Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

SÓL NIEJODOWANA

Autor tomaszsp1
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Lut 2009 17:29 
Witam, mam pytanie odnośnie stosowania soli niejodowanej u tropheusów.
Przez ile dni i jakie dawkowanie soli przeprowadzić w celu eliminacji zmętnienia skóry i postrzępionych płetw u tych ryb. Dziękuję o odpowiedzi.

Autor rafi201
Użytkownik
#2 - Posted: 3 Lut 2009 19:04 
Aby uzyskac odpowiedz na to pytanie, musi udzielic wiecej informacji:
1.Pojemnosc zbiornika
2.Obsada
3.Parametry wody
4.Wszelkie -Twoim zdaniem- patologiczne objawy wygladu i zachowania ryb.

Przynajmniej tyle na poczatek...
Pozdrawiam - Rafal

Autor tomaszsp1
Użytkownik
#3 - Posted: 3 Lut 2009 19:26 
A więc tak
1.zbiornik 450l
2.chaitika 25 sztuk, 10sztuk tanganicodus
3. ph -7,8-8,0 TWO- 19-20 TWW 12 No2- 0 No3- 15-20
4. postrzępione płetwy, nalot śluzu na tułowiu ryby oraz na głowie( nie u wszystkich dotyczy to 5,6 tropheusów) te " zainfekowane" ryby wypluwają pokarm reszta je normalnie, pływanie skokami oraz kołysanie się na boki. ocierają się sporadycznie o podłoże. Pozdr

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 3 Lut 2009 19:44 
Jeżeli ryby wypluwają pokarm to raczej problem skórny jest wtórny. W innym watku napisałes, ze temperatura spadła do 22 stopni. O co chodzi?

Marta

Autor rafi201
Użytkownik
#5 - Posted: 3 Lut 2009 20:12 
Zbiornik, obsada (moze troche przegeszczona), oraz parametry wody jak najbardziej w normie.
Jaka jest zatem przyczyna patologii?
Odpowiedz na powyzsze pytanie jest istotna... bowiem kazde leczenie rozpoczyna sie od ustalenia i wyliminowania przyczyny...

Podobnie jak Marta uwazam, ze skupic sie nalezy przede wszystkim na objawach, o ktorych nie wspomniales w pierwszym poscie.

Skonczy sie pewnie na zestawie: metronidazol + nifurpirinol ale... moze to przedwczesna diagnoza i recepta...

pozdrawiam - Rafal

Autor tomaszsp1
Użytkownik
#6 - Posted: 3 Lut 2009 21:03 
Witam, po podmianie wody za dużo wymieniłem, mam 2 wiadra odstanej i jakieś 50-60l wlałem kranówy w czasie tych mrozów( temp w kranie było coś 4-5 stopnie). W akwarium mam temp 25-26. Odchody ryb prawidłowe, nigdy jeszcze nie spotkałem się z nitkowatymi a tym bardziej białymi więc metronidazolu nie będę dawał, oddech w normie.
Dodaję codziennie witamin wieczorem do wody od 4 dni i nic nie robię na razie, tylko chciałem wiedzieć o tej soli czy np. 4 łyżki stołowe na 100l i tak zostawić na kilka dni czy uzupełniać, podmieniać w tym czasie itp. Proszę o taką informację. Zaznaczam że nie wlewam bez powodu "apteczki" leków jak nie wiem na 100% o co biega. Pozdr

Autor rafi201
Użytkownik
#7 - Posted: 3 Lut 2009 21:12 
A czym karmisz?
I jak dlugo masz te ryby?

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 3 Lut 2009 21:13 
Tak jak pisałam 3 łyżki na każde 100l wody i nie podmieniać przez 3 dni (o ile parametry są ok). Jeżeli nie to robi sie podmiany i uzupełnia sól. Jak to nie pomoze można podać za kilka dni połączenie Mycopur i Bactopur (płynny).

Przez te kilka dni "solanki" mozna dodawać jeszcze cały czas witaminy.

Marta

Autor tomaszsp1
Użytkownik
#9 - Posted: 3 Lut 2009 21:57 
Dzięki Marta, poczekam jeszcze dzień, dwa i napiszę co robię.
A co miałaś na myśli pisząc, że wypluwanie jedzenia to problem wtórny.
Czy to że np. może to być grzybica lub bakteryjna infekcja skóry, która męczy moje ryby a wypluwanie jest skutkiem tego schorzenia.( chyba dobrze "kombinuję":)). I po usunięciu przyczyny wróci apetyt, pozdr

Autor tomaszsp1
Użytkownik
#10 - Posted: 3 Lut 2009 22:04 
Rafi, ryby mam od pół roku, jedna samica inkubuje w tej chwili (wielkość 9-10cm). Od tanganikodusóów już miałem młode( mam 5 par 5-7 cm)
Karmię:
Dainichi( 2 różne)
Spirulina Forte 36%
Spirulina OSI płatki i granulat
Hikari
na początku dostawały jeszcze groszek+krewetki ale od 2 miesięcy zaniechałem tego.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 4 Lut 2009 06:16 
A co miałaś na myśli pisząc, że wypluwanie jedzenia to problem wtórny


Napisałam że problemy skórne mogą być wtórne, czyli nie to jest najważniejszym problemem ,ale uklad pokarmowy. Być może ryby mają wiciowce w układzie pokarmowy.

Obserwój ryby

A co do pokarmów, to musisz je uzupelnić o jeszcze inne. Dieta jest zbyt monotonna. Groszek i krewetki to dobry pokarm balastowy, dlaczego go odstawiłeś?

Marta

Autor tomaszsp1
Użytkownik
#12 - Posted: 4 Lut 2009 10:09 
Bo chyba za mocno zmiksowałem te oba składniki i w akwarium było siwo od tych drobinek( ryby większość wyjadły ), ale do podłoża też się dostawało( mam żwirek FILTUSA brązowy 2-3mm ).
A te pokarmy wyjadają mi w 100%. Wiem, że jeszcze muszę dokupić Naturefood. Pozdr

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 4 Lut 2009 10:14 
Bo chyba za mocno zmiksowałem te oba składniki i w akwarium było siwo od tych drobinek( ryby większość wyjadły ), ale do podłoża też się dostawało( mam żwirek FILTUSA brązowy 2-3mm ).

Faktycznie przy żwirku to trudno utrzymać czystość, a zmiksowany shrimp mix wpada w szczeliny.

Powienienieś jednak podawać jakiś pokarm balastowy: skorupiaki, szpinak.

Warto także podawać pokarmy z czosnkiem- tak raz w tygodniu.

Podałeś sól?

Marta

Autor tomaszsp1
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Lut 2009 12:33 
podam, po południu sól bo będę w domu mógę wtedy obserwować ryby czy coś się złego nie dzieje.
W dainichi w opisie produktu jest czosnek, cyklop i glinka więc myślałem że to wystarczy. Podaj mi, jeżeli możesz jakiś inny pokarm ze skorupiakami.
A czosnek jest w pokarmie Tropicala dla paletek - można to podawać np. raz w tygodniu. Pozdr

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 4 Lut 2009 12:58 
A czosnek jest w pokarmie Tropicala dla paletek - można to podawać np. raz w tygodniu.


Dokłądnie tak np. D-Allio.

Skorupiaki i szpinak powinny byc mrożone- wtedy masz całe pancerzyki i celulozę, a nie przetworzeone dodatki.

Marta

Autor tomaszsp1
Użytkownik
#16 - Posted: 4 Lut 2009 13:36 
A to dołączę ten D- Allio.
A "mrożonki" to tylko cyklop, czy też dafnia, artemia.

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 4 Lut 2009 14:00 
cyklop, mysis, moina, dafnia, drobno pokrojony kryl.

Nie polecam używania artemi- nie ma pancerzyka chitynowego

Marta

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / SÓL NIEJODOWANA Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®