Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

tropheus chimba spuchnięta

Autor hapkin7
Użytkownik
#1 - Posted: 8 Sty 2012 21:24 - Edytowany przez: hapkin7 
witam
jedna z moich tropheus chimba jest napuchnięta jak by "napompowana" powietrzem,
pokarm przyjmuje normalnie, jest aktywna,
partie brzuszne napuchnięte, oczy także wypchnięte w porównaniu do "zdrowych" o jakieś 50%, łuski nastroszone, żadnych ran,
odchody cienkie, nitkowate,
parametry wody jak się należy,
pokarm urozmaicony, firmowy,
co może być przyczyną ?

Autor salmo70
Użytkownik
#2 - Posted: 9 Sty 2012 01:09 
Witaj.Sprawa wygląda dość poważnie.Podaj więcej szczegółów np.parametry,zbiornik,obsada itp.Przestań karmić,zgaś światło,dawaj jakieś witaminy.Możesz dodać do wody soli.Dobrze zrobisz oddając chorą rybę do badania.Uważnie obserwój pozostałe ryby.Tyle na razie.Powodzenia.Robert.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 9 Sty 2012 06:33 
Jak chcesz pomocy to dostosuj się do tematu;

http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=6&topic=831



Marta

Autor hapkin7
Użytkownik
#4 - Posted: 9 Sty 2012 15:30 - Edytowany przez: hapkin7 
Dziękuje Robercie, zrobię tak jak napisałeś, przeniosłem ją dodatkowo do akwarium 112L. z tą samą wodą co w ogólnym, pozostałe ryby ok, są zgodne , nie ma bójek, jest stado 6 szt. chimba, możesz polecić jakie witaminy podać ?


parametry wody tak jak napisałem wcześniej w porządku
zbiornik 120x60x60
akwarium ma dwa lata
6 szt. tropheus chimba
pokarmy O.S.I. , Sera, Hikari ,cylop,
piasek kwarcowy granulacja 0,2-0,3 mm
cztery piaskowce wymiary około 15x20 leżą płasko na dnie
filtr wewnętrzny turbo , wkład koralowiec i gąbka jako prefiltr,
dwie kaskady, gąbki
filtr zewnętrzny, wkład - biobale, koral, ceramika i gąbka
co tydzień podmiana wody 25%
oświetlenie jarzeniowe 2 x 18W około 10-12 godzin dziennie
grzałka 300W
temperatura wody 25-26 stopni celsjusza
szafka pod akwarium z płyty meblowej 18mm
te dane wystarczą pani doktor ?

pozdrawiam Jarosław

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 9 Sty 2012 15:53 
Ryba, która jest spuchnięta ma zwykle już uszkodzone organy wewnętrzne. Bez leczenia nie przeżyje. A i leczenie może być już zbyt późne. Leczyć trzeba natychmiast.

Chyba się nie dziwię, czy masz tylko 6 ryb w tym zbiorniku?

Marta

Autor salmo70
Użytkownik
#6 - Posted: 9 Sty 2012 20:10 
Ja używałem fischtamin sery.Do kupienia np w Aligatorze w Galerii Pomorskiej,lub na Śniadeckich.Ryba spuchnięta prawdopodobnie i tak padnie,więc oddaj ją do przebadania dopuki żyje do ZHW przy Powstańców Wielkopolskich do p.Głowackiej.Dowiesz się w czym problem i otrzymasz sposób leczenia.Pozostałych ryb nie karm itd.(patrz post wyżej).Robert.

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 9 Sty 2012 22:57 
fishtamin uber alles wrrr....

Autor hapkin7
Użytkownik
#8 - Posted: 9 Sty 2012 23:06 
serdeczne dzięki Robercie,
szkoda rybci ale skoro tak już się stało jutro zaraz pójdę do p. Głowackiej :-(
pozostaje liczyć na to że to nic groźnego,
z objawów sądzić by można że to wina pokarmu i problemy z jelitami ale naturalnie może być co innego, tym bardziej że pokarm mam firmowy , urozmaicony i inne ryby także go spożywają a nie maja podobnych objawów,
no nic, jak się dowiem co to było zaraz napiszę, żal rybci :-(

"Chyba się nie dziwię"

nie rozumiem tego ??? proszę o ''łopatologię''
w zbiorniku mam jeszcze 5 szt. duboisi

Jarosław

Autor hapkin7
Użytkownik
#9 - Posted: 9 Sty 2012 23:11 
fishtamin uber alles wrrr....
czyżby jakieś niemiłe doświadczenia ?
czy są inne lepsze ?
jak byś mógł Sander rozwiń wypowiedź, każda sugestia mile widziana,
dzięki
Jarosław

Autor sander
Użytkownik
#10 - Posted: 9 Sty 2012 23:12 
w zbiorniku mam jeszcze 5 szt. duboisi

Trzeba przyznać, że nie mamy w tym przypadku problemu z przerybieniem ;-)

Autor hapkin7
Użytkownik
#11 - Posted: 9 Sty 2012 23:19 - Edytowany przez: hapkin7 
no to jest około 420 L. wody więc nie może być mowy przerybieniu ,
teraz pływa w nim "aż" 10 ryb,
sander jak mógł bym Cie prosić o wyjaśnienie tego wrrr.... będę wdzięczny
Jarosław

Autor sander
Użytkownik
#12 - Posted: 9 Sty 2012 23:22 
hapkin7 chodzi o to, że w tej sytuacji witaminy są najmniej potrzebną kwestią jaką warto poruszyć.

szafka pod akwarium z płyty meblowej 18mm
te dane wystarczą pani doktor ?


Gdybym był na miejscu Marty dostał byś bana ale jak widać Ona jest bardziej wyrozumiała.

Najpierw podajesz, że obsada to 6szt. Chimba, potem znajduje się tam jeszcze 5szt. duboisi czy sam wiesz co dokładnie pływa w tym akwarium?

Ryba spuchła na skutek płynu w jamie ciała, powodem jest stan zapalny wywołany przez bakterie. Reszta ryb może być zdrowa ale mogą mieć konflikt, może dodawałeś jakieś nowe ryby lub inne zwierzęta? Ważne jest by znaleźć powód dla którego tak się stało, rozumiesz?

Autor hapkin7
Użytkownik
#13 - Posted: 10 Sty 2012 04:05 
ok, z ta szafką przesadziłem, sory,
ale taki zawodowiec jak Marta powinna się domyśleć na podstawie tego co napisałem jaka może być przyczyna,
szczerze powiem że bardzo liczyłem właśnie na jej fachową opinię i diagnozę a nie takie lekceważące potraktowanie :
"Jak chcesz pomocy to dostosuj się do tematu" albo "Ryba, która jest spuchnięta ma zwykle już uszkodzone organy wewnętrzne. Bez leczenia nie przeżyje. A i leczenie może być już zbyt późne. Leczyć trzeba natychmiast."
to ja sam wiem i bez doktoratu !
zobaczyłem objawy, natychmiast napisałem post, ale jak mam rybę leczyć natychmiast skoro zamiast jakiejś rady dostaję "po łbie" od osoby, na którą najbardziej liczyłem ???

Robert uważam zachował się jak profesjonalista, zwrócił uwagę o więcej szczegółów ale równocześnie zaproponował doraźne zachowanie w stosunku do chorej ryby, wyrazy uznania za to,

co do bana to tutaj się troszkę zagalopowałeś, nie używam wulgaryzmów ani nikogo nie obrażam,
podkreślam, bardzo mi żal ryby i liczyłem na DOŚWIADCZENIE Marty a nie zbycie byle czym, dlatego trochę mnie poniosło, przepraszam.

Najpierw podajesz, że obsada to 6szt. Chimba, potem znajduje się tam jeszcze 5szt. duboisi czy sam wiesz co dokładnie pływa w tym akwarium?
sarkazm nie na miejscu :-(
nie napisałem że w zbiorniku jest tylko chimba ale że jest stadko 6szt. prawda ?
fakt że z roztargnienia wynikłego z troski o rybę i zdenerwowania nie napisałem od razu całej obsady, moja wina, przepraszam.

Ważne jest by znaleźć powód dla którego tak się stało, rozumiesz?
TAK rozumiem doskonale, ale czy nie jest ważne aby zdiagnozować jakie bakterie mogą być przyczyną tego stanu zapalnego i podjąć leczenie (jeżeli nie jest za późno) aby uratować rybę ???

na prawdę nie chodzi mi o przepychanki słowne tylko o pomoc w zdiagnozowaniu choroby,
Robert poradził aby na razie nie karmić ryb, pytanie moje , jaką długą im zrobić głodówkę ?


chimba i duboisi pływają razem od samego początku, nie dodawałem niczego "nowego" do akwarium, żadnych ślimaków itp. nigdy nie czyszczę wszystkich filtrów na raz, dbam o higienę w akwarium, pilnuję aby pokarm nie był przeterminowany i zawsze z pewnego źródła - jeżeli chodzi o żywy,
skarmiam porcjami, które są zjadane "w locie" , nie wiem co jeszcze mogę dodać ?

sander, czytam tematy na forum bardzo długo, widzę ze jesteś doświadczonym akwarystą, ja nie mam ryb od roku tylko od ponad 30lat ale Tangę mam od "niedawna" i pierwszy raz spotykam się z takim przypadkiem u ryby, dlatego szukam porady u bardziej doświadczonych akwarystów, czy to coś złego ???

Jarosław

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 10 Sty 2012 07:29 
hapkin7

Czy nie rozumiesz? masz 6 Chimba i 5 duboisi, Czy wg Ciebie jest to prawidłowa obsada? Czy czytałeś coś o tych rybach zanim wpuściłeś stadka?


Marta

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 10 Sty 2012 07:35 
to ja sam wiem i bez doktoratu !
zobaczyłem objawy, natychmiast napisałem post, ale jak mam rybę leczyć natychmiast skoro zamiast jakiejś rady dostaję "po łbie" od osoby, na którą najbardziej liczyłem ???


A czy podałeś nam dokładnie dane, po których można powiedzieć co tej rybie jest?

Parametry w normie, firmowe pokarmy...to każdy umie powiedzić. Czy my mamy być jasnowidzami?

Ryby to żywe zwierzęta, a nie testowe osobniki. Podaj dane o wodzie. Podaj dane o filtracji, podmianach wody i sposobie karmienia.

Bez tych danych nikt nie znajdzie przyczyny zachorowania ryby. Dla mnie jest to stres wynikły z nieprawidłowej obsady.

A wypisywanie elaboratów, jak to Ci nikt nie chce pomóc jest raczej nie na miejscu. Pomocy można udzielić jak się wie co i jak działasz, a nie w ciemno.



Marta

Autor sander
Użytkownik
#16 - Posted: 10 Sty 2012 12:29 
ale czy nie jest ważne aby zdiagnozować jakie bakterie mogą być przyczyną tego stanu zapalnego i podjąć leczenie (jeżeli nie jest za późno) aby uratować rybę ?

Zwykle rybę u której doszło do nastroszenia łusek należy humanitarnie uśmiercić gdyż jej leczenie nie rokuje nadziei w postaci uleczenia. Bakterie odpowiedzialne za ten stan znajdziemy także na/w zdrowych rybach jednak ich liczba będzie pozostawać w zdrowej równowadze. Leki (antybiotyki), które podajemy w celu wyleczenia ryb z początkowymi objawami lub w przypadku epidemii w akwarium to nitrofurany lub detreomycyna, jeśli jest taka potrzeba (diagnoza na podstawie badań lub doświadczenia) dodajemy także leki przeciwpierwotniakowe.

Teraz prawdziwa lekcja. Ryby trzymasz 30 lat a nie nauczyłeś się do tej pory, że zanim kupisz nowy gatunek należy zapoznać się z jego potrzebami dotyczącymi zdrowego funkcjonowania w akwarium? Takie doświadczenie powinno skutkować wnioskami, że utrzymywanie ryb w zdrowiu nie polega na stosowaniu leków a na dbałości o ich jakość życia, czysta woda, odpowiednie żywienie, odpowiednio liczna obsada, wielkość zbiornika itd. prawda? Czy w ciągu ostatnich 10 lat dostęp do wiedzy na temat ryb tanagnickich nie jest dziecinnie prosty?

Twoje problemy z rybami wynikają z twojej winy a nie braku diagnozy czy antybiogramu. Te ryby nie potrzebują leczenia tylko Ty potrzebujesz wiedzy na ich temat.

Autor michal1313
Użytkownik
#17 - Posted: 10 Sty 2012 13:34 
Twoje problemy z rybami wynikają z twojej winy a nie braku diagnozy czy antybiogramu. Te ryby nie potrzebują leczenia tylko Ty potrzebujesz wiedzy na ich temat.

no chyba, że hapkin7 nabył chore rybska, co ujawniło się dopiero u niego w zbiorniku - to chyba jedyne odejście od cytowanego zapisu.

michał

Autor hapkin7
Użytkownik
#18 - Posted: 10 Sty 2012 13:50 - Edytowany przez: hapkin7 
dziękuje sander nawet za słowa krytyki,
rybę oddałem do ZHW, czekam na diagnozę,

wszystko możliwe Michale że tak było :-(

Jarosław

Autor hapkin7
Użytkownik
#19 - Posted: 12 Sty 2012 11:46 - Edytowany przez: hapkin7 
dzisiaj otrzymałem informację z ZHW od p. Głowackiej na temat ryby,

była to Ichtiosonoza,

niestety ryba nie żyje - nie było szans na ratunek :-(

powodem było długotrwałe, zbyt obfite, wysokobiałkowe i nieurozmaicone karmienie ( robił to poprzedni właściciel , od którego kupiłem ryby)
ryba była samicą, miała gonady (ikrę), miała wyniszczoną wątrobę, nerki i śledzionę,
nastroszenie łusek i wypukłość oczu była spowodowana wydzielającym się płynem wewnątrz organizmu ryby,

zalecenie p. Głowackiej to użyć zieleni malachitowej lub nadmanganianu potasu, można także użyć CMF,
zieleń malachitowa i CMF według instrukcji na opakowaniu
nadmanganian potasu w ilości 1g na 100L. wody - kąpiel długotrwała - i jeżeli nie ma w akwarium roślinności to można zastosować to w akwarium głównym, według specjalisty nawet bardzo wskazane ponieważ wszystko co znajduje się w akwarium zostało zainfekowane , naturalnie natlenianie wody na full,

michal1313 trafnie zauważył iż ryba mogła do mnie trafić zainfekowana i tak było,

sander pisząc: Teraz prawdziwa lekcja. Ryby trzymasz 30 lat a nie nauczyłeś się do tej pory, że zanim kupisz nowy gatunek należy zapoznać się z jego potrzebami dotyczącymi zdrowego funkcjonowania w akwarium? Takie doświadczenie powinno skutkować wnioskami, że utrzymywanie ryb w zdrowiu nie polega na stosowaniu leków a na dbałości o ich jakość życia, czysta woda, odpowiednie żywienie, odpowiednio liczna obsada, wielkość zbiornika itd. prawda? Czy w ciągu ostatnich 10 lat dostęp do wiedzy na temat ryb tanagnickich nie jest dziecinnie prosty? Twoje problemy z rybami wynikają z twojej winy a nie braku diagnozy czy antybiogramu. Te ryby nie potrzebują leczenia tylko Ty potrzebujesz wiedzy na ich temat

zachował się poniżej krytyki, no ale cóż , widać taki już jest że lubi się wywyższać,

hodując ryby nie tylko nauczyłem się że najpierw należy zdobyć wiedzę na temat warunków chowu itp. ale także tego że każdego człowieka należy traktować tak jak chce się żeby Ciebie traktowano, to moja prawdziwa lekcja dla Ciebie sander,

teraz do DOKTOR Marty

napisałaś mi : "Bez tych danych nikt nie znajdzie przyczyny zachorowania ryby. Dla mnie jest to stres wynikły z nieprawidłowej obsady. "

czyżby ???

w rozmowie telefonicznej z p.Glowacką opisałem jak ryba wygląda i na tej podstawie powiedziała że prawie na 100% jest to Ichtiosonoza ale ostateczną diagnozę poda po badaniu, chciałem jej podać dane, o które tak zaciekle walczyła DOKTOR Marta, odpowiedziała że nie jest to do niczego potrzebne !

a do stwierdzenia przyczyny ? zapytałem

"najpierw należy zdiagnozować chorobę , wtedy wiemy jakie są przyczyny jej powstania i następnie szukamy przyczyny u siebie czy spełniliśmy , któryś z powodów, dla którego ryba zachorowała"

tak jak sądziłem , znawca i fachowiec powie co i jak na podstawie opisu wyglądu ryby a nie będzie wypisywał tekstów w stylu podaj parametry wody, jaki wkład do filtra, jaki stary zbiornik, jak częste podmiany itp. bo bez tych danych nikt nie znajdzie przyczyny zachorowania ryby. Dla mnie jest to stres wynikły z nieprawidłowej obsady.

Stresu to można dostać czytając takie bzdury !

i to nie tylko w moim temacie ale w bardzo wielu tematach na tym forum są takie same wypowiedzi DOKTOR Marty

Ktoś kiedyś napisał : nie wypowiadam się w temacie , o którym nie mam pojęcia.

Może warto się szkolić zamiast pisać : Dla mnie jest to stres wynikły z nieprawidłowej obsady ???

Autor michal1313
Użytkownik
#20 - Posted: 12 Sty 2012 12:51 
pomijając kto co napisał itd. to też uważam, że powinieneś:
- zwiększyć zbiornik lub,
- zmienić obsadę do wielkości zbiornika lub,
- powiększyć obsadę jednego gatunku na dwa to trochę za mały zbiornik na jeden moim zdaniem też, ale zrobisz jak będziesz uważał.

trofki to ryby stadne a 5-6 szt. to słabe stado gdyby było tego towarzystwa co najmniej 15 to ok! lecz ten zbiornik jest przymały na taką obsadę. weź pod uwagę, że one dorosną do co najmniej około 10 cm. a trzymanie i czekanie na większy zbiornik może spowodować w międzyczasie karłowacenie i dziczenie ryby. dokładka obsady może skończyć się konfliktem bakterii.

pzd.
michał

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 12 Sty 2012 13:04 
teraz do DOKTOR Marty

napisałaś mi : "Bez tych danych nikt nie znajdzie przyczyny zachorowania ryby. Dla mnie jest to stres wynikły z nieprawidłowej obsady. "

czyżby ???


Właśnie czyżby!

Ichtiophonoza to choroba, która ujawnia się w stresie. Jak nie wiesz o czym mówisz to poczytaj. Ryby zainfekowane wcale nie muszą chorować jak zapewni się im odpowiednie warunki. Musisz jak widać sporo poczytać o tej chorobie jak i i innych

P.S.

Jak Ci tak przeszkadza mój tytuł naukowy i moja osoba to chyba masz jakieś kompleksy. Następne takie wyprawki w moja stronę będę usuwać.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#22 - Posted: 12 Sty 2012 13:37 
Hehehehe dawno się tak nie uśmiałem jak dziś :-) pomijając pozostałe, to leczenie ichtiofonozy za pomocą CMF - dla mnie bomba. Napisaliśmy na tym forum więcej o tej chorobie niż w Tobie żółci w naszą stronę... jak poczytasz uważnie to może coś zrozumiesz :-).

sander pisząc: Teraz prawdziwa lekcja. Ryby trzymasz 30 lat a nie nauczyłeś się do tej pory, że zanim kupisz nowy gatunek należy zapoznać się z jego potrzebami dotyczącymi zdrowego funkcjonowania w akwarium? Takie doświadczenie powinno skutkować wnioskami, że utrzymywanie ryb w zdrowiu nie polega na stosowaniu leków a na dbałości o ich jakość życia, czysta woda, odpowiednie żywienie, odpowiednio liczna obsada, wielkość zbiornika itd. prawda? Czy w ciągu ostatnich 10 lat dostęp do wiedzy na temat ryb tanagnickich nie jest dziecinnie prosty? Twoje problemy z rybami wynikają z twojej winy a nie braku diagnozy czy antybiogramu. Te ryby nie potrzebują leczenia tylko Ty potrzebujesz wiedzy na ich temat

zachował się poniżej krytyki, no ale cóż , widać taki już jest że lubi się wywyższać,


Będę to powtarzał całe życie i jeden dzień dłużej ... wielu takich jak Ty, teraz mi za to dziękuje i nawet się przyjaźnimy.

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 12 Sty 2012 15:20 
hapkin7 napisał:

hodując ryby nie tylko nauczyłem się że najpierw należy zdobyć wiedzę na temat warunków chowu itp. ale także tego że każdego człowieka należy traktować tak jak chce się żeby Ciebie traktowano


No i właśnie kilkoma zdaniami poniżej zaprzeczyłeś tej ślicznej maksymie.

Pomijając fakt, że mając 30-letnie doświadczenie nie wiesz nie potrafisz podać prawidłowej nazwy choroby- "ichtiosonoza" (wstyd), chcę Cię poprosić o hamowanie emocji. Agresja jest zbędna.
To ostatnia prośba.

Robert

Autor sander
Użytkownik
#24 - Posted: 12 Sty 2012 22:15 
Gdyby kiedyś ktoś czytał ten topic:

Ichthyophonus hoferi ginie dopiero w stężeniu zieleni malachitowej wynoszącym 290mg/l, natomiast stężenie jakie otrzymujemy po zastosowaniu, wg zaleceń, CMF wynosi 5mg/l i w żaden sposób nie jest w stanie leczyć tej choroby. Stężenie lecznicze w przypadku ichtiofonozy będzie zabójcze dla ryb tanganickich.

Takie kwiatki biorą się chyba z faktu, że ichtiopatologiem może zostać tylko lekarz weterynarii a nie ichtiolog. Prawie wszystkie zdrowe ryby mają w sobie komórki glonogrzyba jednak choroba u nich nie występuje. p. Głowacka nie podała ani metody leczenia ichtiofonozy ani profilaktyki pozwalającej utrzymać te ryby w zdrowiu.

Autor hapkin7
Użytkownik
#25 - Posted: 12 Sty 2012 23:53 - Edytowany przez: hapkin7 
No i właśnie kilkoma zdaniami poniżej zaprzeczyłeś tej ślicznej maksymie.
jeżeli ktoś do mnie pisze w sposób agresywny i protekcjonalny wyraża tym samym zgodę abym w taki sam sposób jemu odpisał, tak czy nie ?

Pomijając fakt, że mając 30-letnie doświadczenie nie wiesz nie potrafisz podać prawidłowej nazwy choroby- "ichtiosonoza" (wstyd), chcę Cię poprosić o hamowanie emocji. Agresja jest zbędna.
To ostatnia prośba.


po pierwsze - nie myli się ten kto nic nie robi - a Twoja żona prawidłowo napisała nazwę ?? Ichtiophonoza nie wie czy nie potrafi ? - nie wstyd ? pisze się ichtiofonoza

po drugie - prośbę o pohamowanie emocji mogę spełnić ale agresji z mojej strony nie ma ! więc Twoja groźba jest nie na miejscu.
Mam prawo do swoich poglądów i wolności słowa, nikogo nie obrażam, więc się pohamuj proszę.

aby rozwiać wszelkie wątpliwości proszę sobie poczytać tekst poniżej Szanowni Państwo Mierzeńscy a i dla innych na pewno będzie to pomocne :)

(czy tylko sander potrafi napisać coś z sensem i na temat ?)

Ichtiosporidioza ( ichtiofonoza )

(Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma "Akwarium" nr 5-6/87)

cz. II. Patogeneza i zmiany anatomopatologiczne, występowanie, objawy kliniczne, rozpoznawanie i zwalczanie.

Jerzy Antychowicz
........

(

Autor hapkin7
Użytkownik
#26 - Posted: 12 Sty 2012 23:57 
.................

Autor salmo70
Użytkownik
#27 - Posted: 13 Sty 2012 02:27 
Witam.Piękny wykład,tylko nie do końca aktualny.Na temat Ichthyophonus hoferi(stąd Ichtiophonoza) jest dużo aktualniejszych wiadomości na tym forum.Co do Twoich żali do Marty,to są one nieuzasadnione.Objawy,które podałeś mogą wskazywać przynajmniej na kilka chorób,stąd prośba o więcej danych.Kompletnie nie rozumiem tych przepychanek słownych.Po co to?Co do Twoich ryb,to przyjrzyj się,czy nie ma jakiejś wychudzonej.Zwróć też uwagę na skrzela.Pozdrawiam.Robert.

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 13 Sty 2012 06:16 - Edytowany przez: admin 
"Przedruk elektroniczny za zgodą PZA z czasopisma "Akwarium" nr 5-6/87)"


jeżeli nie masz zgody oficjalnej na cytowanie tekstu na naszym forum to nie możesz zamieścić tekstu prof. Antychowicza

W takim wypadku możesz podać tylko link do przedruku. Zgoda nie dotyczyła naszego forum.

Reszty nie komentuję bo nie ma po co.

Zamykam bezsensowny temat bzdurnych przepychanek.

Ostrzeżenie, które wystosował Robert w Twoim kierunku było ostatnie. Każdy następny tekst w stylu powyższym będzie kasowany.


Marta

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / tropheus chimba spuchnięta Top
Temat został zamknięty. Nie możesz tutaj odpowiadać.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®