Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

tubifeks Ichthyo Trophic

Autor pkubek
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Sty 2011 21:06 
Słuchajcie, mam pytanie,

firma  Ichthyo Trophic oferuje w sklepach zoologicznych tubifeks jednak jest on bialy, pakowany w woreczkach tak jak larwa ochotki czy wodzień. Mam pytanie, czy można taki pokarm podawać rybom z odłowu? Nie mogę znaleść wątku w którym było coś na temat rurecznika. Czy taki pochodzący z chodowli ciągle jest niebezpieczny dla naszych ryb? Jakie są zalety tego pokarmu dla mięsożerców z Tanganiki? Myślę o N. Mustax, Obscurus czy A. Compressiceps? Pytam dlatego, że oferta żywych pokarmów jest uboga. Wszyscy znamy mrożonki tej firmy. Czy wobec tego ich tubifeks jest bezpieczny? Czytałem, że ma on zdolność do magazynowania trucizn. Czy dotyczy to tylko tego pobieranego z dziwnych miejsc? Czerwonego?
Poradźcie proszę

Autor sander
Użytkownik
#2 - Posted: 17 Sty 2011 21:35 
Tubifex zmienia barwę, może być także siwo-beżowy. Tubifex to bardzo wartościowy pokarm. Karmię ryby rurecznikiem od dziecka. Sam zbieram, płuczę i szlamuje te skąposzczety. Jako, że potrafią one występować niemal w każdym zbiorniku także ściekowym, mogą magazynować w sobie krótko mówiąc nieczystości i różne formy pasożytów. Tak więc należy zbierać je w zbiornikach gdzie nie ma ryb ani dopływu ścieków. Pokarm ten jest niezwykle kaloryczny a do tego ryby podejmują go bez opamiętania co trzeba uwzględniać w racjach pokarmowych.

Autor jaosh
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Sty 2011 21:39 
W sieci można znaleźć wiele na ten temat m.in.

http://strony.aster.pl/elem/akk/artykuly/tubifeks. html

Ja osobiście nie karmię tym ryb. Ochotka też nie jest w menu moich rybek.
Teraz dla takiej obsady jak Twoja to krewetki powinny znaleźć miejsce na liście dań.

Autor tasma
Użytkownik
#4 - Posted: 17 Sty 2011 21:39 
Jesteś pewny, że to tubifex? Dla mnie tubifex = rurecznik, a rurecznik = czerwony. Widzialem w sklepie, w ktorym zwykle kupuje moim rybom robale o ktorych piszesz. Nawet je kilka razy kupilem. Ryby zyja :). Nie zapytalem sprzedawcy jak sie to nazywa wiec nie wiem jaka oficjalna nazwa wystepuje u nas w Tarnowie ;)
Co do pokarmów z hodowli. Karmie nimi ryby od bardzo dawna i nigdy nie miałem żadnego problemu. Oczywiście pokarmy czerwone (tubifex i ochotke) podaje rzadko, bardziej obawiam sie jednak otluszczenia ryb niz zagrożenia asymilacją niebezpiecznych substancji w ciele robali. Jakoś nie mam tych obaw w przypadku żywego wodzienia i artemii.
Żadnych badań oczywiście nie wykonywałem, ale mialem ryby karmione zywym pokarmem kilka lat i nie wykazywaly zadnych problemow.

Przemek

Autor jaosh
Użytkownik
#5 - Posted: 17 Sty 2011 21:48 
W Częstochowie biały tubifex sprzedawcy określają jako doniczkowiec.

Właśnie szperam sobie po stronie Ichthyo Trophic i żal mi d... ściska, że tak ubogą ofertę pokarmową mamy w krakowskich sklepach zoologicznych.

Autor pkubek
Użytkownik
#6 - Posted: 17 Sty 2011 22:08 
ja znalazlem ten pokarm w sklepie kakadu, moaja tez wodzien i czerwona ochotke. Krewetki, no wlasnie, do tego musialbym zalozyc mini hodowle, moze w takich 10l moglyby się mnozyc?

Autor pkubek
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Sty 2011 22:13 
przepraszam, moja ignorancja, sprawdzilem na ich stronie i te biale to doniczkowiec oczywiscie; maja jednak tubifeks rowniez i gdzies kiedys go widzialem w ktoryms kakadu. doniczkowce sa chyba zbyt tluste jak na tanganike. natomiast ochotki nikt nie poleca wiec i ja nie bede im jej podawal.

Autor jaosh
Użytkownik
#8 - Posted: 17 Sty 2011 22:22 
Nie jest to żywe ale może gdzieś ustrzelisz mrożone krewetki. KATRINEX. Pakowane w kostki jak i w woreczkach +/- 100g

Moje obscurusy to aż merdają ogonkami jak tak krewetka znajdzie się w ich zasięgu.

Autor pkubek
Użytkownik
#9 - Posted: 17 Sty 2011 22:30 
krewetki mam, ichtiotrophic akurat ale tez sa ok. ale planuje kupic wieksza ilosc zywych i wpuscic do takiej 10l. niech sie mnozą. chcialbym zobaczyc jak na zywa zareaguja moje ryby, juz kiedys mialem to zrobic

Autor jaosh
Użytkownik
#10 - Posted: 17 Sty 2011 22:38 
I ja już Ci kiedyś o tym pisałem :D jak reagowały moje. Fajna sprawa. A widok polującego Alto bezcenny.

Autor pkubek
Użytkownik
#11 - Posted: 17 Sty 2011 23:44 
no wiem, mam Twoje linki, powiem Ci dlaczego tego nie zrobilem, jakis lęk przed chorobami to sprawil. czy krewetki nie przenosza chorob/pasozytow niebezpiecznych dla ryb?

Autor arsik
Użytkownik
#12 - Posted: 18 Paź 2011 12:40 
Witam!
Te sprzedawane "białe robaki Tubifex" to są doniczkowce. Wiem, bo sam je tam kupowałem ;-)

Autor starszny_dran
Użytkownik
#13 - Posted: 18 Paź 2011 21:02 
raz na allegro kupiłem 10 szt krewetek po 1zł.

... 3 min, tyle trwało zanim moje trzy ryby dogoniły i pożarły ostatnią....

chyba im smakowały :)

Autor michal1313
Użytkownik
#14 - Posted: 18 Paź 2011 21:46 
arsik tubifex inaczej rurecznik jest koloru różowo brązowy Ty pewnie nabyłeś doniczkowca jest biały

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 19 Paź 2011 07:41 
Ichtio ma w swojej ofercie żywe krewetki. Ryby uwielbiają to:)

Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#16 - Posted: 3 Lis 2011 00:04 
potwierdzam, wrzucilem ostatnio moim rybom 30 krewetek. po 3 minutach nie bylo sladu. istne igrzyska! oczywiscie prym lowiecki wiodly gnatochrmisy. jednak ich szybkosc jest ogromna. nie to co dystyngowane altolamprologusy, ktore poluja spokojnie, z precyzja. gnatochromisy po prostu rzucaja sie na ofiare, bez opamietania. musza byc sporym zagrozeniem dla wylegow w jeziorze. ciekawe czy ktos badal te ryby blizej

pawel

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 3 Lis 2011 08:52 - Edytowany przez: admin 
Food habits and foraging behaviour of benthivorous cichlid fishes in Lake Tanganyika
Masahide Yuma

Environmental Biology of Fishes
Volume 39, Number 2, 173-182, DOI: 10.1007/BF00004935

Abstract
A study was made of the food habits and foraging behaviour of coexisting benthivorous cichlid fishes along the rocky northwestern coast of Lake Tanganyika. The five group-foraging species regularly found in the study area,Gnathochromis pfefferi, Lamprologus callipterus, Altolamprologus compressiceps, Lepidiolamprologus elongatus and Lobochilotes labiatus, have different foraging techniques, although all eat shrimps (family Atyidae). Individuals of each species allow potential food-competitors to forage within its foraging area, increasing its own chances of finding shrimps disturbed by the foraging action of such competitors. In these five shrimp-eating species, group foraging thus occurs in a mutualistic context. A super-abundance of shrimps may allow the coexistence of shrimp-eaters with different foraging techniques, and furthermore, their coexistence itself may promote cooperative group-foraging among them. Three benthivorous cichlids,Neolamprologus mondabu, N. tretocephalus andN. leleupi, were indifferent to, or excluded, the group foraging species because these three individual-foraging species exploit different food items or employ similar foraging techniques to the group-foraging species.

Mam pdf

Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#18 - Posted: 3 Lis 2011 11:19 
poprosze :)

Autor arsik
Użytkownik
#19 - Posted: 10 Lis 2011 09:00 
arsik tubifex inaczej rurecznik jest koloru różowo brązowy Ty pewnie nabyłeś doniczkowca jest biały


michal1313 przecież tak napisałem, że te sprzedawane "białe robaki tubifex" to są doniczkowce. Po to użyłem znaków "", aby zacytować pkubek. Chyba nie doczytałeś całego wątku, bo ja nigdzie nie napisałem, że kupiłem różowe doniczkowce, albo białe tubifeksy...;-)

Autor michal1313
Użytkownik
#20 - Posted: 10 Lis 2011 11:10 - Edytowany przez: michal1313 
Tubifex – rodzaj skąposzczetów z rodziny rurecznikowatych (Tubificidae).

Wazonkowcowate, wazonkowce, doniczkowce (Enchytraeidae)– rodzina małych i średniej wielkości pierścienic zaliczanych do skąposzczetów

arsik używaj odpowiednich nazw "białe robaki tubifex" ????? doniczkowiec to nie tubifex
doniczkowiec - biały
tubifex - różowy
dlatego pisałem o kolorach

Autor arsik
Użytkownik
#21 - Posted: 9 Lut 2012 09:33 
arsik używaj odpowiednich nazw "białe robaki tubifex" ????? doniczkowiec to nie tubifex

A myślisz, że po co zastosowałem CUDZYsłów?! To było zobrazowanie tego co napisał pkubek. Przeczytaj to jeszcze raz, powoli, ze zrozumieniem...;-)

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / tubifeks Ichthyo Trophic Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®