Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

tzw.kiwanie się bemb

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next »  
Autor Darioo
Użytkownik
#1 - Posted: 22 Lis 2013 06:41 
zbiornik 375 l.
filtr zew 2000l/h i 900 l/h , filtr wew. 1000l/h
temp. 25-26 c
podmiana wody : 1 w tygodniu 20-30% - woda prosto z kranu poprzez filtr węglowy / zamontowany na wężu/
obsada : 13 szt bemb i 13 szt. dubois 4-5cm
karmienie : spirulina , biovit, tetraphyl, ostatnio kupiłem cyklop mrożony ale jeszcze nie dawałem.
===============================
Woda bez ryb była ok półtora tygodnia , potem zakupiłem ryby z jednego źródła , są u mnie już ok 3 tygodni ,mają apetyt chętnie jedzą ,są ruchliwe, nie zauważyłem niepokojących nitkowatych odchodów tylko normalne, przed podaniem rozdrabniam i namaczam troszkę pokarm,
No i ostatnio zauważyłem ale tylko u bemb że czasami raz jedna raz kilka ustawiają się na środku zbiornika tak jakby pod prąd wypływający z wylotu mocniejszego filtra i kiwają się na boki , zdarza się im też ocierać s o dno jakby swędziało ich coś pod wąsem. Bardzo się boję aby nie był to Bloat nie mam warunków ani drugiego akwarium w razie konieczności jakiegoś leczenia. Martwi mnie właśnie to kiwanie bo ktoś kiedyś napisał że jak się kiwają to już bloat . Nakręciłem telefonem taki filmek ale nie wiem czy coś z niego można wywnioskować.
Bardzo dziękuję za odpowiedź .
http://youtu.be/KG7MKcDP0U4

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 22 Lis 2013 07:11 - Edytowany przez: admin 
Podstawą jest podanie parametrów wody: NH3/NH4, N02 i N03.

Woda bez ryb była ok półtora tygodnia Czyli tyle czasu prowadziłeś ?dojrzewanie zbiornika?

Marta

Autor Darioo
Użytkownik
#3 - Posted: 22 Lis 2013 07:16 
No to co bloat ???????

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 22 Lis 2013 10:07 - Edytowany przez: admin 
Podaj dane o które pytam!

wg mnie niedojrzały zbiornik......ech.

Zrób jak najszybciej testy wody!




Marta

Autor Darioo
Użytkownik
#5 - Posted: 22 Lis 2013 12:48 
Pani Marto aż wstyd się przyznać właśnie idę do sklepu po testy proszę o napisanie jakie powinny być : NH3,NH4,NO3,PH nie mam czasu już na szukanie bo biegnę do sklepu i po za tym piszą różnie .

Autor Darioo
Użytkownik
#6 - Posted: 22 Lis 2013 13:37 
W najbliższym sklepie dostałem testy zooleka ale tylko na NO3 i NH3
i : NO3- 0-5 między dwoma pierwszymi żółtym a pomarańczowym , bardziej pomarańczowe
NH3- 0-1,0 między dwoma pierwszymi żółtym i zielonym , bardziej zielonkawe.
Dziś mam zamiar podmienić wodę i wyjąć z filtra ceramikę a włożyć grys koralowy - czy te dwie rzeczy mogę od razu szybko zrobić ?

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 22 Lis 2013 15:17 
Nie używam testu Zooleka na NH3, nie znam więc tabeli kolorów. Barwa powinna być pierwsza, czyli żółta - wg mnie jak masz zielonkawe to znaczy, że masz amoniak, niskie N03 może świadczyć o tym, że cykl nie jest zamknięty.

NH3 ma być równe 0
N02 - także 0

Tylko przy zamkniętym cyklu powinieneś wpuścić ryby do zbiornika. Jak masz je od trzech tygodni, to nieźle je podtrułeś. Wg mnie nie ma się co dziwić, że ryby są chore.

A mówiłeś, że wcześniej hodowałeś dyski, nie wiedziałeś o tym?

Rób niewielkie, max 10% podmiany wody, codziennie. Kup test na N02. Nie karm ryb. Dodaj do wody 3 łyżki od zupy soli kuchennej na każde 100 litrów wody.

Nic nie zmieniaj w filtrze. Zaburzysz biologię zupełnie. Trzeba takie zmiany było robić przed wpuszczeniem ryb.

Marta

Autor Darioo
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Lis 2013 18:02 
Tak hodowałem paletki i nie miałem z nimi kłopotów , regularnie podmieniałem wodę i obserwowałem je .Może to dla Pani śmiesznie zabrzmi ale powiem tak : mogę o sobie powiedzieć że bardziej jestem praktykiem niż teoretykiem. Jak co jakiś czas zmieniałem obsadę dysków to restart zbiornika i po czterech dniach wpuszczałem i nic im nie było.Myślałem że już od paletek nie ma bardziej wymagających ryb .Paletki brałem od mojego kolegi DiscusMarecki on tylko powiedział mi co i jak i tak robiłem.
Może nie są to jakieś białe kruki :
http://www.youtube.com/watch?v=qnoNJBQtVPc
A wracając do tematu to przez ile dni mam ich nie karmić i podmieniać 10% .
I na 375 l. 10 łyżek soli tak normalnie wsypać ????????????????????
Mam dwa funkcjonujące zew. filtry może tylko w jednym tym większym zmienić ceramikę na koral?

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 22 Lis 2013 21:09 
Cykl azotowy w zbiorniku to podstawa.Wszystkie ryby są jednakowo wymagające - cykl azotowy musi być zamknięty, gdy wpuszczamy ryby!!! To prawidło stare jak świat. To co napisałeś powyżej o postępowaniu z dyskami to jakaś magia. Szkoda słów. Jak lepiej wiesz to dlaczego masz chore trofeusy?


Nie karmisz ryb i postępujesz jak napisałam tak długo aż:
NH3=0
N02 =0
N03 na poziomie 25 ppm

Sól rozpuszczasz w niewielkiej ilości letniej wody i wlewasz do zbiornika. Uzupełniasz do tego poziomu przy każdej podmianie wody.

Marta

Autor Darioo
Użytkownik
#10 - Posted: 23 Lis 2013 08:03 
Wczoraj przez cały dzień ich nie karmiłem nie mogłem podmienić wody bo musiałem iść do pracy , ale jakie było moje zdziwienie jak wróciłem bo w ogóle nie wyglądały jakby były chore , zero kiwania i ruch jak na Marszałkowskiej po całym zbiorniku. Tak się zastanawiam może przeginałem z karmieniem ? Mogło tak być ?
Nie rozumiem ostatniego zdania twojej wypowiedzi : to za każdym razem po podmianie 10% dodawać rozpuszczoną sól /10 łyżek/ ?
Czyli na każdym teście powinna być barwa pierwsza tak ?
A czy ta sól nie zaszkodzi innym , które się nie kiwały ? bo tylko kilka bemb miało takie skłonności.

Autor Darioo
Użytkownik
#11 - Posted: 23 Lis 2013 08:06 
a ha jeżeli chodzi o dyski to NAPRAWDĘ tak miałem nigdy nie stosowałem jakiś lekarstw itp. Magia .

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 23 Lis 2013 09:23 
Chyba mam dosyć tego tematu i mówienia w próżnię..... Zasady akwarystyki są jedne, dla wszystkich ryb, bo to są zasady.

Przeanalizuj co napisałam.

Sól uzupełniasz do poziomu 10 łyżek w zbiorniku, czyli obrazowo jak zabierasz wodę z 1 łyżką soli to dodajesz jedną łyżkę.


Marta

Autor Darioo
Użytkownik
#13 - Posted: 24 Lis 2013 10:52 
Proszę o ostatnią odpowiedź i już nie będę truł ,

Autor Darioo
Użytkownik
#14 - Posted: 24 Lis 2013 11:04 
Proszę o ostatnią podpowiedź i już więcej nie będę truł,
ile one mogą tak bez podawania pokarmu bo od piątku nic nie dostają ? skubią glony ale czy to im wystarcza ? pływają ładnie zero kiwania zdarza się że ocierają się o piasek. W sobotę i dziś było 10% i sól .
NH3- pierwsza barwa żółta
NO3- pierwsza barwa żółta ale jeszcze z lekką skłonnością do drugiej pomarańczowej.
NO2- nie było w sklepie , musi być koniecznie ? jak tak to jutro będę szukał do skutku.
Ile to czasowo może jeszcze tak być ?
Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 24 Lis 2013 14:29 
Ryby wytrzymują długo, jak mają glony to nie jest taki problem. Lepiej ich nie karmić.

Nie wiem na jakim etapie masz cykl? N02 to pokaże. Warto więc go kupić, albo gdzieś zabrać wodę, aby zbadali. Skąd jesteś?

N03 nie może być zerowe w tanganickim zbiorniku. Tak więc takie niskie jak masz niewiele nam mówi o tym, na jakim jesteś etapie cyklu.

Czym karmiłeś ryby?

Marta

Autor Darioo
Użytkownik
#16 - Posted: 24 Lis 2013 16:04 
jestem z Tomaszowa Maz.,
przed podaniem pokarmu rozdrabniałem go i dawałem troszkę wody aby namiękł , pokarmy jakie dawałem to : spirulina z azoo - płatki , biovit tropicala - płatki, cichlid herbivore small pellet floating type - granulki , malawi tropicala / zostało mi po pyszczakach/ płatki
Chętnie wszystko jedzą .
-------------------------------------------------- ---------------
Pokarmy jakie mam ale jeszcze nie podawałem : mrożonka cyklop , tetra phyll - płatki i dostałem taki pokarm Drak Aquaristik chlorella granulki .
Jutro kupię NO2.
Nie wspomniałem że cały czas też pracuję lampa UV 9W.
Mówiłaś że nie musi być ale nie przeszkadza, więc ją zostawiłem.

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 24 Lis 2013 16:10 
Brak jakichkolwiek pokarmów balastowych. Co do jakości pokarmów, które podajesz nie wypowiadam się ....nie używam ani jednego z tych , które podajesz obecnie. Używałam tylko Tetra Phyll, który u Ciebie leży....a szkoda.

O lampie pisałam, dla mnie bez sensu.

Kup test.

Marta

Autor Darioo
Użytkownik
#18 - Posted: 24 Lis 2013 17:06 
Oczywiście jutro kupię test i napiszę co wyszło.
Duboisi normalnie a bemby mają takie skłonności do składania płetw i kiwania się http://youtu.be/3Fzl13azlgs

Autor Darioo
Użytkownik
#19 - Posted: 24 Lis 2013 20:51 
a ten mrożony cyklop może być jako pokarm balastowy ?

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 25 Lis 2013 08:11 - Edytowany przez: admin 
O pokarmach balastowych pisaliśmy już wiele razy. Doczytaj. Może także wtedy zrozumiesz, że jakość pokarmu ma wpływ na kondycję ryb.
http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=6&topic=2647

Akwarium masz w mojej ocenie zbyt jasne. Biały piach aż bije po oczach.

Marta

Autor Darioo
Użytkownik
#21 - Posted: 25 Lis 2013 13:16 
testy zoolek :
NO2- pierwsza barwa jasno żółta , czyli 0
NO3-bardziej lekko druga barwa pomarańczowa czyli 5
NH3- pierwsza barwa żółta czyli 0
-------------------------------------------
Z tych opisów co były w testach jak zrozumiałem to chyba dobrze ?
Co mam dalej robić : dalej 10%,sól , głodówka ?
Oświetlenie to sylvania aquastar i sylvania grolux. T8 2x36W.
Twoim zdaniem bemby na filmie normalnie pływają nie mają za bardzo poskładanych płetw i to stanie pod prąd i kiwanie się , czy może ja jestem nadgorliwy czy przewrażliwiony i szukam dziury w moście ?

Autor Darioo
Użytkownik
#22 - Posted: 25 Lis 2013 17:22 
Proszę o podpowiedź co dalej

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 25 Lis 2013 19:22 
Jeżeli takie sa parametry wody to znaczy,że jest ok.

Podmiany robisz teraz co 5-6 dni i nie dodajesz soli.

Jak dla mnie wystarczyłoby 1 x 36w. Zbiornik przy białym piasku jest zbyt jasny co stresuje ryby.

Ryby wg mnie pływają bardzo nerwowo i nienaturalnie. Nie skubią podłoża, nie kopią w piasku, nie żerują, co powinno być naturalne.

Marta

Autor Darioo
Użytkownik
#24 - Posted: 25 Lis 2013 19:25 
10% czy więcej?

Autor Darioo
Użytkownik
#25 - Posted: 25 Lis 2013 19:26 
A co z karmieniem?

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 25 Lis 2013 19:29 
Sprawdź jakie będzie N03 po tym czasie i zależnie od tego 10, 15 lub 20%.

Parametry skontroluj za dwa dni, potem przed podmianą. Gdyby za dwa dni znacznie wzrosły to oczywiście zrób podmianę.

Marta

Autor Darioo
Użytkownik
#27 - Posted: 25 Lis 2013 20:03 
Miałaś racje zostawiłem z przodu tylko sylvanie gro lux i jest taki lekki półmrok bardziej naturalnie mam nadzieje że to wpłynie na ich lepsze samopoczucie .

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 25 Lis 2013 20:07 
Ja także mam taką nadzieję:)

Marta

Autor Darioo
Użytkownik
#29 - Posted: 25 Lis 2013 20:58 
No karmić je czy jeszcze nie ? / od piątku nic nie daję /

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 25 Lis 2013 21:27 
Karm, ale dostosuj trochę pokarm do tego co polecałam Ci.

Marta

Strona  Strona 1 of 3:  1  2  3  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / tzw.kiwanie się bemb Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®