Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Informacja

Autor sander
Użytkownik
#1 - Posted: 7 Wrz 2009 13:01 
Wycofany ze sprzedaży został Bactopur direct. Nie wiem jak długo potrwa ten stan? Informuję, gdyż wielu akwarystów stosuje ten środek więc warto zakupić zapas jeśli jest gdzieś jeszcze okazja.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 7 Wrz 2009 13:41 
Wszystkie środki lecznicze typu antybiotyków mają być wycofane ze sprzedaży - przepisy Unijne. Z tego co wiem tego typu leki mają być sprzedawana tylko w lecznicach.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#3 - Posted: 8 Wrz 2009 07:56 
Zastanawiam się czy popularna, tania i łatwo dostępna Furagin-a czy Siraliden nie będą działać podobnie? Ogólnie działają one na zasadzie powstania związku wolnorodnikowego (-NO2), który utlenia tłuszcze, białka rybosomalne i rozrywa nici DNA komórek bakteryjnych. W nifurpirinolu mamy jeszcze grupę (-OH), która nie wiem za co odpowiada w całym procesie? Może przyspiesza wchłanianie przez skórę?

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 8 Wrz 2009 09:04 
Furagin-a czy Siraliden


Ale w jakiej postaci?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#5 - Posted: 8 Wrz 2009 12:34 
Ale w jakiej postaci?

tzn?

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 8 Wrz 2009 12:46 
W jakiej postaci jest Furagina? I jak można by było ją używać?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 8 Wrz 2009 12:57 
Jest w postaci tabletek :). Wydaje mi się, że można by jej używać podobnie jak Bactopur Direct. Muszę to jeszcze dokładnie sprawdzić. Pochodne nitrofuranu mają działanie bakteribójcze i przeciw pierwotniakowe w związku z tym, że kumulują się w największych ilościach w moczu dlatego stosowane są np. u ludzi w zapaleniu pęcherza moczowego co bardzo często ma miejsce u kobiet. Ogólnie mają łatwość przenikania przez skórę więc są dlatego odpowiednie dla ryb gdzie szybko osiągają odpowiednie stężenia.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 8 Wrz 2009 13:40 
Sprawdź jak możesz i czy wg Ciebie podawanie powinno być do pokarmu czy do wody? I dawkowanie:))

Marta

Autor sander
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Wrz 2009 13:56 
Heheheh :-) sprawdzę jak tylko trafią mi w ręce chore ryby, co do podawania zawsze jestem zdania, że lepiej jest podawać tak aby stosować jak najmniej leku. Dlatego lubię leki "rozpuszczone" do iniekcji lub podawane z pokarmem, jednak ostatnia forma zwykle u ryb akwariowych odpada gdyż choroba zabiera najczęściej apetyt :(.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 8 Wrz 2009 13:59 
a do wody w jakiej dawce? podobnie jak BD?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Wrz 2009 14:10 
Odpowiem jak sprawdzę toksyczność tych pochodnych na ryby.

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 8 Wrz 2009 14:21 - Edytowany przez: admin 
No to musimy poczekać:))

Marta

Autor sander
Użytkownik
#13 - Posted: 9 Wrz 2009 10:31 
Można podać do 300 mg (6 tabletek) na 100 L. Zbiornik należałoby zaciemnić. Gdyby miał jakieś chore ryby pod ręką to zrobiłbym dwie próby: jedna z nifurpirinolem i jedna z furaginą. Jak tylko coś się trafi od sprawdzę.

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 9 Wrz 2009 10:46 
Zbiornik należałoby zaciemnić


Czyli następuje rozkład w świetle?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#15 - Posted: 9 Wrz 2009 10:59 
Tak podobnie jest z BD jak i z metro.

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 9 Wrz 2009 11:01 
tak to wiem:))

Marta

Autor sander
Użytkownik
#17 - Posted: 25 Wrz 2009 10:31 
Kilka dni temu dostałem spuchniętego Tropheus-a, włożyłem go do akwarium sterylnego 50L i podałem 3 pigułki furagin-u. Dziś już śmiało pływa i dobrze wygląda, wydaje się, że Furagin działa podobnie jak Nifurpirinol zawarty w BD. Przy okazji sprawdziłem, że nie szkodzi zbrojnikom i narybkowi gębaczy.

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 25 Wrz 2009 10:41 
czy podawałeś sam Furagin czy łaczyłeś z metronidazolem?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#19 - Posted: 25 Wrz 2009 10:46 
Podałem sam Furagin, metro lepiej podać z pokarmem w taki sposób, że moczy się go w płynie infuzyjnym (0,5% metronidazolu). Pamiętajmy, że roślinożerne ryby mają zasadowy odczyn pseudogaster i lek musi być rozpuszczony wcześniej w kwasie, co w warunkach domowych jest trudne a płyn infuzyjny jest już gotowym roztworem do podania z pokarmem.

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 25 Wrz 2009 10:59 
Pytałam o ten metronidazol infuzyjny w aptece i nie wiedziano co to jest. Czy to jest w normalnym użytku?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#21 - Posted: 25 Wrz 2009 12:52 
Jest to w normalnym użytku

http://www.fresenius-kabi.pl/index.pl?navi=324&all ow=tak

W Olsztynie można kupić od ręki u każdego lek. wet.

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 25 Wrz 2009 13:31 
I o taka informację mi chodziło:))

Marta

Autor sander
Użytkownik
#23 - Posted: 30 Wrz 2009 10:26 
W akwarium z leczonym Tropheus-em, pływają zbrojniki i pływało ok. 20 szt. narybku gębaczy. Dziś zauważyłem, że nie ma śladu po narybku. Wnioskuję, że trofeć pożarł rybki, co dziwne wcale mu to nie zaszkodziło? Rozumiem wyssać jedną rybkę ale pożreć 20 szt.??? dodam, że jest to duboisi.

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 30 Wrz 2009 10:42 
Kuba

Jak był głodny to nie ma sie czemu dziwić. Czyli wyzdrowiał:))

Duboisi to nie trofeus, wiec i dieta moze być inna.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#25 - Posted: 1 Paź 2009 07:18 
Tak więc był to eksperyment instant i w zasadzie uważam, że udany :-)

Autor sander
Użytkownik
#26 - Posted: 2 Lis 2009 11:13 
W związku z tym, że kończą się zapasy leków SERA w sklepach i hurtowniach, postanowiłem zająć się znalezieniem kolejnego zamiennika a mianowicie FLAGELLOL-u, który po BD wydaje się być najbardziej użyteczny w leczeniu ryb z Tanganiki. Mój pomysł padł na RONIDAZOL 10%. Zanim pojawią się posty dotyczące tego leku, który "chyba" zawiera w składzie substancje obniżające pH zapewniam, że zbadam odczyn roztworu jak i podam ilość buforu, która zneutralizuje ewentualną zmianę odczynu.

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Informacja Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®