Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

pytanie o chorobe

Autor mysza_25
Użytkownik
#1 - Posted: 6 Lut 2006 22:03 
Dzień dobry
zwracam sie do państwa z takim pytaniem: (posiadam stado tropheusów chipimbi, zauważyłem ostatnio, że jedna z dominujących ryb chowa się w kamieniach, wypływając do pokarmu dziwnie sie zachowuje tzn. płetwa ogonowa jest jakby złożona, dodatkowo zuważyłem na jej ciele dziwne odbarwienia, białawy nalot. Nie odpowiada również na zaczepki innych chroniac sie w kamieniach (przebywa w nich prawie cały czas)) Cz nie domyślają sie Państwo co może być tego przyczyną? Wykluczam bloat.
Z góry dziękuje za odpowiedź.

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 7 Lut 2006 00:40 
Witam!!
Troche za mało danych. Jakie parametry wody sa w akwarium?
Taki nalot moze świadczyc o kilku chorobach/ zaburzeniach. Moga to byc infekcje bakteryjne, grzyby lub "coś" ze skórą (zaburzenia w wydzielaniu śluzu). Moga to byc równiez otarcia mechaniczne skóry np. o kamienie w trakcie ucieczki.
Rozumiem ze ryba normalniepobiera pokarm.
Leszek

Autor mysza_25
Użytkownik
#3 - Posted: 7 Lut 2006 16:38 
Parametry są w normie. Pokarm pobiera normalnie. Podniosłam temperature o stopień, stała się bardziej ruchliwa ale nadal chowa się za kamieniem. Plama jest mniej widoczna czy to może być pleśniawka?
Pozdrawiam Ania

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 7 Lut 2006 17:02 
Co to znaczy Aniu parametry w normie, podaj je bo norma dla Ciebie moze byc inna niz dla nas?

A to moze być pleśniawka - podniesienie temperatury tylko może zszkodzić a nie pomóc. Grzyb szybciej się rozwinie, na osłabionej rybie.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 7 Lut 2006 19:28 
Czy dodajesz jakieś witaminy do akwarium?

Autor mysza_25
Użytkownik
#6 - Posted: 8 Lut 2006 13:20 
Wystrzegam sie jakiejkolwiek chemii, wydaje mi się że jest to optarcie mechaniczne i pomału zaczyna się goić ale czy to jest normalne, że jak wypływa to nawet mniejsze osobniki ją atakują? Co do parametrów nigdy nie mierzyłam gdyż mam oprócz Chipimbi posiadam również stado Chaitik, wcześniej miałam Bemby i Duboisy ryby świetnie się czuły i rozmnażały. Chaitiki i Chipimbi były kupowane w tym samym czasie, ale Chaitiki rosną i zaczynają się wybarwiać, a Chipimbi tak jakby stanęły w miejscu. Co do tej chorej ryby czy w jkiś sposób należałoby ją izolować (np. przenieść do akwa z Chaitikami), a jeżeli to pleśniawka to w jaki sposób mogę ją leczyć?

Pozdrawiam Ania i dziekuje z góry za cenne wskazówki :)

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 8 Lut 2006 13:59 
Jak nie mierzysz parametrów to robisz spory błąd, skąd wiesz czy nie padła Ci biologia w filtrach?

Witaminy są konieczne do funkcjonowania ryb. To ta chemia - w tym wypadku bardzo ważna!!!!

A chipimbi skrzyżuje Ci się z Chaitika.

Marta

Autor mckolek
Użytkownik
#8 - Posted: 8 Lut 2006 14:11 - Edytowany przez: mckolek 
Ostre slowa i buzo błedów. ale to konieczne aby wyciągnac wnioski i sie poprawić
SZKODA RYB !!!!!!!!!!!!!! zrób cos z tym i zakup testery

Autor mysza_25
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Lut 2006 14:48 
Chaitika z Chipimbi się nie skrzyżuje bo są w oddzielnych baniakach. Jaki witaminy powinnam zastosować, choć nie uważm żeby przyczyną zachowania tej jednej ryby było zachwianie biotpu. Pierwszy raz spotkałam sie z takimi zmianami w kilku letniej hodowli. Ale dziekuje za cenne uwagi. Nie chciałabym stracić całego 10-cio osobnikwego stada. Zakupie te testery, jakie powinny być właściwe parametry?

Ania

Ps. Czy są jakieś naturalne sposoby uzdatniania wody dla trofców?

Autor mckolek
Użytkownik
#10 - Posted: 8 Lut 2006 15:56 - Edytowany przez: mckolek 
Zakupie te testery, jakie powinny być właściwe parametry?

Parametry czego wody czy testów ?

Czy są jakieś naturalne sposoby uzdatniania wody dla trofców?
dla podwyższenia twardosci węglanowej i Phy dodajemy co 2-3podmiany wody sode oczyszczoną 1 łyżeczka na 100l (podmienianej) i aby nie przesadzić z dodawaniem należy kontrolować poprzez robienie testów PH iTWo,TWW, itd

Autor mysza_25
Użytkownik
#11 - Posted: 8 Lut 2006 16:22 
Jaki powinnam kupuć wg Ciebie tester? I jakie powinny być optymalne odczyty?

Autor JacekK
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Lut 2006 16:46 
odnosnie otarc .... trzeba to traktowc troszke bardziej na serio ...w momencie widocznego otarcia zostaje naruszona pierwsza linia obronnosciowa organizmu ryby /sluz/. W momencie usuniecia tej warsty sluzu miejsce to jest wyjatkowo podatne na wszelkie choroby grzybiczne ,bakteryjne... jesli otarcia sa czeste trzeba pomyslec o usunieciu ich przyczyny/kamien/. Jesli otarcia nastapily zwiekszenie profilaktycznie dawki soli kuchennej jest bardzo dobra metoda.
W wodzie mamy prawie caly czas jakies formy grzybow , zatakuja tylko w tych wlasnie miejscach oslabionych /w pierwszej kolejnosci/
Pozdrawiam

Autor mysza_25
Użytkownik
#13 - Posted: 8 Lut 2006 16:52 
JackuK

Dziekuje za informacje. Ile soli mam dodać do akwa 130l? Czy nie zaszkodzi to kryptokorynie, jeśli tak to jak ją można zabezpieczyć. Tydzień temu podmieniałam wode czy teraz można dosypać tej soli?

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 8 Lut 2006 16:54 
Witam!!
Witamy sa potrzebne dla ryb ponieważ jak napisała wcześniej Marta one pomagaja funkcjonować rybom w dość jałowym środowisku pod tym wzgledem jakim jest akwarium. Są schorzenia ryb które mozna wyleczyć witaminami nie podawania jak napisałaś "chemii". Czy witaminy to chemia, moim zdaniem nie.
Jeżeli chodzi o parametry wody dla ryb z Tanganiki znajdziesz je wszędzie (książki, internet). Co do jakości testów i ich dokładności to z tym bywa już różnie. Na tym forum był już poruszany wcześniej ten temat. Ja używam polskich Zooleka. Podstawowe test to: pH (zakres od 7-9), twardości (węglanowa i ogólna), NO2, NO3.
W celu "polepszenia wody" dla Tanganiki możemy używać do dekoracji skał wapiennych. Do filtra możemy wkładać kruszec koralowy, potłuczone muszle. Z chemii tak jak napisal mckolek soda oczyszczona, sół morska (bogata w mikroelementy). Po pewnym czasie steżenie sody w akwarium będzie wzrastać, dlatego dobrze jest co pewien czas zrobić podmiane wody beż dodoawania sody i np. soli. Ważna sprawa: sól i sode dodajemy tylko podczas podmian wody !!!!! A parametry wody proponuje mierzyć parę dni po podmiane wody w akawrium.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#15 - Posted: 8 Lut 2006 16:55 
Kurcze w pierwsze słowo i juz "hochlik". Miało być " Witaminy są potrzebne......."
Leszek

Autor mysza_25
Użytkownik
#16 - Posted: 8 Lut 2006 16:58 
Co byś na moim miejscu zrobił z tą rybą, o której wcześniej pisałam?

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 8 Lut 2006 17:11 
Ja podałabym sól niejodowana do akwarium.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 8 Lut 2006 17:15 
Ja zostawiłbym ją w akwarium (rozumiem że tylko jeden osobnik ma ten nalot). Jężeli pobiera pokarm i jak piszesz powoli nalot schodzi z jej skóry, goi się, to mysle że wszystko jest na dobrej drodze do lepszego samopoczucia ryby . W czasie leczenia mozna podawać nawet 3- 4 łyżki soli niejodowanej na każde 100 litrów, ale tylko przy podmianie wody. Inne ryby atakują ją pewnie dlatego że zachowuje sie nieco "nie naturalnie", inaczej, może jest lekko osłabiona.
Jak bardzo atakowana jest ta ryba? Czy widoczne sa ślady tych ataków (płetwy, skóra) oprócz tego nalotu na skórze?
Leszek

Autor mysza_25
Użytkownik
#19 - Posted: 8 Lut 2006 17:16 
Ile powinnam dodać tej soli do 130l akwa i co z kryptokoryną?

Ania

Autor rufus1
Użytkownik
#20 - Posted: 8 Lut 2006 17:17 
Marta juz Ci odpowiedziała :-).
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#21 - Posted: 8 Lut 2006 17:22 
Dla mnie ważniejsza byłaby ryba, ale kryptokoryna też przeżyje ;-). A jeżeli jest to Cryptocoryne aponogetifolia to na pewno :-).
Leszek
ps. rośliny mogą źle reagować na zbyt duże stężenie sody oczyszczonej, w stosunku do soli sa bardziej tolerancyjne, ale oczywiście bez przesady, w granicach rozsądku.

Autor timus
Użytkownik
#22 - Posted: 8 Lut 2006 17:24 
Ty trzymasz tyle trofci w 130L!!!!! ?
Czy tylko są tam na czas leczenia?
Marcin.T

Autor mysza_25
Użytkownik
#23 - Posted: 8 Lut 2006 17:26 
Nie ma innych widocznych zmian, nie jest popodgryzana. To bardzo ładnie wybarwiony samiec, który wypływa co prawda do pokarmu w pozycji bojowej, ale nie odpowiada na zaczepki tylko ucieka.

Spróbuje podać tą sól zobaczę jakie będą efekty

Bardzo dziękuje za pomoc
Ania

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 8 Lut 2006 17:28 
OOdpowiedz na pytanie Marcina jakie masz zbiorniki i ile masz w nich ryb?

Marta

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / pytanie o chorobe Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®