Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

prosze o poradę

Autor pycho
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Sty 2010 00:44 
po 6 latach przerwy założyłem sobie ponownie akwa z pyszczakami - poprzednio hodowałem paletki i skalary (nie stosowałem żadnej chemi i przez lata ryby nie chorowały - gdzie paletki uważa się za problematyczne)
obecnie mam małe labidochromis salousi (7szt - narazie - docelowo chcę 5 szt) i 2x labeo bicolor i jednego zbrojnika - wszystkie ryby żyja w zgodzie - wystrój skały, akwa ok 100l
temp 26 stopni
od niedawna zauważyłem że pyszczaki się ocierają mają złożone płetwy i pływają niezbyt płynnie - pokarm pobierają 2 razy dziennie cichild color tropicala (niby to taki mix że zapewnia im wszelkie zapotrzebowania odżywcze) oraz 4x w tygodniu podaję żywy ( nie podawałem jeszcze brokółów i sałaty ale czy w tym byłby problem??). Podejrzewam że to jakiś pierwotniak - labeo ma sie dobrze - je i rośnie. wode podmieniam raz w tygodniu ok 1/3
poradźcie gdzie szukać problemu - ubogie karmienie ??? za dużo żywego ?? czy jeszcze coś innego

Autor pycho
Użytkownik
#2 - Posted: 30 Sty 2010 10:45 
witam ponownie
chcę dodać iż pychole kupiłem od prywatnego hodowcy który hodawał je z braku laku w firmie gdzie pracował
w zbiorniku 60l miał z 6 samców (2 dorosłe wybarwione) i tyle samic które na okrągło sie mnożyły. Drugi baniak 60l to same młode (f1, f2 , f3 a może i więcej). Rzadnego dbania o jakość wody czy warunki żywieniowe
Te siedem sztuk które nabyłem są też z różnych miotów i na chłopski rozum wydaję mi się że u mnie mają raj na ziemi , a jednak tak nie jest. jeden pyszczak jest dość mocno zainfekowany pływając spazmatycznie wręcz mechanicznie ociera się o podłoże czy łupki - u dwóch innych zauważyłem sumptomy choroby - czwóraka wygląda na zdrowe o labeo i glonojadzie już nie wspominając ale nie wiem jak długo
podniosłem temp do 28 stopni gdyz zakładam iż ryby ocierając się chcą zrzucić jakiegoś pasożyta. Dziś podmienie wodę i je przegłodze - ale czy to coś da??
Czytając forum zauważylem kilka błędów które popełniłem ale to nie są błędy które by spowodowały taki stan rzeczy. Rybki od małego chowane razem - pyszczaki goniły sie między sobą jak równiez goniły labeo i odwrotnie po akwarium - kopały dołki w żwirze (normalene zachowania ). Niby to nie koniec swiata ale żal rybek. Spróbuję je pokarmic owymi brokułami, sałata itp może to zaburzenia jelitowe - no nie wiem
Proszę o poradę

Autor janas1970
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Sty 2010 16:17 
Witam.Nie kombinuj z pokarmami!!!!.Dodaj soli do wody i po kilku dniach podaj małe ilości pokarmu(taki jaki dostawały poprzednio) jeśli nie pomoże musisz spróbować z leczeniem ale mam nadzieje że do tego nie dojdzie







Pozdrawiam Krzysiek

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 30 Sty 2010 20:56 
Polecam forum Klubu Malawi http://www.klub-malawi.pl/

Tam mam nadzieję wytłumaczą Ci, ze 100l nie jest zbiornikiem dla Malawi, a Labeo i zbrojniki towarzystwem dla nich.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#5 - Posted: 30 Sty 2010 21:54 
Ps. saulosi to jeden z 4 malawijskich gatunków gębaczy dedykowanych do standardu 80x35x40cm czyli tzw. 112-stki. Ryby te są zwykle bardzo spokojne jak na przedstawicieli Mbuna. Saulosi nie jest w naturze miłośnikiem glonów więc sałata i brokuły nie sa dla niego. Problem w twoim wypadku polega na występowaniu NO2 w wodzie. Zrób test i popraw filtrację. No i jak radzi Marta napisz na http://www.klub-malawi.pl/

Autor pycho
Użytkownik
#6 - Posted: 30 Sty 2010 22:00 
witam
zgadzam się z Panią - Pani Marto w 100%
ale też to nie są ryby z naturalnego odłowu - z dziada pradziada howane na kranówie i w warunkach nie przypominających Malawi (sam to widziałem - a jednak mnożyły się jakby im za to płacono - nawet w genach już zapewne nie mają nic z pierwotnej natury.
Co do doboru ryb to howane są od małego razem tak że myślę że się dotrą (pies z kotem też się dogadują)
co do akwa , że jest za małe i tu się zgodzę ale nie hoduję ryb dla samego faktu ich rozmnażania tylko dla ozdoby, a jeżeli sie mnożą to też dobrze
Zawsze tak do tego podchodziłem i mimo to w akwariach kombinowanych do tarła dochodziło.
dla mnie problemem jest nie dobór ryb ale dlaczego zachorowały pysie a reszta (przynajmniej na razie) wygląda dziarsko

Sama Pani wie że glonojad nie wadzi żadnej rybie w żadnym biotopie
labeo wybrałem dla tego że potrafi na swój sposób postawić się atakującym go pyszczakom (jedne i drugie starając się dominować są wybarwione a jednak nie czynią sobie szkody)
myślę że labeo nie jest tu problemem

co do owej soli mam pytanko czy chodzi o sól jodowaną , niejodowaną czy typowo morską ??
spróbuje może to coś da.

Autor janas1970
Użytkownik
#7 - Posted: 31 Sty 2010 08:18 
Witam najlepsza by była do tanganiki ale jeśli nie masz to zwykła niejodowana w ilości 1-3 łyżki na 100 litrów wody








Pozdrawiam Krzysiek

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 31 Sty 2010 10:03 
Sama Pani wie że glonojad nie wadzi żadnej rybie w żadnym biotopie
Ale im wadzą inne ryby.

Zbrojniki są nękane przez różne gatunki i z Tanganiki i z Malawi. Wg mnie nie powinny być dodatkiem do innych biotopów.

A dla mnie nie jest ważne czy ryba jest z odłowu czy hodowlana. Powinna mieć zapewnione odpowiednie warunki.

Marta

Autor pycho
Użytkownik
#9 - Posted: 31 Sty 2010 11:40 
witam

dzięki za poradę "janas1970"

co do Pani - Pani Marto zauważyłem że chyba negatywnie podeszła Pani do mojego z kolei podejścia do temtu. Ale zapewniam Panią że mój wybór nie jest przypadkowy. Jak wspomniał użutkownik "sander" "Ps. saulosi to jeden z 4 malawijskich gatunków gębaczy dedykowanych do standardu 80x35x40cm czyli tzw. 112-stki. Ryby te są zwykle bardzo spokojne jak na przedstawicieli Mbuna.". Dlatego wybrałem je a nie żadne inne- co do glonojada to część użytkowników tego forum przyzanło by że glonojady przewijąja sie w ich zbiornikach, również na forum malawi zauważyłem baniak kompletny z pycholami w którym wisi u szyby glonojad o zboirnikach na allegro nie wspominając - ale ma Pani rację i nie będę z Panią polemizował

co do flitracji o której wspomniał "sander"
mam zewnętrznego ehaima przekraczającego potrzeby mojego zbiornika - a wnim wkład ceramiczny , węgiel aktywowany i watę oczywiście tak że myśle że i tutaj nie tkwi problem
poinformuję w każdym razie o postępach w diagnozowaniu choroby
pozdrawiam

Autor janas1970
Użytkownik
#10 - Posted: 31 Sty 2010 12:23 
Sprawdż parametry wody,jak długo masz akwarium tu może leżeć problem zachowania ryb a sól jak pisałem powyżej








Pozdrawiam Krzysiek

Autor sander
Użytkownik
#11 - Posted: 1 Lut 2010 07:51 
janas1970

Witam najlepsza by była do tanganiki ale jeśli nie masz to zwykła niejodowana w ilości 1-3 łyżki na 100 litrów wody


Kolego janas1970 zawartość jonów sodu (Na) liczona w mg/L w jeziorze Tanganika sięga powyżej 63 mg natomiast w jeziorze Malawi wynosi zaledwie 21 mg!!!

Autor pycho
Użytkownik
#12 - Posted: 13 Lut 2010 17:19 
witam szanowne grono

jak wspomniałem odezwę się jakby co i oto jestem
Tak więc - rybki a raczej ta jedna rybka doszła do siebie i na dzień dzisiejszy wszystko w zbiorniku jest w należytym porządku.
wielkich zabiegów nie poczyniłem - dodałem łyżkę soli (czy pomogła - nie wiem ale nie zaszkodziła), jak również przegłodziłem stworki i jest na razie wsio ok - rosną i apetyt mają nieziemski
To tyle pozdrawiam i do usłyszenia może wkrótce

Autor janas1970
Użytkownik
#13 - Posted: 13 Lut 2010 18:56 
Witam.Dobrze że ryby doszły do siebie.
A kolego Sander sól zaproponowałem nie po to aby kolega stworzył warunki idealne do malawi a po to by pozbyć się ewentualnch bakterii czy pierwotniaków powodujących powyższe objawy! Polecam czytanie całych postów kolego Sander!.





Krzysiek

Autor sander
Użytkownik
#14 - Posted: 15 Lut 2010 07:24 
janas1970

kolego Sander sól zaproponowałem nie po to aby kolega stworzył warunki idealne do malawi a po to by pozbyć się ewentualnch bakterii czy pierwotniaków powodujących powyższe objawy! Polecam czytanie całych postów kolego Sander!

Tak jest, kolego janas1970, przyjąłem, że od dziś sól w stężeniu 1-3 łyżki na 100 litrów jak polecasz zabija bakterie i pierwotniaki na śmierć.

House

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 15 Lut 2010 07:53 
janas1970


Proponuję poczytaj o działaniu soli, choćby na tym forum:)) Sól jest ważna w wielu momentach, ale to nie antybiotyk!

Marta

Autor janas1970
Użytkownik
#16 - Posted: 15 Lut 2010 14:41 
Witam.Jak widać sól pomogła,a kolego sander nie tylko w tym poście ale w wielu innych jesteś strasznie negatywnie nastawiony do innych (tych potrzebujących pomocy i tych którzy chcą pomagać).w kocu chyba po to jest to forum.Mniej zgryżliwosci i więcej spokoju.






Pozdrawiam Krzysiek

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 15 Lut 2010 15:03 
Chyba jednak przesadzasz i to sporo. Sander odpowiada w sposób kompetentny. To Ty się mylisz w sprawie soli - to nie jest panaceum na wszystko. Ryby zapewne miały złe parametry wody, a dodanie soli , jakby poczytał wcześniej w innych wątkach działa wspomagająco w takich sytuacjach.



Marta

Autor janas1970
Użytkownik
#18 - Posted: 15 Lut 2010 16:50 
Nigdy nie pisałem że sól jest lekiem na wszystkie choroby! a czy były to złe parametry wody czy cokolwiek innego nie mam pojęcia. Zastosowanie soli było moim zdaniem jedynym sensownym wyjściem jeśli pomogło to dobrze.







Krzysiek

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 16 Lut 2010 06:47 
a po to by pozbyć się ewentualnch bakterii czy pierwotniaków powodujących powyższe objawy!

Natomiast to co napisałeś to bzdura -

! a czy były to złe parametry wody czy cokolwiek innego nie mam pojęcia.

A to co tutaj napisałeś jest niekompetentne. Po co wiec czepiasz się innych jak nie bardzo wiesz o co chodzi?

To jest właśnie takie pisanie byle coś napisać, ale pomóc....nie pomoże


Marta

Autor janas1970
Użytkownik
#20 - Posted: 16 Lut 2010 15:16 
Ja przynajmniej próbowałem w przeciwieństwie choćby do Pani Pani Marto.Pani pomoc ograniczyła się do odesłania na inne forum http://www.klub-malawi.pl/ czy to było kompetentne??? Na tym zakończę



Pozdrawiam Krzysiek

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 16 Lut 2010 15:45 
janas1970

Odsyłam na kompetentne fora, bo ja na Malawi się nie znam.

Tak powinno się chyba robić, prawda? Niekompetentną poradą można bardziej zaszkodzić niż pomóc.

ot i tyle!

Marta

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / prosze o poradę Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®