Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Coś złego dzieję sie z rybami

Strona  Strona 1 of 8:  1  2  3  4  5  6  7  8  Next »  
Autor parzur
Użytkownik
#1 - Posted: 10 Maj 2009 22:14 
WIEDZA PODSTAWOWA
=========================================
Rozmiary zbiornika: 250x90x65
Wiek zbiornika: 5 miesięcy

Obsada:
po ok 30 szt t. dubois, chipimbi, Ulwile
Jakie pokarmy:
Naturefood, OSI spirulina w płatkach i granulki, Hikari Excel, Tropical Mix Vege. Raz w tygodniu podaję witaminy Sery do pokarmu

Niepokojace objawy u ryb:
ryby są bardzo płochliwe, pobierają pokarma ochoczo.
Co jakis czas pada 1 szt., ostatnio coraz częściej.
T. dubois mają tak jakby nadęte brzuchy, ale padają po równo. Nie zauważyłem innych niepokojących objawów.
Ryby są młode ok 6 miesięcy. Na początku myślałem, że to jest kwestia naturalnej selekcji (ryby dostalem bardzo małe).
Ryby są ze sprawdznego źródła. Parametru wody badam co jakiś czas i są one stabilne.

Parametry wody: NO2 - 0, NO3 - 5 , PH - 8, NH3/NH4 - 0, T: 24
=========================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach:
Sump 300 l, przepływ ok 2500l/h
jako wkłady mam: bactobale w kominie 15 l (złoże zraszane), w samym sumpie, pierwsza najmniejsza przegroda gąbka, dalej martwą skałę, włóknina, 15 l ceramiki tropicala, 5 l ceramiki Filtusa Amocer Plus.
Dodatkowo filtr mechaniczny w akwarium Power head z dużą gąbką.
Woda jest klarowna.
Parametry są stabilne, azotany nie rosną. Wodę podmieniam ok raz na 2 tygodnie w ilosci ok 5-10%


Jakie dekoracje w zbiorniku:
podłoże grys dolomitowy, duże kamienie dolomity.

Autor worton
Użytkownik
#2 - Posted: 10 Maj 2009 22:53 
Hej,

czym karmisz ryby i jak czesto?
Baniak nie jest duzy jak na 90 tropheusow. Przy tak malych podmianach cos mi sie zdaje, ze testy masz zle bo imho malo prawdopodobnie zebys mogl miec tak male no3.

Tyle ode mnie. Poczekajmy co powie reszta po powrocie z lodzi :)

Pozdrawiam.

Autor parzur
Użytkownik
#3 - Posted: 10 Maj 2009 23:07 
Witam,
tak jak napisałem karmię: Naturefood, OSI spirulina w płatkach i granulki, Hikari Excel, Tropical pro Vege. Raz w tygodniu podaję witaminy Sery do pokarmu

Każdy pokarm przed podaniem namaczam. Ryby dostają pokarm conajmniej 2 razy dzienie mały porcjami. Dopiero jak sprzątną pierwszą partię dostją kolejną.

Co do testów to używam testów kroplekowych zooleku i sery, oba wskazują tak samo.
Ceramika Amoocer Plus jest ponoć dobrym siedliskiem dla bakteri denitryfikacyjnych i tym można tłumaczyć niski poziom NO3. Generalnie nawet bez podmian NO3 utrzymuję się na takim samym poziomie.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 11 Maj 2009 05:06 
parzur


Ja jednak mimo wszystko kupiłabym drugi test i sprawdziła parametry wody. Dla mnie to konieczne. Ta płochliwosc ryb jest niepokojąca

Czy w tym czasie cokolwiek zmienialeś i dokladaleś w zbiorniku?

Na razie przerwij karmienie.

Marta

Autor sengir
Użytkownik
#5 - Posted: 11 Maj 2009 07:12 
Hmm, 5l Amoocer Plus i taka stabilizacja NO3?
Ja tu widzę dwa możliwe scenariusze:
1. Coś masz nie tak z testami lub wodą i NO3 masz zdecydowanie wyższe.
Co więcej jest cała masa anionów i kationów, których zbyt wysokie stężenia mogą całkowicie zafałszować wynik testów. Na testach akwarystycznych o tym nie informują. W testach chemicznych jest to wyszczególnione i z punktu widzenia akwarysty, przerażające.
Spróbuj wykonać inny test, a w tym wypadku nawet paskowy.
Niezależnie od wyniku zrób założenie, że NO3 masz wysokie i postępuj analogicznie do takiej sytuacji.
Czyli wstrzymaj karmienie, zrób podmianę około 30% wody i kolejne, codzienne 5-10%. Obserwuj zachowanie ryb w tym czasie.

2. Może rzeczywiście amoocer nas zaskoczył swoją skutecznością i NO3 masz niskie. Przyczyną może być jakiś czynnik chorobotwórczy i wskazane byłoby oddać rybę na badania.

Poza tym wydaje mi się, że podmiany wody nie powinny być rzadziej niż 1raz w tygodniu i nie tylko ze względu na stężenie azotanów.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#6 - Posted: 11 Maj 2009 09:50 - Edytowany przez: rambowskixx 
Poza tym co Ci doradzili poprzednicy czy jesteś pewien, że wszystkie ryby reagują na podanie pokarmu?? Nie ma żadnych maruderów? Piszesz, też o nadętych brzuchach - czy ryby z tymi objawami pobierały pokarm? bo jeśli tak to może je przekarmiasz(jak często karmisz?). Nie wpuszczałeś/dodawałeś w ciągu ostatnich 14 dni jakiś nowych mieszkańców, roślin czy kamieni?.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor nuroslaw
Użytkownik
#7 - Posted: 11 Maj 2009 15:23 
Ryby dostają pokarm conajmniej 2 razy dzienie mały porcjami. Dopiero jak sprzątną pierwszą partię dostją kolejną.

mnie to wygląda na przekarmianie. Z moich doświadczeń z pielęgnicami wynika, ze to co im daje znika w czasie 10 s, od wrzucenia do wody. Nigdy nie musiały czekać za kolejna porcją, bo jeszcze wczesniejszej nie sprzatły.
Do reszty sie nie odnoszę, bo brak pomyslu na przyczyne.

Autor fishfan
Użytkownik
#8 - Posted: 11 Maj 2009 17:40 
Witam jako podłoże zastosowałeś grys.Czy masz w akwarium piasek?Jeśli nie ,warto byłoby go zastosować ,pełni on funkcje nie tylko dekoracyjną ,rybki w niewielkich ilościach połykają go co pomaga w trawieniu i oczyszczaniu przewodu pokarmowego.Podnieś temp.Podmiana wody 30%.Zastosowałeś dosyć spory sump mam nadzieje że nie poto aby ograniczyć podmiany wody;) ,,oddech świeżym powietrzem mile widziany"30% tygodniowo.Podobnie jak nurosław nie przekarmiaj (choć czasem zastanawiam się jak to jest z tym przkarmianiem ?)narybek mamy przecież razem z dorosłymi.Pozdrawiam

Autor Beliar
Użytkownik
#9 - Posted: 11 Maj 2009 22:15 
Czy masz w akwarium piasek?Jeśli nie ,warto byłoby go zastosować ,pełni on funkcje nie tylko dekoracyjną ,rybki w niewielkich ilościach połykają go co pomaga w trawieniu i oczyszczaniu przewodu pokarmowego
Osobiscie nie obserwowalem u swoich ryb jakichs problemow z ukladem pokarmowym wywolanych przez brak piasku( we wszystkich swoich zbiornikach posiadam grys) i mysle ze nie ma on nic wspolnego z problemami jakie opisuje parzur
Stawial bym raczej na nie stabilne akwarium( 5 miesiecy to wcale nie jest tak duzo)biorac pod uwage wielkosc obsady.
Filtracja imponujaca ale w tak mlodym baniaczku stawial bym na czestsze podmiany raz w tyg 25%
jarek

Autor parzur
Użytkownik
#10 - Posted: 11 Maj 2009 23:13 
Witam,
dziekuje wszystkim za sugestie. Właśnie zrobiłem testy, co prawda "starymi" testami ale dwóch różnych producentów Sera i Zoolek. Oba wskazują tak samo. Jutro kupię nowe innego producenta. Na razie wyszło mi tak:
pH - 8, kH - 11, gH - 26, NO2 - 0, NH3 - 0, NO3 - 5, PO4 - 0.6

Co do przekarmiana to osobiście wątpie abym za dużo im dawał ale oczywiście mogę się mylić. Od dzisaij stosuję głodówkę.
Parametry wody zapisuę sobie i przez cły czs tj od 17 grudnia są one bardzo zbliżone, raz podczas wakacji gdy akwarium było pod opieką kogoś innego padły 2 szt i leżały tak przez 2 tyg, NO3 skoczyło do 40 a tak to jest cały czas stabilne.
Odnośnie zmian w akwarium to nie było żadnych, ta sama obsada, takie samo urządzenie, dekoracje.
T. dubois tak samo podchodzą do pokarmu jak pozostałe ryby. Maruderów raczej nie zauważyłem Ryby są płochliwe. do pokarmu podchodzą bardo agresywnie, porwą swoja porcję i uciekają, dopiero po chwili zbiegają się wszystkie i czyszczą dno, trwa to sekundy 15 może 20 s.
Zgodnie z Waszymi sugestiami zarzdzam głodówkę, podmiany wody no i nowe testy. Jeszcze raz dziekuję wszystkim. Będę na bieżąco informował o zminch.

Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 12 Maj 2009 06:25 
Czy podajeszim jakiś pokarm balastowy, mrożonki? Z rozpiski, którą podaleś wynika, że nie?

Czy jednak nie za dużo granulatów podajesz?

I jeszcze jedno- kiedy sprawdzaleś co dzieje sie w sumpie? jakie są zapachy poszczególnych komór?

Marta

Autor parzur
Użytkownik
#12 - Posted: 12 Maj 2009 07:08 
mrożonek nie podaje, granulatu stanowi ok 20% diety (Spirulina OSI Hikari Excel Mini), przeważają pokarmy płatkowe ok 50 % diety (Spitulina OSI, Tetra Pro Vegetable i TetraPhyll w proporcjach 50%, 30% 20%) Resztę diety stanowi Naturefood Premium Cichilid Plant S. Na początku pomyliłem tropicala z Tertą, przepraszam. Sump jest otwarty cały czas i mam do niego bezproblemowy dostęp i nic się z nim nie dzieje, żadnych zapachów.

Autor rambowskixx
Użytkownik
#13 - Posted: 12 Maj 2009 08:26 
Bez wątpienia co już zauważyła Marta bardzo nie dobre jest to, że nie podajesz balastu co może wpływać na zły stan układu pokarmowego u ryb i ogólnie na ich kondycję.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor sengir
Użytkownik
#14 - Posted: 12 Maj 2009 08:52 - Edytowany przez: sengir 
co oznacza żadnych zapachów?
Filtr z dobrą biologią ma specyficzny zapach, kojarzący się ze świeżą ziemią. Gdy bilogia jest nie wystarczajaca / zaburzona, zapach staje się jakby metaliczny, niektórym kojarzący się z padnięta rybą.
Brak zapachu oznacza brak biologii, sterylne złoża. Musisz to sprecyzować.

Rzeczywiście dieta może być jedną z przyczyn. Ale objawy są charakterystyczne dla długotrwałego przebywania w warunkach podwyższonego stężenia NO3.
Tak jak pisałem, stestuj parametry paskiem 5in1. Ta metoda jest oczywiście znacznie mniej dokładna niż kropelkowa, ale jednocześnie mniej podatna na czynniki fałszujące pomiar. Dla przykładu:
paskowy pomiar NO3 może wskazywać błędne wyniki przy stężeniu Fe2+ 500 mg/l. Pomiar spectrografem może wskazywaź błędne wyniki przy stężeniu Fe2+ 10 mg/l.

Niezależnie czy przyczyną jest dieta czy parametry wody, to zabiegi które podjąłeś powinny przynieść poprawę.

Autor parzur
Użytkownik
#15 - Posted: 12 Maj 2009 18:13 
co do zapachu, to jest dokładnie taki jak napisałeś, zapach ziemi, nie czuć żadne zgnilizny, czy innych dziwnych zapachów. Dzisaj nabędę inne testy i sprawdze.

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 12 Maj 2009 18:44 
To jeszcze jedno pytanie.
Czy zaobserwowałeś kiedy padają te ryby? np. po podmianie, czy w innym czasie?

Marta

Autor parzur
Użytkownik
#17 - Posted: 12 Maj 2009 19:09 
nie ma reguły. Nie zauważyłem aby było to jakoś powiązane.
Jutro pokarm i 1 ryba jadą na badania do Zakładu Higieny Weterynaryjnej. Jeszcze tylko muszę znaleźć labaratorium do zbadania wody.
Dzisiaj jeszcze zrobie nowe testy i zdjęcia

Autor worton
Użytkownik
#18 - Posted: 12 Maj 2009 19:18 
Moze tak,

masz fote tego baniaka i ryb? Chociaz kilku ryb?

Pozdrawiam.

Autor parzur
Użytkownik
#19 - Posted: 12 Maj 2009 19:27 
Moze tak,

masz fote tego baniaka i ryb? Chociaz kilku ryb?

Pozdrawiam.


patrz 1 post wyżej:)

Dzisiaj wstawie fotki i ryb i baniaka i sumpa

Autor worton
Użytkownik
#20 - Posted: 12 Maj 2009 19:43 
:P ok klawo :)

Autor parzur
Użytkownik
#21 - Posted: 12 Maj 2009 22:26 
Zrobiłem nowe testy: paskowe 5 w 1 i wynik jest porównywalny z poprzednimi testami kropelkowymi np NO3 jest w pierwszym przedziale pomiedzu 0 a 20. Kupiłem też inne testy kropelkowe mianowicie Tetry i ten wynik był w 1 przedzile pomiędzy 0 a 12.5 mg/l. Tak więc te ogólne parametry wody są raczej ok. Oczywiście oddam próbkę wody do badania w laboratorium bo coś musi być przyczyną tego, że dzisiaj kolejna sztuka padała. Za chwilę wrzucę też pare fotek

Autor parzur
Użytkownik
#22 - Posted: 12 Maj 2009 23:09 

Autor rambowskixx
Użytkownik
#23 - Posted: 12 Maj 2009 23:18 
Na 3 fotce od końca odchody nie wyglądają zbyt dobrze a ryby są jak na moje oko lekko opuchnięte.

Pozdrawiam
Łukasz

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 13 Maj 2009 05:31 
Wg mnie badanie powinno zdiagnozować chorobę. Wynik badania pasożytniczego powinieneś mieć od ręki, bakteriologicznego za 1-2 dni.

Marta

Autor parzur
Użytkownik
#25 - Posted: 13 Maj 2009 08:45 
Ryba jest już na badanich. Wstępne wyniki powinienem mieć jeszcze dzisiaj, natomiast wszystkie w ciągu 48 h.

Autor sengir
Użytkownik
#26 - Posted: 13 Maj 2009 09:12 
Zaskoczony jestem skutecznością ammoceru. Trzeba nieco mniej sceptycznie spojrzeć na ten produkt.
Pod jakim kątem będziesz badał wodę?
Podstawowe parametry zarówno cyklu azotowego jak i chemii ogólnej masz bardzo dobre. Będziesz sprawdzał inne jony, czy może w zakresie bakteriologicznym?

Autor parzur
Użytkownik
#27 - Posted: 13 Maj 2009 14:03 
dokładnie nie wiem...
Za radą ludzi z zakładu Higieny Weterynaryjnej poczekam z badaniami wody do wyników badań ryby. Jeżeli coś będzie nie tak z wodą to ponoć wyjdzie to przy badaniu ryby. Tak więc czekam na wyniki.

Autor parzur
Użytkownik
#28 - Posted: 13 Maj 2009 14:05 
Przyszła mi do głowy jedna rzecz, minaowicie przez jakiś czas przy sumpie stała sadzonka datury. To taka roślina, która ponoć jest trująca. Co prawda kwiatów jszcze nie ma ale może jakieś soki z liści skapły do wody i one ją zatruły?

Autor nuroslaw
Użytkownik
#29 - Posted: 13 Maj 2009 15:28 - Edytowany przez: nuroslaw 
jeśli tak, to tylko węgiel aktywny Cię ratuje, albo bardzo duża podmiany

Autor worton
Użytkownik
#30 - Posted: 13 Maj 2009 17:26 
Hej,

no ciekaw jestem co wyjdzie :)

Strona  Strona 1 of 8:  1  2  3  4  5  6  7  8  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Coś złego dzieję sie z rybami Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®