Witam!!!
Jeżeli chodzi o dobowe zmiany temperatury w akwarium moim zdaniem jest to pozytywne zjawisko ze wzgledu na odporność ryb. Tylko należy zadać sobie pytanie: o ile może spadać temperatura w nocy w porównwniu z dniem? Od jakiej temperatury powinna spadać? Uważam że dopuszczale są wahania miedzy dniem, a nocą ok. 1-2*C, a temperaturą wyjściową uśredniona temp., czyli 26*C.
Przeprowadziłem ostatnio pewien eksperyment. Obniżyłem temperaturę w niektórych zbiornikach do 24-25*C w dzień. Co sie okazało, że np. enentiopusy nie donaszają ikry/narybku, podobnie jak xeny. Inkubacje na początku bez problemów z wydłużonym czasem inkubacji, po kilkunastu dniach było juz widać w pyszczkach zarodki (u enantiopusa to widać, gorzej z xeną) i zaraz potem zarodków nie było!!! Obnizenie temperatury w zbiorniku z trofeusami spowodowało zmnijeszenie ilość tareł i ryby były dość ospałe. Po podniesieniu temperatury (przy okazji okazało sie że mam jedną grzałkę co oszukiwała) Kasangi zaczęły sie wycierac, ikloe również no i Petrochromisy.
Marcinie, obniżenie temperatury wpływa na rozwój ikry i zarodków. Odbywa sie to wolniej, ale nie zawsze z korzyścią dla mlodej rybki (w zależności od gatunku). Należy rozważyć czaso okres przebywania ryb w obnizonej temperaturze. Z moich krótkich obserwacji wnioskuje że trzeba być bardzo ostroznym przy takich zabiegach które trwaja dłużej. Obnizenie temperatury spowalnie metabolizm ikry/narybku/ryb, ma to swoje plusy i minusy.
Leszek |