Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Dziwne zachowanie Tropheusów

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor czacza
Użytkownik
#1 - Posted: 14 Kwi 2006 12:52 
Od wczoraj moje Tropheusy dziwnie sie zachowóją , wszystkie przysiadły na dnie i praktycznie poza jedzeniem sie nie poruszaja.
Zmierzyłem PH i jest ok 9 czy to może być powód takiegto zachowania.

Pozd
czacza

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 14 Kwi 2006 12:58 
A N03 - pH raczej nie ma wpływu w takim stopniu?

Marta

Autor czacza
Użytkownik
#3 - Posted: 14 Kwi 2006 13:13 
NO tez sprawdzalem i jest ok 0

czacza

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 14 Kwi 2006 13:15 
N03 nie może być 0 - nie ma takiej mozliwości. Moze N02 tak - sprawdź pilnie to N03, a teraz podmień około 25 % wody.

Dlaczego pH jest tak wysokie?

Marta

Autor czacza
Użytkownik
#5 - Posted: 14 Kwi 2006 13:36 
Napisałem że ok 0 a dokładnie miedzy 0 a 5.
PH prawdopodobnie jest takie wysokie ponieważ przy kilku ostatnich podmianach dodawałem sode ponieważ mialem problem ze zbyt niskim ph.
Sprawdze jeszcze raz dzis testem paskowym tetry.

Pozd
czacza

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 14 Kwi 2006 14:22 
Konieczna jest podmiana wody. A tej sody to musiało być chyba bardzo duzo, takie pH ???

Marta

Autor czacza
Użytkownik
#7 - Posted: 14 Kwi 2006 14:29 
Nie wydaje mi sie ze nie 1 łyżeczka przy podmianie. Co prawda ostatni dodałem do filtra troche korala i może w sumie spowodowało to podniesienie PH do takiego poziomu.

czacza

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 14 Kwi 2006 14:32 
Dziwne, dlaczego ph tak wzrosło. Dodanie korala do filtra raczej stabilizuje pH a nie podnosi tak wysoko.

Marta

Autor kris
Użytkownik
#9 - Posted: 14 Kwi 2006 14:41 
faktycznie po dodaniu zwirku koralowego do filtra tez nie zauwazylem aby to wplynelo na Ph - natomiast tak niskie NO3 jest naprawde podejrzane - mi nigdy nie udaje sie zejsc ponizej 15-20mg :)

Autor czacza
Użytkownik
#10 - Posted: 14 Kwi 2006 14:58 
W takim razie mam test do d..., za chwile zrobie jeszcze raz testem Tetry. Zobacze co wyjdzie.

czacza

Autor kris
Użytkownik
#11 - Posted: 14 Kwi 2006 15:03 
a sprawdz jeszcze tak na wszelki wypadek pozostale zwiazki amonowe

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 14 Kwi 2006 15:38 
Ja już nie bardzo chciałam mówić, ale test moze byc zły, Najlepiej sparwdzić i NH3 i N03. Mozna też N02.

Testy niestety robia psikusy.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 14 Kwi 2006 19:43 
Moim zdaniem uniwersalne i proste testy, a psakowy do takich nalezy, niestety nie zawsze pokazuja dobrze to co powinny. Proponowałbym zrobienie jeszcze raz pomiarow ale innym testem.
Leszek

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 15 Kwi 2006 07:08 
Sprawdziłeś parametry nowym testem?

Marta

Autor czacza
Użytkownik
#15 - Posted: 15 Kwi 2006 22:54 
Witam, sprawdzilem dzis parametry testem paskowym Tetry i okazuje sie ze NO3 jest bardzo wysokie ok 100 moze nawet troche wiecej, NO2 - 0, GH - 10-16, KH - 10 a PH -8, test robilem dzis a wczoraj podmienilem 10% wody bo tyle mialem odstanej, dzis po tescie podmienilem ponownie 10%.
Czy jutro podmienic jeszcze 10% czy moze poczekac 1- 2 dni?

PS.
Zastanawiam sie czy wymiana raz na tydzien 10% wody to nie za mało ?

czacza

Autor rufus1
Użytkownik
#16 - Posted: 15 Kwi 2006 23:23 
Jak dobrze zrozumiałem ostatni test wykonales po podmianie wody (1 dzień po podmianie). Moim zdaniem takie testy powinno sie robic raczej przed wymiana wody (max. stezenie), ew. kilka dni po tym zabiegu. Jeżeli test wyk. po 1 dniu po wymianie wody 10% pokazuje 100, to ile NO3 wynosi np. po 4-5 dniach??!!!
Nie doczytałem lub mi umkneło, ile masz ryb i jaki zbiornik, jak filtracja, nie przekarmiaj ryb, stosuj glodówki. Wodę mozna podmieniać częściej w mniejszych ilościach lub wiecej procentowo, ale rzadziej. Zbyt duże ilości podmienianej wody w krótkich okresach nie pozwola na "dojrzewanie" zbiornika. Wymiana wody 10% raz na tydzień przy duzej obsadzie, mało wydajnej filtracji i przekarmianiu moim zdaniem to za mało.
Ogranicz karmienie, podmieniaj wode co 2-3 dzień po 10% dodając uzdatniacza (ale tylko raz w tak krótkim odstepie czasu), sprawdź i ew. wyczyść masę filrujacą w filtrach (gąbki i itp), ale nie we wszystkich na raz, stopniowo (jeden teraz, drugi za tydzień, zakladam że masz 2 filtry). Cały czas kontroluj parametry wody. Jeżeli będą wracać do normy ogranicz podmiany do częstotliwości co tydzień ale np. 20-25 %.
Może jeszcze ktoś Ci cos doradzi.
Leszek

Autor JGr
Użytkownik
#17 - Posted: 15 Kwi 2006 23:25 
"dzis po tescie podmieniłem ponownie 10%"

Jesli nie masz jakiejś wyjątkowo złej kranówy - rób kolejną podmianę, nie czas na odstawianie wody gdy ryby zatruwa azot!

Nie pytaj ile wody podmienić, podmieniaj tak długo (nawet do 30% dziennie wody ustanej lub z uzdatniaczem, albo do 15-20% wody prosto z kranu, o ile jest przyzwoita), aż NO3 spadnie do ok. 20mg/l. Masz przecież testy.

"Zastanawiam sie czy wymiana raz na tydzien 10% wody to nie za mało ?"

Przecież odpowiedź na to pytanie napisałeś sam - "NO3 jest bardzo wysokie ok 100 moze nawet troche wiecej"
Ja podmieniam wodę w akwariach więcej niż raz tygodniowo, ale w tygodniu jest to prawie połowa objętości zbiornika.

Jarek

Autor rufus1
Użytkownik
#18 - Posted: 15 Kwi 2006 23:42 
Widze że Jarek równiez podpowiedział Ci inny sposób, ale równie na pewno skuteczny sposób poradzenia sobie z tym problemem i słusznie. Teraz Ty dostosuj to wszsystko do swoich mozliwości i potrzeb ryb a bedzie wszystko w porządku. Zgadzam sie z Jarkiem cos trzeba robić bo ten azot truje Ci ryby.
Leszek

Autor czacza
Użytkownik
#19 - Posted: 19 Kwi 2006 23:47 - Edytowany przez: czacza 
Witam ponownie, od kulku dni (od piątku) podmieniam w zbiorniku 375 litrow - 50 litrów co dzien, nie wiem co dalej robic bo udalo mi sie obnizyc NO3 z ponad 100 do 100 moze odrobine nizej jednak to nadal za wysoki poziom.
Nie rozumie dlaczego tak wolno sie obniza, sprawdzalem rowniez moja kranowke i NO3 wychodzi 0.
Co robic dalej ?

Zbiornik 375l
12 doroslych i 12 mlodych Tropheusow
Filtr biologiczny Fluval 403
Filtr mechaniczny AquaEl Turbofiltr 650
Akwarium dziala od 2,5 miesiaca.


czacza

Autor tooold
Użytkownik
#20 - Posted: 19 Kwi 2006 23:59 
Moim zdaniem powinieneś :
- dalej podmieniać tak jak teraz
- przy każdej podmianie odmulić trochę dna
- przepłukać wkład w filtrze mechanicznym

jak po tych podmianach zachowuję się trofcie ? lepiej ?

Autor czacza
Użytkownik
#21 - Posted: 20 Kwi 2006 00:06 
Wklad mechaniczny przeplukuje co 2 tyg. co do zachowania to niestety ale nie widze jakiejs porawy w zachowaniu ryb, tzn juz nie siedza na dnie, plywaja ale sa jakies takie nie swoje, nie przeganiaja sie, troche sie obcieraja o piasek i maja napady plywania przy szybie gora dol, 3 szt nie chca jesc.

czacza

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 20 Kwi 2006 00:06 
Dla mnie te podmiany sa zbyt małe, przy takim steżeniu N)3 nie trudno o silne osłabienie ryb, co grozi zachorownaniem.

Do podmian dodawałam by jakiś biostarter.

Czy ta filtracja dobrze działa? 2,5 miesieczne akwarium nie powinno mieć takiego problemu.

Marta

Autor czacza
Użytkownik
#23 - Posted: 20 Kwi 2006 00:11 
Wydaje mi sie ze filtry dzialaja bez zarzutow.
Rozumie ze podmieniac dalej ale w wiekszych ilosciach i z biostarterem ?
Ile wody pomieniac, jak czesto i z jakim biostarterem ??

czacza

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 20 Kwi 2006 05:34 
Przy takich parametarch nawet 20% dziennie.

A biostarter to np. Nitrivec, Biocoryn 3H.

Marta

Autor tooold
Użytkownik
#25 - Posted: 20 Kwi 2006 06:13 
przy tak wysokim poziomie azotanów zakładam,że sa także inne związki azotowe - można robić tak jak radzi Marta, ale można też w całkiem odwrotnie :
duże podmiany i nie biostarter , bo azotanów jest już mnóstwo , tylko tak zwany żwirek amonowy , który pochłonie amoniak z procesu:

NH4> NO2> NO3

równowaga przesunie się wtedy i poziom azotanów będzie spadał .

są także specjalne pochłaniacze azotanów np. firmy JBL - w tym wypadku mógłby być pomocny

Autor timus
Użytkownik
#26 - Posted: 20 Kwi 2006 07:14 
czacza!

A czy nie znikła z Twoich oczu jakaś ryba ostatnio?

Cos podobnego było u mnie gdy zbrojnik wcisnoł sie do filtra wewnetrznego i zdechł tam. Gdy sie rozkładał siał No3 jak talala!

Marcin.T

Autor czacza
Użytkownik
#27 - Posted: 20 Kwi 2006 10:14 
Ryby sa wszystkie

Autor danlack
Użytkownik
#28 - Posted: 20 Kwi 2006 23:18 
Apropos testu paskowego tetry (zuzylem kilka opakowan) zaniza wskazania pH - jak pokazal Ci 8 tzn. ze masz jakies 8.4-8.6 - to dosc duzo jak na nasze polskie warunki. NO3 czasami lekko zawyza (w stosunku do klasycznych testow JBLa i Tetry)

Mam nadzieje ze te gabke pluczesz w wodzie z akwarium a nie w kranowce.

Nie wiem czy o tym nie bylo, ale proponuje nie wlaczac swiatla przez kilka-kilkanascie dni - ryby poczuja se bezpieczniej i te podmiany wody - zbij NO3 do 20-30mg/l nawet z podmiana do 50% wody tylko dolewaj pozniej przez kilka dni biostarter Sery.

Trzymam kciuki

Autor czacza
Użytkownik
#29 - Posted: 20 Kwi 2006 23:30 
A jakie waszym zdaniem testy sa najlepsze ??


czacza

Autor czacza
Użytkownik
#30 - Posted: 25 Kwi 2006 00:28 
Witam ponownie, na dzien dzisiejszychyba juz wszystko wraca do normy, po kilki podmianach (codziennie ok 20 - 30%) NO3 spadlo do ok 40, teraz zmniejszylem czestotliwosc podmian do 2 tyg. Mysle ze powinno byc juz ok. Jednak nie daje mi spokoju co bylo przyczyna taka gwaltownego zwrostu NO3 ?

Pozd
czacza

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Dziwne zachowanie Tropheusów Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®