Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

PROSZE O POMOC-DUBOIS,BEMBA....BLOAT???

Autor choles
Użytkownik
#1 - Posted: 2 Maj 2006 21:51 
Witam po raz pierwszy!
Zdecydowalem sie napisać poniewaz dreczy mnie mały problem,a jestem poczatkującym hodowca tropheusa dubois i memby.Jak każdy miałem problem po przeprowadzce ich do nowego akwa,246l-7sztuk,mam nadzieję,że nie oberwie mi sie za wielkość zbiornika.Zrobily mi sie pewne objawy bloat-ocieranie sie o kamienie,słabe jedzenie i poruszanie w miejscu na boki.Przeleczylem je profilaktycznie Aquasanem zoolka i bactopu direct,odfiltrowalem weglem i objawy cos sie zmieniaja,chwilowo byly ciagnace sie odchody teraz jest niby ok,ale czasem leza jakby sobie na dnie nic nie robiac-dziwne.Poruszanie sie na boki trwa aczkolwiek przy karmieniu jest wszystko ok,jedza chetnie i sa ruchliwe,pozniej jest juz wiekszy spokoj.Hmmm,co to w koncu jest,mam powtarzac kuracje???Moze uzylem zlych proporcji.Dla uscislenia,ph jest w okolicy 8,no2 w normie temperatura 27 st,w czasie kuracji 26,dodatkowe duze napowietrzanie,filtracja wewnetrzna 2 razy aquaszut 600 gabka i wklad weglowy.Prosze o porade,kryjowki sa mam nadzieje zrobione odpowiednio.Pozdrawiam wszystkich hodowcow.

Autor JGr
Użytkownik
#2 - Posted: 2 Maj 2006 23:16 - Edytowany przez: JGr 
Jeśli użycie leków tak silnych i o tak szerokim spektrum działania jak Aquasan i Baktopur Direct uważasz za profilaktykę, to jakiego farmaceutyka użyjesz podczas leczenia??!

"Dla uscislenia,ph jest w okolicy 8,no2 w normie"

To nie jest żadne uściślenie. Co to znaczy "w okolicy 8"? Ile? Czy utrzymuje się na stałym poziomie, czy też występują dobowe wahania?
I co oznacza NO w normie? Podaj wynik testu.

Objawy, które opisujesz zdecydowanie kojarzą mi się ze złymi parametrami wody, ale radzenie na odległość w sprawach leczenia ryb to bardzo karkołomna sprawa, a przy tak nieprecyzyjnym opisie - w ogóle nic z tego nie będzie.

Spróbuj napisać to wszystko jeszcze raz i bardziej usystematyzować. Podaj dokładne wyniki podstawowych testów - związki azotu (amoniak, azotyn, azotan) i odczyn. Napisz coś o zbiorniku, w jaki sposób przygotowałeś go do zarybienia? Jak dokładnie preparujesz wodę? Jak cząsto i w jakiej ilości ją podmieniasz? Czy podmieniłeś wodę po leczeniu? Czy złoże odpowiedzialne za filtrację biologiczną to jedna standardowa gąbka AquaSzut? Jak długo trwa opisywana przez Ciebie sytuacja? Czy wcześniej te ryby były u Ciebie? Były zdrowe? Czym je karmisz?

Wstrzymaj się na razie z podawaniem rybom jakichkolwiek leków, przecież nie masz pojęcia co im dolega.

Jarek

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 3 Maj 2006 06:50 
To jest właśnie cały problem....

leczenie silnymi lekami tylko dlatego, że istnieje psychoza, że każda choroba to BOLAT.

BLOAT to grupa objawów różnych chorób, albo stanu złych parametrów wody. Podawanie leków bez potrzeby robi więcej złego niz dobrego.

Najpierw należy znaleźć przyczynę złej kondycji ryb, potem ewentualnie jeżeli zaistnieje potzreba leczyć.

Podaj szczegółowo parametry wody, wtedy możemy spróbowac Ci pomóc.

Marta

Autor choles
Użytkownik
#4 - Posted: 3 Maj 2006 08:56 
Witam ponownie!
Jeszcze raz co do mojego akwarium to jest ono u mnie okolo miesiaca,w tym ryby od 3 tygodni-jest to 7 sztuk,mlode osobniki,3-4 cm.Wczesniej przed wpuszczeniem ryb chodzilo okolo tygodnia-poltora w celu stworzenia biologii w nim,czego napewno w takim okresie nie udalo mi sie za dobrze.
Podloże to dolomit,drobny,biały wysypany na około 5 cm,granit,ulożony bez specjalnych kryjowek i kilka kryptokoryn plus trawa.
Temperature caly czas utrzymuje na poziomie 26-27st,a ph wody to rowne 8 i nie zauwazam żadnych wahan,no3-0-bynajmniej tak było jak ostatnio sprawdzalem,teraz musze kupic nowy test i zobaczyc raz jeszcze.
Filtracja to 2 gabki duze aquaszuta,ale w tej chwili po leczeniu jedna gabka i dwa kubelki z wkladem filtracyjnym i weglem.
Teraz co do leczenia-źle sie wyraziłem nazywajac podanie aquasanu i bactopur profilaktyka,to było leczenie na podstawie zachowania,które zauwazylem.Wydawało mi sie ,że jest to kilka z charakterystycznych objawow bloat,wiec w sklepie doradzono mi leczenie wg.tego co napisalem.
Po drugie wydawalo mi sie ,że stan zachowania trofci byl wynikiem stresu wywolanego stresem zwiazanym z przeniesieniem ich do nowego zbiornika,a stan ten utrzymuje sie okolo 2 tygodni-zastanawia mnie tylko,że z jednej strony sa objawy choroby a z drugiej jest bardzo duzo zachowan jakby ryba byla zdrowa,chetnie podplywa i zjada pokarm,itp.
Karmienie to tylko i wyłacznie spirulina,ja podaje tropicala w formie granulatu,małe porcje 4 razy dziennie,swiatło pali sie okolo 10-11 godzin dziennie-podczas podania lekow nie palilem swiatla i przykrylem akwa oraz podawalem jedzenie raz dziennie.Wode podmienilem po 3 dniu od podania lekow-25%,dodalem sera antistress i zalaczylem wegiel,ktory chodzi mi 3 dzien.
Moje pytanie do Was napisałem,poniewaz nie wiem czy leczyc dalej czy co zrobic,aby powrocila norma.
Moze jakies zmiany w filtracji??? W najblizszym czasie 3 m-cy chcialem dokupic tetre ex 1200.Odnosnie jeszcze napowietrzania chodzi mi kurtyna napowietrzajaca na calej tylniej scianie.
Dziekuje za odpowiedzi i czekam na dalsze rady.
Serdecznie pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 3 Maj 2006 09:55 
Po pierwsze nie wierze w to, ze N03 masz zerowe - nie ma takiej mozliwości. Czy akwarium masz juz ustabilizowane, wątpię

Jak czesto podmieniasz wodę?

Ponadto 7 sztuk malutkich ryb w akwarium to dla nich ogromny stres. Być moze dlatego sie kiwają, ze stresu, a nie z choroby.

Jak bedziesz je dalej leczył bez poznania przyczyny, to moga wszystkie zachorować na prawdę i wtedy będzie problem.



Marta

Autor JGr
Użytkownik
#6 - Posted: 3 Maj 2006 10:21 
Sprawdź związki azotu o które pytałem. Tak, jak pisze Marta - wynik NO3 jest nieprawdopodobny, pozostałych nie podałeś wcale.

Ja to widzę tak - masz bardzo słabą filtrację biologiczną (małe złoże). Z początku na 2 gąbkach nie było może tragicznie, ale złoża nie zdązyły dojrzeć. Potem używałeś leków przeciwbakteryjnych, jest bardzo prawdopodobne, że wybiły Ci one bakterie nitryfikacyjne - te, biorące udział w cyklu azotowym i akwarium startuje od nowa. W efekcie - masz świeży zbiornik, ryby osłabione lekami, przeprowadzką i nieodpowiednią jakością wody, zestresowane małą liczebnością - oglądasz, co oglądasz.

To tylko jeden z możliwych scenariuszy, może się mylę, ale zacząć trzeba od rzeczy najbardziej prawdopodobnych.

Na razie zrobiłbym tak:
- wyjąłbym węgiel i zastąpiłbym go dużą gabką,
- podmieniłbym wodę w ilości 30% w celu usunięcia resztek leku i i obniżenia koncentracji związków azotu, dodałbym uzdatniacza - uzdatni wodę i ochroni śluzówkę,
- małe, kilkuprocentowe podmiany robiłbym w najliższym czasie codziennie,
- do wody biostarter i witaminy (nie wszystkie się nadają, sprawdź na ulotce),
- podałbym sól (najlepiej niejodowaną - bez antyzbrylaczy) w ilości 2 łyżek stołowych na 100 litrów wody, powinno to ograniczyć kołysanie i ocieranie się ryb, ograniczy ewentualny rozwój bakterii i pasożytów u osłabionych osobników,
- ograniczyłbym karmienie do mniej niż połowy zwykłej racji, lub na parę dni w ogóle przestałbym karmić,
- w przypadku zaprzestania karmienia ograniczyłbym temperaturę wody do 25 st.,

Bezwzględnie należałoby przemyśleć urozmaicenie diety oraz zwiększenie ilości ryb.

Jarek

Autor choles
Użytkownik
#7 - Posted: 3 Maj 2006 14:10 
Dziekuje za rade-jutro kupie nowe testy,wszystko sprawdze i podam aktualne wyniki,a narazie dostosuje sie do ww.rady.W przyszlym tygodniu zwieksze obsade,ale balem sie ,ze jezeli te ryby podejrzewalem o chorobe aby nie zachorowaly mi nowo wpuszczone,bo bede leczyl nie 7 ale 15 ryb.
Co do soli to jakas to ma byc konkretna?Witamine dodam biovit jak dostane lub fishtamin sery.Jako uzdatniacz wystarczy sera antistress?
Mam jeszcze pytanko,jak z oswietleniem w najblizszym czasie???
Poniewaz filtry bede zmienial moze jakas podpowiedz co wybrac-wiem ,ze jest sporo z tym watkow zwiazanych???Tetratec ex1200?

Autor tasma
Użytkownik
#8 - Posted: 3 Maj 2006 16:06 
Do takiego akwarium wybierz jakis sredni kubelek np. Aquael FZKN 250, Fluval (204,205 lub 304,305), ex 1200. Powyciagaj wklady i wypelnij wszystko podkladem dla bakterii nitryfikacyjnych (biobale, keramzyt itp.)
Sol moze byc najzwyklejsza byle byl niejodowana (bez antyzbrylacza). Mozna ja tez kupic pod nazwa "sol do ogorkow".
Nie wiem co to sera antistress. Uzdatniacz Sery to sera aquasafe. Dodaje sie go przy podmianie wody w celu zwiazania chloru i chloraminy wystepujacych w wodzie wodociagowej.
Jarkowi chodzilo o biostarter, np. Sera nitrivec, czyli preparat zawierajacy kultury bakterii nitryfikacyjnych.
Witaminy dodawaj codziennie.
Musisz urozmaicic pozywienie. Nie da sie karmic jedny pokarmem na dodatek (moim zdaniem) nie nadajacym sie na podstawowy. Poszukaj na forum watku o pokaramach.
Przemek

Autor choles
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Maj 2006 23:15 
Witam!
Dzis zrobilem testy na wodzie w ktorej po leczeniu jeszcze chodzil mi wegiel i oto wyniki:
ph- 8
no2-0
no3-130
nh3-0
temperatura wody-27
Podmieniłem 25%wody,zdjałem wegiel i zastapilem dużą gabka,chodza mi teraz dwie,dodałem biostarter cycle nutrafin,a do uzdatnienia wody dodałem esklarin.
Wode bede zniżal do 25 stopni i podalem połowe racji żywieniowej plus dla urozmaicenia diety spiruline w platkach 36%.
Mam nadzieje,że poskutkuje i zmieni sie no3,na filtr kubelkowy jeszcze chwile musze zaczekac.Dodatkowo zakupilem sól akwariową z animals i witaminy tetra vital,nie wpuszczalem dzis,bo podobno esklarin nie mozna mieszać z środkami zawierającymi jod i nie chciałem wszystko mieszać naraz.Mam nadzieję,że jutro mogę dodać te środki??.Porobie teraz czestsze podmiany wody i oczywiście porobie nowe testy aby sprawdzić czy coś się zmienia.
Dziękuję na ta chwilę za całą pomoc i oczywiście bedę na bieżąco informował co się dzieje-odezwe sie w niedzielę.Pozdrawiam.

Autor fazi64
Użytkownik
#10 - Posted: 4 Maj 2006 23:46 
no3-130
Witam,
I tu jest pies pogrzebany!! IMHO nie mozesz czekac ani chwili z instalacja zewnetrznego kubla. W ogole zle podszedles od poczatku do sprawy filtracji w akwarium z trofami. Przy tej obsadzie (trofeusy) wydajna filtracja (nadfiltracja nawet), ktorej newralgicznym elementem powinien byc wlasnie mocny filtr(y) zewnetrzny(e) to podstawa.
Innym (czestym niestety) bledem bylo zbyt szybkie zasiedlenie akwarium trofeusami (przed dojrzeniem filtrow).
Podmiany wody (codziennie min. 10-15%) to obecnie podstawa, zeby zbic azotany. Wegiel zupelnie zbedny. Musisz robic wszystko, zeby zadzialaly filtry (nawet wewnetrzne, ktore teraz masz). Monitoruj stale parametry, nie przekarmiaj ryb i nie lej chemii bez opamietania, bo tylko zaszkodzisz, a nie pomozesz.
Pzdr.
Fazi64

Autor JGr
Użytkownik
#11 - Posted: 5 Maj 2006 00:34 
Co ciekawe - szczęście w nieszczęściu - skoro masz wysokie NO3 przy zerowych azotynach i amoniaku, to znaczy że filtry spisały się na podziw dobrze.

Przyznam, że niektóre specyfiki, których używasz troszkę mnie niepokoją, nie wiem... może są dobre, tylko ja ich nie znam... zwłaszcza ta sól... ale na tym skończę myśl, nie chcę być posądzony o reklamowanie jednych produktów kosztem drugich, tym bardziej że nie mam przecież możliwości rzetelnego testowania wszystkich.

Słówko jeszcze odnośnie pokarmów. Zróżnicowanie diety w Twoim wydaniu polega - jak widzę - na podaniu tego samego (lub prawie) pokarmu w innej konsystencji, nie całkiem o to mi wcześniej chodziło...
Zobacz w dziale "Artykuły i recenzje" sekcja "Z doświadczeń hodowców" co napisali o żywieniu Marta Mierzeńska, Leszek Łątka i Kuba Jurkowski, przejrzyj też co zastało napisane o pokarmach na forum - to temat rzeka. Należałoby również wspomnieć o znaczeniu drobnych skorupiaków w diecie ryb, również tych uznanych za roślinożerne, pisaliśmy tu kiedyś o tym, a widzę że z czasem temat stał się popularny (i słusznie) w kręgach wychodzących poza ten serwis.

Jarek

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / PROSZE O POMOC-DUBOIS,BEMBA....BLOAT??? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®