Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

choroba szczelinowców lelupa

Autor sledz
Użytkownik
#1 - Posted: 5 Mar 2014 19:40 
Witam,

około tygodnia temu kupiłem na tablica.pl 7 szczelinowców lelupa i jedną księżniczkę (w doskonałej formie) od akwarysty z mojego miasta, który likwidował akwarium. Popełniłem błąd- nie zrobiłem kwarantanny. Rybom najpierw napuchły brzuchy, uznałem że to może być kwestia diety- ja podaję mrożonki i płatki, a poprzedni właściciel tylko mrożonki, więc uznałem, że ryby nieprzyzwyczajone do pokarmu suchego nie potrafiły odpowiednio go strawić, więc pogłodziłem dwa dni. Brzuchy wróciły do normy, ale ryby zaczęły padać. Na chwilę obecną zostały tylko dwie sztuki lelupa, którym również nie przewiduję długiego życia. Ryby dziwnie pływały, a teraz wyglądają w ten sposób-
https://drive.google.com/file/d/0B2iBMduGkzjLeWdHM EtjTzRLT3M/edit?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B2iBMduGkzjLSFNUd 1NKSW9IVGc/edit?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B2iBMduGkzjLdExSU TlobWVta0k/edit?usp=sharing

nie mam pojęcia co się dzieje. to pierwszy przypadek choroby w moim akwarium.
NO2, NO3, Twardość, Ph i temp taka jak zwykle w moim baniaku, nie są to też pogryzienia spowodowane przez inną część obsady, ponieważ inne ryby wyglądały przed śmiercią podobnie.
Księżniczka ma się dobrze, jak zresztą reszta obsady (w tym stare lelupy)

Powiedzcie proszę, co to może być za świństwo? I czy może być zaraźliwe?

Dziękuję i pozdrawiam

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 5 Mar 2014 20:26 
A możesz zrobić zdjęcie całej ryby, bez wyjmowania jest z wody, ale tak aby cała ryba z pyskiem był widoczna i nie do góry brzuchem?

Co masz innego w tym zbiorniku i może jednak zmierz parametry wody. Bo to, ze nic się nie zmienia nie znaczy, że masz je ok.

Jakie mrożonki podajesz i jakie płatki?

Po jakim czasie zaczęły się problemy?

Marta

Autor sledz
Użytkownik
#3 - Posted: 5 Mar 2014 20:41 
Niestety, ryba niestety ukryła się w skałach, nie dam rady zrobić lepszego zdjęcia.
Akwarium 600l, gibberosy, calvusy, lelupy, marliery i księżniczki, piach i dużo skał. Wiem, że mam w baniaku misz-masz, ale w lekkim przerybieniu ryby sobie radzą i się mnożą, (poza gibberosami), a odpowiednia filtracja pomaga mi utrzymać no2 i no3 na poziomie 0, co potwierdziły zrobione przed chwilą testy, poza tym ph 7.9, temp 26 C.
Karmię suchymi tetry i mrożonkami katrinex.

Problemy zaczęły się po dwóch-trzech dniach. naprawdę nie mam pojęcia co to może być, bardzo dziękuję za zainteresowanie, pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 6 Mar 2014 07:20 
I nadal nie odpowiedziałeś na moje pytania, a chcesz odpowiedzi.

N03 masz zero, przy takim przerybieniu?

Odpowiedź pokarmy suche i mrożone Katrinexu to także niewiele mówi? Dokładnie co.

Bez dobrego zdjęcia, także nie odpowiem co zrobić i jak pomóc. Niestety sam nie dajesz sobie pomóc.

Marta

Autor sledz
Użytkownik
#5 - Posted: 6 Mar 2014 10:51 
Ryby kupiłem w zeszły poniedziałek. Problemy zaczęły się około czwartku.
NO3 na poziemie 0 wynika z nadfilatracji, mam dwa kubełki i wewnętrzny.
Karmię suchymi pokarmami Tetry TetraMin i mrożonkami Katrinexu- wodzień, solowiec, ochotka, gammarus, itp.

Nie zrobię lepszego zdjęcia, ponieważ ryba gdzieś się ukryła, a nie będę rozbierał kamieni żeby nie stresować pozostałej obsady.

Dziękuję za zaangażowanie i pozdrawiam

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 6 Mar 2014 11:04 
Dalej uważam,że nawet przy nadfiltracji N03 nie będzie na poziomie 0.

Choroba wygląda na infekcję bakteriami Flavobacterium, czyli flexibacterioza. Ale bez dokładnego oglądnięcia trudno cokolwiek powiedzieć. Konsekwencje mogą być poważne.

Czy jesteś pewnie, że podajesz pokarmy najwyższej jakości, nie rozmrażane wielokrotnie? A ochotka...hmmm

I znowu kłania się mieszanie biologii i brak kwarantanny...


Marta

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / choroba szczelinowców lelupa Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®