Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb /

Drgania u Tropheusa duboisi

Autor pawelk141
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Sier 2014 22:54 
Witam, tydzien temu przywiozlem akwarium z 20 tropheusami z czego 2 nie przezyly transportu. Jestem jeszcze zielony jezeli chodzi o tropheusy. Z tego co juz wyczytalem to maja one normalne zachowania oprocz jednej ktora sobie plywie i co jakis czas ma drgawki jakby ja ktos pradem popiescil i do tego tez czasami przeplywa przez ciasne szczeliny, czy to sa normalne zachowania? Czy moze stres, czy ta podroz tak na nia wpkynela albo nie potrafi sie zaaklimatyzowac? Akwarium ma 350l z czego mialem 150l wody starej a reszte systematycznie dolweam, kamieni mam duzo i staralem sie je tak umiescic zeby bylo duzo kryjowek. Jak narazie odstawilem pokarm na jeden dzienbi wylaczylem totalnie oswietlenie. Pokarmu uzywam z firmy dainichi

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 13 Sier 2014 09:23 
Po pierwsze napisz, czy przewiozłeś i przeniosłeś piasek, stare filtry itp.?

Ponadto, gdy planujesz przenosiny to nie karmisz ryb kilka dni wcześniej ani kilka dni później.

Jakie masz parametry wody obecnie NH3, N02 i N03? To kluczowa sprawa.

Napisz jak dokładnie zrobiłeś przeprowadzkę i jakiej wielkości są ryby. I najważniejsze zmierz jak napisałam parametry wody.

Bakterie nitryfikacyjne nie żyją w wodzie, tylko na powierzchniach stałych: piasek, szyby, kamienie i oczywiście wkłady filtrów.

Warto było zapytać wcześniej jak to zrobić!

Marta

Autor pawelk141
Użytkownik
#3 - Posted: 13 Sier 2014 11:11 - Edytowany przez: pawelk141 
Piasek, kamienie i stare filtry mam. Mam tez ta wode. Z parametrow to ph7,kh15-20 a do reszty nie mam testow. Akwarium bylo strasznie zapuszczone i musialem je wymyc, mylem sama woda. Orzeprowadzka wygladala tak ze spuscilem ok 120l wody, wyciagnalem kamienie a potem wylapalem ryby. Ryby byly przewozone w workach do transportu ktore nabylem w zoologicznym, najwieksze jakie byly. Wlasciciel mi powiedzial ze ryby maja od 10lat do 3 miesiecy i sa wielkosci od ok13cm do 5cm. Ryb nie byly karmione 2dni przed przeprowadzka ale nastepnego dnia po przeprowadzce troche je nakarmilem. Cala podroz trwala ok 6h. Co do testow to wiem ze musze kupic tylko paski czy krople i z jakiej firmy polecasz? Wczesniej pytalem na innym forum jak to zrobic wszystko ale zawalilem sprawe bo moglem tu tez sie odezwac

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 13 Sier 2014 11:53 
Jak najszybciej kup testy kropelkowe - JBL, Sera, Tetra. Sprawdź parametry wody. I to jak najszybciej.

Podaj je jak tylko będziesz miał. Nie karm ryb, podmień teraz 10% wody i dodaj sól kuchenną w ilości 3 łyżek od zupy na każde 100 litrów wody.

Nie karm ryb.

Ponadto pokarm musi być zróżnicowany minimum 5-6 różnych pokarmów, różnych firm.

Marta

Autor pawelk141
Użytkownik
#5 - Posted: 13 Sier 2014 12:21 - Edytowany przez: pawelk141 
Pokarmy mam wszystkie jednej firmy ale rozne rodzaje bo byly wlasciciel mi powiedzial ze innych nie jedza. Kupie dzis testy jak dam rady i podmienie tej wody. A jaka moze byc przyczyna tego drgania? I co za tym moze isc? Bo to tylko u jednej z ryb zauwazylem. Mam ja zostawic w zbiorniku czy odseparowac? Aha i ze swiatlem tez cos zmienic? Bo od wczoraj maja wylaczone swiatlo

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 13 Sier 2014 12:36 - Edytowany przez: admin 
Pokarmy muszą być zróżnicowane i to nie tylko jakościowo, ale także firmowo. Dodatkowo powinny otrzymywać pokarmy balastowe.

Jak nie zmierzysz parametrów wody to nie będziesz wiedział co jest przyczyna drgania. To może skończyć się śmiercią ryb. Jak widzę nie masz pojęcia o tym co robisz. Niczego nie wyławiaj, nie zapalaj światła. Kup jak najszybciej testy i teraz podmień wodę i dodaj sól.

Marta

Autor pawelk141
Użytkownik
#7 - Posted: 13 Sier 2014 13:18 
Na roznych forach roznie pisza dlatego tez pytam o np wylawianie. Wieczorem kupie potrzebne testy i napisze co mi z tego wyszlo. Nie mam pojecia o tym bo dopiero zaczynam przygode z tropheusami a z teori wszystkiego sie nie naucze. Zalezy mi na tych rybkach dlatego zadaje takie pytania

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 13 Sier 2014 14:24 
W mojej opinii powinieneś rozpocząć od wiedzy, a dopiero potem od ryb. Teraz cierpią zwierzęta, a Ty się usprawiedliwiasz swoją niewiedzą. Czy nie uważasz, że to Twoja wina?

Polecam lekturę forum, a jest co czytać i Tanganika MAGAZYN.

Podaj jak najszybciej wyniki.

Marta

Autor pawelk141
Użytkownik
#9 - Posted: 13 Sier 2014 15:54 
Moglo by sie tak zdarzyc ze nawet bedac przygotowanym moglo by cos pojsc nie tak a mogloby byc dobrze. Roznie bywa i zawsze cos sie moze zdarzyc. Masz racje ze moglem wiecej poczytac ale teraz sie staram to nadrobic tak aby nie bylo zadnych strat itd. Czlowiek sie uczy na bledach

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 13 Sier 2014 19:06 
Jak się wie co się robi i dlaczego, to nie giną ryby w transporcie i nie kołyszą się później. A testy ma się w domu. Ot taka mała różnica.

Marta

Autor pawelk141
Użytkownik
#11 - Posted: 14 Sier 2014 22:24 
Mam te testy ale niestety z Zooleku bo tylko z tej firmy mieli a wiec: nh3-0mg/l, no2-0,025mg/l, no3-80mg/l

Autor lipharDYT
Użytkownik
#12 - Posted: 15 Sier 2014 01:38 
Testowi na NO3 z Zooleku nie ufaj. Zawyża wyniki i to dość znacznie, wiem z własnego doświadczenia. Opinie na innych forach również to potwierdzają... Poszukaj JBLa. Złych opinii nie uświadczysz.

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 15 Sier 2014 07:32 
Po pierwsze masz wysokie N02 - po drugie masz wysokie N03.

rób dwa razy dziennie niewielkie podmiany wody po 10% - nie większe. Cały czas utrzymuj poziom soli, o którym pisałam czyli uzupęłniaj ją.

Nie karm ryb!!!

Doczytaj o cyklu azotowym.

Marta

Autor pawelk141
Użytkownik
#14 - Posted: 15 Sier 2014 14:30 
A swiatlo wlaczac czy dalej nie?

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 15 Sier 2014 19:15 
Masz nie stresować ryb (nie zapalać światła), codziennie (dwa razy dziennie) mierzyć parametry wody. Podmieniać wodę, nie karmić.


Marta

Autor pawelk141
Użytkownik
#16 - Posted: 15 Sier 2014 20:26 - Edytowany przez: pawelk141 
Witam zmierzylem parametry wody u mnie i u mojego ojca. U mnie wyszlo tak no3-10mg/l, no2-0-0,25mg/l, nh3-0, a u ojca nh3-0, no3-5mg/l, no2-0mg/l. Z tego mi wychodzi ze druga woda jest lepsza chyba nie? A parametry wody w akwa podam jutro

Autor pawelk141
Użytkownik
#17 - Posted: 16 Sier 2014 13:39 
Parametry wody w akwa dzis:
nh3- 0mg/l
no2-0-0,25mg/l
no3- mam problem z odczytaniem bo kolory na skali w granicach 80-130 sa bardziej fioletowe a mi wychodzi kolor czerwony w probce wiec nie wiem co to oznacza, mierze juz 3 raz i wychodzi to samo.

I dalej jest tak zle co? Kontynuowac podmiane wody?

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 16 Sier 2014 15:29 
Jak widać słabo zależy Ci na rybach. Nie kwapisz się z reakcja na złe parametry wody, ostatnie wyniki ze zbiornika podałeś 14 Sier 2014 22:24. Dzisiaj jest 16 Sierpnia! Sytuacja jest tragiczna. Stres spowodowany złymi parametrami wody osłabia ryby. Możesz stracić całe stado. Albo działaj, albo oddaj te ryby komuś, kto przynajmniej ma wiedzę o takich sytuacjach.

Mój telefon to 607 607 771. Mogę odebrać telefon dzisiaj do 17-tej. Spręż się do działania

Marta

Autor pawelk141
Użytkownik
#19 - Posted: 16 Sier 2014 17:08 
Wyniki w ogole sie nie poprawiaja wiec moze mam wymienic wiecej wody niz te 10%?

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 17 Sier 2014 07:23 - Edytowany przez: admin 
Miałes podmieniać wodę 2 razy dziennie po 10% i mierzyc parametry dwa razy dziennie.

Nie da Ci sie pomóc jak nie kontaktujesz się i nie działasz szybko. Dlatego proponowałam telefon. Garstka informacji nie spowoduje, ze mam obraz całego zbiornika, stanu filtracji i tego co trzeba robić. Nie ma pojęcia jakie masz filtry, czy prawdą jest, że masz 0,25 N02. To wszystko nie daje obrazu tego co powinieneś robić już i natychmiast. Bo takie tylko działanie uratuje ryby.

Czy rozumiesz to co piszę? Gwałtowne podmiany wody nie zbudują biologii w zbiorniku. Jak opiszesz wszystko podasz dokładne parametry to wtedy można mówić co trzeba robić. Proponowałam Ci telefon, bo to najszybsze działanie.

Opisz filtracje i co zrobiłeś z przenoszonymi filtrami? Jakie tam są media.

P. S - nie siedzę na forum od rana do nocy aby udzielać porad. Nie mam na to czasu.

Marta

Żywienie i choroby ryb Forum Tropheus Tanganika / Żywienie i choroby ryb / Drgania u Tropheusa duboisi Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®