Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Szczelinowiec Leleupa- problem

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Dawid87
Użytkownik
#1 - Posted: 5 Maj 2009 01:00 - Edytowany przez: Dawid87 
Witam.
Od paru dni jestem właścicielem 4 Szczelinowców Leleupa. Wczoraj zauważyłem u jednego osobnika braki w płetwach piersiowych. Końcówki tych płetw stały się ciemne. Pozostałe płetwy też tak jakby zmieniały barwę na końcach. cóż może być tego powodem?
Akwarium ma pojemność ok 60 litrów. na chwilę obecną dysponuję tylko testem pH, które utrzymuje się w granicach 7,5. Temperatura wody to 26 stopni. Do filtracji używany jest filtr Aquael turbo z gąbką i wkładem zeocarb. Wystrój stanowią kawałki granitu.

Z góry dziękuję za pomoc

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 5 Maj 2009 05:59 - Edytowany przez: admin 
Witaj

Zbiornik 60l nie nadaje sie dla tych ryb!!! To agresywne ryby i dochodzić będzie w nim do walk i nawet śmierci osobników.

Bez sprawdzenia testami poziomu NH3/NH4, N02 i N03 nie będziesz wiedział jakie masz parametry wody i co zaszkodziło rybom. Koniecznie musisz zakupić te testy. Prawdopodobnie jest to martwica płetw powstała na skutek niewlaściwych parametrów.

Jak dlugo masz zbiornik? jak przygotowałeś wodę do niego, jak często robisz podmiany? Kto doradził Ci taką obsadę?

Marta

Autor Dawid87
Użytkownik
#3 - Posted: 5 Maj 2009 09:59 
Taką obsadę polecili mi ludzie w sklepie zajmującym się aranżacją zbiorników Malawi/Tanganika. Co więcej, pan powiedział, że spokojnie może tam się zmieścić 6 osobników... Zbiornik mam jakiś miesiąc. Woda wraz ze żwirem i kamieniami stała jakieś 3 tygodnie, a od czwartku pływają w nim właśnie szczelinowce. Podmiany wody jeszcze nie było.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 5 Maj 2009 10:11 
Czyli jak widać fachowość na całej linii :(( Wiedza sprzedawców przebija wszystko

Szkoda, ze nie doradzili Ci zakupu testów i sprawdzania parametrów wody, bo to podstawa przy zakładaniu zbiornika. Kup jak najszybciej testy i zmierz parametry wody. Podmień dzisiaj 10-15% wody.

Polecam zmień obsadę albo zwiększ zbiornik. To zbiornik dla muszlowców a nie leleupów.


Marta

Autor Dawid87
Użytkownik
#5 - Posted: 5 Maj 2009 10:16 
A gdyby została w nim parka leleupów? W jakim "wieku" dobierają się one w parki? testy kupie jeszcze dziś w takim razie... wodę chyba lepiej podmienić po ich zakupie?

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 5 Maj 2009 10:23 - Edytowany przez: admin 
Wg mnie nawet parka nie nadaje sie do tego zbiornika. Zrozum to spore ryby, które w naturze pływają w strefie skalnej i przejściowej. Dorastają w formie podstawowej do 10 cm.

Zanim dobierze sie para - zapewne część z nich już nie będzie żyła.

Marta

Autor Dawid87
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Maj 2009 10:33 
Rozumie, rozumie... no nic. Zdobędę te testy i wieczorem się jeszcze odezwę. Niech przynajmniej rybki będą w dobrej kondycji jak już trzeba się ich pozbyć.

pozdrawiam i dzięki

Autor Dawid87
Użytkownik
#8 - Posted: 5 Maj 2009 19:33 
I w domu. Testów niestety nie dostałem jeszcze... mam na oku test 5 w 1 z Tropicala, będzie to dobre?
Wczoraj do akwarium wlałem preparatu zwiększającego pH i dziś jakby rybki żywsze są. dodam jeszcze, że jakoś tak oprócz tej ciemnej płetwy cała rybka zmienia barwę na taką brudną jakby...

Autor rambowskixx
Użytkownik
#9 - Posted: 5 Maj 2009 19:37 
mam na oku test 5 w 1 z Tropicala, będzie to dobre?

Testy typu wszystko w jednym nie nadają się zazwyczaj do niczego.

Wczoraj do akwarium wlałem preparatu zwiększającego pH i dziś jakby rybki żywsze są.

Przy tego typu operacjach musisz kontrolować cały czas poziom ph gdyż nagłe duże skoki mogą zabić Twoje ryby.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor Dawid87
Użytkownik
#10 - Posted: 5 Maj 2009 19:53 
Wiem, wiem. Test pH akurat posiadam :) czyli co... wszystkie z osobna kupić? heh. spory wydatek jak na jeden raz. Które byłyby potrzebne w pierwszej kolejności? NO czy twardość?

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 5 Maj 2009 19:58 
W tej chwili najwazniejsze są testy do cyklu azotowego.

Marta

Autor Dawid87
Użytkownik
#12 - Posted: 5 Maj 2009 20:00 
Dobrze, co jeszcze będzie mi potrzebne do ewentualnej korekty stężenia NO2/NO3? żeby za jedną drogą wszystko załatwić

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 5 Maj 2009 20:07 
Mozesz dodawać pożywke dla bakteri czy np. Nitrivec. Korekte robi sie jednak głownie podmianami wody.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#14 - Posted: 5 Maj 2009 20:08 
Testy i woda do podmiany bez zw. azotowych :)

Tak jak wcześniej napisała Marta, podmień dzisiaj 15% wody.

Pamiętaj, że NO2 ma być 0 , a NO3 max 20-30, mile widziane niższe :)

Autor michal132
Użytkownik
#15 - Posted: 5 Maj 2009 20:11 
Witam wszystkich:)
W moim akwa ciemnej barwy nabierały zdominowane osobniki.Mam akwa 375l a w nim 5szt. leleupi z innymi rybami z tanganiki mimo sporego zbiornika agresja tych ryb jest bardzo duża!!

Autor Dawid87
Użytkownik
#16 - Posted: 5 Maj 2009 20:34 
Hmm... może i tak być... ta która ma problemy jest właściwie najmniejsza. Zmiana barwy polega na ciemnych smugach w okolicach głowy, no i te nieszczęsne płetwy.
Woda stoi od piątku w butli, myślicie, że można ją bez obaw lać?

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 5 Maj 2009 20:36 
Woda stoi od piątku w butli, myślicie, że można ją bez obaw lać?

Czy jest napowietrzana? w jakiej butli jest?

Marta

Autor Dawid87
Użytkownik
#18 - Posted: 5 Maj 2009 20:46 
butla plastikowa po wodzie, napowietrzana.... nie :/

Autor marti
Użytkownik
#19 - Posted: 5 Maj 2009 22:56 
Moim zdaniem znacznie lepiej już wlać świeżą wodę z kranu niż stojącą kilka dni bez napowietrzania.

Autor Topielec
Użytkownik
#20 - Posted: 5 Maj 2009 23:00 
Ja leję wodę odstaną 24h. Wydaje mi się, że jest to dosyć dobre i bezpieczne wyjście.

Autor Dawid87
Użytkownik
#21 - Posted: 5 Maj 2009 23:12 
Uhm, rozumie. Prawdę mówiąc nie wiedziałem, że woda musi być napowietrzana... widzę, że się z motyką na słońce porwałem :) a myślałem, że dużo czytałem przed założeniem tego akwarium. Wstrzymam się jeszcze dziś z tą podmianą aż do jutra kiedy te testy dostane.

Autor marti
Użytkownik
#22 - Posted: 6 Maj 2009 07:56 
a myślałem, że dużo czytałem przed założeniem tego akwarium...

Dawid87 proponuję poczytać te artykuły :
http://www.tropheus.com.pl/index.php?option=articl es&Itemid=3&topid=9#
Znajdziesz tam min. artykuł "Wielkość akwarium, a jakość życia ryb", a w nim informację : 120x40x50 240 litrów Neolamprologus leleupi -> para

Autor Dawid87
Użytkownik
#23 - Posted: 6 Maj 2009 23:24 
http://akwapark.aplus.pl/akwapark/modules.php?op=m odload&name=News&file=article&sid=13 => "Jedna para ryb wymaga zbiornika o długości co najmniej 50cm. "


http://akwapark.aplus.pl/akwapark/modules.php?op=m odload&name=News&file=article&sid=13 => "dla dobranej pary co najmniej 50 l" do tego człowiek w sklepie z szyldem "Malawi- akwarystyka profesjonalna" powiedział, że i nawet 6 może ich tam być... nie spodziewałem się, że aż tak się mylili :P no ale co zrobić... dzięki za odzew i pomoc :)

Autor marti
Użytkownik
#24 - Posted: 6 Maj 2009 23:27 
Dobrze, że nie powołujesz się na Wikipedię, albo podobnie fachowe źródło ;)

Autor Dawid87
Użytkownik
#25 - Posted: 12 Maj 2009 14:07 
Witam!
Późno, bo późno ale w końcu mam testy :)
więc tak,
NO2=> 0,0 mg/l
NO3=> miedzy 10 a 20 mg/l
pH=> ok 7,5
W środę wsypałem grys dolomitowy i widzę, że pH rośnie powili. Zastanawiam się, czy zbyt niskie pH mogło na początku rybki do jakiegoś szoku doprowadzić i teraz "kuleją" w sumie to tylko jeden szczelinowiec ( najmniejszy) znacznie zmienił kolor na ciemny, reszta wygląda raczej dobrze. nawet chyba rosną powoli

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 13 Maj 2009 05:29 
A co zamierzasz zrobić z rybami? Chcesz je zostawic w 60 litrach?

Marta

Autor Dawid87
Użytkownik
#27 - Posted: 13 Maj 2009 05:43 
To taki naprawdę zły pomysł i szans na przyjęcie się nie ma, tak?

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 14 Maj 2009 11:48 
Napisaliśmy tutaj sporo o tych rybach. Decyzja należy do Ciebie, ale powinna być:

- albo zmiana zbiornika na znacznie większy
- albo zmiana obsady na muszlowce i to najlepiej żyjące w parach

Marta

Autor Dawid87
Użytkownik
#29 - Posted: 14 Maj 2009 11:55 
Dziękuję za rady.
Póki co to chyba tylko zmiana obsady... który gatunek by Pani poleciła dla początkującego z Tanganiką?

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 14 Maj 2009 12:57 
Np. Neolamprologus brevis lub N. ocellatus

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Szczelinowiec Leleupa- problem Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®