Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

T. bemba łyka powietrze, wypluwa pokarm, pływa pionowo, odpadają łuski i płetwy?

Autor alditch
Użytkownik
#1 - Posted: 26 Sty 2010 20:33 
Witam serdecznie. Mam pytanie czy masz ktoś pojęcie co to może być za choroba, ponieważ po przeczytaniu setek stron ja już nie wiem co mysleć.

WIEDZA PODSTAWOWA
=========================================
Rozmiary zbiornika: 250 L
Wiek zbiornika: 2 lata

Obsada: T. bemba 10 sztuk 2 letnie?

Jakie pokarmy: Różne suche ze spiruliną i witaminami = płatki, granulat, czasami gotowane warzywa itd.

Niepokojace objawy u ryb: Ryba przestała jeść ale łapała i wypluwała, potem całkowity brak zainteresowania pokarmem. Często przy powierzchni, łykała bąbelki powietrza, niepewne ruchy, potem przesiadywanie w kącie. Początkowo objawów zewnętrznych brak, potem niszczenie płetw, na samym końcu zaczęły masowo odpadać łuski. Zero nalotów, guzków, pryszczy, wysypki itd. Rybka bardzo schudła, przez co wyglądała jak nasza szkapa. Już teraz przeniosła sie w krainę wiecznie zielonych glonów, ale chciałbym się dowiedzieć co to za choroba, poniewaz szkoda mi stracić innych na wypadek, że są już nosicielami jakiegoś straszydła. Czytałem różne opisy i nie mogę nic wykombinować. Pomóżcie!

Parametry wody: NO2, NO3, PH, NH3/NH4, T: W normie, NO2 brak, NO3 w normie, pH: 8 stale, NH3/4 brak, T:25-26
=========================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach: filtry kaskadowy rynnowy, wkład: różne gąbki plus keramzyt w dużej ilości, wewnętrzny wata filtrująca w rolce (chyba Aqua-EL). Czasami dodaję węgiel jak potrzebny.

Jakie dekoracje w zbiorniku: same kamienie i piasek. Głównie twarde kamienie, piaskowców, iłów i łupków brak, za to piasek/żwirek koralowy.

Serdeczne dzięki za wszelkie porady.
Rafał

Autor salmo70
Użytkownik
#2 - Posted: 26 Sty 2010 22:51 - Edytowany przez: salmo70 
Witam.

Dodawałeś coś do akwa ostatnio?Jak zachowują sie i wyglądają pozostałe ryby? Jak było z agresją?
By mieć pewność,a nie wróżbę powinieneś oddać jedną rybę do badania.


Pozdrawiam.Robert.

Autor alditch
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Sty 2010 00:15 
Właściwie nic nie dodawałem, wyciągnąłem ostatnią roślinę, ale tylko z powodów ozdobnych, tak to nic. Agresja w normie, wiadomo ze trofki się ganiają ale nie było jakiejś wielkiej wojny. Reszta ryb wygląda w normie, pływają raźnie i jedzą aż im się płetwy trzęsą. Nie za ardzo mam jak dać jakąś do badań, bo po pierwsze mi ich szkoda, a po drugie nie wiem nawet gdzie wmojej okolicy dało by radę to zrobić.
Pozdrawiam serdecznie

Autor salmo70
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Sty 2010 01:04 
Obserwój uważnie ryby(zachowanie,apetyt,odchody,czy np.nie wypluwają pokarmu itp).Co do diagnozy,to bez badań jest to czysta loteria.Czasem lepiej poświęcić jedną rybę,by uratować pozostałe.Napisz z jakiej jesteś miejscowości.W niektórych chorobach,przy zauważeniu objawów może być już za późno na leczenie.Wychudzenie może np świadczyć o pasożytach np nicieniach.Utrata płetw o infekcji bakteryjnej.Nie chce mi się już szukać w necie,ale sprawdziłbym dane o posocznicy(trochę nie pasuje mi to chudnięcie,ale nie mam pewności).To co napisałem jest niestety nie poukładane,ale jest późno,więc proszę o wyrozumiałość.Spróbuj zbadać pod mikroskopem odchody ryb(świeże)pod kątem pasożytów(wiciowców i jaj nicieni).Jesteś genetykiem,to chyba masz taką możliwość.
Pozdrawiam i powodzenia.

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 27 Sty 2010 06:17 
Trudno wyrokować co to za choroba. Faktycznie trzeba by zbadać rybę. Najbardziej niepokojące jest to odpadanie łusek. Przy posocznicy nie spotkałam się z tym.

Musisz w tej chwili obserwować pilnie ryby. Przy każdym niepokojącym objawie tak jak napisał Salmo- trzeba oddać żywą rybę na badania.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#6 - Posted: 27 Sty 2010 08:00 
250L i 10szt Tropheus-ów - to pozwala przypuszczać, że ryba w wyniku stresu związanego z odrzuceniem od stada i obrażeniami z tym związanymi zapadał na szereg chorób, których diagnoza nie powie nam wiele. U takich ryb zwykle znajdziemy wszystko co tylko potrafimy określić. Tropheus-y nie chorują bytując w odpowiednich warunkach i odpowiednich obsadach a jeśli faktycznie zostaną zarażone to postęp jest szybki.

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 27 Sty 2010 09:02 
Prawdą jest, że ryby, które nie są stresowane ani złym pokarmem, ani parametrami wody ani innymi stresogennymi czynnikami nie chorują.

W opracowaniu Besslera o chorobach ryb jest na samym początku książki wykres pokazujący co wpływa na zachorowalność ryb.

Nie jest to jednak u nas popularne. Zbyt małe zbiorniki, niewłaściwe obsady, zła filtracja i tym podobne czynniki prowadzą do chorób ryb zwłaszcza roślinożernej obsady.

MARTA

Autor alditch
Użytkownik
#8 - Posted: 28 Sty 2010 00:23 
Prawdą jest, że ryby, które nie są stresowane ani złym pokarmem, ani parametrami wody ani innymi stresogennymi czynnikami nie chorują.

W opracowaniu Besslera o chorobach ryb jest na samym początku książki wykres pokazujący co wpływa na zachorowalność ryb.

Dzięki Marto za budujące komentarze. Napisałem posta na tym forum nie po to by sie dowiedzieć prawd oczywistych, które zapewne każdy z nas zna, nie hoduję tych ryb od wczoraj. Skoro to forum jest podpisane jako "najlepsze forum o rybach tanganikańskich" to miałem nadzieję uzyskać jakieś fachowe porady, może akurat ktoś z forumowiczów spotkał się kiedys z podobnymi objawami, może też ktoś ma większą wiedzę na temat chorób niz ja. Co do innych wypowiedzi, dzięki serdeczne, na razie nie będę poświęcał ryb na badania, jest to oczywiście jak najbardziej dobry pomysł, jednak ryby póki co wyglądają na całkiem zadowolone z życia. Jesli jednak jakaś następna zacznie wykazywać podobne objawy, nie omieszkam jej sam pokroić; jak ktoś zaznaczył, możliwości mam.
Pozdrawiam serdecznie

Autor pkubek
Użytkownik
#9 - Posted: 28 Sty 2010 02:01 
wydaje mi sie, ze troche przesadzasz. to forum istnieje od 2005 roku i ludzie, ktorzy je tworza od lat powtarzaja okresowo tu zagladajacym o pewnych rudymentalnych zasadach dotyczących hodowli poszczegolnych gatunkow, zasad obsadzania zbiornikow, filtracji, karmienia itd przytaczajac literature naukowa, obserwacje i doswiadczenia. Ileż można? ileż można czytać postów, w których pojawia sie inforamcja - mam 10 tropheusow i akwa o poj 250l i moje ryby choruja skoro od kilku lat walkuje sie, jak wielka szkoda dla zdrowia tych ryb sa male zbiorniki , zwlaszcza te ponizej minimum 375l. Nie badz zdziwiony, ze kolejny taki post wywoluje zmeczenie. moim zdaniem eksperci tego forum i tak wykazuja maksimum zrozumienia. Jestem tu od niedawna ale juz chyba kilkaset razy przeczytalem i zapamietalem, ze tropheus ma pewne podstawowe wymagania i bez ich spelnienia nie mozna brac sie za te ryby gdyz wczesniej czy pozniej skonczy sie to ich smiercia. proponuje zaglebic sie w zawarta w archiwum wiedze, przyswoic i zmienic litraz, a jesli nie - przerzucic sie na inne gatunki i oszczedzic tym męczarni.
pozdrawiam

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 28 Sty 2010 07:24 
alditch

Muszę powiedzieć,że jestem zaskoczona. Ty jako genetyk roślin oczekujesz od nas wróżenia z fus? Aby coś w botanice sprawdzić i wiedzieć, opisać, (jestem taksonomem roślin) to badam, oznaczam, robię testy. Dokładnie tak samo jest z rybami. Więc posłuchaj o czym piszemy.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#11 - Posted: 28 Sty 2010 08:31 
alditch

przestała jeść ale łapała i wypluwała

Objawy typowe dla rozwoju flagellata w przełyku ryb

potem całkowity brak zainteresowania pokarmem

Objawy typowe dla przerostu nematoda i/lub mastigota

potrzebna analiza kału i/lub zeskrobiny ścianek jelit

Często przy powierzchni, łykała bąbelki powietrza

Objawy typowe dla trematoda i lub/ mycobacterium

potrzebna analiza wycinka płatków skrzelowych

niepewne ruchy, potem przesiadywanie w kącie

Objawy typowe dla występowania cryptobia i wielu innych chorób

Początkowo objawów zewnętrznych brak, potem niszczenie płetw, na samym końcu zaczęły masowo odpadać łuski

Objawy typowe dla chorób wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych potrzebna mikroskopowa analiza zeskrobin skóry, posiew i antybiogram

Autor alditch
Użytkownik
#12 - Posted: 28 Sty 2010 23:08 
Marto, nie oczekuję wróżenia z fusów, lecz czegoś takiego jak napisał sander post powyżej. Nie jestem weterynarzem ryb czy anatomem, zajmuję się roślinami. Sander napisał baardzo ważne wskazówki, które choć wskazują na wiele różnych chorób, dają także mi punkt zaczepienia gdzie szukać, a to jak zapewne wiesz, jest bardzo ważne nawet (a może szczególnie) w taksonomii roślin. Co do zarzutów o wielkość zbiornika, ryby są na razie całkiem małe (mniej niż 5 cm każda), jak dorosną to na pewno akwa będzie większe. Za jakieś 5 miesięcy muszę się przeprowadzić do zupełnie innego miejsca, jeszcze nie wiem nawet gdzie (czy to będzie szałas na antarktydzie czy apartament na Brooklynie), więc do tego czasu muszą się jakoś pomieścić.

Autor alditch
Użytkownik
#13 - Posted: 28 Sty 2010 23:12 - Edytowany przez: alditch 
Dodam jeszcze, że pomimo "małego" zbiornika ryby nigdy mi tak nie chorowały, ten przypadek jest szczególny i właśnie dlatego szukam odpowiedzi, która nie jest zapewne łatwa. Na dzień dzisiejszy reszta ryb jest w świetnej kondycji i nawet jakieś zaloty się zaczynają pojawiać. A akwarium ma ciut ponad 250l netto, po odliczeniu kamieni, ile dokładnie trudno wyliczyć, ponieważ ma lekko zaokrąglony przód, którego nie chce mi się wyliczać.

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 29 Sty 2010 10:26 
Sander podał Ci możliwości, nie podał diagnozy. Ta możliwa jest tylko w oparciu o badania. Tylko tyle. Sam widzisz ile masz możliwości infekcji. Czyli masz coś nie tak w zbiorniku. Teraz padłą jedna ryba potem następne...oby nie.

Mówisz, że masz 2 lata zbiornik i 5 cm ryby?

Marta

Autor alditch
Użytkownik
#15 - Posted: 29 Sty 2010 14:07 
Zdaje sobie sprawę, że to są tylko mozliwości. Ryby były chowane od narybku, poza tym zbiornik był dojrzewany początkowo bezrybnie, potem na tetrach, żeby przypadkiem nie stresować Tropheusów, chyba to rozumiesz :)

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 29 Sty 2010 14:12 
Zadałam Ci pytanie Czy twoje dwuletnie ryby mają 5 cm?



Marta

Autor sander
Użytkownik
#17 - Posted: 29 Sty 2010 14:59 
alditch

Obsada: T. bemba 10 sztuk 2 letnie?

Z tego co napisał wynika, że ryby mają 2 lata lub więcej gdyż nie jest pewny w jakim były wieku zanim ulokował je w swoim akwarium. Tak czy inaczej kontynuacja topic-u nie ma już większego sensu.

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / T. bemba łyka powietrze, wypluwa pokarm, pływa pionowo, odpadają łuski i płetwy? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®