Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

choroba tropheusów

Autor raphia
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Sty 2013 10:09 
witam,

Rozmiary zbiornika: 450 l
Wiek zbiornika:2 tygodnie, ryby są 3 dni

Obsada: 6x t. bemba, 6xt. katoto moori, 7x t. ilanga

Jakie pokarmy: rózne, spirulina, granulaty, płatki

Niepokojace objawy u ryb: u katoto moori: stoja w miejscu jednoczesnie ruszając sie "wężykiem", na jednej rybie dzisiaj juz wyraźnie biały nalot, jakby wata cukrowa lub pajęczyna, inne jakby miały mniejszy

dwie bemby ocieraja sie o skały

Parametry wody: NO2 - 0,4, własnie wymieniam wodę, innych odczynników nie mam
======================================


WIEDZA POMOCNICZA
=======================================
Jakie filtry: fluwal 1000 i jakie wklady w filtrach: standart

Jakie dekoracje w zbiorniku: kamienie+korzeń




Witam wszystkich, prosze o pomoc, przeczytałam wszystkie posty nt. chorób i widze, że kilku hodowców miało podobne objawy u swoich ryb. ja dopiero zaczynam z rybami ale wolałabym żeby wszystkie cieszyły sie dobrym zdrowiem i nie płaciły życiem za moja niewiedzę. Dlatego mam kilka pytań:

1. Skąd wziać sól niejodowaną? Wszyscy sypiecie z tego co widze taka sól do akwariów jak tylko cos sie dzieje z rybami. W klepach, sól spożywcza jest wyłącznie jodowana, gdzie kupic ta właściwą?
2. Jakie lekarstwa kupic? i tak sie obawiam, że sklepy bedą czynne dopiero za jakies 2-3 dni
3. Na dzień dzisiejszy wyłączyłam świetlówki i nie dałam jeść, moge im pomóc jeszcze jakoś dopóki nie kupie leków?

pozdrawiam

Ewa M.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 1 Sty 2013 11:33 
Witaj,

Oj oj, - szkoda, że nie doczytałaś o biologii wody zanim wpuściłaś ryby. Masz bardzo wysokie N02. Czyli zbiornik nie jest dojrzały. Nie wiem jak to przeżyja ryby?

Zbyt mała filtracja, niedojrzały zbiornik. Korzeń?


Lekarstwa to ostateczność. Najpierw stabilizacja zbiornika. Choruja bo mają niewłaściwe parametry wody!! Są zatrute!

Nie karm ryb - to podstawa, kup odczynniki na NH4 i N03

a teraz podmień 10% wody. Potem po południu to samo 10%

Sól zwykła kuchenna 4 łyżki na każde 100 litrów wody.

Do tego beznadziejna obsada - wariant powinien być jeden lub maksymalnie dwa po 12-15 osobników.

Katoto krzyżuje się z Ilangi. Nie mogą być razem w zbiorniku.

Kto Ci to wszystko doradził?

Jak zwykle totalny brak wiedzy.

Marta

Autor raphia
Użytkownik
#3 - Posted: 1 Sty 2013 13:09 
oj, teraz to wiem, zaczełam czytac dopiero wczoraj, jak zaczeły chorowac, jak zwykle poniewczasie xD, strasznie mi wstyd.

jeszcze zmierzyłam czynnki KH i wyniósł 3.

Oczywiscie pan, który ryby mi sprzedawał ani słowem sie nie zajaknął o tym, ze te ryby sie krzyzują! a wiedział, że będa w jednym zbiorniku!!

Przed wpuszczeniem ryb sprawdzałam NO2 i było 0-0,1, wiec myslałam, że będzie ok.

u bemby zauwazyłam własnie długie, biale nitkowane odchody, boje się że ze stresu przyplątał się bloat :-(

Autor raphia
Użytkownik
#4 - Posted: 1 Sty 2013 13:31 
Dziekuje za poradę,

wsypałam soli 4łyżki/100l, rano juz ze strachu wymieniłam 30% wody, więc NO2 wynosi 0,2-0,3, na akwarium lezy koc. PH raczej w normie 7,5-8.

Czy potrzeba wsypywać sody oczyszczonej dodatkowo?

Co do soli kuchennej - ile i kiedy dosypywac jej ponownie? Jutro postaram sie kupić niejodowaną.

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 1 Sty 2013 16:57 
Koc zdejm bo nie będziesz widziała co dzieje się z rybami. To zbędne - nie świeć światła nad akwarium, ale obserwuj ryby. Podmień wieczorem 10% wody. Podmiany rób małe, bo inaczej będzie problem ze startem zbiornika.

Kup jutro testy NH4 i N03. To ważne aby określić poziom startu zbiornika.

Przy podmianach uzupełniaj sól do poziomu stałego 4 łyżki na każde 100 litrów wody.

Nie karm ryb

Jak zachowują się ryby po podmianach? Czy są bardziej aktywne?
Pomyśl o drugim filtrze, to ważne.

Gdzie mieszkasz?

Marta

Autor raphia
Użytkownik
#6 - Posted: 1 Sty 2013 17:47 
Na razie w akwarium spokój, jedna ryba siedzi pod kamieniem i się nie rusza ale zyje, ta najbardziej włochata nadal sie trzepie jak wąż ale póki co wszyscy zyją. sprawdziłam co to jest to KH i faktycznie ryby mi sie potruły - dzisiaj rano miałam odczyn 3, a przed wrzuceniem ryb było 13. wsypałam paczke sody oczyszczonej i wartość podskoczyła do 9.

Mam pytanie - czy jest gdzies na forum jakis topik, w którym byłoby wyjasnione, skąd sie biora wartości odczynów wody? np. jak to sie stało, że 3 dni po wpuszczeniu ryb KH spadło z 13 do 3?? no gdzies popełniłam bład ale gdzie? takie wyjasnianie a nie łatanie ubytków zdecydowanie ułatwiło by dbanie o akwarium bo nie popełniałabym za wiele błędów.

Co do filtra - to co mam wybrać? identyczny taki jak mam czy wewnetrzny?

aha i mieszkam w Katowicach.

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 1 Sty 2013 18:40 - Edytowany przez: admin 
Ryby nie trują się od KH (twardość węglanowa) tylko od amoniaku i azotynów i azotanów.
Nie zajmuj się teraz KH tylko cyklem azotowym. To podstawa i to truje ryby.

Poczytaj o cyklu azotowym, to podstawa. Twardości i pH w tym wypadku to sprawa drugorzędna. Podejrzewam, że mylisz parametry.

To co najważniejsze teraz to NH4, N02 i N03!!!!! skup się na tym. Nic nie dodawaj do wody oprócz soli, o której Ci mówiłam.

Co to znaczy włochata?

Przyjedź do mnie do Krakowa i to pilnie:) Kontakt na mail: biurokrakow@tropheus.com.pl

Marta

Autor raphia
Użytkownik
#8 - Posted: 1 Sty 2013 19:06 
włochata, w sensie takim, że pokryła ją chyba pleśn, takie włochate, białe, jak wata cukrowa albo pajęczyna.

Rano zmieniłam 30% zawartości wody i zrobiłam teraz test na NO2 i jest gorzej niż rano!! skala wskazuje na 0,5-0,6!!! nie mam pojęcia, co się dzieje i jak temu zapobiec! przecież nie da sie dwa razy dziennie zmieniać wody, muszę znaleźć jakąś przyczynę

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 1 Sty 2013 19:13 
Masz zupełnie nie dojrzały zbiornik. Podmiana 30% wody tylko to pogorszyła.

Mówiłam Ci, że podmiany powinny być 10%.

Czy w ciągu 3 dni ryba pokryła się grzybem? To masz ogromny problem


Jak napisałam - przyjedź pilnie do Krakowa. Pomogę Ci. Na odległość nie jestem w stanie tego zrobić.



Marta

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 2 Sty 2013 07:56 
Jak zwykle - bez odpowiedzi. No cóż.......

jak chcesz uratować ryby to działaj, bo tutaj liczą się godziny.



Marta

Autor raphia
Użytkownik
#11 - Posted: 2 Sty 2013 17:08 
Bardzo przepraszam ale nie mogłam odpowiedziec bo byłam w pracy, wróciłam przed momentem. Po drodze kupiłam testy i oto co wyszło:

NO2 - 0,7-1 ciagle rosnie
NO3 - 10-15 więc ok
NH4 - 1,0 wiec ok
PH - 8

Dodam, ze dzisiaj rano wyby miałay znowu wymienione 10% wody, sól jest dodawana.

Przed momentem zaświeciłam rybom na chwilke żeby sprawdzic ich wygląd i sytuacja wyglada ta, że "włochata" ryba nie ma juz plesni włochatej, ale jest cała w nalocie, natomiast rzuciła sie przy świetle na skały i zaczeły z niej spadać płaty czegos białego. Siedzi ciagle na grzałce. Ma przerwana płetwe ogonowa i w niej dziurke jak łepek od szpilki. Dwie inne katoto siedza pod kamieniami i tez wyglada że maja lekki nalot.

Kupiłam po drodze jeszcze dodatkowy filtr oraz lekarstwo firmy Prodibio, gdzie subst. czynna jest prazykwantel, może dodać ?

Co do przyjazdu do Krakowa - dopiero jutro koło 16 będę wiedziała czy moge być w sobotę, dlatego sie nie umawiam dopóki nie znam konkretnego terminu.

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 2 Sty 2013 18:55 
NH4 ma być 0 czyli tragicznie. N02 katastrofa. Kup dzisiaj Toxivec i wlej - dodatkowy filtr nic nie zmieni w tym momencie- przecież nie masz biologii w zbiorniku. Start prawidłowy zbiornika trwa około 5-6 tygodni.

Do soboty ryby nie wytrzymają jak nic nie zdziałasz.

Ja chciałam Ci odlać trochę Amquel, który zbija związki azotu w ciągu jednej minuty i dodatkowo dać Ci biologię do filtrów (Amquel nie jest dostępny w sprzedaży u nas). To jedyny ratunek. Sytuacja jest katastrofalna, zrozum to wreszcie.

Podanie leku w tych warunkach wg mnie zabije ryby szybciej niż to możliwe.

Zrób mała podmianę wody i kup gdziekolwiek Toxivec. Ona zadziała za kilka godzin ale chociaż nieco uratuje sytuację.

Odnoszę wrażenie, że dalej nie rozumiesz o co chodzi w tym wszystkim.

Marta

Autor raphia
Użytkownik
#13 - Posted: 2 Sty 2013 20:06 
kupiłam toxivec i wlałam 150ml, za godzine sprawdze czy pomogło.

dodatkowo kupiłam jeszcze:mycoforte i środek bakteribójczy z CMF. dodatkowo 3 ampułki bakterii nitryfikacyjnych. Czy mam cos z tego dodac do wody?

ja juz wiem, że narozrabiałam i staram się teraz zminimalizowac szkody. Stane na głowie, żeby w sobote pojechac do Krakowa, ale jeśli mozna to termin potwierdze na 100% jutro, wywalcze w pracy wolne.

Najgorsze jest to, że na testach NH3, przy wartości 1, jest napisane: ilośc nie szkodząca rybom, niezbędna do wzrostu roslin! no jest to mylace dla początkujących.

co do filtrów - jest sens zamieniać ceramike na keramzyt w tym nowym? myslałam o tym, zeby wlać tam te bakterie.

Autor raphia
Użytkownik
#14 - Posted: 2 Sty 2013 22:47 
Sytuacja nadal jest zła.

Po pierwszej godzinie od wlania zalecanej dawki toxivecu (150ml)parametry wyglądały nastepująco:
NO2 - 0,3-0,4
NO3 - 5
NH4 - 0,5

niestety półtora godziny póxniej NO2 znowu zaczeło rosnąć, przed chwila było 0,5, wiec wlałam reszte toxivicu (100ml), zobacze co bedzie rano.

Do filtra wlałam bakterie. Podnosze temperature zbiornika do 27stopni, teraz mam 26.

Na razie nie daje żadnych leków oprócz soli.

Reszta ryb wygląda ok, ganiaja się i wyglądaja zdrowo i na razie wszystkie żyją. objawy chorobowe maja tylko katoto.

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 3 Sty 2013 08:14 
Toxivec działa dopiero po kilku godzinach - zwykle 5-6. Nie jest uniwersalnym środkiem, niestety. Kup do filtra pochłaniacz N02 i N03.
Rób tylko małe podmiany wody maks 10%, nie karm ryb! Wg mnie niepotrzebnie podniosłaś temperaturę, to zwiększa aktywność ryb.

Czy użyłaś dokładnie dawki z opakowania?

Poczytaj ten wątek http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=5&topic=4163

Czy wszystkie ryby kupiłaś w jednym źródle? Gdzie kupiłaś ryby w sklepie?


Marta

Autor raphia
Użytkownik
#16 - Posted: 3 Sty 2013 16:47 
Oto parametry z dzisiaj: (rano i teraz wyglądają podobnie):
NO2 0!! :-)
NO3 0-5
NH3 - 0! :-)

Ryb nadal nie karmię. co do podmian wody- nadal robic 2x dziennie czy tylko raz?

Najpierw uzyłam dawki z opakowania a po około 3h wlałam 2/3 dodatkowej dawki.

Większośc ryb kupiłam w jednym źródle, tylko dwie bemby w sklepie, bo chciałam miec rózne pochodzenie.

Co do tej najbardzie chorej ryby katoto- zaczeła pływac na samej górze zbiornika, a wczesniej siedziała na dnie i koło grzałek. Ma juz w tej chwili bardzo wyraźna perforacje płetwy ogonowej - czy mozna ja jakoś jeszcze uratować? mam lek mycoforte może ja w tym wykąpac? albo dodac do wody?

Co do soboty- na 100%bedę w Krakowie

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 3 Sty 2013 17:07 
Podmiany małe raz dziennie.

Kąpiel można zrobić wyłącznie w oddzielnym wiaderku/ akwarium z napowietrzaniem. Nie dodawaj tego do wody w zbiorniku. Ryby masz osłabione.

Do podmian dodawaj sól tak, aby poziom był stały tak jak mówiłam. Nie karm ryb.

Teraz módl się, aby nie doszło do zachorowania ryb z powodu "łączenia biologii". Poczytaj o tym na forum.

Marta

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 3 Sty 2013 17:10 
i jeszcze jedno - mierz parametry wody wieczorem, rano i tak do soboty. Zapisuj te dane i z nimi przyjedź.

Marta

Autor raphia
Użytkownik
#19 - Posted: 3 Sty 2013 21:55 
zbiornik nie chce wystartować, po porannych dobrych wynikach, zakładam, ze dzieki tixiveciwi znowu wzrósł poziom NO2 - wymieniłam wode 2h temu a teraz odczyn wynosi 0,5!!! reszta odczynów w granicach zera.

odłowiłam dwie chore, pokryte plesnią katoto do wiaderka i wlałam tam mycoforte, zamierzam potrzymac je tam do jutra. Pytanie, czy wytrzymaja z napowietrzeniem ale bez filtra do jutra?

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 4 Sty 2013 10:11 
jaką wodę dałaś do wiadra, z kranu czy z akwarium?

Czy dogrzewałaś wodę w wiadrze?

Jaka dawkę Mycoforte podałaś?

Mogłąś do mnie zadzwonić lub napisać maila wcześniej.

Marta

Autor raphia
Użytkownik
#21 - Posted: 4 Sty 2013 17:03 
Wodę do wiadra dałam z akwarium. Na 5 litrów wody dałam 8 kropel mycoforte ale niestety nie pomyslałam o jednym - o grzałce. rybki nie przezyły ochłodzenia temperatury niestety. Rozpacz mnir ogarnia za moja głupotę :-(

Za to reszta rybek wyglada całkiem rzesko, ganiaja sie po całym akwarium az miło, dalej im nie swiecę, za to zaświeciłam mocne światło w salonie

Autor wolinek
Użytkownik
#22 - Posted: 12 Kwi 2013 17:30 
Witam.Czy mógłby mi ktos pomóc?zauważyłem u jednego tropheusa,ze ma jedno białe oko i chyba nic na nie nie widzi,gdyż jak próbowalem go złapać od tej strony gdzie ma to białe oko to wogóle nie uciekal,a jak stal bokiem do mnie tym normalnym okiem to nie ma szans żeby go złapać.Nie jest spuchniety, nie ma wytrzeszczonych oczu,niema na sobie białego nalotu,ruchy ma normalne,nie kołysze sie na boki normalnie pobiera pokarm,zauważyłem tylko że dominujący samiec go bardzo mocno gania,i przeważnie przez caly czas siedzi w narozniku akwarium,przy powierzchni przy grzałce.

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 12 Kwi 2013 18:02 
Podaj parametry wody

Marta

Autor wolinek
Użytkownik
#24 - Posted: 12 Kwi 2013 18:37 
no2-0 nh3-0 no3-3

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 12 Kwi 2013 19:28 
Być może to jest mechaniczne uszkodzenie? Zrób zdjęcie. Trudno ocenić to nic nie widząc:)

Marta

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / choroba tropheusów Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®