Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

pomoc - dziwny samiec maswy

Autor agabie
Użytkownik
#1 - Posted: 4 Maj 2006 10:47 
Witam , mam problem , otóż od soboty przestał mi jeść samiec maswy , zachowuje sie tak jakby był przestraszony , odgania od siebie wszystkie ryby , gdy w sobote dałam im jeść to on zamiast jeść chował się miedzy kamienie , pływa w miare normalnie , nie kołysze się , nie stoi w miejscu ale nie je , od soboty wieczora mają zgaszone światło w niedziele obniżyłam temperature wody do 24 C a od niedzieli do środy były przykryte kocem żeby było ciemniej , w sobote i w poniedziałek podmieniłam 20% wody dodałam witamin no i nic bez żadnej zmany , dzisiaj dałam rano im troszeczke , naprawde troszeczke jeść żeby zobaczyć czy jest już z nim ok ale nadal zamiast jeść schował sie w kamieniach .
nie wiem co to może być , wcześniej około miesiąc temu samice maswy też nie jadły ale one wyglądały gorzej - stały w miejscu i się kiwały , kolega timus poradził mi co mam robić i im przeszło i nadal jest wszystko ok z samicami natomiast teraz samiec pływa ale po mało , przyspiesza gdy odgania ryby od swojego miejsca miedzy kamieniami i nie je .
A teraz zbiornik :
375l. filtracja - cascada 1500 + Filtr wewnętrzny AQUA SZUT SENIOR PLUS 1000 i do tego napowietrzacz
obsada :
maswy - 1+3 dorosłe i 10 małych
bemby - 2+4 i 7 młodych
Chaitika - młode 7 szt.
parametry wody :
ph- 8
NO2 - 0
NO3- 10
karmienie :
-SERA GRANUGREEN
-TROPICAL SPIRULINA GRANULAT
-SERA FLORA
-TROPICAL SPIRULINA SUPER FORTE FLAKES(36%)
-2 RAZY W TYGODNIU SOLOWIEC
- RAZ W TYG. TETRA RUBIN
- TETRA PHYLL
jak myślicie co moge jeszcze zrobić , czy po prostu mam czekać i obserwować ??
Aga

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 4 Maj 2006 11:57 
Wiesz

Jak do tej pory poza chowaniem sie nie bardzo widać objawy choroby. W sumie dorosłych ryb masz mało, może to i przyczyna.

jesteś 100% pewna, żeę to samiec?

Marta

Autor agabie
Użytkownik
#3 - Posted: 4 Maj 2006 12:09 
W 100% nie jestem pewna , osoba od której go kupowałam rok temu mówił mi że to jest samiec + 3 samice , widziałam jak się wycierały ale nie było z tego żadnych małych .
Zastanawiam się dlaczego on nie je , zawsze był żywy , jak tylko stanełam blisko akwarium to wszystkie przypływały a teraz tak się zachowuje jak by się czegoś bał
Aga

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 4 Maj 2006 12:39 
A jesteś pewna, że test na N03 jest ok?

Płochliwość u ryb się wzmaga, gdy parametry "siadają". Tylko dlaczego jedna ryba?

A czy przypadkiem nie jest to samica inkubująca młode? Szukam pomysłu, więc dlatego tak wypytuję.

Czy jak obserwujesz ryby nie ma innych niepokojących Cię objawów, tylko ta płochliwość?

Marta

Autor agabie
Użytkownik
#5 - Posted: 4 Maj 2006 13:02 
Test jest ok, kupiłam go niecały miesiąc temy AQUAFIX NO3 ZOOLEK , parametry nierze raz na tydzień , nie wydaje mi się żeby to była samica inkubująca młode , bym wiedziała bo często je obserwuje po ostatnim problemie z samicami wiec teraz jestem przeczulona na ich punkcie , a może to jest przyczyna taka że 2 tyg. temu kupiłam od Pani młode bemby i to jest dla niej stres że są nowe rybki w akwarium .
Innych niepokojących objawów nie zauważyłam , nadal rybki mają zgaszone światło i mają głodówke , a może im zapalić podmieniać wode co drugi dzień dodając witaminy i obserwować je ??
A i jeszcze jedno , tydzień temu wyjełam z akwarium jeden duży kamień natomiast z małych które były już w akwarium zrobiłam nową grode i ona w niej teraz siedzi , może to był dla niej stres ?
Aga

Autor agabie
Użytkownik
#6 - Posted: 4 Maj 2006 13:05 
Dla pewności moge dzisiaj kupić drugi test NO3 i sprawdzić
Aga

Autor agabie
Użytkownik
#7 - Posted: 4 Maj 2006 13:08 
pomyliłam sie z nazwą testu - Aquatest NO3 Zoolek :))

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 4 Maj 2006 14:46 
Zawsze każda zmiana w akwarium to mozę byc stres, nie sądzę by były to nowe ryby, bo to 3 cm maluchy, ale mozę zmiana otoczenia?

Czy ma jakieś inne objawy niepokojace?

Marta

Autor agabie
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Maj 2006 15:00 
nie zauważyłam żeby miała inne objawy , nie widziałam też jej odchodów chyba wogóle teraz nic nie robi bo nie je
nie wiem co mam dalej robić , czy nadal nie zapalać światła i nie podawać pokarmów ?
Aga

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 4 Maj 2006 15:40 
Tak mozna nie karmić jeszcze2 dni, nie zapalać światła, ale nie zakrywac kocem - chodzi tylko o ostre swiatło, by nie drażniło ryb.

Koniecznie witaminy i...

czekam na wieści

Marta

Autor agabie
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Maj 2006 15:51 
Dobrze , tak zrobie .
A proszę mi napisać witaminy mam dawać tylko przy podmianie wody ??
Tyle ile podmieniam na tyle witaminy , czy na tyle jaki jest zbiornik ?
Aga

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 4 Maj 2006 16:20 
Trzeba zastosować kuracje witaminową, dzisiaj wieczorem po podmianie około 15% wody trzeba dodać 1,5 dawki zalecanej witamin. Woda musi być silnie napowietrzana.

Marta

Autor agabie
Użytkownik
#13 - Posted: 4 Maj 2006 16:23 
Ok, dziekuje
Aga

Autor agabie
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Maj 2006 20:34 
Witam , ponownie
podmieniłam wode jak wróciłam z pracy do domu dodałam witamin , natomiast zauważyłam że samiec tak jakby ciężko oddycha , oddychając otwiera pyszczek i rozchyla tak jakby oskrzela ale po za tym nic się nie zmieniło , gdy siedziałam blisko akwarium po stronie gdzie on sie chowa
miedzy kamienie to nie uciekał na mój widok tylko odganiał inne ryby ale nie plywa żwawo jak inne , bardziej spokojnie .
pozdrawiam Aga

Autor timus
Użytkownik
#15 - Posted: 8 Maj 2006 11:45 
Agnieszka nie napisała jednej dośc ważnaj moim zdaniem żeczy.

Mianowicie przed tymi problemami w akwarium pływały jeszcze frontosy które powędrowały do osobnego akwa. Ale podczas odławiania nieźle musiała sie namachac siatka po zbiorniku. Więc ja tu podejżewam stres. Ale oprucz braku apetytu nie widać innych objawów???

Co o tym sądzicie?

Zaproponowałem Agnieszce odizolowanie tego samca i kuracje witaminowa.
Nie polecam narazie zadnych lekarstw bo przecież nie wiadomo co mu jest.

Marcin.T

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 8 Maj 2006 12:46 
Dokładnie tak, nie wiemy co mu jest!!

Czy nadal nie ma innych objawów?

Marta

Autor timus
Użytkownik
#17 - Posted: 8 Maj 2006 12:57 
Tak nadal nie ma innych objawów!

Poza tym że nie je i szybciej oddycha. Natomiast nie można określić jego wieku i nie wiadomo czy ten samiec nie jest poprostu stary. Może gość opchnoł wyeksploatowane ryby i tyle.

Moim zdaniem izolatka i obserwacja powinna narazie wystarczyć.

Marcn.T

Autor agabie
Użytkownik
#18 - Posted: 11 Maj 2006 09:34 
Witam ,
przeniosłam samca tak jak timus mi mówił , co drugi dzień podmieniam wode dodając witamin , no i dzisiaj gdy mu dałam odrobinke jeść wypłyną z kamieni i skubną pokarm , sukces !!!
Ale nadal się chowa w kamieniach choć już tak ciężko nie oddych
Czy nadal mam stosować wszystkie zalecenia timusa ?
Aga

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 11 Maj 2006 10:21 
Wg mnie tak, taka terapia musi nieco potrwać.

Marta

Autor agabie
Użytkownik
#20 - Posted: 11 Maj 2006 10:38 
A jak z jedzeniem ??
Aga

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 11 Maj 2006 10:43 
Powinien otrzymywac niewielkie ilości dobrego jedzenia. Trzeba by się zregenerował. Można podawac mu szpinak, brokuły, dobrej jakości płatki.

Ważne by parametry wody w zbiorniku, w którym jest nie uległy zachwianiu.

Marta

Autor timus
Użytkownik
#22 - Posted: 11 Maj 2006 12:37 
Dla tego poradziłem co 2 dni podmieniać 80% wody w "szpitaliku" wodą z akwarium ogólnego z dodatkiem kilku litrów świeżej. Oczywiście plus witaminy.

Marcin.T

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / pomoc - dziwny samiec maswy Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®