Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Prosba o identyfikacje

Autor nechor
Użytkownik
#1 - Posted: 2 Paź 2011 21:25 
Hej,

Ospe, zgodnie z przewidywaniami, wyleczylem. Mimo calkiem niezlej inwazji, wystarczyla temperatura 31 stopni i szklanka soli. Ospa pochodzila od dwoch kirysnikow czarnoplamych ze sklepu. Te same kirysniki maja teraz biale plamy przy pletwach na grzbiecie. Mimo wielu prob, nie udalo mi sie jednoznacznie zidentyfikowac tej nalecialosci. Pomozcie, prosze:

http://vlep.pl/czw3a9.jpg
http://vlep.pl/jngoa7.jpg
http://vlep.pl/d8wp94.jpg

Jak widac na zdjeciach, biala plamka przed pletwa grzbietowa nie wyglada juz tylko na przebarwienie - widac kawalek luszczacego sie nablonka (nie wiem, czy fachowo sie wyrazam). Jesli chodzi o warunki w akwarium - poza wysoka (nadal 31 stopni) temperatura to typowa olsztynska woda o skladzie tanganiki :P Dosc twarda, NO2 = 0, NO3 nie przekracza 30.

Sumiki zachowuja sie "normalnie" - pobieraja pokarm, sa ciekawskie, ruchliwe, nie ocieraja sie o podloze. Lekko wystrzepiona pletwa to prawdopodobnie wynik starcia z samica akary, ktora wlasnie zaczela pilnowac mlodych. Chociaz, z drugiej strony, nie sposob wykluczyc czynnika chorobowego.

Czy te plamy to moze byc rozwinieta ospa rybia? Czy tez jest to jakies chorobsko, ktore sie przypaletalo na skutek oslabienia? Jak juz mowilem, zmiany widac tylko na kirysnikach - inne ryby wygladaja perfekcyjnie.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 3 Paź 2011 06:09 
czy te miejsca to takie jakby wrzerki? dziury?

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Paź 2011 02:32 
Hmm... Nie mam jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na pewno na poczatku to byly plamy ciagnace sie wzdluz grzbietu kirysnikow. umiejscowione glownie przy pletwach. Jesli chodzi o "wzerki" - wydaje mi sie ze u jednego przed pletwa grzbietowa jest to jakby lekkie zaglebienie.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 4 Paź 2011 06:24 
Wg mnie jest to jakaś infekcja typu bakteryjnego...u ryb w czasie stanu chorobowego ujawniają się różne patogeny. Zapewne niedługo zobaczysz tez grzyby. Niestety nie wiem jak kiryśniki reagują na leczenie.

Zapytaj Kuby, dla mnie te ryby są niestety nieznane. Nie wiem czy można stosować tradycyjne leki dla nich.

Czy te zmiany się powiększają?


Marta

Autor nechor
Użytkownik
#5 - Posted: 5 Paź 2011 08:40 
Zaraz po wyleczeniu ospy zmiany sie powiekszaly i uwyraźniały (moze niefachowo sie wyrazam). Teraz wyglada na to, ze sie cofaja. Ta plama przed pletwa grzbietowa sie utrzymuje, ale nie za bardzo wiem co z tym zrobic. Tak czy siak wyglada na to, ze ryby to generalnie twarde skurczybyki i przy sprzyjajacych warunkach potrafia same zwalczyc niektore choroby.

Autor nechor
Użytkownik
#6 - Posted: 15 Paź 2011 17:00 
Zmiany sie cofaja. Temperature juz unormowalem do standardowej 27st. Jeden z kirysnikow ma ubytek w dolnym wasie - zakladam, ze cos go skubnelo. Chwilowo zadne z ryb nie maja tarla - niesamowita sielanka. Najwieksze wrazenie wywiera na mnie nadal wspolzycie kiryskow i akar pomaranczowopletwych. Samiec akary to juz naprawde niezly byk - przy takiej dysproporcji wielkosci moglby wciagnac dowolnego kiryska bez przegryzania.

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Prosba o identyfikacje Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®