Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

UWAGA nie podawac sody

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2  
Autor rufus1
Użytkownik
#31 - Posted: 13 Lut 2006 09:58 
Dziękuje !!!
Leszek

Autor admin
Admin
#32 - Posted: 13 Lut 2006 17:38 - Edytowany przez: admin 
Post przekleiłam do nowego tematu o Bloat. Proszę tam odpisywać, bo wszystko sie pogubi i ważne wątki uciekną..

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#33 - Posted: 16 Lut 2006 12:39 
tak według moich niezbyt dokładnych obliczeń dodając do 100 litrów jedną łyżeczkę sody dodajemy 1,5 g Na , a więc 15mg/l .

Autor danlack
Użytkownik
#34 - Posted: 16 Lut 2006 13:41 
Odnosnie TwW i TwO.

Wg tego co podal Leszek TwW jest wieksze w Tanganice niz TwO (co oczywiscie potwierdzaja inne zrodla), ale

Marta,pisze
http://www.forum.tropheus.com.pl/index.php?action= vthread&forum=5&topic=338&page=0#6
ze TwO powinne byc wieksze od TwW i JacekK cos mi zdaje sie rowniez.

To jak w koncu powinno byc z Tw ?
i oczywiscie jakimi innymi metodami niz sol i sod mozemy wplywac na parametry wody jak pH, TwW i TwO

Autor admin
Admin
#35 - Posted: 16 Lut 2006 18:27 
Z jeziorem i twardością TwO i TwW jest podobnie jak ze zmiennością inny parametrów. Od lat wszystkie serwisy podają dane chemiczne za:
Talling, J.F., and I.B. Talling. 1965. The chemical composition of African lake waters. Internationale Revue ges. Hydrobiologie 50 (3): 421-463. Niestety dane te zawierają sporo błędów.

Twardości ulegają zmianie w okresach por deszczowych i suchych, zależnie od dopływu wody, dostępności węgla nieorganicznego, bogactwa planktonu, głebokości itp. Nie zapomnijcie, że przy pomiarach TwW bierze się pod uwagę związki wapnia niekoniecznie dostępne dla organizmów. Dlatego też mówimy, że ważniejsze jest określenie TwO. Resztę wyjaśni Jacek.

A to ważne linki:


http://www.geo.arizona.edu/nyanza/smith.pdf

http://www.thekrib.com/Plants/CO2/rift.html#0


Marta

Autor marti
Użytkownik
#36 - Posted: 13 Lut 2009 21:34 
Ciekawy wątek, może warto odświerzyć :)

Autor admin
Admin
#37 - Posted: 14 Lut 2009 09:52 
Tak Marcinie

Temat jest intrygujacy i tak naprawdę nalezałoby wykonać badania czy nadmiar sodu ma wpływ na zmiany i zachorowania układu pokarmowego. Jest to trudne bo wg mnie najwazniejszym czynnikiem jest prawidłowy pokarm. Nie potrafię powiedzieć jak ustawić doświadczenie, tak aby stwierdzić czy sam sód ma niewłaściwy wpływ. Muszę porozmawiaż z fachowcami jak mozna to uczynić.

Może Ty masz jakiś pomysł. Ja od dawna w firmie całkowiecie zaprzestałam podawania sody oczyszczonej do wody, a sól podaję tylko w czasie kwarantanny. Wodę uzdaniam solami do tanganiki lub morskimi, ale te takze mają sód w składzie.

Marta

Autor marti
Użytkownik
#38 - Posted: 14 Lut 2009 10:18 - Edytowany przez: marti 
Ja od dawna w firmie całkowiecie zaprzestałam podawania sody oczyszczonej do wody, a sól podaję tylko w czasie kwarantanny. Wodę uzdaniam solami do tanganiki lub morskimi, ale te takze mają sód w składzie.

Ja podobnie, a może nawet jeszcze rzadziej.
Mam to szczęście, że woda u mnie nie wymaga zbyt wielu specjalnych zabiegów uzdatniania.

Co do sodu, to bez wątpienia można go przedawkować a objawy zatrucia sodem to min. objawy z układu pokarmowego, ale przede wszystkim układy nerwowego, gdyż sód bierze udział w depolaryzacji błony komórkowej neuronów. Właściwie to objawy zartucia sodem mogą być widoczne ze strony każdego układu, więc należy faktycznie być ostrożnym.

Autor admin
Admin
#39 - Posted: 14 Lut 2009 10:23 - Edytowany przez: admin 
objawy z układu pokarmowego, ale przede wszystkim układy nerwowego, gdyż sód jest odpowiedzialny za depolaryzację błony komórkowej neuronów.


Tak to wiem, ostatnio sama badałam sobie poziom sodu, bo musiałam brać leki z jego dodatkiem. Tylko problem polega na tym jak oznaczyć poziom sodu u ryb, jeżeli moze on dostawac sie z pokarmem, z woda filtrowana pzrez skrzela.

Przypominam , ze sód stanowi 34% składu wody w Tanganice

CHEMICAL ANALYSIS OF LAKE TANGANYIKA WATER
|
| by Dr. Kuferath (in Brichard's Fishes of Lake Tanganyika)
|
| Salt mg/L
| __________________________
| Na2CO3 anhydrous 125
| KCl 59
| KNO3 0.5
| Li2CO3 4
| CaCO3 30
| MgCO3 144
| Al2(SO4)3 * 18 H2O 5
| K2SO4 4
| Na2SO4 1
| FeCl3 * 6 H2O 0.5
| Na3PO4 * 12 H2O 0.4
| Na2SiO3 13.5
| __________________________
|

Marta

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / UWAGA nie podawac sody Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®