie lepsze spektrum światła i bardzo dużą w porównaniu do T8 intensywnosć. W przypadku braku miejsca w pokrywie do zamontowania dodatkowych rur, wymiana na T5 jest dobrym sposobem na zintensyfikowanie oświetlenia. Dodatkowo można zamocować odbłyśniki. Ale zmiana na T5 wymaga niestety wymiany całej instalacji i trochę kosztuje.

Autor worton
Użytkownik
#15 - Posted: 15 Gru 2008 15:15 
Hej,

a tak z ciekawosci to ktos z Was stosuje u siebie jeszcze wode zrodlana do podmian?

Hmm z tym oswietleniem to ja bym poki co odpuscil kombinacje. Fakt swiatla duzo nie ma ale dla potrzeb pierwszego akwarium spokojnie wystarczy. Popatrz, ktore rosliny rosna Ci najlepiej i jak juz padna, te ktore sie nie przyjely nastepnym razem kup wiecej tych, ktore dobrze Ci rosna.
Sytuacja z roslinkami powinna sie poprawic jak tylko zaczniesz stosowac regularne, mniejsze podmiany wody.
Ta zwykla swietlowke mozesz wymienic na philipsa 840 - u mnie wszystko klawo roslo na tych wlasnie swietlowkach (koszt to cos kolo 8 zlotych ;)).

Pozdrawiam.

Autor Jayavir_33
Użytkownik
#16 - Posted: 20 Gru 2008 00:37 
Witam,
Przede wszystkim dziękuję wszystkim za pomoc. Po podmianach wody, dodaniu witamin do pokarmu i wody, urozmaiceniu diety, rybki są w duużo lepszym stanie, płetwy wyglądają znacznie lepiej. Jutro zbadam wodę w kranie - dostałem właśnie testy i dosadzę kilka nowych roślin. Zamówiłem też świetlówki Philipsa.

Mam pytanie: Zamówiłem po raz pierwszy pokarm - granulat 2 i 5mm OSI jest bardzo twardy, jak wrzucam do akwarium to rybki ni mogą go zjadać, leży na dnie.. po jakimś czasie znika, czy on namaka i wtedy jest zjadany - jak to jest? Czy trzeba go wcześniej namoczyć?

Pozdrawiam.

Autor salmo70
Użytkownik
#17 - Posted: 20 Gru 2008 01:17 
Witam.Przede wszystkim cieszę się,że rybki już zdrowieją.Co do granulatu,to jest to pokarm,który przed podaniem należy dość długo namaczać.Podanie nie namoczonego może powodować choroby układu pokarmowego.Po zetknięciu z wodą granulat pęcznieje i gdy ryba zje taki suchy,to napęcznieje jej w żołądku i może być problem.Ja granulaty namaczam min.30min.i potem rozdrabniam palcem i tak spreparowany podaję rybom.Granulaty dobrze wchłaniają witaminy i np czosnek.Pozdrawiam.Robert.

Autor Jayavir_33
Użytkownik
#18 - Posted: 20 Gru 2008 01:27 
Witam. Troszkę jeszcze płetwy są poszarpane, ale mniej niż tydzień temu. Poobserwuję, moze uda się bez chemii. Ok będę namaczał w witaminach i rozdrabniał. Płatki nie za bardzo się namacza, dlatego dolewam witaminy do wody przed zgaszeniem światła. Czosnek miażdżony? Pozdrawiam. Emil

Autor salmo70
Użytkownik
#19 - Posted: 20 Gru 2008 09:11 
Witam.Na dodanie czosnku jest kilka sposobów.Ja obrany ząbek trę na drobniutkiej tarce.Uzyskuję w ten sposób papkę,którą następnie dodaję do granulatu i zalewam to wodą z akwarium.Odstawiam na ok godzinę i po rozdrobnieniu podaję rybom.Pozdrawiam.Robert.

Autor Jayavir_33
Użytkownik
#20 - Posted: 20 Gru 2008 22:36 
Witam. Zalałem pokarm wodą z akwarium + witaminy, po godzinie był bardzo miekki. Ryby się za nim zabijały. Spróbuję jutro z czosnkiem.

Zrobiłem badania wody, oto wyniki:
KRANÓWKA:
PH 7,5
kH 11,0
gH 13,0

AKWARIUM:
PO4 2,0
FE 0
NO2 0

Ph 7,5
kH 6,0
gH 7,0

Za dużo fosforanów za mało żelaza... reszta chyba w miarę...
Kranówkę można lać na podmianę :) - oczywiści epo dodaniu aqua cristal&safe

Jak uważacie? Co jeszcze można zrobić?
Pozdrawiam
Emil

Autor salmo70
Użytkownik
#21 - Posted: 21 Gru 2008 09:54 
Witam.Koniecznie rób testy na azotany(NO3).Pozdrawiam.Robert.

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / choroba rybek Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®