Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

cos nie tak z moim duboisi

Autor aadam1512
Użytkownik
#1 - Posted: 19 Lis 2009 15:10 
Rozmiary zbiornika: 450l
Wiek zbiornika:
2 miesiące
Obsada:
10x black bemba F1 12x duboisi (10 F1 i 2 dorosłe) 4xzbrojnik 6x kirys pstry(one chyba nie bardzo powinny tutaj byc bo to nie ich biotop prawda?)
Jakie pokarmy:
Hikari cichlid excel, tropical spirulina super forte, JBL Novo Rift
Niepokojace objawy u ryb:
Jeden z moich dorosłych duboisi nie chce jeść od paru dni, siedzi cały czas miedzy skałkami(wapień filipiński), wogóle jest taka osowiała. Początkowo myślałem że ten większy osobnik ją gania i ona sie tam ukrywa, ale po obserwacji zbiornika widzę że on wcale nie zwraca na nią uwagi. Nie widzę również żadnych zewnętrznych oznak chorób. reszta rybek zachowuje się normalnie i normalnie pobiera pokarm. Jeszcze jedno praktycznie wszystkie skałki i część piasku zrobiła mi się brązowa. Ale z tego co wyczytałem na wcześniejszych postach to jest to okrzemka i nie jest szkodliwa tak? Z góry dziękuję z odpowiedzi.
PS. Chciałbym zaznaczyć że to jest dopiero mój pierwszy zbiornik z tropheusami

Adam

Parametry wody: NO2, NO3, PH, NH3/NH4, T:
NO2-0.1mg/l
NO3-25mg/l
GH-7
Fe-0,5
KH-12
Ph-7,6-7,8
temp.- 24'C

Autor Beniamin
Użytkownik
#2 - Posted: 19 Lis 2009 17:41 
brazowe to okrzemka, za jakis czas zniknie, nie jest grozna

kirysek - nie ten biotop...

a czy ta samica nie nosi przypadkiem ikry?? zwroc uwage na jej pyszczek

jak czesto podmieniasz wode?? ze wzgledu na poziom no3 proponuje zrobic podmiane

Asia

Autor stachumal
Użytkownik
#3 - Posted: 19 Lis 2009 20:02 
Witam. A jesteś pewny że to samiczka??? Jeżeli nie to może jest samczyk ,którym się inne bardziej dominujące nie interesują dopóki jest w ukryciu???

Poleciłbym głodówkę na początek a po niej do diety wprowadzić cyklop . Podmiany wody są oczywiste . Ja dodaje soli kamiennej do świeżej wody 1 łyżkę stołową na 30 litrów świeżej wody.

W moim baniaczku właśnie się samce przetasowały z rewirami i dotychczasowy dominant chowa się za skałą sponiewierany jednak pokarm pobiera. Co do brązowej barwy skał i piasku muszą się wypowiedzieć bardziej doświadczeni koledzy - koleżanki .

Pozdrawiam Staszek.

Autor aadam1512
Użytkownik
#4 - Posted: 19 Lis 2009 21:41 
Jeżeli chodzi o podmianę wody to wymieniam ok 1/3 raz w tygodniu tak mi polecił gość w akwarystycznym który ponoć hodował tropheusy. Powiem szczerze że nie widziałem jeszcze nigdy samicy pyszczaka która trzyma ikre w pyszczku ale wydaję mi się że nic w nim nie ma i w zasadzie nie wiem czy to samiczka czy samczyk. Wiem napewno ze ten drugi to samiec. Ciekawe jest to że jak on właśnie podpływa do tej drugiej rybki to ona układa sie bokiem do niego i zaczyna drżeć a on wtedy odpływa i koniec. Wiec wydaje mi się że to może być jednak samczyk i w ten sposób pokazuję swoją uległość. Ale w takim układzie dlaczego nie je? aha i jeszcze jedno ten pokarm hikari jest w granulacie i one nie chcą mi go jeść. Jedzą pokarm tylko w płatkach czyli w tej chwili tylko spiruline. a co do cyklopu to w sklepie mi go odradzali że niby moga mi od tego rybcie zdechnąć i mają tylko mrożony wiec jak co to mam go poprostu wrzucić do baniaczka czy jest jakiś specjalny sposób na jego przyrządzenie. Czytałem tutaj na jakimś poście że można również im podawać sparzone brokuły. Tego również nie chcą jeść. chyba coś jest z nimi nie tak? Aha i z tymi kirysami co mam zrobić najlepiej się ich pozbyć?

Adam

Autor aadam1512
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Lis 2009 21:57 
powiedzcie mi jeszcze ile czasu mam zrobić tej głodówki?

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 20 Lis 2009 06:03 
Po pierwsze musisz bardzo dokładnie poobserwować ryby, ich wygląd,,,odchody, oczy, kształt brzucha.

Dlaczego masz dwa dorosłe osobniki duboisi, czy tak doradził Ci Pan w sklepie? Czy jest między nimi agresja?

Kiryski oddaj - czy te ryby także doradził Ci Pan w sklepie?
Oczlik jest bardzo dobrym pokarmem, balastowym. Najlepiej jest go podawać 1-2 razy w tygodniu w połączeniu ze szpinakiem. Trzeba rozmrozić kostkę oczlika i wypłukać pod bieżącą wodą. Potem połączyć ze szpinakiem i tyle.

Takie pokarmy jak brokuły , czy szpinak podajemy najlepiej na pierwsze karmienie, gdy ryby są głodne. Szpinak i brokuły muszą być sparzone.

Czy Hikari rozmaczasz i rozgniatasz?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 20 Lis 2009 07:36 
Zawsze mam pewne obawy przy polecaniu pokarmów warzywnych w/w gdyż wymaga to odrobiny wyobraźni od dawkującego ;-). Często akwaryści skarżą się potem, że ich ryby tego nie jadły a to woda brudna itd. Jest tak z powodu tego, że uczenie ryb pobierania nowego pokarmu jest czynnością żmudną i długotrwałą (czasem) a do tego ryby nie pochłaniają tych pokarmów garściami i większe ilość "przechodzą" przez nie w małozmienionej postaci. Trzeba brać to pod uwagę i wprowadzać powolnie i małymi porcjami. Może na początek warto spróbować jakieś waffersy z balastem ?

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 20 Lis 2009 08:41 
Trzeba brać to pod uwagę i wprowadzać powolnie i małymi porcjami.

Pisałam o tym już wielokrotnie, ze ja używam małych porcji balastu. Zwykle w tym samym dniu robię podmianę wody, a nie zjedzone fragmenty brokułów usuwam po kilku godzinach.

Uczenie ryb, które nigdy wcześniej nie jadły czegoś takiego przebiega dość długo. Dlatego najlepiej jest karmić ryby tego typu pokarmem rano, gdy są najbardziej głodne:)

Wafersy to super uzupełnienie diety. U mnie to stały dodatek. Uwielbiam oglądać ryby, które wyrywają sobie na wzajem z pysków tabletki i uciekają z nimi po całym zbiorniku.

Marta

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#9 - Posted: 20 Lis 2009 08:46 
Moje trofy też na początek nie chciały jeść pokarmu granulowanego. Teraz jak już podrosły to wcinają go jak szalone.
podpływa do tej drugiej rybki to ona układa sie bokiem do niego i zaczyna drżeć a on wtedy odpływa
U mnie sytuacja odwrotna czyli samiec podpływa do samiczki bokiem, stroszy płetwy, faluje ogonem, a samiczka odpływa :)

Moje ryby nie polubiły brokuł, ale zielony groszek i szpinak to codziennie mogły by jeść:). Nie karm ryb z 3-4 dni(nie zaszkodzi im) a potem daj małą porcję (tak tylko, aby posmakowały) zieleniny. 2-3 takie zabiegi i powinny jeść.


Jeżeli mogę to przy okazji chciałbym się o podawanie trofeusom mchu jawajskiego(i nie tylko). Od pewnego czasu mam krewetkarium, odpukać mech na razie rośnie, robiłem przycinkę i zastanawiam się czy jak zetnę go, to mogę podać go trofesuom. Wydaje mi się że tak, ale wolę zaptyać co Wy na to??

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 20 Lis 2009 09:28 
zastanawiam się czy jak zetnę go, to mogę podać go trofesuom

To jest pytanie, czy będą go jadły? Ja podaje glony i wiedzę, że jak pomiędzy nitki zapląta się fragment mchu, to zostaje. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z wątrobowcami (wgłębka- Riccia fluitans) ta jest pochłaniana w każdej ilości.

Marta

Autor krzysiekgrab
Użytkownik
#11 - Posted: 20 Lis 2009 10:17 
Zupełnie inaczej wygląda sprawa z wątrobowcami (wgłębka- Riccia fluitans) ta jest pochłaniana w każdej ilości.
Dziękuje za odpowiedź, będę musiał wypróbować i zobaczyć, mam również jakiegoś wątrobowca w akwa(nie pamiętam dokładnie co to :)).

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 20 Lis 2009 10:20 
Riccia fluitans jest w dwóch formach ekologicznych. Jedna to forma pływająca - najpospolitsza, a druga występująca pod wodą na podłożu. Ta jest znacznie rzadsza.

Polecam do podkarmiania rzęsę wodną:))

Marta

Autor sander
Użytkownik
#13 - Posted: 20 Lis 2009 11:37 
Ja podaję glony morskie z refugium i wcinają jak szalone a słoną wodę z podmian dolewam co drugą podmianę dla Tropheus i bardzo im to pasuje.

Autor aadam1512
Użytkownik
#14 - Posted: 20 Lis 2009 12:15 
kiryski właśnie odłowiłem. Jeżeli chodzi o hikari to zrobiłem Marto tak jak powiedziałaś rozmoczyłem i rozgniotłem można powiedzieć że poskutkowało choć nie wszystkie trofcie wcinały. A jeżeli chodzi o tą rybkę co nie je to zaobserwowałem u niej trochę zapadnięty brzuch procz tego wszystko wygląda normalnie jest ładnie wybarwiona po oczach też nic nie widzę. Może nie wiem czego w nich szukać ale jak dla mnie to wszystko wygląda dobrze. Tylko po prostu nie chce jeść.

Pytałaś Marto dlaczego mam dwa dorosłe duboisi? Miałem 4 tylko że z początku nie wiedziałem o tym że trzymając tylko 4 osobnik w akwarium będzie dochodziło tam do takich agresywnych zachowań. Samiec którego dalej mam był wyraźnie większy od reszty ryb i zanim kupiłem resztę obsady to zamęczył mi 2 duboisi.
W tej chwili agresja duboisi uspokoiły się raz na jakiś czas samiec pogoni gdzieś tą co nie je. Ale ogólnie nie ma takiej agresji. Jedyne co to bemby sie miedzy sobą ganiają(6-7cm), ale wydaje mi się ze samce zaczynaja już walczyć o swoje terytoria oczywiście nie groźnie. Aha jeszcze jedno powiedzcie mi w jakim wieku bemby zaczynają się mnożyć. I patrząc po rozmiarach w jakim wieku są moje bemby?

Autor sander
Użytkownik
#15 - Posted: 20 Lis 2009 12:29 
Często "polskie" Bemby mnożą się już przy 6cm i jest to nawet w 10 miesiącu życia.

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / cos nie tak z moim duboisi Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®