Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Czy to jakaś choroba?

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor truesoul
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Lip 2009 18:50 
Witam,
W ciągu ostatniego tygodnia zaniepokoił mnie pewien objaw u moich Bemb, mianowicie każdego popołudnia rybki gromadzą się w tylnej części akwarium a niektóre praktycznie leżą na dnie, niektóre chowają się wśród rumowisk. Pokarm pobierają chętnie i ganiają się. Nie stwierdzam żadnych przebarwień ani na płetwach ani na skrzelach, odchody normalne. Rybki pochodzą ze sprawdzonego źródła, były na miesięcznej kwarantannie, mają ok. 3-4 miesięcy.

Rozmiary zbiornika: 300L
Wiek zbiornika: 2 miesiące - zarybiony po miesiącu odstania

Obsada: 17 x Tropheus Bemba

Jakie pokarmy: Naturefood Premium Cichild Plant-S co drugi dzień wzbogacany o Premium Marin-S, raz na tydzień Spirulina Tropicala + Sera Fishtamin. Karmione 3 razy dziennie po małej szczypcie.

Oświetlenie: w godz. 13.00 - 21.00 / 2 x 38W

Parametry wody: NO2, NO3, PH, NH3/NH4, T:
NO2 - 0,0
NO3 - nie mierzyłem, nie mam testu
PH - 8,5
NH3/NH4 - 0,0
kH - 10-11
T:27 stopni C

Testy wykonywane co 2 dzień preparatami Sera.

Woda podmieniania raz na tydzień (sobota) ok. 30% + sól JBL + nitrivec.
=========================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach: Filtr zewnętrzny Eheim 2228 wzbogacony o wkład z koralowca + dyfuzor zamiast deszczownicy. Filtr wewnętrzy Eheim Aquaball.

Jakie dekoracje w zbiorniku: rumowisko skalne, łupek kwarcytowy.


Będę wdzięczny za fachową pomoc i wyjaśnienie kwestii.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 29 Lip 2009 19:07 
Witaj

Szkoda, że nie znasz parametrów NO3. To bardzo ważne

Wg nie karmisz zbyt ubogo. Pokarm Naturefood jest bardzo dobry ale nie można karmić tylko i wyłącznie nim. Dokup inne pokarmy.

Jak często karmisz ryby w ciągu dnia? Czy nie łączysz tego zachowania z włączenie oświetlenia? Być mozę jest to reakcja na gwałtowne silne doświetlenie zbiornika? Napisz coś wiecej


Od kiedy jest taka reakcja?

Marta.

Autor truesoul
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Lip 2009 19:35 
Witaj,
Ta rekacja występuje bodajże od 2 dni a w sobotę miała miejsce ostatnia podmiana. Testy na NO3 zostały mi odradzone w sklepie tak samo jak inne pokarmy - stwierdzono że dla tak młodych ryb wystarczą na razie te pokarmy a z czasem mam kupować co innego. Tak jak pisałem wczesniej, ryby są karmione 3 razy dziennie.
Czy zwiększyć częstotliwość karmień - pytam bo zaczynają rosnąć i wybarwiać się?
Jakie pokarmy dokupić i jaką dietę ułożyć?
Chyba nie łączyłbym tego z oświetleniem bo w ciągu dnia według mojej żony (jest w domu i obserwuje) ryby w ciągu dnia pływają po całym akwarium chociaż raczej w dolnej części zbiornika. Ale faktycznie zastanawiam się nad czymś takim jak światłowstręt - czy występuje coś takiego?

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 29 Lip 2009 19:45 
No to muszę powiedzieć, że dziwnie Ci doradzono. Testy N03 to podstawa przy +_ ustabilizowanym zbiorniku. Podmiana w niedzielę często kończy się nie najlepiej z powodu gorszej jakości wody w kranie. Przy tak dużych podmianach czyli 30% ryzykujesz zaburzeniami parametrów wody i tym, ze gdy będzie czymś skażona to ...możesz nawet stracić obsadę. Lepsze są mniejsze podmiany wody ale częściej.

Pokarmy powinieneś mieć urozmaicone niezależnie od tego czy to są młode czy dorosłe ryby. Jesteśmy importerem Naturefood ,ale sami karmimy tymi pokarmami na zmianę z OSI, Hikari, Tetra Phyll i wieloma innymi. Dodatkowo uzupełniam dietę skorupiakamii, szpinakiem . Poczytaj na forum pisaliśmy o tym wielokrotnie.

Marta

Autor truesoul
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Lip 2009 19:54 
W takim razie jaki powinien być parametr NO3 aby wszystko było ok?
Postaram się podmieniać wodę w piątki na poziomie 10-15% powinno być ok? Zaznaczam że nie mieszkam w mieście i bloku.
Z zaproponowanych przez Ciebie pokarmów co wskazałabyś jako docelowy - przy założeniu że nie chcę wchodzić w jakieś duże koszty i kupować kilkunastu preparatów, chciałbym skupić się na 1 max. 2 biorąc pod uwagę już posiadane 3 - w sumie będzie 5.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 29 Lip 2009 20:00 
NO3 jak najniższe czyli max 25 ppm.

Nie skupiaj się na 5 tylko większej ilości pokarmów. Ryby tak jak i ludzie wymagają urozmaiconych pokarmów. Potrzebują także pokarmów balastowych. Poczytaj o tym - ja bazę Ci już podałam powyżej. Wg mnie musisz zdobyć jak najwięcej informacji o tych rybach:))

Marta

Autor truesoul
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Lip 2009 20:16 
Po zgaszeniu światła, zaczęły wypławać i ganiać się po całym akwa, może jednak światło - zdemontować jedną swietlówkę czy poczekać jakiś czas?

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 29 Lip 2009 21:18 
Sprawdź przy mniejszej ilości oświetlenia jak będą się zachowywać. Jeżeli to trwa od dwóch dni to czy zmieniłeś w tym czasie oświetlenie? Dodatkowo zmierz parametry wody i żywienie:))

Marta

Autor wookash
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Lip 2009 23:57 
Witaj,tez mam mlode Bemby,przy właczeni swiatła mam tak samo jak Ty,na początku pływaja nerwowo,po czym chowaja sie w rogu akwarium leząc niemal jedna na drugiej,przy swietle dziennym problem nie istnieje.Wydaje mi sie,ze trzeba je jakos powoli do tego przyzwyczaic,ja mialem inne powazniejsze problemy na początku i zeby zminimalizować stres,trzymalem je caly czas bez oswietlenie i chyba sie do tego przyzwycziły,jednak dla nas moze to byc problem ,po pierwsze,utrudniona obserwacja ryb po drugie nie po to zakladalem akwarium,zeby ogladac ciemnie;)

Autor wookash
Użytkownik
#10 - Posted: 30 Lip 2009 00:00 
Jeszcze jedno,od kiedy te ryby sa w głownym zbiorniku??,niechce sie tu wymądrzać ,ale po "przejsciach" mam juz pewne doswiadczenia.

Autor sander
Użytkownik
#11 - Posted: 30 Lip 2009 07:57 
Zachowanie twoich ryb nie ma nic wspólnego z ubogim żywieniem nawet gdybyś przez miesiąc karmił je tylko Spiruliną 36% forte nic takiego nie miało by miejsca. Natomiast duże prawdopodobieństwo takiego zachowania niesie ze sobą cyt. co drugi dzień wzbogacany o Premium Marin-S

Ponieważ tego pokarmu nie powinno się używać do karmienia Tropheus. Sprawdziłem to osobiście i stwierdzam, że choć faktycznie jest on przez ryby wręcz uwielbiany to jednak jego formuła jest zupełnie nieodpowiednia dla tych ryb.

Autor truesoul
Użytkownik
#12 - Posted: 30 Lip 2009 08:24 
Ryby w głównym zbiorniku są od 01.07, wcześniej były od 01.06 na kwarantannie a sam zbiornik wystartowałem pod koniec kwietnia. Problem z oświetleniem pojawił się dopiero od 2-3 dni, przykładowo dziś rano (przy zgaszonym świetle) rybki bardzo żwawo pływają po całym zbiorniku. Oświetlenie jest włączane o 13.00 wyłączane o 20.00.
Sklep w którym kupiłem ryby jest nastawiony głównie na trophcie, do sprzedawców mam pełne zaufanie, więc czemu Marin-S jest nieodpowiedni. Podaję go tylko dwa/ trzy razy w tygodniu po jednej szczypcie.

Autor sander
Użytkownik
#13 - Posted: 30 Lip 2009 08:45 
Nie chodzi o zaufanie :-) tylko ryby morskie mają zupełnie inne zapotrzebowanie na tłuszcze niż ryby słodkowodne. Nawet te same gatunki ryb żyjące w wodzie słodkiej i słonej karmi się inną paszą. Ta pasza nie powinna być używana w wodzie słodkiej. Często producenci pasz dla ryb akwariowych sprzedają "paszę dla słodkowodnych" pod etykietką marine i wtedy faktycznie można nią karmić Tropheus jednak w tym wypadku (naturefood) firma podeszła do sprawy profesjonalnie i ich pasza jest faktycznie stricte marine. Jednak jeśli uważasz, że się mylę możesz dalej karmić jak chcesz.

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 30 Lip 2009 08:58 
Napisałam aby zmienić to żywienie nie dlatego ze to jest powód obecnych problemów ale może to odbić się na kondycji ryb w przyszłości. To młode ryby. To do przemyślenia na przyszłość.

Naturefood wyraźnie podzielił pokarmy dla poszczególnych grup ryb stąd to co pisze Sander ma głęboki sens:))

Nie zapalaj dzisiaj światła i zobacz jaka będzie reakcja ryb czy ich zachowania wrócą do normy.

Marta

Autor truesoul
Użytkownik
#15 - Posted: 30 Lip 2009 10:29 
Absolutnie nie obstaję przy swoich racjach, zadaję pytanie bo chcę uzyskaż fachowe odpowiedzi i na pewno zmienię żywienie - zbyt wiele czasu, zaangażowanie i finansów włożyłem w zbiornik żeby teraz to spaprać. Czytałem o żywieniu w temacie głównym i mam pytanie:
jako bazę będę używać naturefood Cichild Plant-S - to może zostać?
co stosować jako uzupełnienie? z dostępnych producentów w moim sklepie mam hikari, osi, sera, tropical i naturefood (mam spirulinę forte tropicala w płatkach)
co ewentualnie jako balast? czytałem o mrożonkach ale boję się bloata.

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 30 Lip 2009 10:49 
o stosować jako uzupełnienie? z dostępnych producentów w moim sklepie mam hikari, osi, sera, tropical i naturefood (mam spirulinę forte tropicala w płatkach)
co ewentualnie jako balast? czytałem o mrożonkach ale boję się bloata.



To co wypisałeś będzie ok.

Bloat nie powstaje od mrożonek ale od nieprawidłowego żywienia i nieprawidłowego podawania i przygotowania pokarmu. Zresztą BLOAT to odrębna sprawa -

Jako balast możesz podawać mysis, moina, cyklop wymieszany ze szpinakiem, sparzone brokuły.

Mrożonki zawsze trzeba bardzo dokładnie wypłukać.

Ja używam także shrimp mix z czosnkiem:))

Marta

Autor sander
Użytkownik
#17 - Posted: 30 Lip 2009 11:10 
Zamiast mrożonek możesz podawać rybkom wafle dla zbrojników. Mrożonki szczególnie "egzotyczne" mogą być faktycznie dość niebezpieczne gdyż ciężko jest określić ile razy mogły się roztopić lub czy nie były wcześniej konserwowane itd.

Autor wookash
Użytkownik
#18 - Posted: 30 Lip 2009 19:25 
U mnie ten problem mógł byc spowodowany zbyt mała ilością ryb,teraz nie właczam im swiatła bo dołaczyłem nstepne rybki i nie chce ich jeszcze stresowac,wiec nie wiem czy problem dalej istnieje.Korzystając z okazji zapytam o moje pokarmy,karmie trzy lub dwa razy dziennie i jeden dzień w tygodniu głodówka.Pokarmy to :

-Nutrafin Max (spirulina 40%)
-Tetra Pro Vegetable
-Hikari Cichlid Excel(granulat)
-hikari Micro Wafers(granulat)
-Tetra Phyll
-New life spectrum Cichlid formula(granulat)-tym je karmiono w zoologicznym
-Tropical spirulina forte
-Tropical SpiruTabin B-wdaje mi sie ze ten pokarm po rozpuszczeniu jest dla nich za drobny(zrezygnowałem)
Spróbuje je w przeszłosci "namówić" do szpinaku;)
Macie jakieś zastrzezenia do powyzszych pokarmow?

Autor truesoul
Użytkownik
#19 - Posted: 31 Lip 2009 11:25 
Oddałem do sklepu Marine-S, nie karmię od dwóch dni tym pokarmem i zaczynam widzieć poprawę.
Zakupiłem test na NO3 i pokram Hikari Cichild Exel mini Floating. Pytałem czy ten granulat się namacze ale usłyszałem że jest to pływający granulat. Czy to prawda? Jak karmić namaczanym pokarmem i jak go przygotowywać bo nigdy nie robiłem czegoś takiego? Słyszełm również o jakimś odpowietrzaniu? O co chodzi?

Autor sander
Użytkownik
#20 - Posted: 31 Lip 2009 11:55 
Tak jest to granulat pływający. Ja go nie namaczam ale sporo osób to robi więc musisz sam zdecydować.

Autor truesoul
Użytkownik
#21 - Posted: 31 Lip 2009 21:16 
No i zmierzyłem NO3 (test Sera), wynik 0,0 mg/l. Jaki z tego wniosek?
Ryby nie ocierają się o piach ale niektóre leżą sobie a większość toczy bitwy po całym akwa (ale w dolnej części). Niektóre są takie "nastroszone" mają rozwinięte wszystkie płetwy i mają intensywne kolory. Odchody ok, jakichkolwiek plam brak. Mogę prosić o fachową opinię?

Autor wookash
Użytkownik
#22 - Posted: 31 Lip 2009 22:21 
"niefachowa opinia": zrób test jeszcze raz,to niemozliwe,zebys miał wode w akwa NO3=0
no ale jak chcesz ,to poczekaj na fachowców;)

Autor truesoul
Użytkownik
#23 - Posted: 31 Lip 2009 22:31 
sprawdzałem dwa razy, kolor żółty nawet po 10 minutach, wszystko robione zgodnie z instrukcją. dla pewności potwierdzało kilku domowników bo spodziewałem się większego stężenia. I co teraz?

Autor wookash
Użytkownik
#24 - Posted: 31 Lip 2009 22:57 
Nie jestem tu gospodarzem,ale powiem jak pani Marta,zapraszam do dyskusji;)
Dla mnie cos jest nie tak,np: z testami.

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 1 Sier 2009 07:18 
Jaki masz test i czy ma datę przydatności? Czy możesz skontrolować N03 Twojej wody np.. u innego akwarysty? w sklepie? lub kupić nowy test?

Dla mnie ten wynik jest niemożliwy przy funkcjonującym zbiorniku.

Marta

Autor truesoul
Użytkownik
#26 - Posted: 1 Sier 2009 09:05 
Test Sera NO3, data ważności 01.2014. Skontroluję dzisiaj akwa mojego ojca i wypowiem się wieczorem.

Autor truesoul
Użytkownik
#27 - Posted: 1 Sier 2009 09:07 
Now test mogę kupić np. JBL'a ale w drugiej strony to chyba trochę zakrawa na paranoję żeby kupować 10.000 testów. Pytanie co zrobić jak test JBL'a wykaże to samo? Co wtedy?

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 1 Sier 2009 11:33 
Czu używasz testów kropelkowych czy paskowych?

Czy wykonujesz je zgodnie z instrukcją?

Marta

Autor truesoul
Użytkownik
#29 - Posted: 1 Sier 2009 14:54 
kilka postów wyżej napisałem > wszystko wykonywane zgodnie z instrukcją, testy kropelkowe Sera NO3, innych chyba nie produkują?
Zauważyłem znaczną poprawę po zdemontowaniu świetlówki, został sam Freshwater ina razie jest ok.

Autor sander
Użytkownik
#30 - Posted: 2 Sier 2009 14:33 
Jeśli masz w akwarium rośliny to nie widzę powodu dla którego NO3 nie miało by być zero. To zupełnie możliwe.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Czy to jakaś choroba? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®