Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

UWAGA nie podawac sody

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor JacekK
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Lut 2006 10:12 
Wiecie ze nie jestem zwolennikiem podawania sody/kuchennej/ do wody.
Tych ktorych mi sie nie udalo przekonac jeszcze do odstawienia tego preparatu niech poczytaja......

..,,Zbyt duze ilosci sodu sa przyczyna stanow zapalnych ukladu pokarmowego ryb...,,,
doc.dr.Jerzy Antychowicz mala wzmianka w jego wydaniu o chorobach z 1996 /wkrotce bedzie wiecej/

a teraz badania chemiczne
w jednym stopniu niemieckim skali twardosci jest okolo19mg/l sodu /jesli jej uzywamy do podnoszenia ph oraz trwadosci weglanowej/
skoro macie tylko 10 stopni to mamy 190mg/l
a Tanganika max ma 70mg/l

czy trzeba jeszcze jakis argumentacji by ja odstawic ????

Pozdrawiam

Autor timus
Użytkownik
#2 - Posted: 9 Lut 2006 12:55 
Więc Jacku!
Na Cl to sól przyczym Na to sód a Cl to chlor
Więc dodajac sama sól takrze podnosimy stężenie sodu. A w połączeniu z soda to juz max!!
Marcin.T

Autor tasma
Użytkownik
#3 - Posted: 9 Lut 2006 13:26 
Jacku
Co w takim razie z sola kuchenna? Tam tez jest sod.
Dodatkowo twierdze ze podniesienie o 10 stopni twardosci przez NaHCO3 wymaga dodania okolo 6-7 lyzek (duzych) na 100l wody.
Jak ktos tyle dodaje to tylko pogratulowac .....
Przemek

Autor WojtekB
Użytkownik
#4 - Posted: 9 Lut 2006 13:28 
w jednym stopniu niemieckim skali twardosci jest okolo19mg/l sodu /jesli jej uzywamy do podnoszenia ph oraz trwadosci weglanowej/
skoro macie tylko 10 stopni to mamy 190mg/


Jeśli dobrze to zrozumiałem to 19mg/l podnosi twardość o 1 stopień
Zakładająć że mam 10 stopni to jednak wydaje mi się że będe miał mniej tego sodu bo za twardość odpowiadają też inne związki no chyba że faktycznie specjalnie bym podwyzszał twardość sodem dodając go do wody która jest jałowa (tzn destylowana bez żadnych soli) No chyba że rozpatrujeny sam wzrost o 10 stopni po dodaniu sody to wtedy by się zgadzało.
Ale co w takim razie z dawaniem soli? Tak jak timus napisał tam tez jest sód . Sód ten ulega hydrolizie i dysocjuje na jony sodu i chlorku co dalej się z tym dzieje? tylko ja nie rozumiem jednego skoro jest sód w tanganice i w wodzie morskiej to dlaczego woda w tanganice nie jest słona?
Kurcze troche to skaplikowane i przydał by się jakiś pożadny artykól na ten temat taki od podstaw żeby wszyscy dobrze to zrozumieli bo jak jest przepis łyzka soli, łyżka sody to wszyscy daja i wiedza co mają robić ale jak naprawde wygląda to z chemicznego punktu widzenia to juz gorzej.
Mam pytanie jeszcze.
1 Ten sód w jeziorze w jakiej jest postaci tzn te podawane tu 70 mg/L - z czym to jest związane?
Czy wiadomo komuś ile dodajemy sodu dając sól do wody?
Sory za zawracanie głowy ale ja naprawde tego nie kapuje a chciałbym zrozumieć mechanizmy a nie tylko rozumiec że tego nie podawać.

Autor timus
Użytkownik
#5 - Posted: 9 Lut 2006 13:38 
Sam sód nie jest w stanie zasolić wody podnosi tylko odczyn na zasadowy!
Marcin.T

Autor JacekK
Użytkownik
#6 - Posted: 9 Lut 2006 13:39 - Edytowany przez: JacekK 
Marcin problem w tym ze sole kuchenne podajesz przeciez tylko zapobiegawczo,profilatycznie nie caly czas przeciez...i niemam wynikow badan jakie ilosci osiagniemy z soli kuchennej Na w mg na litr.
Pozdrawiam

Autor JacekK
Użytkownik
#7 - Posted: 9 Lut 2006 13:42 
Wojtek problem wtym ze akwarysci majacy wode o twrdosci weglanowej np 4 dodajc weglanu sodu/sody kuchennej/ jako bufor ph ponosza nieraz wlasnie dodatkow do takich roznic parametry wody.
I oczywiscie jesli ktos daje jeszcze cos innego to wartosci te beda inne ..ale czy daje ...
Pozdrawiam

Autor JacekK
Użytkownik
#8 - Posted: 9 Lut 2006 13:49 
zamknijmy dyskusje jutro wam podam materialy zrodlowe tego tematu bo podbno sa one dostepne od wielu lat w publikacjach i jakos nam umknely.
A mam to pospisywane w domku.
Wiec je podam i sobie poczytacie.
Pozdrawiam

Autor WojtekB
Użytkownik
#9 - Posted: 9 Lut 2006 13:56 
No tak niby to rozumiem ale jednak jeszcze nie dokonca trybie. Spotkałem sie na tym forum z opiniami żeby dodawać do wody sode i sól jedna łyzka sody i jedna soli na 100 litrów podmienianej wody, jak się do tego ustosunkowac? Z wyżej wymienionych wypowiedzi wnioskuje że jest to nieprawidłowe postepowanie bo sól zostawiam na leczenie i profilaktyke (ponadto tez by powodowała wzrost ilości sodu) a soda jest be bo tez sód wzrasta. do tej pory stosowałem tylko sode niczego nie świadomy i niezastanawiając się nad tym (bo dobrze podwyzszała Ph).
Co zatem możemy dawać do wody aby zwiekszyć twardośc i Ph czy zostaje nam tylko metoda naturalna przez ropuszczanie tych związków z skał wapiennych ,dolomitów itp. Czy można dawać jakiś związek typu weglan magnezu aby poprawić warunki wodne?
Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi

Autor JacekK
Użytkownik
#10 - Posted: 9 Lut 2006 13:56 
Zaraz cos mi sie przypomnialo...polecam ksiazeczke ..choroby ryb akwariowych ,,..Jerzy Antychowicz ..
patrz tabela zawartosci danych zwiazkow chemicznych a twardosc
szukaj gdzies w dziale wplyw mikroelementow na organizm ryby.
Tam jest to napisane na 100%.
Pozdrawiam

Autor WojtekB
Użytkownik
#11 - Posted: 9 Lut 2006 13:58 
jutro wam podam materialy zrodlowe tego tematu bo podbno sa one dostepne od wielu lat w publikacjach i jakos nam umknely.
A mam to pospisywane w domku.
Wiec je podam i sobie poczytacie


Byłoby świetnie jeszcze raz dzieki, mam nadzieje ze taraz się wiele wyjaśni w mojej małej głowce

Autor JacekK
Użytkownik
#12 - Posted: 9 Lut 2006 14:01 - Edytowany przez: JacekK 
Wojtek.. w tym temacie chce tylko uzmyslowic ze podawanie sody jest mym zdanie zle a nawet szkodliwe... co podawac ..jak uzupelniac...rozne metody ja moge tylko napisac ze osobiscie podaje sole morskie.
Ale nie namawiam ..to forum jeden pisze swa mysl inny sie z nia nie zgadza ... od wielu lat bylem pewny na podstawie obserwacji zachowania ryb ze podowanie sody jest bledem co wiecej sam ja kiedys dawno podawalem ... a wczoraj wpadly mi do raczki potwierdzenia tego....i tu sie z wami podzielilem na ile moglem ta informacja.
Pozdrawiam
Wojtek juz masz podane gdzie to znajdziesz

Autor WojtekB
Użytkownik
#13 - Posted: 9 Lut 2006 15:07 
No tak znów niby wszystko trybie ale to jednak nie to. Ksiązki Antychowicza nie mam ale postaram się ją w najbliższym czasie załatwic i dokładnie przyjrzec się problemowi. Co do sody to załapałem że chodzi o zbyd duzy poziom sodu przez jej podawanie. Ale dalej nie kapuje co z ta solą bo raz piszesz że nie stosujesz (tylko profilaktycznie) a teraz że stosujesz sole morskie. Czy nalezy te dwie sole rozdzielić? Czy zwykła niejodowana do leczenia a dla poprawy parametrów morska?
Jak jeszcze dobrze zrozumiałem to sól morska jest zalecana przez Ciebie bo zawiera owiele wiecej składników niz zwykła. Nie znam się na morszczyznie ale czy taka sól do morskich akwariów zawiera magnez, wapń i pewnie wiele jeszcze innych mikroelementów?
Bo jeśli tak to wszystko by było pieknie tylko nie psauje mi to że znów podajemy duże ilości sodu.
Sory że tak filozofuje ale poprostu nie umiem wyłapac róznicy w wyzszości soli morskiej nad sodą jak obie zawieraja sód a tego głownie się chcemy pozbyć. (widze tylko przewage soli morskiej ze wgledu na zawartośc dodatkowych mikroelementów)

Autor JacekK
Użytkownik
#14 - Posted: 9 Lut 2006 15:14 
Wojtek juz pisalem o tym ..i nie przepraszaj za pytania :)
sole morskie jako satly czynnik polepszajacy skladowe wody
sole kuchenne jako dodatek profilaktyczny tylko w momentach oslabienia organizmu i tylko w mometach np otrac .
Inaczej mowiac ostanio sole kuchenne dodawalem jakies z 2 lata temu .
Nic sie nie dzieje:).
Sole moskie dodajesz w celu zwiekszenia danych mikorelemntow w wodzie jak najblizej Tanganiki...dodajac soli kuchennej do takiej wody zwiekszasz zawartosci danych mikroelemntow NA Cl celem jakby dezynfekcji srodowiska ... ale dodawanie jej caly czas moze prowadzic do zjawiska o ktorym napisalem juz tu.
Czy teraz rozumiesz :).
Pozdrawiam

Autor JacekK
Użytkownik
#15 - Posted: 9 Lut 2006 15:16 - Edytowany przez: JacekK 
Nie rpoblem wtym ze ktos podaje samej soli kuchennej w malych dawkach ...ale jesli ja podaje jako profilkatyke to jest ok...jesli ja podaje caly czas jako ,,polepszacz wody .. to mym zdaniem wielki bland.
Pozdrawiam

Autor WojtekB
Użytkownik
#16 - Posted: 9 Lut 2006 15:31 
Tak chyba mnie olśniło ale chce sie upewnić czy dobrze zatrybiłem. :)
Czyli podając sole morskie poprawiam warunki wodne (mikroelementy) jednocześnie podając ten sód ale on przeciez też musi być na poziomie 70mg/L ale już nie dowalamy do tej zupy sody kuchennej i soli domowej (NaCl) bo wtedy poziom sodu znacznie by szedł w góre.
Nawet jak nie zrozumiałem to dzieki bo napisałeś gotowy plan działania co, jak i kiedy dawać do wody.
Jeszcze raz dzieki
Pozdrawiam WojtekB

Autor tooold
Użytkownik
#17 - Posted: 9 Lut 2006 15:49 
w jednym stopniu niemieckim skali twardosci jest okolo19mg/l sodu

to jednak chyba zależy od tego jakie sole są w wodzie

Autor JacekK
Użytkownik
#18 - Posted: 9 Lut 2006 16:16 
nie mowie o przykladzie kiedy nie masz nic i podajac sode powodujesz podniesienie o jeden stopien.
Pozdrawiam

Autor WojtekB
Użytkownik
#19 - Posted: 9 Lut 2006 16:17 
to jednak chyba zależy od tego jakie sole są w wodzie

No zgadza się ale w całej wypowiedzi chodziło o to że jesli stosujemy sode do podnoszenia twardości to te 19 mg sodu/L podwyzsza nam twardość o jeden stopień, a nie że jesli mamy twardośc np. 10 stopni to mamy 190 mg sodu.

Autor JacekK
Użytkownik
#20 - Posted: 9 Lut 2006 16:22 
...pisze ze w jednym stopniu przy podawniu tego preparatu jest 19mg/l /okolo/
Pozdrawiam

Autor rufus1
Użytkownik
#21 - Posted: 10 Lut 2006 11:06 
Witam!!
Chciałbym nawiązać do pierwszego postu Jacka. Tak się składa że ma książkę J. Antychowicza „Choroby Rynb w akwarium” (wyd. I). Posiadam również inne pozycje i artykuły tego znanego polskiego specjalisty od chorób ryb.
Na stronie 25 wymienionej wcześniej książki jest mowa (krótka wzmianka) o wpływie substancji mineralnych na ryby. Związki mineralne ryba przyswaja z wody oraz z pokarmu. Autor omawia tylko przyswajanie substancji mineralnych przez pokarm (dlatego mowa o schorzeniach pokarmowych). Nic nie mówi jak to jest z przyswajaniem tych związków z wody i ich wpływu na procesy życiowe ryb. Nie rozumiem również wcześniejszej dyskusji (jej celu) aż w takim „rozbiciu” na szczegóły. Ten sam autor wspomina również na samym wstępie, że ścisłe określenie zapotrzebowania ryb na substancje mineralne jest bardzo trudne.
Pytanie czy podawać sól, sodę czy nie i znalezienie na to konkretnej odpowiedzi jest równie trudne. Ja osobiście uważam że wskazane jest podawanie tych minerałów do wody w akwarium, ale oczywiście w rozsądnych proporcjach. Usuwanie nadmiaru tych związków ze zbiornika odbywa się przez podmianę wody. Wystarczy np. co 3-4 podmianę nic nie podawać i akwarium się oczyści ze skumulowanych substancji mineralnych. Na ilości tych związków i wpływ na ryby ma na pewno również wielkość zbiornika.
Jacku napisałeś :” od wielu lat bylem pewny na podstawie obserwacji zachowania ryb ze podowanie sody jest bledem”. Może coś więcej w tym temacie. Podziel się swoimi obserwacjami jeżeli możesz. Jest to na pewno interesujące, przynajmniej dla mnie. Może rzeczywiście jest coś czego ja naprawdę nie widzę i pozwoli mi zrozumieć że ja również popełniam błąd podając sodę i sół.
Ja podaje sól niejodowaną/sól morską (przemiennie lub razem podczas leczenia, profilaktyki) i sodę oczyszczoną kupioną w aptece. Wszystkie te substancje podaję w bardzo małych dawkach i raz w miesiącu nie podaje nic. Dodawanie tych minerałów odbywa się wyłącznie przy podmianach wody. Im mniej wody podmieniam, tym mniej podaję tych dodatków. Jak na razie ujemnego wpływu na ryby nie zaobserwowałem, a czasami wręcz przeciwnie, ale mogę się mylić dlatego też liczę na podzielenie się swoimi obserwacjami przez Jacka.
Pozdrawiam Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#22 - Posted: 10 Lut 2006 11:48 
W kwestii uzupełnienia mojego postu dotyczącego substacncji mineralnych podawanych w pokarmach. Ogólnie uważa sie że zawartosc soli wapnia i fosforanów nie powinna przekraczać 13% masy pkarmowej. Duże ilości chlorku sodu lub fosforanu wapnia w pokarmach może powaodować wspomniane wcześniej stany zapalne przewodu pokarmowego. Zawartość NaCl zawarta w pokarmie dla młodych ryb nie powinna być większa niz 1%, dla starszych ryb 3-5%. Zawartość soli powyyżej 10% (niekiedy juz 7%) powoduje zatrucie ryb. Źródlo: J. Antychowicz "Choroby ryb akwariowych), str. 25.
Czyli jak widać ważną rolę odgrywa równiez pokarm dobrze zbilansowany, na co nie mamy wpływu (mam na myśli gotowe pokarmy), ale za to mamy wpływ na zawartośc tych substancji mineralnych w wodzie w akwarium. Pamiętajmy o tym!
Leszek

Autor danlack
Użytkownik
#23 - Posted: 10 Lut 2006 12:47 
A co sadzicie o takich preparatach aquamedica KH+ i GH+ - moze lepiej nimi korygowac twardosci wody jak juz nie ma innego wyjscia ?
Czy ktos zna ich sklad ?

Autor danlack
Użytkownik
#24 - Posted: 10 Lut 2006 13:05 
a tutaj aquamedic zalaczyl instukcje i co nieco o tej "chemii" :

Aqua+GH - wyglada ze to dodanie jonow mahnezu i wapnia
http://aquamedic.pl/support/aquaGH.pdf

a
Aqua+KH - http://aquamedic.pl/support/aquakh.pdf to nie wiem - moze to zwykla soda ?

Co ciekawego aquamedic pisze ze w naszym jeziorku KH jest rownie wysokie lub wyzsze od GH, co jak dobrze pamietam Jacek komentowal jako rzecz niepozytywna, ze powinno byc KH nizsze od GH, ze przy rownym/porownywalnym kH i GH ryby nie przyswajaja np. witamin.

To jak to w koncu jest ?

Autor rufus1
Użytkownik
#25 - Posted: 10 Lut 2006 17:57 
Witam!!!
Podaję skład wody w Tanganice i nne informacje w pigułce:
pH 8,6 (7,5) – 9,2 (zmienne w zależności od ilości CO2 w danym rejonie, strefie jeziora)
Przewodność 606-620 μS
Na 57- 63,6 mg/L
K18,0- 35,5 mg/L
Ca 9,2- 17,6 mg/L
Mg 39,2- 43,3 mg/L
Cl 20,9- 36,6 mg/L
SO4 7,2- 15,3 mg/L
SiO2 O,3- 6,6 mg/L
Twardość węglanowa 16 – 18 °n (THF 28,5- 32,5)
Twardość ogólna 7- 11 °n (TFH 12,5- 19,5)
Temperatura na płytszych wodach (przy powierzchni) 24- 29°C
Temperatura na większych głębokościach ( ok. 50- 80 m) 23°C.
Spotykana w literaturze temperatura 26°C jest uśrednioną temperaturą skrajnych temperatur występujących w jeziorze Tanganika w zależności od pory roku. W porze suchej będzie ona o ok. 1-2°C niższa, a w porze deszczowej o 1-2°C wyższa (np. zatoki).
Pora deszczowa:
• październik- grudzień oraz koniec lutego- kwiecień (część jeziora północna, najdłuższa pora deszczowa, duży zakwit planktonu, mnóstwo osadów)
• listopad – marzec (część jeziora południowa).
Pora deszczowa zmniejsza przejrzystość wody w Tanganice do kilku metrów, gdzie normalnie wynosi ona w porze suchej ok. 25 m.
W części południowej jeziora woda jest głębiej natleniona (do 200 metrów), niż w części północnej (do 100 metrów).
Rzeki : dopływ do jeziora rzeka Malagarasi (wschód) i odpływ rzeka Lukuga (zachód).

Informacje te zebrałem z różnych źródeł w internecie, książkach i artykułach poruszających temat jeziora Tanganika. Więcej podstawowych informacji będzie w artykule który pisze i mam nadzieję że ukaże się na stronie trofeum sc.
Pozdrawiam Leszek

Autor Mariusz_B
Użytkownik
#26 - Posted: 12 Lut 2006 15:43 
hmm
Wszystko oka e ale w takim razie o ile nastawię sie na sole morskie jaka jest sensowna porcja i jaki typ ??

Autor danlack
Użytkownik
#27 - Posted: 12 Lut 2006 16:07 
Ponoc najlepiej rafowa - co do dawek to bylo gdzies wczesniej,
np. tutaj
http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=8&topic=313&page=0#18

Tak wiec warto uzywac opcji szukaj.

Autor tooold
Użytkownik
#28 - Posted: 12 Lut 2006 19:55 
wwszelkie uogólnienia wydają mi się trochę naciągane : weźmy skład wody w różnych miastach Polski ,jest tak różny że trudno się zgodzić z tezą należy dodawać soli morskiej, nie należy dodawać sody, etc.
dla porównania chlorki :
Warszawa wodociąg centralny zawiera średnio 215 mg Cl/l .
Kraków średnio 20 mg Cl/l
Wrocław średnio 50 mg Cl/l
Gdańsk od 6 do 140 mg Cl/l

Odnośnie samego sodu Na nie szukałem głębiej ale tak pobieżnie :
Gdańsk od 5,7 do 180,4 mg Na/l w zależności od ujęcia
Łódż od 5,2 do 9,2 mg Na/l
Kielce 10 mg Na/l

te ekstremalne wartości w Gdańsku dotyczą ujęć głębinowych

Autor danlack
Użytkownik
#29 - Posted: 12 Lut 2006 21:55 
Przyznam sie, ze mam juz troche pomieszane w glowie, troche gubie sie bo nie rozumiem pewnych spraw.

1. Skoro w Tanganice jest TwW>=TwO to dlaczego Jacek uwaza ze powinno byc odwrotnie.
2. Pol roku temu dodawanie soli niejodowanej i sodu bylo OK, teraz nie.
3. W wielu metodach leczenia bloat czytalem ze przy podaniu lekow nalezy podniesc temp. zeby usprawnic dzialanie przewodu pokarmowego. Ostatnio mialem okazje przekonac sie ze obnizenie temp. wplywa pozytywnie (tak mi wydaje sie) w pierwszej fazie leczenia (prosze nie stosowac jak ktos nie wie jak i dlaczego)

Co do wody to prawda, ze nie mozna uogolniac - lape sie czesto na tym - ale umowmy sie zeby to robic dokladnie trzeba byloby miec statystyczne wyniki z ostatnich lat zeby zobaczyc czy parametry sa stale czy zmieniaja sie jesienia, wiosna, latem, itd. A co z osobami ktore maja wlasne ujecia wody - to kosztowne badania. Mysle ze nie unikniemy pewnej dozy ryzyka i dzialania na tzw. nosa akwarysty.

Autor rufus1
Użytkownik
#30 - Posted: 12 Lut 2006 23:44 
Witam!!!
Zgadzam sie równiez z toooldem że nie należy uogólniać tematu związanego z dodawaniem lub nie minerałów do wody w akwarium. Dokladnie jest tak jak napisał tooold. W każdym rejonie Polski woda będzie miała różne parametry, dlatego też dla każdego zbiornika będzie to sprawa indywidualna.
danlack! czy masz może jakieś doświadczenia z leczeniem bloat w nizszej temperaturze? Bo tak zrozumiałem Twoja wypowiedź :".. Ostatnio mialem okazje przekonac sie ze obnizenie temp. wplywa pozytywnie (tak mi wydaje sie) w pierwszej fazie leczenia (prosze nie stosowac jak ktos nie wie jak i dlaczego)". Może cos wiecej.
Pozdrawiam leszek

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / UWAGA nie podawac sody Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®