Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

pomoc w diagnozie

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor kris
Użytkownik
#1 - Posted: 5 Maj 2006 08:06 
Wiatam
mam taki problem dotyczy on tylko Ikoli - sa to ryby dopiero co wprowadzone do zbiornika (przed 2 tygodniami) - ryby przestaly jesc. Dokladnie wyglada to tak ze podplywaja do pokarmu ale go wypluwaja. Pojawiajace sie rzadko odchody sa tez w postaci bialej cienkiej niteczki. Poza tym ryby zachowuja sie wlascicwie normalnie, nie ocieraja sie - a nawet podchodza do tarla, przeganiaja sie jednak sa wyraznie oslabione. Ubarwienie maja nieco ciemniejsze niz na poczaku - dotyczy to tez zoltego paska. Obok Ikoli w zbiorniku sa tez mniejsze chipimbi i diagrammy - z tymi rybami nie ma problemow. Tempetartury wody 27-28C, do wody tydzien temu dodalem soli w ilosci 1,5 lyzki na 100l. Pozostale parametry w normie. Podmiany raz na tydzien okolo 20%. Ikole karmione byly tylko platkami OSI/ SERA Flora / Tetra Phyll/JBL Novo Vert - ale nie zjadaja zadnego z tych pkarmow.
Jaka moze byc diagnoza - czy to zapalenie przewodu pokarmowego czy poczatki czegos gorszego. W domowej apteczce mam Metronizadol i Bactopur Direct. Poradzcie co mozna zrobic?

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 5 Maj 2006 08:55 
Witam,
objawy sa niepokojace, ale zeby cos poradzic musisz podac wiecej danych:
- parametry wody,
- rodzaj filtracji,
- jak dawno dziala akwarium od zalozenia,
- czy wszystkie ryby, byly wprowadzone w jednym czasie.....
Pzdr.
Fazi64

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 5 Maj 2006 09:14 
Prawdopodobnie wystąpiły typowe objawy Aeromonas związane z łaczeniem kilku odmian w zbiorniku - połaczenie biologi róznych ryb daje bardzo czesto takie objawy. Pisałam o tym już wielokrotnie.

Łaczenie ryb z róznych biologi jest stresem - zwykle zaczynaja chorować ryby nowo -wprowadzane.

Samo wprowadzenie wymaga wielkiej ostrożności. Stres zwiazany z tym moze powodować zachorowanie w tym wypadku najczęśiej uaktywnia sie Aeromonas.

Można leczyć to Doksycyklina w dawce 3 g na 100l wody - kąpiel przez 3 dni lub - Bactopur Direct i metronidazol.


Marta

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 5 Maj 2006 09:15 
Czas zachorowania około 2 tygodni wg mnie potwierdza moja diagnozę.

Marta

Autor kris
Użytkownik
#5 - Posted: 5 Maj 2006 17:47 
Pani Marto ta doksycylina jest dostepna w aptece (bez recepty)?
jezeli chodzi o metronizadol i Bactopur to czy leczyc je w akwarium ogolnym czy raczej odlowic wszystkie Ikole do innego zbiornika i czy podac je w dawce zalecanej przy Bloat czy inaczej?

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 5 Maj 2006 18:18 
Doksycyklina w aptece na receptę, ale weterynarze daja recepte bez problemu.

Nie wiem czy Bactopur zadziała - mozna spróbowac - dawka jak na BLOAT.

Marta

Autor trzcinka
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Maj 2006 18:34 
Witam
przeczytaj temat "Choróbsko zabija mi ryby" jest w dziale o chrobach i leczeniu Są tam b. dokładne info podane przez Panią Marte.
Powodzenia

Autor kris
Użytkownik
#8 - Posted: 5 Maj 2006 19:09 
no wlasnie wedlug mnie objawy (wezdete cialo, kolysanie, smierc po 2 dniach) opisane w tym watku nie pasuja do tego co ja widze u siebie

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 5 Maj 2006 21:51 
Pisałam juz wielkokrotnie - BLOAT to nie choroba, ale zespół objawów, które przynależą do wielu zachorowań.

Puchnięcie ciała, nitkowate odchody, wytrzeszcz oczu moze pojawiać się ( niekoniecznie na raz i zawsze) w takich chorobach jak infekcje Aeromonas, infekcje wiciowców np. z grupy Cryptobia, w spironukleozie i wielu innych.

Leczenie w każdej z tych chorób jest inne.

Najczęściej przy łączeniu róznych biologii i nie zachowaniu specjalnej profilaktyki i obniżenia stresu dochodzi do namnożenia Aeromonas. Choroba wtedy zwykle ujawnia się pomiędzy 10-14 dniem od wprowadzenia ryb.

Marta

Autor kris
Użytkownik
#10 - Posted: 5 Maj 2006 21:55 - Edytowany przez: kris 
A czy zastosowac tez kapiele lecznice w dawce 100mg/l + te 3g na 100l do akwarium czy poprzestac na samym dodaniu Doxycykliny do akwarium? Doxycykline bede mogl dodac dopiero jutro - nie mam jej w apteczce mam nadzieje ze nie bedzie za pozno.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 5 Maj 2006 22:17 
A w jakim stanie są ryby? Od ilu dni nie jedzą? Jak wygladają?

odławianie do kąpieli do osobnego zbiornika może tylko bardziej zestresować ryby. Chociaż o ile pamietam Jarek tak robił. Ja jeżeli już muszę to robić, a robię to bardzo rzadko, stosuję leczenie w zbiorniku ogólnym.

Można spróbować juz dzisiaj leczyć Bactopurem to tez antybiotyk. Metronidazal podaje się dodatkowo.

Leczenie ryb na odległośc to zawsze spory problem. Nie mogę ocenić stanu ryb.

Autor kris
Użytkownik
#12 - Posted: 6 Maj 2006 06:25 
ze wzgledu na ogolnie dobry stan ryb zdecyduje sie na leczenie w ogolnym - wczoraj obnizylem temperature i wlaczylem UV

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 6 Maj 2006 06:54 
Ale co wg Ciebie ma zdziałać UV? Osłabisz tylko ryby i wyjałowisz wodę.

Nie piszesz nic o objawach u ryb tylko o dobrym stanie, co to znaczy?

Musisz opisac dokładnie. Ja podaje Ci sposoby leczenia ryb w ostrych stanach, to zbyt poważna sprawa.

Może jeszcze napisz co im dawałeś jeść? Moze to tylko przyczyna karmienia, a nie Aeromonas?

Marta

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 6 Maj 2006 07:36 
Czy podawaleś im moze jakieś skopupiaki, pokarmy balastowe? To ogromnie ważne.

Marta

Autor kris
Użytkownik
#15 - Posted: 6 Maj 2006 08:10 
nie, nie podawalem im nic z mrozonek - tylko te pokarmy co podalem w 1 poscie. Ale ryby od soboty do srody nie dostaly pokarmu - nakarmilem je dopiero w srode i wtedy zuwazylem ze podplywaja do pokarmu ale go wypluwaja. Nastepnego dnia takze wypluwaly pokarm a wczoraj pojawily sie odchody w postaci bialych niteczek. Jeszcze w czwartek widac bylo jak przystepuja do tarla, byly zwawe jednak zolty pasek nieco sciemnial. Wczoraj i dzisiaj rano sa nieco bardziej osowiale - stoja w miejscu leniwie sie poruszaja - mysle ze jednak to bedzie to o czym Pani pisze - aerosomonas. Widze roznice w zachowaniu ich przed kilkoma dniami a dzisiaj rano. Uv wlaczyem dopiero wczoraj - normalnie jest caly czas wylaczona.

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 6 Maj 2006 09:32 
Prosze podać leczenie i wyłączyć UV. Jest zbędne.


Mrożone pokarmy - skorupiaki należy koniecznie podawać. To ważne jako tzw balast. Trzeba to robić chociaż raz w tygodniu.

Czekam na wieści

Marta

Autor kris
Użytkownik
#17 - Posted: 6 Maj 2006 13:21 
no to tak kupilem doxycykline 20% i teraz nie wiem czy te 3g to ma byc czystej doxy czy nie? - na razie czekam na odpowiedz zanim im to podam

Autor JGr
Użytkownik
#18 - Posted: 6 Maj 2006 14:18 
Jeśli to jest lek 20-sto procentowy, to znaczy że zawiera 20% substancji czynnej - i tę substancję powinieneś brać pod uwagę przy dawkowaniu. A może to doksycyklina weterynaryjna? O ile dobrze pamiętam ma ok. 80% nośnika, ten jednak może być szkodliwy dla skrzeli.

Powinieneś kupić najzwyklejszą doksycyklinę ludzką w 100 miligramowych kapsułkach (100mg doksycykliny i niewielka ilość substancji pomocniczych).

Co do kąpieli w dużym stężeniu - muszą być wyraźne wskazania, aby to robić.

Jarek

Autor kris
Użytkownik
#19 - Posted: 7 Maj 2006 12:03 
po jakim czasie mozna spodziewac sie poprawy?

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 7 Maj 2006 12:18 
3-4 dni

Marta

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 7 Maj 2006 12:18 
Ryb nie można karmić!!!

Autor kris
Użytkownik
#22 - Posted: 7 Maj 2006 15:16 
OK jasne nie karmie - a wode mam podmienic dopiero po 3-4 dniach?

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 7 Maj 2006 15:28 
Tak, inaczej trzeba dodać nową porcje leku.

Marta

Autor kris
Użytkownik
#24 - Posted: 9 Maj 2006 20:28 
zle wiesci :( minely ponad 3 dni a poprawy nie ma - dalej pojawiaja sie biale odchody - zastanawiam sie czy nie podac im metronizadolu, dawka jaka znalazlem na bloat to 3,6g na 100l. Bactopuru chyba raczej nie dawac.

Autor admin
Admin
#25 - Posted: 10 Maj 2006 05:47 
Białe odchody mogą się pojawiać nawet jakiś czas po leczeniu, na skutek złuszczania się naskórka jelita.
Co znaczy nie widać poprawy, moze opisz ryby?

Marta

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 10 Maj 2006 06:13 
Czy zrobileś to o czym piszemy o długiego czasu:
- nie karmiłeś ryb, obniżyłes temperaturę, dodałeś sporą dawkę witamin, silnie napowietrzaleś wodę?

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#27 - Posted: 10 Maj 2006 07:35 
Witam!!!
Jeżeli nie karmileś ryb to skad białe odchody?
Jeżeli znalzałeś dawkowanie metronidazolu na bloat to myśle że jednak było tam tez wspomniane o dodaniu Bactopuru direct (tabletki), nie mylić z Bactopurem (lek w płynie). Witaminy to podstwa przy takich leczeniach. Chcąc podać inny lek musisz zneutralizować poprzedni oraz odczekać przynajmniej 2 dni. Moze trzeba powtórzyć podanie doxycykliny.
Jak sie zachowuja ryby? Czy ciemnieją? Czy sie kołyszą? Czy wystepuje u niektórych wytrzeszcz gałek ocznych? Czy sa jakieś naloty na skórze ryb? Czy są ospałe? Czy są bardziej płochliwe i gdzieś sie chowają? Czy mimo niekarmienia szukaja pokarmu? i inne jakieś dziwne zachowania ryb.
Głodówki mozna sotosować przez kilka dni a nawet tygodni (w przypadku ryb podrąśniętych i dorosłych). Pamiętaj: wprowadzanie nowego leku dodatkowo osłabia ryby, jeżeli juz musi być podany to wtedy kiedy istnieje konieczność. Metronidazol jest silnym antybiotykiem. Podawaj witaminy.
Leszek

Autor kris
Użytkownik
#28 - Posted: 10 Maj 2006 14:21 
niestety wieczorem dodalem metronizadol ryby nie wykazywaly zadnej poprawy a odchody byly biale mimo ze ich nie karmilem - 2 dni wczesniej musialem podmienic wode bo od doxycykliny zrobila sie bardzo brudna - w sumie to pewnie od tego wypelnicza. Po wymianie odczekalem caly dzien i podalem ten meteonizadol ale rano nie bylo juz czego ogldac, woda metna, swiderki podeszly pod sama powierzchnie, ryby posnely - udalo mi sie uratowac tylko samice digramma. Mysle ze albo mi w nocy prad wylaczyli albo juz sam nie wiem. Napowietrzenie bylo w postaci deszczwonicy oraz wylotu drugiego filtra, ktory znajdowal sie ponad powrchnia wody. Samica ktora zdazylem odlowic wydaje sie byc w dobrym stanie, plywa sobie spokojnie.

Autor admin
Admin
#29 - Posted: 10 Maj 2006 14:33 
A podmienięłś wode po doksycyklinie? Musiała zajść reakcja z metronidazolem.

Jaki metronidazol podałeś?

Marta

Autor kris
Użytkownik
#30 - Posted: 10 Maj 2006 14:47 
wode podmienilem sumie w 3 turach po 30 -40%, odczekalem tez caly dzien po podmianie - ryby nie wykazywaly poprawy i dalej pojawialy sie te biale odchody dodatkowo samiec digrammy zaczal sie chowac w rosliny. Metronizadol podalem z apteki "ludzki" byl w tabletkach po 250mg a listki mialy po 10 tabletek dalem i ilosci 3g (12 tabletek) na 100l.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / pomoc w diagnozie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®