Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

ślepota moih tropheus-ów

Autor Miras
Użytkownik
#1 - Posted: 16 Mar 2011 14:01 
WIEDZA PODSTAWOWA
=========================================
Rozmiary zbiornika: 375l
Wiek zbiornika: 1 miesiąc

Obsada:Tropheus Moliro X4, Tropheus Ikola X8

Jakie pokarmy: Spirulina Forte Tropical, JBL Spirulina, granulat Dainichi, Schrimpmix

Niepokojace objawy u ryb:zmętnienie gałki ocznej, nastroszone łuski, stanie pod powierzchnią wody

Parametry wody: NO2, NO3, PH, NH3/NH4, T: w normie
=========================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry i jakie wklady w filtrach: JBL CristalProfi 500 i CristalProfi e1500

Jakie dekoracje w zbiorniku:wapienie, anubiasy i cryptocoryna


W styczniu pękł mi zbiornik 240 l, ryby uratowałem i przeniosłem do 60l. Musiały się w nim męczyć 2 miesiące. W zbiorniku pojawiły się ślimaki (sprowadzone pewnie z zakupioną Cryptocoryną). Tydzień temu oko jednej z ryb stało się zmętnione. Z początku myślałem, że to uszkodzenie powstało w wyniku walki z inną rybą. Jednak wkrótce drugie oko stało się takie, pojawiło się nastroszenie łusek. W ostatni weekend przeniosłem ryby do 375- litrowego zbiornika, a chorą sztukę uśmierciłem. Jednak w nowym zbiorniku objawy zaczęły pojawiać się na następnych rybach. Proszę forumowiczów o pomoc w zidentyfikowaniu choroby i znalezieniu środków na zwalczenie jej.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#2 - Posted: 16 Mar 2011 14:29 
co oznaczają parametry w normie ? Podaj wartości.

Autor Miras
Użytkownik
#3 - Posted: 16 Mar 2011 15:42 
NO2-0,02 NO3-40 PH-8,0 GH-10 KH-19

Autor Miras
Użytkownik
#4 - Posted: 16 Mar 2011 15:44 
Zastanawiam się czy to może nie Katarakta, bo w akwarium pojawiły się ślimaki

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 16 Mar 2011 16:57 
Proszę forumowiczów o pomoc w zidentyfikowaniu choroby i znalezieniu środków na zwalczenie jej.

Przyczyna - złe parametry wody w zbiorniku 60 l.

Marta

Autor Miras
Użytkownik
#6 - Posted: 17 Mar 2011 07:11 
Moim grzechem było niesprawdzenie parametrów wody w tym przejściowym 60 l zbiorniku.Robiłem wszystko aby jak najszybciej zakupić nowy zbiornik, pracowałem po 16 godzin w piekarni aby sprostać temu wyzwaniu i uratowanym rybom zafundować nowy dom.A to się przedłużyło w czasie.Co więc mogę jeszcze zrobić dla moich trofci. Czy ta walka z niebytem akwarium w moim domu była nadaremna.Na dodatek moja żona byla przeciwna na nowy zbiornik bo oprócz tego mieszkanie po zalaniu nadawało się też do remontu.Teraz jest nowy zbiornik ale jest i choroba moich podopiecznych. Co więc mogę jeszcze zrobić dla nich.

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 17 Mar 2011 07:29 
Co więc mogę jeszcze zrobić dla nich.


Musisz zapewnić im jak najlepsze warunki wody i odpowiednie jedzenie.

To najlepsze co zrobisz. Musisz mieć niskiego N03. Jak założyłeś nowy zbiornik? Jak często sprawdzasz parametry wody?

Marta

Autor Miras
Użytkownik
#8 - Posted: 17 Mar 2011 07:46 
Co tydzień sprawdzam parametry wody, a oprócz tego do filtra wsadziłem NitratEx JBL ima nadzieje ze to ograniczy NO3.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 17 Mar 2011 08:13 
Ale masz nowy zbiornik. Jak go założyłeś? jakie masz filtry. Nowy zbiornik jest duży a Ty miałeś 60l. Teraz masz nowy od niedzieli czyli jak go założyłeś. parametry w nowym zbiorniku powinieneś sprawdzać 2 czy dziennie i reagować podmianami!



Marta

Autor Miras
Użytkownik
#10 - Posted: 17 Mar 2011 12:54 
Miałem 240l ale się rozszczelnił w nocy straciłem całą wodę.Rybki wręcz reanimowałem,musiałem przenieść je do 60l akwarium.Od miesiąca mam 375l.Trzy tygodnie akwarium się dojrzewało,od soboty ryby przeniosłem do tego nowego zbiornika.Mam dwa filtry JBL CristalProfi 500 i Cristal Prifi E1500.Parametry wypisywałem w poście wcześniej.Ale zaraz sprawdzę jeszcze raz.Sorry że tak późno odpisuję ale jestem po nocnej zmianie i musiałem się zdrzemnąć.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 17 Mar 2011 13:04 
Sprawdź i podaj wyniki na forum.

Podmieniałeś wodę od wprowadzenia ryb?

Marta

Autor Miras
Użytkownik
#12 - Posted: 17 Mar 2011 13:21 
testy sprawdzam, a wody od soboty nie podmieniałem.

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 17 Mar 2011 13:35 
Szkoda, to ważne -

Masz jakie testy - kropelkowe czy paskowe? Mierzyłeś poziom Nh3?NH4?

Ile masz tych ryb i jakiej wielkości?

Marta

Autor Miras
Użytkownik
#14 - Posted: 17 Mar 2011 13:43 
Testy mam kropelkowe JBL z tym że NH3/NH4 mi się skończyły ale wodę dałem do badania do sklepu i przed 18,00 będę znał wyniki NH3/NH4.Mam 4 Moliro i 8 Ikoli w rozmiarze 8-10 cm.

Autor Miras
Użytkownik
#15 - Posted: 17 Mar 2011 13:51 
Oto wyniki NO2-0,2 a NO3-60 jeszcze z ciekawości zrobiłem test na NO3 kranówki i wynik jest ten sam.

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 17 Mar 2011 13:58 
NO2-0,2

Jak widać masz spory problem. Zbiornik jest niedojrzały. To dla tego masz problem z rybami.

Marta

Autor Miras
Użytkownik
#17 - Posted: 17 Mar 2011 14:12 
W mniejszym zbiorniku musiało być to samo,tam zupełnie była świeża woda.Miałem nadzieje że CYCLE w miarę szybko przystosują nowe akwarium.Przypominam że te przeprowadzki nie były wcześniej planowane tylko wynikły z awarii starego zbiornika.Całą dojrzałą wodę pochłonął dywan i panele.Z tego mojego ratowania wyszło tylko więcej cierpienia dla moich Trofci.

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 17 Mar 2011 14:30 - Edytowany przez: admin 
Po pierwsze - podmień 20% wody. Nie karm ryb. Mierz parametry wody rano i wieczorem. Nie napisałeś jak duże ryby masz i ile?

Nie siedź i nie czekaj - działaj. Szkoda, ze ratując ryby nie poczytałeś o cyklu azotowym. Nalanie wody do zbiornika i włożenie startera nie zwalnia od kontroli parametrów i działania.

Czy filtry także masz nowe? Gdzie jest stary filtr?

Marta

Autor Miras
Użytkownik
#19 - Posted: 17 Mar 2011 14:46 
Jeden filtr jest stary a drugi nowy.Co do wymiarów ryb podawałem w poście o godzinie 13:43.A jeśli chodzi o podmianę wody to już wykonuję.

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 17 Mar 2011 16:23 - Edytowany przez: admin 
Nie miałabyś tych problemów gdybyś podmieniał niewielkie ilości wody po wprowadzeniu ryb.

Dodaj sól do wody - zwykłą kuchenną. 3-4 łyżki na każde 100 litrów wody. Silnie ją napowietrzaj. Zmierz wieczorem parametry - jak coś znowu podmiana 10-15%.

Nie podmieniaj więcej. Czy stary filtr miał dobrą biologię? Jaki filtr chodził w 60 litrach?

Nie karm ryb - kilka dni do czasu gdy parametry się nie ustabilizują.

Marta

Autor Miras
Użytkownik
#21 - Posted: 17 Mar 2011 17:17 
przy 60 litrach chodził filtr CristalProfi 500. Ten sam został użyty przy zakładaniu nowego akwarium, także posiadał bakterie nitryfikacyjne. CristalProfi e1500 został podłączony nieco póżniej.

Autor pkubek
Użytkownik
#22 - Posted: 17 Mar 2011 17:33 
NO3 masz wysokie jednak jesli zadzialasz z podmianami i sola jest szansa, ze zmetnienie zniknie

Autor Miras
Użytkownik
#23 - Posted: 17 Mar 2011 19:13 
Po podmianie wody ( i dodaniu soli) testy NO2 pokazały 0,1 , a NO3 między 10 a 20.

Autor Miras
Użytkownik
#24 - Posted: 18 Mar 2011 20:06 
Najnowsze wyniki:

NH3 0
NO3 20
NO2 0,1
PH 7,8- 8,0

Autor Miras
Użytkownik
#25 - Posted: 20 Mar 2011 19:04 
To najnowsze wyniki badania wody:
NO2 0,07, NO3 40, NH3 0, KH 23 (D)

Czy zawartość KH nie jest za wysoka?

Autor JacekK
Użytkownik
#26 - Posted: 8 Kwi 2011 12:09 
Witam
Kolego Miras w swym poście sam sobie odpowiedziałeś co się u ciebie dzieje …

W startowym procesie cyklu azotowego w zbiornikach z wody w ogromnych ilościach jest pobierany tlen .
W zbiornikach wodnych największe stężenie tlenu jest przy warstwach powierzchniowych
( ryby przy powierzchni )
W przypadku zachwiania wymiany gazowej odbywającej się także poprzez cale ciało ryby jednym z objawów jest u niektórych gatunków tzw. Stroszenie łusek .
Jednym z objawów zewnętrznym wskazującym na dłuższe przebywanie ryb w środowisku o zbyt malej zawartości tlenu jest ślepota ( najprościej tłumacząc ) .
Wystarczyło obniżyć temperaturę o dwa stopnie i znacząco zwiększyć natlenianie ..o ile już nie było za późno ….
Potem obowiązkowo poświęcić dzień na poczytaniu o ..obsada ryb … cykl azotowy …warunki fizyko-chemiczne w zbiornikach …itp. .. itd. .

Pozdrawiam

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / ślepota moih tropheus-ów Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®